Oli poissa Mäenpää äänestyksestä. Mitä mieltä olet tuollaisesta rintamakarkuruudesta, eikö edustajat ole valittu päättämään vaikeista asioista, ei pakenemaan vastuuta?
Kolmasosa kokoomuksen kansanedustajista
Anonyymi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Median pitää laittaa koville nuo pinnarit, kysyä miten he olisivat äänestäneet!
Media kovistelee vain perussuomalaisia, kokoomuksen edustajat jättävät rauhaan.
Ei media sitä tee, media on rähmällään kokoomuksen edessä.
Kokoomus jättäytyi osin tahallaan pois äänestyksestä että se voi pyöriä 360 astetta kun kantaa tähän juttuun kysytään. Näin saadaan pidettyä parhaiten äänestäjiä.
Missä on lista noista pinnareista? Se pitää julkistaa jotta kukaan ei heitä äänestä!
Listan julkaisu on kiellettyä.
Olet oikeassa sillä kun julkaisin listan se sensuroitiin. Suomi24 ottaa käskynsä kokoomukselta...
Minäkin yritin poissaolleiden listan julkistaa mutta se heti sensuroitiin. Suomi24 todellakin ottaa ohjeensa kokoomuksen puoluetoimistosta.
Katson Suomen uutisista
Uusliberalistiglobalistien polpo valvoo foorumia ja poistaa liiat kokoomuspolitiikkaa kritisoivat kirjoitukset.
Mitä mieltä olemme aloittajasta?
Äänestyksen tulis olisi ollut sama, vaikka 200 edustajaa olisi ollut paikalla. Keksikää jo jotain parempaa.
Eli ihan ok olla poissa työpaikaltaan vaikka siellä tehdään erittäin tärkeitä päätöksiä? Äänestyksen tulos on varma vasta kun on äänestetty. Keksi sinä jotain parempaa.
Aloitus on hyvä sillä kysymys on äänestäjien kuluttajansuojasta. Ei eduskuntaan pelkureita vaan miehiä ja naisia jotka osaavat päättää ovatko he puolesta vai vastaan.
..kokoomuksen vieraslaji porukka se siellä vaan. Sama sakki haluaa halpatyötä Suomeen ja sunnuntailisät pois...
Outoa että Herr Juhana Vartiainen äänesti syytesuojan purkamisen puolesta. Tämä herrahan on itse nimitellyt työttömiä rikkaruohoiksi. Miksi valtakunnansyyttäjä ei tarttunut tähän vai oliko kohde sopiva ja halveksuttava?
Miksi Vartiaisen puheista ei ole tehty esitutkintaa ja syyteharkintaa, onko valtakunnansyyttäjä Toiviainen kiinnostunut vain persujen puheista?!
Kuka valvoo valtakunnansyyttäjän toimintaa, onko hän lain yläpuolella?
..totta. 10 votta sitten Räsänen on puhunut homoista raamatullisin sanoin, nyt muija vastuussa rikoksestaan.
On se hyvä, että Suomessa oikeustoimi ja poliisit ovat tärkeiden asioiden kimpussa..
Nykyinen hallitus on täynnä sosialisteja, vihreitä ja muita kommunisteja jotka ovat paatuneita ateisteja. He vihaavat uskovaisia sillä heidän mielestään Marx oli oikeassa sanoessaan "uskonto on kansalle oopiumia". Siksi he armotta käyvät uskovaisten kimppuun, Päivi Räsänen on tästä hyvä esimerkki.
Valtakunnansyyttäjä lienee Demlan jäsen tai ainakin heidän hengenheimolainen. Tämä on ainoa johtopäätös sillä niin kiivaasti hän on perussuomalaisten kimpussa.
Suomen oikeuslaitos on täynnä Demla-juristeja. Syyttäjistä aina valtakunnansyyttäjään, käräjäoikeuksista hovioikeuteen, myös korkeimpaan oikeuteen. Presidentti Tarja Halonen on Demla-juristi eli se porukka on päässyt maan korkeimpiin virkoihin! Presidenttinä ollessaan Halonen nimitti Demla-juristeja avainpaikoille.
Poissaolleet tahtovat liberaalien ja rasistien äänet. Seuraavissa eduskuntavaaleissa näemme onnistuivatko he vedättämään äänestäjiään.
Huhtikuussa 2023 on eduskuntavaalit ja kyllä hyvissä ajoin ennen vaaleja tuon porukan nimilistat netissä kiertävät...
On vihapuhetta levittää tuollaisia listoja!
Ryhmäjohtaja Mykkänen selitti suurimmalla osalla olleen aivan "asiallinen" syy poissaoloon kuten sairaus tai matka. Mitä toimittaja jätti kysymättä, oli syy muiden poissaoloon. Osoittiko osa kokoomusedustajista näin mieltään ilmeisen poliittista prosessia kohtaan? Ja eikö tämä vasta olisikin ollut mitä asiallisin syy äänestyksen boikotointiin?
Rintamakarkuruutta pahimmasta päästä, oli siellä myös vihreissä poissolijoita, selvää pelkuruutta äänestäjien edessä, oman paikan uusiminen vaan mielessä.
Kepulillisyys sisältää demokratiaa missä puolueessa tahansa, kun poliitikot pettää aina.
Naamat muistiin, ei äänestetä enää. Urat poikki
Kanervan Ilkka ei uskaltaunut äänestämään, kun kuuluu riskiryhmään tehden etätöitä.
Eikö voisi.äänestää etänä?
He olivat kaikki samaa mieltä Mäenpään kanssa, mutteivat uskaltaneet tunnustaa.