Keskusta ei tule sallimaan metsämaan tuotten verotusta

Vihreät verottamassa polttopuuta.
Vihreiden iäisyyshanke polttopuiden verottamisesta pysähtyy hallituksessa kepuun. Kivihiiltä verotettaisiin viher-kuplan mukaan vähemmän kuin kotimaista puuta tai turvetta. Tuskin edes vihreitten rohkeus riittää Helsingin hiilen lopettamiseen, että jäisi asunnot kylmilleen. Vihreillä edelleen tuo kiritys mentaliteetti päällä. Ilmeisesti syksy koittaa heille pään hallituksessa, kuten puheenjohtaja sanoi, että lähtevät hallituksesta.

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliisin ja valtakunnansyyttäjän tulkinnat viharikosten tunnusmerkistöstä näyttävät eroavan jossain määrin toisistaan, arvioi valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen. Käytännössä kyse on siitä, koska täyttyy tunnusmerkistö kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

      Valtakunnansyyttäjä on tehnyt aika ajoin uutta harkintaa sen jälkeen, kun poliisi on todennut, että syytä epäillä rikosta ei ole. Näin on tapahtunut esimerkiksi kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) kirjoitusten yhteydessä.

      Jonkun ulkopuolisen ja riippumattoman tahon olisi syytä selvittää etenkin näiden tapausten osalta, joissa hän on pyörtänyt poliisin päätöksen, että onko kyseessä esimerkiksi jonkinlainen poliittinen painotus. Kohdistuuko tällaisissa tapauksissa into syyttää nimenomaan konservatiiveihin ja oikeistolaisiin, mutta ei esimerkiksi vasemmistolaisia kantoja edustaneisiin, joista tiedetään myös poliisin tehneen tutkintaa. Virkamiehenhän pitäisi toimia puolueettomasti.

      Oikein ja ryhdikkäästi vastanneiden kesken arvotaan jo menneen vuoden horoskooppi.
      Mitä Räsänen ym muut punavihreän Toiviaisen hampaisiin jääneet todellisuudessa tehneet.

    • Anonyymi

      Tuon estäminenkö oli hinta intersektionaalisesta feminismistä?

      • Anonyymi

        intersektionaalinen feminismi redusoi ihmisen läjäksi erilaisia vikoja ja rakentaa yhteiskuntia, joissa suurimman palkinnon saavat ne, jotka keksivät värikkäimpiä tapoja olla omasta mielestään valkoisen cis-heteromiehen sortama.


    • Anonyymi

      Susirajan risujemmareille sopii mainiosti risunpolttovero.

      • Anonyymi

        Oletko lestaa huutava hetero ?
        Helsingin hiili kun lopetaan, se puu joka käy ainostaan tilalle, veroineen.
        Ei oman puun poltosta koskaan voiverottaa.


    • Anonyymi

      Toivottavasti kepu kumoaa viherpiipertäjien aikeet. Uusiutuvaa energiaa (mm. polttopuuta) pitää lisätä eikä vähentää.

      Vihreille voitaisiin määrätä kaksinkertainen sähkövero muiden puolueiden kannattajiin verrattuna, kun puolustavat ydinvoiman lisäämistä ja uusiutuvan energian vähentämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe