Mitä mainittavia muita keksintöjä SDP on tehnyt kuin 1918 verinen kapina laillista hallitusta vastaan?
Väliin jo vaikutti, että SDP olisi keksinyt vappusatasen.
Keksinnöstä ei ilmeisesti tullut taloudellisesti kannattavaa, kuten ei aikoinaan Valtion kuvaputkitehtaastakaan, koska vappusatanen on hiljaa haudattu vaikka keksijä on edelleen SDP:n puh.johtaja.
SDP:n keksinnöt
5
<50
Vastaukset 5
- Anonyymi
Osallistavan sosiaaliturvan 9 €/pv (Parpo (SDP/Rauma & Filatov (SDP)), joka laajeni orjatyömalliksi.
SPD oli lähes 50% SUURI puolue ennen sisällissotaa. Kansa kentällä halusi kapinaa ja SDP yritti sitä estää. Mutta koska maassa oli huonot olosuhteet ei sitä voinut estää "erkkikään".
No, vähemmistö "porvaripuoleiden" hallitus ei suostunut SDP: n vaatimukseen 8 tuntisesta työpäivästä (lauantai mukaanlukien) ja Torpparien maaorja vapautuksesta.
Molemmilla puolilla (valkoiset/punaiset) oli järjestyksenpitojoukot koska poliisia ja armeijaa Suomella ei ollut. Jatkuva kahina näiden välillä johti lopulta ampumisiin.
Siitä sota.
SDP ei siis ollut sodan syy. Sotaan johti typerät virkamiehet jotka halusivat jatkumoa Venäjän antamalle mandaatille. Virkamiehet hoitivat siis Venäjän vallan aikaisia töitä.
Suomi ei ollut valmis Valtioksi ja joutui typeristä syistä tappamaan isänmaan kansalaisia.
Se on noloa ja surkuteltavaa historiaa!!!!- Anonyymi
SDP oli suurin puolue v. 1917. Suurimmillaan sillä oli enemmistö eduskunnassa.
Edustaja luku putosi eduskunnan hajottamisen jälkeisissä vaaleissa 92:een edustajaan, mutta puolue oli vielä suurin eduskunnassa.
Sisällissodan jälkeen puolue nousi jälleen edustamaan sosiaalidemokraatteja melko pian.
Puolueen eduskuntaryhmää ei katsottu syylliseksi sodan aloittamiseen.
Suurimpana voittona SDP:lle on paluu rauhanaikaiseen poliittiseen työhön.- Anonyymi
Jos SDP:n johto olisi yrittänyt estää puoluettaan ja sen aseellista kaartia ryhtymästä sotimaan, niin olisihan se siinä onnistunut sen estämään.
Mutta kun puolue valitsi sotimisen tien.
Kapinan jälkeen ne demarien johtajat, jotka halusivat vallankumouksen, luikkivat itään, kuten Otto Wille Kuusinen, ja jättivät yllyttämänsä joukot ottamaan tuomion vastaan sijaiskärsijöinä.
SDP:n johtoon astuivat kapinan jälkeen Tanner ja muut, jotka olivat vastustaneet terroria, mutta jääneet vähemmistöön SDP:ssä päätöksiä tehtäessä.
Muutaman vuoden päästä he löysivät itsensä hallituksesta.
Tämä Tannerin linja säilyi 60-luvulle, jolloin SDP:ssa alettiin siirtymään piiruittain vasemmalle. Sanna Marinin hallitessa SDP on taas taas siirtynyt vasemmalle pari astetta.
Ei Tannerin aikana olisi ollut puhettakaan esim. ulkomaisten sijoittajienkin omistuksessa olevien terveysfirmojen toiminnan haltuunotto ilman korvausta.
Nyt soteministeri Kiuru aikoo tehdä niin.
Kun SDP:ssa koko ajan siirrytään pari piirua tai pari astetta vasemmalle, niin väjäämättä pian ollaan kavereeraamassa 1918-punaterroristien kanssa.
- Anonyymi
Parempi vähänkin, kun vertaa persuihin jotka osaavat vain palvoa Putinia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm761300- 561121
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s471074Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k75962Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää65882Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.354869Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21764- 40747
Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi10736Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani183679