minulla on vanha toyoto hilux.4WD./83 kyselin toyotalta etukardaanin ristikoita, ei saa,myös kardaanin valmistus lopetettu.onko kukaan kokeillut tavallista kardaania, tai löytyykö jostain muualta ristikkoniveliä,?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kät motonetis tai paikalisella tarvike/varaosaliikeessä saavat kyllä tilattua. motonetillä hinta 15.90e ota vanha nivel irti ja mittaa koko saataa olla jossain muussa autossa sama. hyvät kevään jatkot
pitää kysellä, joku vaan oli tietävinää että etukardaanissa olis tuumaset ristikon laakerit.
mutta kunhan purkaa sen siithän se selviää...
Itselläni on tekeillä kazin kardaanista korvaava versio,sa myymälässä on uusia kazin kardaaneja sopuhintaan,n:25 ekee kipale,myymälä on hämeenlinnassa linnan kasarmin yhteydessä.Kardaanin kulmamuutos riittää hiluun,lentävöi vanhasta kiinnitysosat,ja liitä uuteen siitä saat keskitysosan kumpaankin päähän. Katkase kazin kardaani sopivaksi,ja sovella.Hauskaa kesää!!