Kahdesti edellisen vuosisadan aikana venäläiset pelastivat suunnattomin uhrauksin läntisen Euroopan barbaarien hävitykseltä ja täydelliseltä tuholta.
Toisella kerralla sentään saivat edes materiaalia vastineeksi. Mutta milloin saavat kiitoksen, kaikki ne venäläiset, jotka kuolivat läntisen Euroopan puolesta?
Toisella kerralla sentään saivat edes materiaalia vastineeksi. Mutta milloin saavat kiitoksen, kaikki ne venäläiset, jotka kuolivat läntisen Euroopan puolesta?
Vastaukset 52
Vanhimmat
” Mutta milloin saavat kiitoksen, kaikki ne venäläiset, jotka kuolivat läntisen Euroopan puolesta?”
Eivät he kaatuneet Euroopan puolesta vaan Stalinin puolesta! Toki Natsi-Saksa kukistui, mutta Stalin orjuutti koko Itä-Euroopan 45:n vuoden ajaksi raa’an poliisivaltion satelliiteiksi kunnse tuo pskatunkio romahti 1991!
Ei siitä kiitellä kannata!
Sinulla on kumma tapa puhua heistä joinain itsenäisesti ajattelevana massana, jokainen tuota kansaa tunteva tietää ettei näin ole. Kremlissä istuva 'isukki' käskeen kirkon tukemana mitä venäläisen orjan pitää ajatella.
Eli kuinka monta venäläistä armeijaa palveli Eisenhowerin alaisuudessa läntisen Euroopan sotanäyttämöllä 44-45?
///MeAgaln
Paljonkos sitä Lend Lease apua tulikaan lännestä idän suuntaan, läntisistä armeijoista puhumattakaan ?
Juuri sen verran, että Euroopassa ei tarvinnut käyttää ydinasetta.
Kyllä porvari on aina osannut laskea niin, että voitolle jää. Jos ei muuten jää, niin sitten verojen varoilla.
Mielenkiintoista, että Neuvostoliitto olikin porvarivaltio. Se ydinase sattui kylläkin olemaan Usa :lla 1945 ja sai senkin tiedot Saksasta.
"Se ydinase sattui kylläkin olemaan Usa :lla 1945 ja sai senkin tiedot Saksasta."
Oikeastaan merkittävä osa ydinohjelman avainhenkilöistä oli unkarilaisia taustaltaan, joten kenties se olikin Unkarilta ;)
///MeAgaln
Suomensukuisten syyksikö yrität tuonkin vääntää?
Norjaiset ainakin ovat kiitollisia, osoituksena siitä kutsu Putinille vapautuksen vuosijuhlaan.
Etelä-Varangin kunnanjohtaja kutsuu Putinin kylään Kirkkoniemeen
Neuvostoliitto hätisti saksalaiset pois Pohjois-Norjasta syksyllä 1944. Kuningas Harald V kiitti venäläisiä juhlassa syksyllä 2014.
Toisen maailmansodan päättyminen on edelleen tärkeä asia norjalaisille, mutta Kirkkoniemen vapauttaminen saksalaisten vallasta lokakuussa 1944 on vieläkin tärkeämpi tapaus Itä-Finnmarkin asukkaille. Osoituksena tästä on Etelä-Varangin kunnanjohtaja Rune Rafaelsen esittänyt Venäjän presidentille Vladimir Putinille kutsun tulla juhlimaan alueen vapautuksen 75-vuotispäivää ensi vuonna.
Norjalaiset ovatkin vielä ihmisiä. Heidän suhteellinen koronakuolleisuutensakin oli pienempi.
Norjassakin on siis maanpetturiputinisteja kuten jopa Suomen eduskunnassa.
Hölynpölyä. Enemmistö oslolaisista tuskin edes kunnolla tietää mitä jossain peräkorvessa tapahtui 76 vuotta sitten.
Toisin kuin sinä, norjalaiset ovat sivistynyttä väkeä, ja perillä oman maansa historiasta.
Sinäkö olet tehnyt tutkimusta? Olisihan se näky. Norjassa on onneksi terveydenhoito niin hyvä, että siellä et ainakaan olisi vapaalla jalalla.
Mahtoivatko sen sijaan Baltian ja Itä-Blokin maat olla kiitollisia 45:n vuoden orjuudestaan 1945-1991. Tuskinpa!
Balteilla ja virolaisilla varsinkin oli suhteellisen kivaa saksalaisvallassa kun tappoivat juutalaisia yhtä innokkaina kuin natsit konsanaan. Jotenkin minä vaan en osaa sitä arvostaa.
50 vuoden miehitys oli ihan sopiva rangaistus järjestämästäään juutalaisvainosta ja kärsimyksestä, ei yhtään liikaa. Vainosivat 1941-44 myös venäläisiä, Stalinin konnuuksiin täysin syyttömiä siviileitä.
” 50 vuoden miehitys oli ihan sopiva rangaistus järjestämästäään juutalaisvainosta ja kärsimyksestä, ei yhtään liikaa. ”
TODELLISUUDESSA NEUVOSTOLIITON romahdus 1991 oli täysin sopiva rangaistus roistovaltion rötöksistä 70 vuoden aikana!
”Vainosivat 1941-44 myös venäläisiä, Stalinin konnuuksiin täysin syyttömiä siviileitä.”
Kaikki venäläiset olivat osasyyllisiä Stalin rikoksiin!
"Kaikki venäläiset olivat osasyyllisiä Stalin rikoksiin!"
Juu ja kaikki suomalaiset syyllisiä Hitlerin rikoksiin, koska Suomi oli Saksan liittolainen 😂
He siis vainosivat porukkaa joka tuli sinne rättikauppiaina muutama vuosisata ennen toista maailmansotaa? Nooh mitäpä se venäläisille ja juutalaisille kuului Baltian maiden alkuperäiskansojen sisäiset mielipiteet vieraista maahantunkeutujista. Vantaalta löydetty kivikautinen patsas viittaa siihen ettei Viron ensimmäisen asukkaat ainakaan mooseksenuskoisia olleet.
Ateisteja juoppoja ja huoriahan ne Viron asukkaat ovat nykyisinkin.
Eiollut vaan sattui sotimaan samaan aikaan samaa vihollista vastaan.
Viron kansa on menestynyt loistavasti sen jälkeen kun käsijarru kirposi neukun romahduksen jälkeen!
Moskovan ja Pietarin rikkaat alueet ovat kasvaneet paljon Viroa nopeammin ja upeammiksi. Eikä niiltä tule opettajia lomittajiksi Suomeen.
Ja siihenkö se jää? Moskovan ja Pietarin alueella asuu kuitenkin aika paljon venäläisiä erittäin suuressa köyhyydessä. Köyhyyden määritelmä toki kaunistaa tilastoja putinistien eduksi.
Samanlaisia siis kuin Petroskoin ja Murmanskin tai jopa Pietarin sakki.
Tämän jutun aloittajalla ei ole hajuakaan oikeasta historiasta, noiden viimeisten maailmansotien kohdalta. Voisitko ystävällisesti lukea aluksi
vaikka tämän herran jutun asian tiimoilta. https://www.magneettimedia.com/benjamin-freedman-puhuu-juutalainen-loikkari-varoittaa-amerikkaa-1961/
Alkuperäisäänityksiä löytyy Youtubesta, tässä sama on suomennettuna.
Adolf Hitler pelasti kuitenkin Euroopan siirtymisen kasaariterrorin ja vallan alaisuudesta pitkäksi aikaa, Venäjällä kasaarivalta oli jo karvansa näyttänyt, yksistään siellä, he tappoivat
20 miljoonaa venäläistä. Euroopan älymystö ymmärsi tämän kasaarivaaran, mutta "aasilaumoja" oli enempi ja lopputulos oli siinä.
"Läntistä Eurooppaa ei enää olisi ilman venäläisiä"
Kaikki länsimaat ja myös Venäläiset, olisivat huomattavasti pitemmälle kehittyneitä valtioita, jos kasaarien pankkimafiaa ei olisi päässyt syntymään, tai paremminkin päästetty syntymään. Olisimme säästyneet suurelta määrältä sotia jotka kasaarit ovat synnyttäneet, kerätäkseen voitot niistä itselleen, kumminkaan itse niihin osallistumatta, esim.
kaikki nykyiset Lähi-idän sodat. https://rense.com//general88/hist.htm
Valitettavasti läntiseen Eurooppaan kuuluu myös tuollaista soopaa lykkääviä ihmisiä.
Jeff Rense ei ole eurooppalainen vaan viimeisiä reliikkejä 90-luvun paranormaali/salaliitto-yöradiogenrestä, jossa myytiin kuuntelijoille melkein kaikkea ufovierailujen ja käärmeöljyjen välillä.
///MeAgaln
Kasaareja suurempi ongelma koko ihmiskunnalle ovat Kärkkäisen tolkutonta kiinalaista roskaa myyvät tavaratalot. Kärkkäisten pyrkimys päästä vielä eduskuntaankin päättämään koronakorvauksista itselleen on kierompaa peliä kuin yhdenkään finanssijuutalaisen koskaan.
Ymmärrän yskäsi syyn, jos kuuluu rinkiin, niin on taisteltava kaikkia muuta totuutta vastaan, jotta oman porukan kunnia säilyisi. Vaikka oikeaa totuutta on yritetty raivokkaasti tuhota, että kasaarien valhemaailma ei paljastuisi,
on sitä siitä huolimatta vielä paljon jäljellä, siksi myös sen levitystä,
yritetään tehokkaasti sulkea näiltäkin sivustoilta.
Tässä eräs sellainen, puhelias kaveri paljastaa omiensa salaisuuksia. http://isovimma.blogspot.com/p/katketty-tyrannia.html
Suomea ja muuta läntistä Eurooppaa ei olisi ollut jatkossa olemassa demokraattisina ja itsenäisinä valtioina mikäli Neuvostoliiton suunnitelmat koko Euroopan alistamisesta oman diktatuurinsa alle olisivat toteutuneet.
Vjatšeslav Molotovin keskustelut Liettuan ulkoministeri Vincas Krėvė-Mickevičiuksen kanssa Moskovassa 30.6.1940 eivät jättäneet mitään epäselvää Neuvostoliiton tavoitteista myös Suomen suhteen.
Tuossa keskustelussa Molotov vaati kuulijaltaan todellisuudentajua:
”Teidän on ymmärrettävä, että pienet kansat tulevat häviämään tulevaisuudessa. Teidän Liettuanne ja muiden Baltian kansojen, Suomi mukaan luettuna on liityttävä kunniakkaaseen neuvostokansojen perheeseen. Sen vuoksi teidän tulisi nyt alkaa perehdyttää kansaanne neuvostojärjestelmään, joka tulevaisuudessa tulee hallitsemaan kaikkialla Euroopassa ja jota tullaan toteuttamaan nopeammin joissakin paikoissa, kuten Baltian maissa ja myöhemmin muualla.”
Semmosia se Molotov jutteli muutama kuukausi maaliskuun Moskovan rauhansopimuksen jälkeen, että koko Eurooppa ja Suomi sinä mukana tuli saattaa Kremlin saappaan alle ja orjuutettavaksi.
Siinä vaiheessa Puola jo oli saksalaisen sotilassaappaan alla ja orjuutettuna. Länsivallat olivat Munchenissä tehneet selväksi, että Euroopassa saa orjuuttaa niin paljon kuin huvittaa, joten miksi se olisi pitänyt jättää vain saksalaisten huviksi.
Kuten aina, saksalaisten liikekannallepano oli yhtä kuin sodanjulistus, jota ei tietysti muuten välttämättä muistettu edes antaa, salamasodassa kun rajojen yli mentiin diplomaattejakin nopeammin.
Velka on päinvastoin kuin mitä avauskirjoituksessa väitetään. Länsieurooppalaiset ja amerikkalaiset pelastivat Venäjän/Neuvostoliiton molemmissa maailmansodissa.
Pelastivat millä tavalla? Syöksivät Venäjän maaorjuuttakin suurempaan kurjuuteen täyttämällä niiden tyhmät päät ajatuksesta 'Kolmannesta Roomasta'. Vuoden 1915 Lontoon sopimuksen mukaan Venäjän oli tarkoitus saada Konstantinopoli. Putin on kyllä kieltämättä järkimies mitä nykyiseen Turkkiin tulee. Libyan öljythän menevät lopulta herra Erdoganille muslimien johtajalle.
Avaruus teknologiakin varastettiin venäläisiltä, Jukoslavian Titon paljastuksella ja insinöörien voimin, eikä sitäkään tunnusteta, historian tavoin !?
Uskonnot mielten muokkaajina ja epärehellisyyden, kunsekin taas kaipaisi puhdistuksen taas !?
Ja milloin tämä tapahtui? 1914 ainakin aloittivat sodan jonka syytä moni nykyinen ongelma on. Onneksi nyt tuntuu jotain järkeä sentään olevan, entisen museoksi muutetun kristityn kirkon muuttaminen moskeijaksi olisi johtanut sotaan 1914.
” Läntistä Euroopaa ei enää olisi ilman venäläisiä”
Läntinen Eurooppa säilyy AINA vaikka se olisi hetken raa’an diktatuurisen poliisivaltion miehityksessä!
Tämän TODISTAA Neuvostoliiton OMA 45:n vuoden miehitys Itä-Euroopassa vuosina 1945-1991!
Roskaa. Saksalaiset olisivat täyden vallan saatuaan tappaneet ranskalaiset ja muut läntiset kansat aivan kuten Rppma tuhosi valtaamiensa alueiden kansat. Kotkat ja legioonalaistervehdykset... luuletko todella, että se olisi vain niihin jäänyt.
Mikäli Saksa olisi voittanut, läntistä Eurooppaa sellaisena kuin me sen nyt tunnemme, ei olisi olemassa enää lainkaan. Eikä myöskään itäistä.
Kommunistit olivat kilttejä pyhäkoulutätejä verrattuna teollisen tappamisen keksineisiin natseihin. Voitettuaan osdan natist eivät enää oilsi tarvinneet suuria määriä orjatyövoimaa, joten ihmisiä olisi tapettu suuret määrät tuhoamisleireissä ja alueet asutettu uudelleen "arjalaisilla" eli saksmanneilla. Tämänkaltaiset suunnitelmathan olivat jo olemassa sodan aikana.
Itä-Euroopan rikollisten on turha itkeä neuvostomiehitystä. Jos Saksa olisi voittanut, he eivät olisi itkemässä eikä heidän kieliään enää puhuttaisi juuri missään.
Kremlin uusionazien vähäpoika yrittää sievistellä ja vähätellä internazi-Neuvostoliiton karmaisevia sotarikoksia ihmisyyttä vastaan.
Ei onnistu.
Suomalaiset eivät olleet arjalaisia, vaan ns. kunnia-arjalaisia aivan kuten japanilaiset ja unkarilaiset.
Mitään 'arjalaisia' ei ole olemassa muualla kuin sinun harhoissasi. Suomalaiset ovat eurooppalaisia siinä missä muutkin nykyiset Euroopan asukit, Venäjä ei kuuluu enimmälti Aasiaan.
Ensimmäisellä mainitsemistasi kerroista Venäläiset eivät osanneet edes auttaa itseään ja toisella auttoivat itselleen suuren osan Eurooppaa. Venäjän suuremmat ansiot Euroopan hyväksi olivat sitä edellisellä vuosisadalla, kun he poistivat kebabit Balkanilta. Tosin turkkilaiset olivat tässä vaiheessa niin rappeutuneita, että he eivät mikään vakava vastus olleetkaan.
Jos ei olisi Venäjää, Kiina olisi rajanaapurina hoitanut kaiken paremmin. Ilmaista rahaa jaettaisiin kaikille. Juhlat olisivat joka päivä. Pahus kun on Venäjä.
Historiallisesti Kiinalla on ollut taipumus pysyä rajojensa sisällä ja hoidella omia asioitaan. Se oli niin rikas ja rehevä maa, ettei se tarvinnut ulkomaailmaa. "Nöyryytysten vuosisata" kuitenkin opetti sille, että sen on vallattava maailma, tai maailma valtaa sen.
Mitenkä? Venäjähän se bokserikapinassa niitäkin anglo-ranskalaisine kavereineen terrorisoi.
Höpöpöp Kiina on no 1. Jakaa aina rahaa kaikille, hoitaa kaikki asiat
” Höpöpöp Kiina on no 1. ”
Kuten Hong Kongissa, joka juuri menetti vapaa-kauppa-asemansa!
Hong Kong on myös varoittava esimerkki Taiwanille, ettei kannata sortua minkäänlaiseen yhteistyöhön! Kiina on ja pysyy diktatuurisena poliisivaltiona!
Kiina on upea kommunistimaa. Olisi pelastanut meidät jos Neuvostoliitto olisi puuttunut välistä
Kommunismi on ooppiumia hölmöille!
” Kiina on upea kommunistimaa. Olisi pelastanut meidät jos Neuvostoliitto olisi puuttunut välistä”
Mikään maa ei kaipaa kommunistimaata ”pelastajaksi”!