Yksin seurakunnassa?

Anonyymi

Onko mahdollista käydä vapaan suunnan tai herätysliikkeen tilaisuuksissa anonyymisti, yksin, niin ettei kukaan huomioi, tai vaikka alussa joku huomioisikin, niin jäisi sitten yksin käyden tilaisuuksissa ilman varsinaista kontaktia keneenkään toiseen? Vai onko ne niin sosiaalisia paikkoja, ettei kukaan jää ihan yksin? Voi tietysti olla kertoja, ettei kukaan ota kontaktia, mutta tuntuisi vähän oudolta olla kahvillakin tilaisuuden jälkeen lähtökohtaisesti aina yksin, eikä tuntisi oikein ketään seurakunnasta.
Sehän voi olla ihan tavallista esim ev.lut. kirkon perusjumalanpalveluksissa käydessä, mutta miten on näiden muiden yhteisöjen osalta?

10

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jonkun aikaa voit käydä, sitten tulevat kyseleen: "oletko uskossa, jne." niissä piireissä, kyllä heti huomaavat uuden pärstän, ja rupeevat tekeen tuttavuutta, ja että kuka olet, yms.

    • Anonyymi

      Johtunee yhteisön koosta ja aktiivisuudesta. Joissain saattaa käydä kokouksissa 10 henkilöä ja joissakin muutama sata.

    • Anonyymi

      Kirkko on tavallaan "vapaata" aluetta
      mutta jos menet kirkosta erillään olevista uskonlahkojen
      julistajista suosittelen että et mene.

      Olet heille vapaata riistaa ja he tulevat tarttumaan
      ja yrittämään kääntämään ja vangitsemaan Sinut.

      Suosittelen sinua tutustumaan myös eri uskontoihin:
      Kuten buddhalaisuus ja hindulaisuus.
      He antavat uskonnoista erilaisen maailmankuvan.

      Mikäli itselläsi on mahdollisesti mielenterveys ongelmia,
      kuten itselläni on käy paikkakuntasi psykologin haastattelussa
      hän ohjaa sinut terapiaan ja saat ammattiapua ja mahdollisuuden
      hänen kauttaan kauttaan saada voimia elämäsi suuntiin?

      Jos tarvitset apua älä hae sitä pyhästä hengestä vaan suorita
      oman kehosi tuntemusten sekä sen voimantarveitten kautta.

      Ole selviytyjä ja hae voimia niistä jotka ovat valmiina kuuntelemaan
      sekä ottamaan itseäsi kädestä kiinni.

      Älä pelkää olemme kaikki vain heikkoja oksia
      luontomme puissa ja marjapensaissa.

      Sinä selviydyt ja jäät elämään olkoon seurakuntasi vaikka
      metsä jonka mäntyjen käpyinä tipahdat maahan ja jatkat eläämääsi.
      Olet kaunis ja selviydyt.
      Älä epäile vaan elä ja nauti ja ole onnellinen tai surullinen
      mutta älä epäile etteikö sinusta olisi selviytjäksi elämäsi
      poluille.

      • Anonyymi

        No johan oli taas kerran typerää soopaa.


      • Anonyymi

        Tyypillistä nykyajan eksytystä, älkää uskoko.


    • Anonyymi

      Laita yllesi kokohaalari, huppu päähäsi ja moottoroitu puhallin. On todella hyvä hengittää vaikka 60 asteessa. Yksinkertaista. Minne vaan voit mennä, saat olla aivan rauhassa. Sepä on hyvä vielä covid 19 aikana.

    • Anonyymi

      Olet varmaan asunut mäntymetsässä viimeiset viisi vuotta. Kun on kamiina teltassa, ei ole mitään ongelmaa talvella. Hyvää jatkoa erakkoelämään.

    • Anonyymi

      On kuten lukisi iltasadun lapsille. Aina joskus käyn valtiokirkon Jumalanpalveluksessa. En todella ole yksinäinen sielläkään. Aloittaja asuu kehä III n sisäpuolella aivan varmasti.

    • Anonyymi

      "Onko mahdollista käydä vapaan suunnan tai herätysliikkeen tilaisuuksissa anonyymisti, yksin, niin ettei kukaan huomioi, tai vaikka alussa joku huomioisikin, niin jäisi sitten yksin käyden tilaisuuksissa ilman varsinaista kontaktia keneenkään toiseen"
      On mahdollista käydä niin, ettei lopulta kukaan edes tervehdi tai osoita mitään kiinnostusta tutustua tai edes huomata.
      Kävin itse lähes vuoden eräässä Varsinais-Suomen suuressa helluntaiseurakunnassa ja näin kävi.

    • Anonyymi

      Savossa et takuulla asu. Itse asun muualla, mutta jonkinverran savolaisia tunnen. Kertomuksesi sopii esim. HÄMEESEEN.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      1991
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      128
      1625
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1506
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1413
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1381
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1100
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1089
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      884
    Aihe