Sukulaiseni haudattiin 50-luvulla, pienen kunnan hautausmaalle. Hän menehtyi aivan pienenä vauvana. Perheellä ei ilmeisesti ollut varaa ostaa kiveä eikä haudalla ollut mitään tunnistetta. Kyselin tänä vuonna hautapaikan sijaintia seurakunnasta. Hauta oli kuulemma "kertakäyttöinen", ymmärsin, että hauta oli siis otettu uudelleen käyttöön. Eipä siinä mitään, mutta eivät kerro minulle haudan tarkkaa sijaintia. Mikä tähän on syynä? Haluaisin vaan kerran elämässäni käydä paikalla, missä edesmennyt sukulaiseni lepää. En siis ole menossa viemään kukkia tms haudalle, johon on myös vieras ihminen haudattu. Onko minulla mitään mahdollisuutta/oikeutta selvittää haudatun omaiseni tarkkaa hautapaikkaa??
Hautapaikan jäljittäminen
14
100
Vastaukset
Tuskinpa lakia tuohon löytyy. Tuntuu kyllä hiukan ihmeelliseltä . Käytäntö on nimittäin sellainen, ettei yleensä noita hautapaikkoja uusiokäytetä jos tiedetään hengissä olevista sukulaisista. Lisäksi noille haudoille tulee aina ilmoitus mikäli edes suunnitellaan uusiokäyttöä ja se ilmoitus saa olla siellä kuukausi kaupalla. Saatetaampa jopa soittaa mikäli kirkonkirjojen avulla nähdään, että on esimerkiksi lapsia tai leskipuoliso. Haudat ovat myös aina merkittyjä vaikkei siinä kiveä olisi. Käytäntö hiukan vaihtelee mutta vähintään valkoinen puuristi on jonka seurakunta pitää kunnossa.
Tässä aloituksessasi hiukan haiskahtaa ...
Jos nyt kuitenkin olet asialla niin laita kyseisen seurakunnan kirkkoherralle /papille sähköpostia ja selitä asia . Monesti nätisti pyytämällä saa huomattavasti parempaa palvelua ;)
Hautapaikan varsinainen sijainti tieto kyllä löytyy paikallisen seurakunnan virastosta.”Tässä aloituksessasi hiukan haiskahtaa ...”
Kieltämättä. Vaikka hautaa ei olisikaan, on kirkonkirjoihin kyllä merkitty hautaamisesta jotain. Nämä taas ovat julkista tietoa, jota etenkin sukututkijat käyttävät paljon lähdemateriaalinaan.
- Anonyymi
Jeesukselle kävi samoin.
- Anonyymi
Jeesuskin oli lahkolainen.
- Anonyymi
Jospa vanhemmat eivät kuuluneet kirkkoon ja vauva oli kastamaton jolloin haudattiin johonkin koilliskulmaan kuten tapana oli lahkolaisten suhteen.
eihän nyt sitä "siunattua " maata voinut saastuttaa kastamattomalla vainajalla.Ei tarvitse olla kastettu eikä kuulua kirkkoon, että tulee haudatuksi kirkkomaahan.
Tuosta on ihan laki.- Anonyymi
TolkunIhminen kirjoitti:
Ei tarvitse olla kastettu eikä kuulua kirkkoon, että tulee haudatuksi kirkkomaahan.
Tuosta on ihan laki.sitä ei tietääkseni kukaan ole väittänytkään, etkö näe missä on painopiste, yritä edes.
- Anonyymi
TolkunIhminen kirjoitti:
Ei tarvitse olla kastettu eikä kuulua kirkkoon, että tulee haudatuksi kirkkomaahan.
Tuosta on ihan laki.Mutta ei ollut 70 vuotta sitten.
- Anonyymi
Uskon, että ei ole mitään lakia, joka kieltäisi seurakunnan sanomasta vainajan hautapaikkaa, vaikka siihen olisi myöhemmin haudattukin joku muu. Voi johtua kiireestä, huonosta asenteesta tai jostakin muusta syystä, vaikka siitä että tietoa ei enää yksinkertaisesti löydy mistään. Voit vielä yrittää kysellä ja vaikka kertoa asiasta seurakunnan kirkkoherralle, niin saat asialle varmasti selityksen. On helppo esim. sähköpostilla ottaa kohteliaasti yhteyttä kyseisen seurakunnan kirkkoherraan ja tiedustella asiasta. Siinä ei ole mitään pahaa. Sehän on vähän myös sielunhoidollinenkin asia, joten kyllä varmasti lähes kaikki papit suhtautuvat asiaan ymmärtävästi ja kunnioituksella.
Toivottavasti asia selviää, mutta hienoa, että tiedät edes hautausmaan, johon pieni sukulaisesi on haudattu. Lähes jokaisella hautausmaalla on myös kaikkien vainajien muistokivi, jonka äärellä voi käydä muistelemassa niitäkin vainajia, joiden tarkkaa hautapaikkaa ei tiedä. Mahtava juttu. että ylipäänsä sinulle on asia tullut mieleen. Hän on sydämelläsi ja se on kaikkein tärkeintä.Hyvä neuvo!
evl.fi sivuilla on asiasta lisää tietoa:
”Sukututkimusmahdollisuutta paikan päällä kannattaa tiedustella puhelimitse tai sähköpostitse hyvissä ajoin ennen kirkkoherranvirastoon tai maakunta-arkistoon menoa. Luovutetun Karjalan alueen kirkonarkistoasiakirjat ovat osa Mikkelin maakunta-arkistoa.”
”Sukututkija voi lähettää myös sukututkimuspyynnön kirkkoherranvirastoon, seurakunnan keskusrekisteriin tai maistraattiin.”
- Anonyymi
Kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille. Olin yhteydessä toistamiseen kyseisen seurakunnan toiseen työntekijään. Hän pahoitteli saamaani kohtelua ja tiedon pimittämistä sekä selvitti haudan sijainnin. Pääsin kun pääsinkin vierailemaan ja hiljentymään haudalla.
- Anonyymi
Hienoa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa!
1930/40 luvulla ihan pikku vauvana kuolleet äidin sisaruksien hautapaikat ei ole tiedossa. Kukaan ei ole asiaa selvittänyt, en tiedä löytyykö edes tietoa.
Ukki oli tehnyt arkut ja mummi vuorannut, ukki oli sitten arkku kainalossa vienyt lapsensa haudattavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837