Auton kuljetus rajan yli

Anonyymi

Eli haluaisin jossain vaiheessa viedä ladan Venäjälle korjautettavaksi. Samalla mietin vaihtaa moottorin. Niin onko mitä rajoituksia? Voinko tulla takaisin Suomeen uudella moottorilla? Onko maksettava jotain veroa tai muita maksuja?

6

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän sitä tarvi maailmalle huudella ja ei siitä mitään maksuja mene.

    • Anonyymi

      Kannattaa jättää se sinne. Siitä voi saada hyvänkin rahan.

      • Anonyymi

        Kuka nyt Venäjällä Zigulia haluaisi, kato vähän, siellä ajetaan hienommilla autoilla kuin täällä meillä.
        Aloittajalle: ei kannata.


    • Vaikka aloitus on vanha ja koska muut aikaisemmat vastaajat eivät ole osanneet auttaa, niin kerron mielellään aloittajalle, mikäli hän on tosissaan, että kyllä auton aivan laillisesti voi viedä Venäjälle korjattavaksi. Kysymyksessä on alkuun kuitenkin kaupallinen vienti.
      Yksi ongelmista on se, että Venäjä ei ole ns. EU-maa ja toinen on, että kannattaako homma kuitenkaan loppupeleissä?
      Rajalla oleva huolintaliike laatii kyllä pyynnöstäsi kohtuuhinnalla tarvittavan vientidokumentoinnin, jossa viranomaisille ilmoitetaan, että auto viedään korjattavaksi ja että se palautetaan korjattuna Suomeen.
      Tarkoitat varmasti, että vaihdatat Venäjällä autoon moottorin, tuskin kannattaa tehdä itse, vai missä siinä tapauksessa tekisit sen?
      Jos löydät Viipurista tai Pietarista korjaamon, jossa puhutaan englantia ja jossa työ voidaan yhden työpäivän aikana tehdä, niin varaat vaan ajan ja tilaat työn, kuten Suomessakin. Kannattaa myös sopia miten maksu hoidetaan. Luottokortit käyvät isommissa paikoissa kuten Suomessa.
      Tuodessasi korjatun auton aikanaan Vaalimaalle tai jollekin muulle rajanylityspaikal-le, joudut maksamaan tullin alvin siitä summasta, jolla auton arvo korjauksen vuoksi on noussut. Voi toki olla, ettei paljoakaan.
      Tullimuodollisuuksissa huolintaliike auttaa taas, mutta vaatinee valtiolle menevistä veroista käteismaksun tai muun vakuuden maksuista, ennen kuin voit ajaa rajalta edelleen Suomeen, koska huolintaliikkeellä on Tullin luotto.
      Jos lasket yhteen viisumi- ja majoituskulut saattaa kuitenkin käydä niin, että homman voi halvemmalla hoitaa täällä kotosuomessa.
      Jos ajattelit turistina hommat hoitaa, eikä venäjän puolelle ajaessasi ilmoita aikeistasi Tullille, niin ns. kolmansissa maissa korjattu auto on kuitenkin kaupallista tuontia joka siis on verollista. Tullia kannata puijata, sillä harva mieltää, että Tulli on Alioikeuden - siis Käräjäoikeuden tasoinen instanssi, jonka tekemästä tullauspäätöksestä tietenkin voi valittaa Tullihallitukseen joka jo vastaa Hovioikeutta.
      Tämä ohje koskee tietenkin mitä tahansa autoa - ei vain Ladaa, mutta vaihtomoottori on tietenkin osattava hoitaa etukäteen "hollille".
      Toistan, että vaivaa voi olla enemmän, ettei pääse ns. palkoille.

    • Anonyymi

      Kannattaa tutkia mitä homma maksaisi Virossa. Hinnat on ainakin paljon halvemmat kuin Suomessa.

    • OK, sillä ainakin selvittämäni tullimuodollisuudet jäävät pois.
      Toisaalta Viron hintataso nousee koko ajan ja olenkin koko ajan ihmetellyt, mistä tavalliset virolaiset ostavat ruokansa, sillä sehän on ainakin Tallinnassa samanhintaista kuin Suomessa, mutta palkat aivan toiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      473
      3525
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      28
      2901
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      147
      2724
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2185
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      188
      2034
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      157
      1961
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      13
      1914
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1744
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      49
      1531
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1450
    Aihe