Eli haluaisin jossain vaiheessa viedä ladan Venäjälle korjautettavaksi. Samalla mietin vaihtaa moottorin. Niin onko mitä rajoituksia? Voinko tulla takaisin Suomeen uudella moottorilla? Onko maksettava jotain veroa tai muita maksuja?
Vastaukset 6
- Anonyymi
Eihän sitä tarvi maailmalle huudella ja ei siitä mitään maksuja mene.
- Anonyymi
Kannattaa jättää se sinne. Siitä voi saada hyvänkin rahan.
- Anonyymi
Kuka nyt Venäjällä Zigulia haluaisi, kato vähän, siellä ajetaan hienommilla autoilla kuin täällä meillä.
Aloittajalle: ei kannata.
Vaikka aloitus on vanha ja koska muut aikaisemmat vastaajat eivät ole osanneet auttaa, niin kerron mielellään aloittajalle, mikäli hän on tosissaan, että kyllä auton aivan laillisesti voi viedä Venäjälle korjattavaksi. Kysymyksessä on alkuun kuitenkin kaupallinen vienti.
Yksi ongelmista on se, että Venäjä ei ole ns. EU-maa ja toinen on, että kannattaako homma kuitenkaan loppupeleissä?
Rajalla oleva huolintaliike laatii kyllä pyynnöstäsi kohtuuhinnalla tarvittavan vientidokumentoinnin, jossa viranomaisille ilmoitetaan, että auto viedään korjattavaksi ja että se palautetaan korjattuna Suomeen.
Tarkoitat varmasti, että vaihdatat Venäjällä autoon moottorin, tuskin kannattaa tehdä itse, vai missä siinä tapauksessa tekisit sen?
Jos löydät Viipurista tai Pietarista korjaamon, jossa puhutaan englantia ja jossa työ voidaan yhden työpäivän aikana tehdä, niin varaat vaan ajan ja tilaat työn, kuten Suomessakin. Kannattaa myös sopia miten maksu hoidetaan. Luottokortit käyvät isommissa paikoissa kuten Suomessa.
Tuodessasi korjatun auton aikanaan Vaalimaalle tai jollekin muulle rajanylityspaikal-le, joudut maksamaan tullin alvin siitä summasta, jolla auton arvo korjauksen vuoksi on noussut. Voi toki olla, ettei paljoakaan.
Tullimuodollisuuksissa huolintaliike auttaa taas, mutta vaatinee valtiolle menevistä veroista käteismaksun tai muun vakuuden maksuista, ennen kuin voit ajaa rajalta edelleen Suomeen, koska huolintaliikkeellä on Tullin luotto.
Jos lasket yhteen viisumi- ja majoituskulut saattaa kuitenkin käydä niin, että homman voi halvemmalla hoitaa täällä kotosuomessa.
Jos ajattelit turistina hommat hoitaa, eikä venäjän puolelle ajaessasi ilmoita aikeistasi Tullille, niin ns. kolmansissa maissa korjattu auto on kuitenkin kaupallista tuontia joka siis on verollista. Tullia kannata puijata, sillä harva mieltää, että Tulli on Alioikeuden - siis Käräjäoikeuden tasoinen instanssi, jonka tekemästä tullauspäätöksestä tietenkin voi valittaa Tullihallitukseen joka jo vastaa Hovioikeutta.
Tämä ohje koskee tietenkin mitä tahansa autoa - ei vain Ladaa, mutta vaihtomoottori on tietenkin osattava hoitaa etukäteen "hollille".
Toistan, että vaivaa voi olla enemmän, ettei pääse ns. palkoille.- Anonyymi
Kannattaa tutkia mitä homma maksaisi Virossa. Hinnat on ainakin paljon halvemmat kuin Suomessa.
OK, sillä ainakin selvittämäni tullimuodollisuudet jäävät pois.
Toisaalta Viron hintataso nousee koko ajan ja olenkin koko ajan ihmetellyt, mistä tavalliset virolaiset ostavat ruokansa, sillä sehän on ainakin Tallinnassa samanhintaista kuin Suomessa, mutta palkat aivan toiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911004
- 119853
- 143834
- 43816
- 70667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu184591- 32549
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47528Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62524- 80520
- 65516
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 39479
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i3454- 45453
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440