Kuten tunnettua varsinkin netissä ja somessa vallitsee kieltokulttuuri(cancel culture). Sehän on vasuritahojen eräänlaista joukkokiusaamista, jossa suurella joukolla käydään ”väärän” mielipiteen omaavan yhden ihmisen kimppuun.
Näyttelijäkoomikko Ricky Gervais on taistellut tuota kieltokultturia vastaan. Hän sanoi osuvasti, että aina joku loukkaantuu mistä tahansa mielipiteestä tai vitsistä. Jos sitä noudatetaan, niin mistään ei saisi sanoa mielipidettä tai kertoa vitsiä!?
Lisäksi Gervais sanoi, että nuo ” loukkaavat” näkemykset juuri herättävät keskustelua. Siis puolesta ja vastaan, mikä on tärkeä asia kiihkoilun ja suvaitsemattomuuden vähentämiseksi.
Huomatkaa, että Gervais itsekin on vasemmistolaisuuteen tai ” liberaaliuteen”  taipuvainen!
Kieltokulttuuri ja sananvapaus?
2
104
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo vasurien kieltokulttuuri kohdistuu tietysti heidän vastustajiinsa tai joita he pitävät vastustajinaan.
Vasurit itse kyllä saavat solvata, leimata ja vääristellä kuinka paljon haluavat vastustajiaan! Siihen ei puutu edes some-sensuuri? - Anonyymi
No huhuh! Pinttyneesti joku jaksaa uskoa että vasemmistokulttuuri on vallassa Suomessa. Aivot näillä on jäänyt 1970-luvulle. Silloin oli vasemmistovaltaa, mutta tänään kaikki on yhtä oikeistoliberaalia valtaa. Tämä siksi että kaikki mediat on myyty tai yhdistyneet harvoiksi mediataloiksi. Vasemmistoa ei sielläkään ole nähty 30 vuoteen.
Suomessa ahkerampia somekäyttäjiä ovat Persut. Mutta koska kaikki eivät ole samaa mieltä (luojan kiitos!) Persujen kanssa, se ei tyydytä Persuja. Siksi kaikkea sitä eriävää mielipidettä kutsutaan nyt "vihervasemmistoksi" tai "vasureiksi.. On kyse sitten vaikka anopin pepun muotojen pyörimisestä.
Yle (tätähän Persut tarkoittavat) on koko Suomen media, joka hienosti ottaa huomioon koko poliittisen kentän. Tämä siksi että sitä valvoo Eduskunnan neuvosto.
Persut ei pysty ymmärtämään sitä, että Yle uutisoi puolueettomasti, mutta koska meillä on 80% kansasta eri mieltä kuin Persut, se tietenkin näkyy myös Ylessä.
Persujen mielestä YLE:n tulisi uutisoidan VAIN Persuja miellyttävää uutista!!
Koska Persu ei yleensä kykene muodostamaan käsitystä kokonaisuuksista, on tämäkin heille vaikea käsittää. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1315335Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1965029"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863496Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093018Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan312398SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei282243Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2601847Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan111486- 1081384
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.841378