Kieltokulttuuri ja sananvapaus?

Anonyymi

Kuten tunnettua varsinkin netissä ja somessa vallitsee kieltokulttuuri(cancel culture). Sehän on vasuritahojen eräänlaista joukkokiusaamista, jossa suurella joukolla käydään ”väärän” mielipiteen omaavan yhden ihmisen kimppuun.

Näyttelijäkoomikko Ricky Gervais on taistellut tuota kieltokultturia vastaan. Hän sanoi osuvasti, että aina joku loukkaantuu mistä tahansa mielipiteestä tai vitsistä. Jos sitä noudatetaan, niin mistään ei saisi sanoa mielipidettä tai kertoa vitsiä!?

Lisäksi Gervais sanoi, että nuo ” loukkaavat” näkemykset juuri herättävät keskustelua. Siis puolesta ja vastaan, mikä on tärkeä asia kiihkoilun ja suvaitsemattomuuden vähentämiseksi.

Huomatkaa, että Gervais itsekin on vasemmistolaisuuteen tai ” liberaaliuteen” taipuvainen!

2

145

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo vasurien kieltokulttuuri kohdistuu tietysti heidän vastustajiinsa tai joita he pitävät vastustajinaan.

      Vasurit itse kyllä saavat solvata, leimata ja vääristellä kuinka paljon haluavat vastustajiaan! Siihen ei puutu edes some-sensuuri?

    • Anonyymi

      No huhuh! Pinttyneesti joku jaksaa uskoa että vasemmistokulttuuri on vallassa Suomessa. Aivot näillä on jäänyt 1970-luvulle. Silloin oli vasemmistovaltaa, mutta tänään kaikki on yhtä oikeistoliberaalia valtaa. Tämä siksi että kaikki mediat on myyty tai yhdistyneet harvoiksi mediataloiksi. Vasemmistoa ei sielläkään ole nähty 30 vuoteen.

      Suomessa ahkerampia somekäyttäjiä ovat Persut. Mutta koska kaikki eivät ole samaa mieltä (luojan kiitos!) Persujen kanssa, se ei tyydytä Persuja. Siksi kaikkea sitä eriävää mielipidettä kutsutaan nyt "vihervasemmistoksi" tai "vasureiksi.. On kyse sitten vaikka anopin pepun muotojen pyörimisestä.

      Yle (tätähän Persut tarkoittavat) on koko Suomen media, joka hienosti ottaa huomioon koko poliittisen kentän. Tämä siksi että sitä valvoo Eduskunnan neuvosto.

      Persut ei pysty ymmärtämään sitä, että Yle uutisoi puolueettomasti, mutta koska meillä on 80% kansasta eri mieltä kuin Persut, se tietenkin näkyy myös Ylessä.

      Persujen mielestä YLE:n tulisi uutisoidan VAIN Persuja miellyttävää uutista!!

      Koska Persu ei yleensä kykene muodostamaan käsitystä kokonaisuuksista, on tämäkin heille vaikea käsittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe