Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen ja yya-sopimuksen muututtua pelkäksi paperiksi, Suomi ehti olla itsenäinen pari vuotta. Sitten itsenäisyys annettiin vapaaehtoisesti pois.
Suomi liittyi uuteen "neuvostoliiton kopioon" . Ehdot EU:ssa ovat paljon tiukemmat, rajummat ja Suomen taloutta syövyttävät kuin mitä ikinä oli tilanne Neuvostoliiton naapurina eläessämme.
EU on pelkkä orjuuttamisliitto jäsenilleen - tietysti Saksaa lukuun ottamatta, joka johtaa ja hyötyy suur-Saksan mahtiasemastaan.
Suomalaiset ovat olleet aika hölmöjä.
Suomi liittyi uuteen "neuvostoliiton kopioon" . Ehdot EU:ssa ovat paljon tiukemmat, rajummat ja Suomen taloutta syövyttävät kuin mitä ikinä oli tilanne Neuvostoliiton naapurina eläessämme.
EU on pelkkä orjuuttamisliitto jäsenilleen - tietysti Saksaa lukuun ottamatta, joka johtaa ja hyötyy suur-Saksan mahtiasemastaan.
Suomalaiset ovat olleet aika hölmöjä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
” Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen ja yya-sopimuksen muututtua pelkäksi paperiksi, Suomi ehti olla itsenäinen pari vuotta. Sitten itsenäisyys annettiin vapaaehtoisesti pois.”
Todellisuudessa suomettuneena YYA-aikana neukku puuttuikaikkiin Suomen sisäisiin asioihin, kuten vaaleihin medioihin ja mielipiteisiin!
EU:hun liityimme neuvoa-antavan äänestyksen jälkeen!
”Suomi liittyi uuteen "neuvostoliiton kopioon" . Ehdot EU:ssa ovat paljon tiukemmat, rajummat ja Suomen taloutta syövyttävät kuin mitä ikinä oli tilanne Neuvostoliiton naapurina eläessämme.”
Todellisuudessa olemme jäseninä mukana EU-parlamentissa ja olemme mukana koko Euroopan kattavassa vapaa-kauppa-alueessa!
TOISIN KUIN YYA-aikana EI EU puutu vaaleihimme, medioihimme tai maan sisäisiin mielipiteisiin!
”EU on pelkkä orjuuttamisliitto jäsenilleen - tietysti Saksaa lukuun ottamatta, joka johtaa ja hyötyy suur-Saksan mahtiasemastaan.”
EU ei orjuuta ketään eikä Saksa ole mikään johtaja. Myös eroaminen on mahdollista!
”Suomalaiset ovat olleet aika hölmöjä.”
Eivät ole! EU-jäsenyys on ollut taloudellinen menestys! Kuulumme länteen ja se on katkera pala Suomen stallareille!
EU:hun liityimme neuvoa-antavan äänestyksen jälkeen!
Niin teimme mutta Maastrichtin sopimuksen mukaiseen unioniin, emme tällaiseen jossa emme enää päätä rahoistammeekaan ja missä unioni alkaa itsenäisesti verottaa.
Kuulumme länteen ja se on katkera pala Suomen stallareille!
Sairas ihminen, varsinainen pikkuhitler, tuollainen joka herjaa jokaista joka rohkenee olla Hänen Korkeutensa kanssa eri mieltä. Päästään terve ihminen ei tee niin.
Suomi on hyväksynyt muiden jäsenmaiden mukana Lissabonin sopimuksen 2009.
EU:ssa päätösvalta on edelleen itsenäisillä jäsenmailla.
Sairasta on stallarien valehtelu, ei sen oikominen.
Suomi on EU:ssa pelkkä maksaja. Suomi imetään tyhjiin, ihan niin kuin Ruotsi aikoinaan imi Suomen tyhjiin Suomen ollessa Ruotsin siirtomaa.
"Kansanäänestys" , jolla Suomi liitettiin EU:hun oli pelkkä vitsi. Media oli valjastettu kauttaaltaan tukemaan tätä pakkoruotsitta-Lipposen uusliberalistista ihannetta. Lipponenhan toivoi saavansa vähintään jonkin komissaarin paikan EU:ssa pääministerin pestinsä jälkeen.
Esim. Hesarin silloin johtaja Erkko on jossain vaiheessa lipsauttanut julkisuudessa, että hän katui myöhemmin sitä, että media valjastettiin aivopesemään ihmisiä äänestämään EU:hun liittymisen puolesta.
Erkko siis tajusi myöhemmin millainen paholaisen luomus EU on.
EU on pelkkä orjuuttamisliitto jäsenilleen - tietysti Saksaa lukuun ottamatta, joka johtaa ja hyötyy suur-Saksan mahtiasemastaan.
Ranska nyt jotenkuten on vielä kyennyt säilyttämään itsenäisyytensä Saksan rinnalla.
Tekeillä olevan apupaketin takia EU on jo de facto valtio. Mikä tämä sekalainen valtiomuoto on niin sitä voivat valtio-oppineet pohtia mutta valtio joka tapauksessa kun keskushallinto jo päättää ns. jäsenten rahoista.
Apupaketista ja kaikesta siihen liittyvästä päättävät jäsenvaltiot pian alkavassa kokouksessaan.
EU:n instituutioiden on noudatettava niiden päätöksiä
Juuri noin.
Ja EU:ssa nyt sitten todellakin päätettiin että Suomen vuosittaiset maksut EU:lle nousee 100 miljonalla eurolla.
Aika kallista tämä EU on nyt Suomelle, sanoisin.
YLE:Perjantaina alkaa yksi lähihistorian tärkeimpiä EU-huippukokouksia unionin tulevan kehityksen kannalta. Brysselissä väännetään luultavasti öitä myöten paitsi rahasta myös unionin yhteistyön syventämisestä.
Pöydällä on monimutkainen paketti, joka vilisee kirjainyhdistelmiä. On EU:n monivuotinen rahoituskehys (MFF, Multiannual Financial Framework), elpymisväline (RFF, Recovery and Resilience Facility), yritysten maksukyvyn tukemisen instrumentti (SSI, Solvency Support Instrument), strategisten sijoitusten väline (SIF, Strategic Investment Facility). . .
Vaikuttaako sekavalta? Ei hätää, eri rahoituskanavat voi suosiolla unohtaa. Niitä karsiutunee pois joka tapauksessa.
Huomio kannattaa keskittää kolmeen tärkeään asiaan: annetaanko EU-komissiolle oikeus hakea yhteistä velkaa markkinoilta, kuinka suuri osuus jaettavasta tuesta on lahjoituksia ja millä perusteilla rahaa jaetaan.
Minä perustaisin oman maan, mutta se ei ole mahdollista. Pakko vaan sopeutua "systeemiin".
Kiitos ymmärtäjille.
Kun Ranskan pressa lyö nyrkkiä pöytään niin Suomi lahjoittaa taas miljardeja ulkomaille. Näin ei tee itsenäinen valtio eikä näin tehty YYA-aikana, rahaa ei lähetetty minnekään, ei itään eikä länteen.
” Kun Ranskan pressa lyö nyrkkiä pöytään niin Suomi lahjoittaa taas miljardeja ulkomaille. ”
Todellisuudessa prosessi on yksinkertaisempi! Yhdessä sovitaan menettelystä, jota kaikki jäsenmaat noudattaa!
”Näin ei tee itsenäinen valtio eikä näin tehty YYA-aikana, rahaa ei lähetetty minnekään, ei itään eikä länteen.”
No, ei ainakaan länteen! Sen sijaan jouduimme tekemään kaikki tärkeät tilaukset (ydinvoimalat, s-veturit ja armeijan kalusto) ehdottomasti idästä! Sitä pakollisuutta ei vaan stallari huomannut!
Jos olisi kuultu Väyrysen Paten mielipidettä niin olisi hankittu jopa matkustajalentokoneet idästä! Sittemmin niiden käyttöä vähensi jopa itse valmistusmaa!
-------Sen sijaan jouduimme tekemään kaikki tärkeät tilaukset (ydinvoimalat, s-veturit ja armeijan kalusto) ehdottomasti idästä!-----
Typerää valehtelua taas.
-ydinvoimalat, kaksi idästä, kaksi lännestä
- s-veturit, suurin osa tuli Suomesta
- armeijan kalusto, sekä idästä että lännestä
Sieltä kannatti ostaa mistä halvimmalla sai.