työstä pitäs itse maksaa , ainainen kinastelu koska ei työtön lainaa saa , miks kukaa lainais työttömälle yhtää mitää ei sellaista ole
Te ette vaan koskaan nää sitä miks
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi pitäisi lainata sellaiselle joka ei pysty maksamaan takaisin ?
Asiat järjestykseen, luottotiedot kuntoon !
Se lähtee pienistä asioista ja vuosien työ mutta palkitsee loppujen lopuksi.
Olin 59 vuotinen pitkäaikaistyötön ja kysyttyäni kolmesta pankista kaksi olisi mukisematta antanut lainan ja lopulta otin sen NORDEAsta. Laina-aika 10 vuotta. Ilman lyhennyksiä. Korko asuntolainan korko.
Työttömyys ei ole mikään este.
Tosin tuossa minut ulostaneessa pankissa meteli syntyi siinä vaiheessa kun lyhentäminen tuli puheeksi. Sanoin, etten aikonut lyhentää.
Mä en koskaan ota lainaa. Mulla on maksettu kolmio, on maksettu auto ja rahaa on joten en tarvi lainaa. Lainaa ei kannata ttaa ikinä. Jos et käteisellä pysty maksamaan ostoksiasi, älä sillon osta.
Ei tarvitse lainaa, kun KEVA pitää huolen omistaan eli maksaa sitä eläkettä.
Sillä tulee mukavasti toimeen, kun on työssä olo aikanaan hoitanut asiansa siten, että asunto, kulku- ja harrastusvälineet on maksettu jo aikoja sitten.
Kyllä eläkkeellä ne ylläpitokulut ja vastikkeet jaksaa hoitaa mallikkaasti, kun
ei juopottele, tupakoi ja lentele etelänmatkoille tuhlaamaan rahojaan.
Kela ja sossu pitää huolen kaikesta , sen ku hakee jos o kanttia siihe