Voisinko/pystyisinkö ostamaan hevosen?

Olen 13v tyttö. Olen miettinyt hevosta jo aika pitkään omalle pihalle. Itse olen nyt ollu hevosten kanssa tekemisissä jo aika kauan ja käynyt ratsastuskoulua. Olen myös opiskellut hevosista 7kk (ja tulen opiskelemaan vielä) kovalla työllä. Että tiedän jo erittäin paljon hevosista. (Esim. Hoidosta, sairauksista, vaatimuksista ja todella monesta muuta asiastakin.) Eli tiedän mitä hevonen vaatii.

Tiedän myös sen rahamäärän mikä hevosen pitoon menee. Mutta en vielä ajatellut ostaa hevosta tässä iässä vaan ehkä 14-16 vuotiaana. Minun vanhemmat eivät tiedä hevosista melkeen yhtään, paitsi isäni tietää vähä lapsuudestaan. Mutta molemmat naapurini ovat hevosihmisiä ja toinen niistä on kengittäjä, ja lähistöllä on taas paljon hevosihmisiä. Joten apua olisi aina lähellä jos tarvisi, eli en lähtisi pitämään tallia yksin, koska siihen en kykinisikään, kun onhan minulla koulu ja siihenkin pitäisi keskittyä myös. Mutta tiedän kyllä että tallielämäänkin riittää aikaa minulla, vaikka se vaatiikin PALJON aikaa.

Tilaa riittäisi ainaki meillä yhden hevosen pitoon ja löytyisi paikka mihin voisi tehdä ison kentän. Itse hevosta en varmaankaan pystyisi ostaa vaan minun vanhemmat, eli periaatteesa he olisivat sen hevosen omistaja, jos ajatellaan nyt näin. (Ja meillä on rahaa pitää hevosta ennenkuin joku tulee sen mainitsemaan)

Että onko se mahdollista?

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hevosen ostoa kannattaa harkita pitkään. Ootko ajatellut ylläpitohevosta?Tai vuokrahevosta?
      Ylläpito hevonen on todella hyvä vaihte ehto,jos haluaa kokeilla miltä arki oman hevosen kanssa tuntuu. Kannattaa miettiä olisiko mahdollista kokeilla tämmöistä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      177
      2153
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      315
      1825
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      1479
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1278
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    Aihe