Voisinko/pystyisinkö ostamaan hevosen?

Olen 13v tyttö. Olen miettinyt hevosta jo aika pitkään omalle pihalle. Itse olen nyt ollu hevosten kanssa tekemisissä jo aika kauan ja käynyt ratsastuskoulua. Olen myös opiskellut hevosista 7kk (ja tulen opiskelemaan vielä) kovalla työllä. Että tiedän jo erittäin paljon hevosista. (Esim. Hoidosta, sairauksista, vaatimuksista ja todella monesta muuta asiastakin.) Eli tiedän mitä hevonen vaatii.

Tiedän myös sen rahamäärän mikä hevosen pitoon menee. Mutta en vielä ajatellut ostaa hevosta tässä iässä vaan ehkä 14-16 vuotiaana. Minun vanhemmat eivät tiedä hevosista melkeen yhtään, paitsi isäni tietää vähä lapsuudestaan. Mutta molemmat naapurini ovat hevosihmisiä ja toinen niistä on kengittäjä, ja lähistöllä on taas paljon hevosihmisiä. Joten apua olisi aina lähellä jos tarvisi, eli en lähtisi pitämään tallia yksin, koska siihen en kykinisikään, kun onhan minulla koulu ja siihenkin pitäisi keskittyä myös. Mutta tiedän kyllä että tallielämäänkin riittää aikaa minulla, vaikka se vaatiikin PALJON aikaa.

Tilaa riittäisi ainaki meillä yhden hevosen pitoon ja löytyisi paikka mihin voisi tehdä ison kentän. Itse hevosta en varmaankaan pystyisi ostaa vaan minun vanhemmat, eli periaatteesa he olisivat sen hevosen omistaja, jos ajatellaan nyt näin. (Ja meillä on rahaa pitää hevosta ennenkuin joku tulee sen mainitsemaan)

Että onko se mahdollista?

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hevosen ostoa kannattaa harkita pitkään. Ootko ajatellut ylläpitohevosta?Tai vuokrahevosta?
      Ylläpito hevonen on todella hyvä vaihte ehto,jos haluaa kokeilla miltä arki oman hevosen kanssa tuntuu. Kannattaa miettiä olisiko mahdollista kokeilla tämmöistä!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe