Osa käy töissä ja kirjoittaa illalla. Suuri osa on mielenterveyskuntoutujia ja elää sosiaalituella tai eläkkeellä. Esim tuttuni. Joku elää työttymyysrahalla joku vaimonsa palkalla. Joku kerää avustusta.. Uta sossu rahoittaa
Millä nettisaarnaajat elävät
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Youtubesta saa liksaa. Jokainen klikkaus tuo Mauno Mattilalle ja muille hölösuille rahaa!
Mielenterveyspotilaat eivät kykene loogiseen ajatteluun ja heidän mustinsakin toimii huonosti. Kukaan mielentereyspotilas ei pysty tekemään johdonumaista ja laadukasta tekstiä. Mielenterveyspotilailla voi olla raivokohtauksia, ahdistusta ja jatkuva vihaa, mutta niiden vallassa ei pysty mitään järkevää kirjoittamaan.
Kukaan mielentereyspotilas ei pysty tekemään johdonmukaista ja laadukasta tekstiä. Tästä voi tehdä sen päätelmä, ettei nettiopettajat ole mielenterveyspotilaita, elleivät he kirjoita ihan mitä sattuu.
Raamatussa on myös sellainen ukaasi, että toista hulluksi pilkkava ansaitsee helvetin tulen.
Kukaan ei ole tässä ketään sanonut miksikään paitsi daarnajat usein haukkuu muut saarnaajat. Olen itse nettiaktiivimielenterveyskuntooja ja elän kyllä omilla varoilla. Sossu auttaa niitä joilla ei ole töitä.
Netti on hyvä kanava purkautumisen.
mielenterveyspotilaat . . .nehän vasta vakuuttavia ovatkin, jopa lääkärit "uskoo" heihin tietenkin tekee diaknoosin . . .
helluntailaisuudessa vaan ei ole ketään muuta, kuin "uskotaan" , - kukaan ei USKALLA
kyseenalaistaa (tehdä diaknoosia . . .), vaan: uskotaan silmät sokeina .- . .
Jollain pitää julistajankin elää. Jos on työttömänä eikä sopivoa hommia löydy, mikä sen parempi asia kuin hyödyntää aika julistamalla Jumalan sanaa ja evankelioida. Monet työttömät kuluttavat aikaansa epäsosiaalisesti pelaillen tai norkuen huonossa seurassa. Ja eläkeläisellä on hyvä mahdollisuus Jumalan valtakunnantyöhön. Ja jos vaimon kanssa on yhteinen sopimus että hän käy töissä, niin se on parin oma asia. Miksi aliarvoida tehtävää joka tähtää ihmiskunnan parhaaksi.
Naisen tehtävä on olla kotona. Ei töissä.
Matteuksen evankeliumi:
4:4 Mutta hän vastasi ja sanoi: "Kirjoitettu on: 'Ei ihminen elä ainoastaan leivästä, vaan jokaisesta sanasta, joka Jumalan suusta lähtee.'"
Luojaa Israelin Jumalaa on helpoin herjata, pilkata Hänen Pyhäänimeään helluntailaisessa netissä. Ivaajia kun viedään, eivät he enää itse sitä huomaa.
Ps. 127:2 Turhaan te nousette varhain ja myöhään menette levolle ja syötte leipänne murheella: yhtä hyvin hän antaa ystävilleen heidän nukkuessansa.
Tällainen avaus löytyy S24:lta:
"Onko Mauno Mattilalla laiton rahankeräys?
Mauno Mattila on ilmoittanut internetsivuillaan pankkitilinumeronsa. Lukija ymmärtää tämän julkiseksi pyynnöksi antaa hänelle rahaa. Mauno Mattila ei kuitenkaan ilmoita rahankeräysluvasta mitään, mikä tarkoittanee sitä, ettei hänellä ole lain vaatimaa lupaa. Tekeekö Mauno Mattila rahankeräysrikoksen? Mattilan on syytä vastata tähän asiaan." https://keskustelu.suomi24.fi/t/15373579/onko-mauno-mattilalla-laiton-rahankerays
Mattila lopulta otti pois tilinumeronsa sivuiltaan, mutta ottaako hän edelleen vastaan kolehtilahjoituksia? Kirjaako hän ne verotettavaksi ansiotuloksi ja ilmoittaako hän ne veroilmoituksessaan?
helluntailaisuudessahan saa lähes kaikki puhua . . . ei mitään merkitystä, onko puhuja yleensäkään missään järjissä (mielenterveys, tms.) , jne.
Sähkö toivoisit ettei saisi puhua?
Siis säkö toivoisit ettei saisi puhua?
"maailmaan puheita mahtuu . . .