Terveystalo.fi:n mukaan mulla ois lievä masennus

Oon 06/13v poika ja mulla on ollu rankka lapsuus sisältyen isä joka käyttäytyy kuin hullu kun hän on kännissä, mutta nykyään on vähentynyt semmonen käytös. Mulla on henkisesti vaikeeta ollu siit lähtien ku vanhemmat eros, mut oon samaan aikan ilonen ja surullinen. Meijän toisella mökillä siis iskän mökillä on kaks puolta, toisessa oli ukki ja toisessa minä, iskä ja äiti no nykyää äiti ei käy täällä koska nohh vanhempien ero. Itken aina ku kävelen iltasin mäen ylös saunalta ja sit katon sitä ikkunaa ja kuvittelen et nään mut ja mun vanhemmat yhessä ja alan muistelee miten äiti peitteli mut mun iskän kaa ja nykyää oon vaa vihane ja puran sen mun äitiin. Must on tullu murrosiän myötä aivan hirvee paskalapsi ja äiti on meinannut laittaa mut jonnekki hetkeks aikaa ja mulla on todettu ADHD. Haluisin vaa palata takas siihe aikaa ku ei tarvinnu miettii mitää elikkä 3-8 vuotiaaks. Mikää ei enää tunnu samalta, kaikessa on suru mukana. Ukki kuoli nii se meijä puoli on nii homees nii nukutaan ukin puolella. Jos joku kertois et kannattaako alkaa huoltaa tätä vai ei? Arvostan sitä joka auttaa.

1

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi sinua, tekisi mieli halata :). Muistan omat kauheat ja vaikeat aikani, kun olin sinun ikäisesi ja elin ns. perhehelvetissä. Minulla oli henkisesti väkivaltaiset vanhemmat, ja tulin hylätyksi moneen kertaan, vaikka asuimmekin kaikki saman katon alla.

      Olet tunteva ja älykäs nuori, sen huomaa kirjoituksestasi. Analysoit asioita. Välität lähimmäisistäsi. Sinulla on paljon sisäistä voimaa. Tarvitsisit jonkun luotettavan aikuisen, jolle puhua. ADHD sinunikäiselläsi lapsella tai nuorella ei ole mikään varsinainen sairaus, vaan merkki siitä, että on vaikea keskittyä, koska kokee psyykkistä kärsimystä ja huonoa oloa - siis luonnollinen reaktio elämäntilanteeseen.

      Olisi pikemminkin outoa, jos et reagoisi jotenkin siihen, kun näet mitä vaikeuksia ympärilläsi olevilla aikuisilla on, ja kuinka he väistämättä purkavat niitä sinuunkin. Ihmiset, niin lapset kuin aikuisetkin, reagoivat vaikeaan elämäntilanteeseen kukin omalla tavallaan - joku tarkkaavuusongelmilla, joku toinen masennuksella, ahdistuksella tai pakonomaisilla toiminnoilla. Jotkut turvautuvat päihteisiin, mistä seuraa ajan mittaan kuitenkin vain uusia ongelmia.

      Voisitkohan kysyä vielä siltä, jonka kanssa olet jo puhunut kun olet tuon diagnoosin ilmeisesti saanut (onko se ollut kouluterveydenhuollon kautta, lääkäri tai kuka onkin), jos saisit terapiaa? Nykyään joissakin kouluissa on ohjelma, jossa nuoret voivat saada noin puolen vuoden mittaisen terapiajakson. Tärkeää on, että saisit nyt tukea jostain. Aikuiset ympärilläsi eivät selvästikaan jaksa eivätkä kykene tukemaan sinua kuten heidän pitäisi, omista ongelmistaan johtuen.

      Alkoholismi ja siihen liittyen epävakaa tai mahdollisesti väkivaltainenkin (?) käytös on lapselle valtava turvattomuuden aiheuttaja. Sille pitäisi tehdä jotain, niin että kotiolot rauhoittuisivat. Onko isäsi hakenut apua alkoholiongelmaansa?

      Kuulostat kovin yksinäiseltä tilanteessasi. Hyvä että kirjoitit tänne. On valtavan tärkeää, että pystyy puhumaan asioista. Nyt tarvittaisiin vaan joku, jonka kanssa voisit jatkaa juttelua kasvotusten, joku sellainen aikuinen, jonka voit kokea luotettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      38
      2852
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      2448
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      41
      2055
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1788
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1389
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1005
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      982
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      934
    Aihe