"Pohjoisen kuningas" lopun aikana – Kuka "pohjoisen kuningas" on nykyään?
Vartiotornin toukokuun 2020 numerossa on kaksi mielenkiintoista kirjoitusta Danielin kirjan profetiasta, jotka koskevat pohjoisen ja etelän kuningasta.
Aiemmista vääristä tulkinnoista huolimatta vakuutetaan, ettei nyt tarvitse arvailla, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Teksti: Tuomas Yläjuurakko, Johdanto: JP
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w792.html
Danielin profetia: "Pohjoisen kuningas"
24
108
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo vartiotorniseuran johto näkyy kirjoittavan että YK väittää pystyvänsä tekemään maailmaan rauhan (vt toukokuu 2020 s. 7)
Lehti valehtelee teille, todistajat, törkeästi.
YK on yhteistyöjärjestö rauhanturvaamistyötä varten.
Vaikka vartiotorni väittää olevansa jehovakanava, eivät muut vastaavalla tavalla väitä itsestään.
YK toimii peruskirjansa mukaan. Se ei väitä mitään.
YK toimii jäseniensä aloitteista tehtyjä toimenpiteitä tehden.
Ainoa taho joka kirjoittaa niin hölmösti, itsestään narrin tehden, on vartiotorniseura.
Rauhantyö on, kuten YK:n edeltäjällä Kansainliitolla, mahdollisuuksien mukaan kiistoihin vaikuttamista ja kuten Suomi ja Ruotsi olivat erimielisiä siitä, kuuluuko Ahvenanmaa Ruotsiin vai Suomeen, jättivät kiistan Kansainliiton ratkaistavaksi ja lain mukaiseksi ratkaisuksi katsoi Kansainliitto, että Ahvenanmaa on osa Suomea.- Anonyymi
Niinpä.
Yhteistyöjärjestö YK:ssa käyvät jäsenmaidensa edustajina diplomaatit.
Päättävä elin on yleiskokous.
Vartiotorniseura on jehovakanavana saanut tietää että yleiskokous on tehnyt päätöksen
pystymisestään maailmanrauhaan ?
Alan ymmärtämään yhteyden vartiotorniseuran höpertelyjen ja vanhemmille annetun neuvon välillä painostaa lapset jättämään opintien ajatukset - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä.
Yhteistyöjärjestö YK:ssa käyvät jäsenmaidensa edustajina diplomaatit.
Päättävä elin on yleiskokous.
Vartiotorniseura on jehovakanavana saanut tietää että yleiskokous on tehnyt päätöksen
pystymisestään maailmanrauhaan ?
Alan ymmärtämään yhteyden vartiotorniseuran höpertelyjen ja vanhemmille annetun neuvon välillä painostaa lapset jättämään opintien ajatuksetKuules hoopo!
Raamattu ei kiellä opiskelua, ei myöskään JT.
Kristillisyys on asia joka kannatta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuules hoopo!
Raamattu ei kiellä opiskelua, ei myöskään JT.
Kristillisyys on asia joka kannattaKuules nimittelijä, hallintoelimen veli sanoi puheessaan että yliopisto-opiskelu on sama kuin ampuisi itseään päähän.
Pohjoisen kuningas on tietysti Kaarle XVI Kustaa. Toinen vaihtoehto on Norjan Harald V Hirmuinen, mutta Ruotsihan on huomattavasti väkirikkaampi maa.
- Anonyymi
Joopa joo.
- Anonyymi
pohjan vai pohjoisen kuningas ?
- Anonyymi
Pohjan kuningas on tietenkin Affenanmaa.
- Anonyymi
Itse käsitän pikaisella lukemalla seuraavaa:
Daniel 11:16-19 Profeetta Muhammed (saas) ja Islam
Daniel 11: 18 Britannian ??? (komentaja)
Daniel 11:20 Rooman Paavi
Daniel 11:21 - 22 Ranskan Napoleon (halveksittu mies)
Daniel 11:22 Saksan Hitler (johtaja)
Daniel 11:21-27 Yhdysvaltojen ????
jne.
Eli tässä kuvauksessa on takauma näkyyn neljästä pedosta sekä sekä viisimetallisesta patsaasta.
1. Leijona, jolla on kaksi siipeä = Islam tai toisaalta myös Rooma ennen kukistumistaan 2. Leopardi, jolla neljä päätä = Euroopan neljä kuningasta Britannia, Italia, Ranska ja Saksa. Tämän Leopardin aseman sen kukistuttua peri Yhdysvallat.
3. Karhu, joka repii kolmen kylkiluun lihat = Venäjä, mutta myöhemmin tuon aseman perii joku muu?? 4. Kauhea peto, joka syö koko maailman........
Tässä näkyy, että pohjoisen kuningas muuntuu Leijonasta, Leopardiksi, Karhuksi ja kauheaksi pedoksi.
Tuo viisimetallinen patsa kuvastaa sekin pohjoisen kuningasta tai sitten etelän kuningasta.
1. Savi = Kyyros
2. Rauta = Nebukadnessar
3. Pronssi = Dareios
4. Hopea = Xerxes II
5. Kulta = Aleksanteri Suuri ja Hellenismi
tms.
Jotenkin Profeetta Danielin näkyjä pitäisi tarkastella matemaattisesti ja numerologisesti KAIKKIA RINNAKKAIN TOISTENSA KANSSA. Ne ehkä selittävät toinen toistaan. Ei liene epäilystä siitä, että POHJOISEN KUNINKAAN KEHITYSHISTORIA ON DAN. 11 LUVUN MUKAINEN JA SEN KUVAJAINEN ON MYÖS NÄKY NELJÄSTÄ PEDOSTA. Muuttuu pohjoisen kuningas: Leijona - Leopardi - Karhu - Kauhea peto kunnes joutuu Tulikivijärveen.....- Anonyymi
Ja mitenkähän nämä jutskat liittyy pelastumiseen ja ikuiseen elämään?
Vaikka pohjan kuninkaana olis vaikka pekka ja pätkä, niin mitäs sillä on väliä?
Ehkä joku haluaa elvistellä . . .hyvin pitkälti? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mitenkähän nämä jutskat liittyy pelastumiseen ja ikuiseen elämään?
Vaikka pohjan kuninkaana olis vaikka pekka ja pätkä, niin mitäs sillä on väliä?
Ehkä joku haluaa elvistellä . . .hyvin pitkälti?Mikä tekee todistajan mielestä USA:sta ja, onko se Englanti vai Yhdistynyt kuningaskunta, tuon vartiotornillisen anglo-amerikkalaisen maailmanvallan, ja mitä merkitsee, noin vartiotornikaupustellullisesti ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mitenkähän nämä jutskat liittyy pelastumiseen ja ikuiseen elämään?
Vaikka pohjan kuninkaana olis vaikka pekka ja pätkä, niin mitäs sillä on väliä?
Ehkä joku haluaa elvistellä . . .hyvin pitkälti?Joo, olet oikeassa. Raamattua ei voida kahlita. Sillä on monta tulkintatapaa ja kaikki voi toistua syklisesti esim. 300 vuoden sykleissä aivan loputtomasti. Niin, että esim. tuo Danielin 7. luvussa mainittu kymmensarvinen peto nousee ja kukistuu aina tietyin väliajoin loputtomasti. Myös voi olla niin, että Profeetta Danielin näyt kuvastavat avaruuden, mikrobiologian, sosiologian, tekniikan tms. tapahtumia enemmän kuin päivän historiaa.
KUITENKIN ON HYVÄ VÄLILLÄ TIETÄÄ MISSÄ KOHDEN TÄNÄ PÄIVÄNÄ MENNÄÄN TUOLLAISTA SYKLIÄ. Mennään mitä ilmeisimmin Ilmestys 12, Ilmestys 13 ja Daniel 7 loppukohdan tapahtumia. Tai ainakin itse kuvittelen niin. Joku toinen voi olla kiinnostunut muusta kuin tiedosta missä kohden sykliä nyt mennään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, olet oikeassa. Raamattua ei voida kahlita. Sillä on monta tulkintatapaa ja kaikki voi toistua syklisesti esim. 300 vuoden sykleissä aivan loputtomasti. Niin, että esim. tuo Danielin 7. luvussa mainittu kymmensarvinen peto nousee ja kukistuu aina tietyin väliajoin loputtomasti. Myös voi olla niin, että Profeetta Danielin näyt kuvastavat avaruuden, mikrobiologian, sosiologian, tekniikan tms. tapahtumia enemmän kuin päivän historiaa.
KUITENKIN ON HYVÄ VÄLILLÄ TIETÄÄ MISSÄ KOHDEN TÄNÄ PÄIVÄNÄ MENNÄÄN TUOLLAISTA SYKLIÄ. Mennään mitä ilmeisimmin Ilmestys 12, Ilmestys 13 ja Daniel 7 loppukohdan tapahtumia. Tai ainakin itse kuvittelen niin. Joku toinen voi olla kiinnostunut muusta kuin tiedosta missä kohden sykliä nyt mennään.Meikäläinen jutusteli värvärikaksikon kanssa anglo-amerikkalaisesta maailmanvallasta.
He sanoivat että heille se oli kuin järjestelmäasiat (jotka päätetään) se kuulostaa niin hienolta sanoa että tuntee itsensä tärkeäksi. Ja hyvä edes niin, kysymyksen saatuaan ei osaa sanoa mitään, he jatkoivat sekä kysyivät että ostatko vartiotornin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä tekee todistajan mielestä USA:sta ja, onko se Englanti vai Yhdistynyt kuningaskunta, tuon vartiotornillisen anglo-amerikkalaisen maailmanvallan, ja mitä merkitsee, noin vartiotornikaupustellullisesti ?
No se on vähän kuin Bond elokuvissa, venäläiset pahiksia ja amerikkalaiset hyviä.
Missä maassa Jehovan todistajien päätoimisto sijaitseekaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No se on vähän kuin Bond elokuvissa, venäläiset pahiksia ja amerikkalaiset hyviä.
Missä maassa Jehovan todistajien päätoimisto sijaitseekaan.Taidat olla luoipio hypnoosissa kun et ymmärrä ennustuksia etkä tiedä missä maassa päätoimisto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidat olla luoipio hypnoosissa kun et ymmärrä ennustuksia etkä tiedä missä maassa päätoimisto.
Sanoppa millä paikkakunnalla päätoimisto sijaitsee, en usko että tiedät kun et ole edes Jehovan todistaja.
Miksi vededät tota jehova roolia, onko niin mukavaa valehdella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meikäläinen jutusteli värvärikaksikon kanssa anglo-amerikkalaisesta maailmanvallasta.
He sanoivat että heille se oli kuin järjestelmäasiat (jotka päätetään) se kuulostaa niin hienolta sanoa että tuntee itsensä tärkeäksi. Ja hyvä edes niin, kysymyksen saatuaan ei osaa sanoa mitään, he jatkoivat sekä kysyivät että ostatko vartiotornin.Kai nyt kuitenkin roskapussisi tarjosit vietäväksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoppa millä paikkakunnalla päätoimisto sijaitsee, en usko että tiedät kun et ole edes Jehovan todistaja.
Miksi vededät tota jehova roolia, onko niin mukavaa valehdella.Tossahan se meidän tontin takana sijaitsee?
- Anonyymi
Danielin kirjan 11 luvussa 40-45 jakeessa puhutaan lopun aikoina toimivista Etelän ja Pohjan kuninkaista. Lopun aikana toimiva Etelän kuningas on Herodes neljännesruhtinas sotajoukkoineen ja lopun aikana toimiva Pohjan kuningas on Aadamin poika Kain sotajoukkoineen.
- Anonyymi
Daniel 11:40: Mutta lopun ajalla Etelän kuningas iskee yhteen hänen kanssansa. Ja Pohjan kuningas käy tämän kimppuun vaunuilla ja ratsuilla
-Lopun aika ei ole käsillä. Ei ennenkuin on Pohjan kunkku ottanut käyttöön ratsuväen
Niin. Rakuunat.
- Anonyymi
Tornien edestä ja takaa saa marssia hiljaa, pääasia että on oikeasti olemassa.
- Anonyymi
Meidän täytyy luonnollisesti tarkastella asiaa Vartiotorni-uskonnon emämaan USA:n näkökulmasta. Sen pohjoispuolella sijaitsevan Kanadan symbolinen päämies on Ison-Britannian monarkki, joka tällä hetkellä on kuningatar Elisabet II. Henkeytetty Raamattu kuitenkin puhuu nimenomaan pohjoisen kuninkaasta, ei kuningattaresta, joten pohjoisen kuninkaan täytyy olla joku kuningatar Elisabet II:n miespuolinen vallanperijä.
- Anonyymi
Ei kai kumminkaan Charles? Se hörökörva?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai kumminkaan Charles? Se hörökörva?
No selityshän löytyy edelleen Tuntemattoman sotil aan sivuilta siellä mainitaan ainoa tosi asiantuntija ,sotamies Honkajoki ,joka sanoi Suomen maailmanlaajuisena Suurvaltana sanelevan maailmalle lopulliset rauhanehdot,
Persuthan juuri mainostaa , että pitää palata takaisin.
Siellähän onse persujen onnenmaa, jossa marssittiin pitkin ja poikin vallattu a Venäjänmaata, ja perustellaan kartanoita Ukrainaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai918774Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484771Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414451Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462666Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001526- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641182Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110
