Farmari-Moskvitsh tuli Kurikassa vastaan!

Mikä nostalginen näky: nokka puskemassa pontevasti yläviistoon, kuten aina....näkeeköhän enää tämän jälkeen, vai tuleekoHalleyn komeetta sitä ennen.,,,
1296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minun on ikävä kunnon Volgaa. Sen keula oli komeasti korkealla, ja penkit pienenä ihmisenä aikoinaan valtavat. Ja mikä haju siellä hytissä, sen muistaa vielä vanhanakin.

Äänestä
  • Kaksipa poikaa Kurikasta jutteli kahren kesken...

    mutta mitä ne jutteli- ja miksi?

    Äänestä

Nämä nostalgia autot ilahduttavat aina kun niitä kesäisin näkee.

Äänestä
  • mihin kaikki rättisitikat yhtäkkiä katosi-

    ja ne hipit jotka niitä ajeli...

    Äänestä

Kyllähän näitä entisöidään ne kuului Suomen autohistoriaan toisin kuin jälkeenpäin uitetut Chevy 2d Hardtopit

Äänestä

Enpä olisi tuotakaan aloitustani muistanut!:) Tänäänkin käväisin Kurikassa.
Siellä on aina St1:llä polttoöljy n. 10 c kalliimpaa kuin Ilmajoen St1:llä......hmm.

Toisaalta monta HKn Sinistä -30% Halpahallissa...ja 3 Frionor-kalapuikkopakkausta 5 eurolla .

Äänestä
  • Tänäänkin olin Kurikan HH:ssa - Atrian possunfile 6,95 €/kg ..piti ottaa toki. Ei oo Moskua näkyny mutta Ilmajoella vanhan Renaultin näin..

    Äänestä

Tuo malli saattoi olla vahingossa ensimmäinen hatchback malli ennen Renault 16 mallia jota yleisesti pidetään hatchback keksintönä

Äänestä

Oliko vuosi 1960?

Äänestä
  • Oli sellainenkin!

    Äänestä

  • 1959 taisi olla ensimmäinen versio?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Oli sellainenkin!

    HEH hyvä tieto, ei jäänyt vuosia välistä poies..:D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä nostalginen näky: nokka puskemassa pontevasti yläviistoon, kuten aina....näkeeköhän enää tämän jälkeen, vai tuleekoHalleyn komeetta sitä ennen.,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu