Yli 20 miljoonaa häätöä.

Näin siis Naton johtajamaassa Usassa on velkaveto yskimässä pahemman kerran. Koronakriisiksi naamioitu velkakriisi on tulossa tiensä päähän. Vaikka pörssikursseja vielä pystytään manipuloimaan tuilla ja takaisin ostoilla ei kuluttajapuolen ostovoiman hiipumista kyetä estämään. Suurtyöttömyys alkaa nyt sitten näkymään ennen kokemattoman lukuisina häätöinä amerikkalaiskotitalouksien asujamistoissa. Suomen ei kannata kiinnitäytyä uppoavaan laivaan. On parempi myös vetäytyä pyörteen ulottumattomiin. Varmistetaan omavaraisuus.
31<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Suomi peesaa USAa kaikessa vaikka sen vienti sinne on pienempi kuin Venäjälle ja USA on sotarikollinen roistovaltio. Suomen USAn peesaaminen johtuu myös EUsta joka kuuluu USAjohtoiseen maailman allianssiin.
USAn ihannointiin suurin syyllinen USAn media joka uutisio USAn valtiollista propagandaa ja Suomen mediat toistaa sitä omissa julkaisuissaan. Lisäksi USAn elokuvateollisuus loiventaa USAn sotarikoksia sankari elokuvissaan tvsarjoillaan jolloin yleisölle jää niistä positiivinen kuva. USAlla on lähes joka maassa poliittisia salaisia operaatioita joilla se vaikuttaa maiden vaaleihin mutta syyttää niistä muita.
USA on jonkun vuoden nyt lamassa ja nouseminen siitä voi olla hankalaa kun USA on tehdasteollisuudessa ollut riippuvainen Kiinasta jolle se on nyt asettanut tuontitulleja ja pakotteita. Tässä USAn lamassa piilee maailmansodan vaara kun sillä saadaan äkkiä tuotanto nousuun aseteollisuudessa ja työttömät pois kaduilta sotaan ja tehtaisiin.

Äänestä
  • "Suomi peesaa USAa kaikessa vaikka sen vienti sinne on pienempi kuin Venäjälle ja USA on sotarikollinen roistovaltio. Suomen USAn peesaaminen johtuu myös EUsta joka kuuluu USAjohtoiseen maailman allianssiin."

    Suomen vienti Venäjälle 2019 3,644 miljardia euroa, vienti USA:n 4,803 miljardia euroa. USA on siis tärkeämpi vientimaakin kuin Venäjä. Ja Euroopassa USA on suojellut demokratioita jo yli 100 vuotta. Länsimaiden johtama maailma on paljon parempi kuin olisi itäisten diktatuurien kelptokratioiden johtama.

    Äänestä

Kiinan, Venäjän ja Euroopan pitää antaa USA:n tuta.

Äänestä
  • EU on ollut jo niin pitkään USAn johtamaa allianssia että tuskin ne alkas USAa vadtustamaan vaikka joskus uhkaileekin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    EU on ollut jo niin pitkään USAn johtamaa allianssia että tuskin ne alkas USAa vadtustamaan vaikka joskus uhkaileekin.

    ” EU on ollut jo niin pitkään USAn johtamaa allianssia”

    Typerä väite! Ei ole!

    ” että tuskin ne alkas USAa vadtustamaan vaikka joskus uhkaileekin.”

    Jos tarvis tulee niin vastustaa takuuvarmasti!

    Äänestä

  • Onko ’tuta’ jokin palkinto?

    Äänestä

Omavaraisuus ilman muuta kannattaa varmistaa, mutta niin kannattaa varmistaa myös Suomen puolustus liittymällä maailman voimakkaimpaan sotilasliittoon, NATO:on.

Äänestä

Tästä+kaikesta+loanheitosta+huolimatta,+yli+87%+venäläisistä+haluaisi+muuttaa+Jenkkeihin.Jenkin+on+aivan+ylivoimaisisa+venäjää+kohtaa+aseellisesti+ja+kaiken+muunkin+vallan+mukaan.+USA+pystyy+lamauttamaan+venäjän+ilman+yhtään+laukausta.,+esim+sulkemalla+venäjän+rahaliikenteen.+Sulkemalla+venäjän+tietoliikenteen.+Kieltämällä+kaiken+kaupan+venäjän+kanssa.+Sulkemalla+kaikki+venäjän+rajat.

Äänestä
  • Aloitus ei ollut mitään loanheittoa, vaan siinä todettiin faktat. Usan talouskriisi on siirtymässä työttömyyden myötä ja kotitalouksien velkaantumisen johdosta siihen, että massiiviset häädöt alkavat. Kun 2008 talouskriisissä n. 10 miljoonaa ihmistä kosketti häätö kodistaan on nyt puhuttu tulevina kuukausina elo-syyskuussa häätöjen koskettavan n. 20-28 miljoonaan amerikkalaista. Miten luulet sen vaikuttavan jo nyt hauraaseen Usan sisäpoliittiseen vakauteen?!!
    Ja edelleen miten tulevan sekasorron vaikutukset heijastuvat Naton toimintakykyyn? Kannattaa hiukan miettiä asioita. Suomen on siirryttävä puolueettomuuden diplomatiaan, ja nopeasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aloitus ei ollut mitään loanheittoa, vaan siinä todettiin faktat. Usan talouskriisi on siirtymässä työttömyyden myötä ja kotitalouksien velkaantumisen johdosta siihen, että massiiviset häädöt alkavat. Kun 2008 talouskriisissä n. 10 miljoonaa ihmistä kosketti häätö kodistaan on nyt puhuttu tulevina kuukausina elo-syyskuussa häätöjen koskettavan n. 20-28 miljoonaan amerikkalaista. Miten luulet sen vaikuttavan jo nyt hauraaseen Usan sisäpoliittiseen vakauteen?!!
    Ja edelleen miten tulevan sekasorron vaikutukset heijastuvat Naton toimintakykyyn? Kannattaa hiukan miettiä asioita. Suomen on siirryttävä puolueettomuuden diplomatiaan, ja nopeasti.

    Usan talous on jo pudonnut jyrkänteeltä, mutta ei vielä ole saavuttanut pohjakosketusta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Usan talous on jo pudonnut jyrkänteeltä, mutta ei vielä ole saavuttanut pohjakosketusta.

    Ei ole pudonnut mihinkään ja nykytilanne on yhä kaukana esim. New Dealin kaltaisesta lamasta, josta siitäkin selvittiin!

    Stallarit jaksavat olla yhä toivorikkaita ja aloittavat jutuissaan mellakoita ja sisällissotia, joista ei ole merkkiäkään todellisuudessa!

    Äänestä

  • Lapsellinen+valehtelija+olet+natottaja,pistäppäs+lähde+87%+muuttoon+halukkaista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole pudonnut mihinkään ja nykytilanne on yhä kaukana esim. New Dealin kaltaisesta lamasta, josta siitäkin selvittiin!

    Stallarit jaksavat olla yhä toivorikkaita ja aloittavat jutuissaan mellakoita ja sisällissotia, joista ei ole merkkiäkään todellisuudessa!

    Shadow stats ilmoittaa Usan työttömyysprosentiksi 35,2 prosenttia, eihän se paljon ole. Hei. Herää jo! Kyse ei ole toivorikkaudesta, vaan totuud
    En esiin tuonnista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lapsellinen+valehtelija+olet+natottaja,pistäppäs+lähde+87%+muuttoon+halukkaista.

    Miksi? Ei se minun väitteeni ole?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Shadow stats ilmoittaa Usan työttömyysprosentiksi 35,2 prosenttia, eihän se paljon ole. Hei. Herää jo! Kyse ei ole toivorikkaudesta, vaan totuud
    En esiin tuonnista.

    Siellä+oli+täystyöllisyys+ennen+koronaa+ja+kun+tilanne+vakiintuu+niin+asia+korjaantuu!Venäjällä+on+20+%+väestöstä+köyhyysrajan+alapuolella,+mutta+ei+maa+siihen+romahda+vaikka+ulkona+ei+voi+asua!

    Äänestä

Putin ihanoi hirmuhallitsijaa Stalinia, joka tappoi miljoonia venäläisiä. Haaveileeko Putin samaa?

Äänestä
  • Osuit keskusteluaiheen ytimeen.

    Äänestä

  • Tais mennä NATOn pakoaukkoon koko kommentti kun Putin vasta totesi että Stalinin yksinvaltainen hallinto loukkasi ihmisten ihmisoikeuksia leirityksillää.n ja teloituksillaan. Stalin ei tappanut miljoonia mutta piti leireillään puolta miljoonaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tais mennä NATOn pakoaukkoon koko kommentti kun Putin vasta totesi että Stalinin yksinvaltainen hallinto loukkasi ihmisten ihmisoikeuksia leirityksillää.n ja teloituksillaan. Stalin ei tappanut miljoonia mutta piti leireillään puolta miljoonaa.

    Stalinin vainoissa kuoli 20 miljoonaa venäläistä! Kai se sinun puoli miljoonaasi niihin sisältyy?

    Gulag-leirejä oli 30.000 kpl. Jos sinun tietosi pitäisi paikkansa niin yhdessä oli keskimäärin 16 vankia:-D

    Äänestä

Palstan pikku punapörriäisillä ei ole mitään realistista käsitystä maailmantalouden faktoista. Länsimainen talous on kymmeniä kertoja voimakkaampi kuin mitä punalaseilla maailmaa tihrustava tiltunen pystyy koskaan peräkylän aivoillaan ymmärtämään.

Äänestä
  • Ne+ei+ole+kenenkään+yksityishenkilöiden+käsityksiä+vaan+amerikkalaisten+omien+tutkimusten+tuloksia+mutta+USAn+aivopesemä+tonttu+ei+tunnusta+mitään+vaikka+99%+olisi+jenkeistä+joutunut+ulkoruokintaan.Kyllä+Amerikan+talous+nousee+taas+viiden+vuoden+kuluttua+entiselleen+mutta+romahtaa+taas+siitä+viiden+vuoden+kuluttua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne+ei+ole+kenenkään+yksityishenkilöiden+käsityksiä+vaan+amerikkalaisten+omien+tutkimusten+tuloksia+mutta+USAn+aivopesemä+tonttu+ei+tunnusta+mitään+vaikka+99%+olisi+jenkeistä+joutunut+ulkoruokintaan.Kyllä+Amerikan+talous+nousee+taas+viiden+vuoden+kuluttua+entiselleen+mutta+romahtaa+taas+siitä+viiden+vuoden+kuluttua.

    Tosiaan palstan nelosketjun natotiltut on pettämätöntä viihdettä, vaikka asiat olisi luettavissa ihan Washington postista yms. jaksaa pikku natotiltu vikistä ryssäpropagandasta asian kohdalla. Ei voi kuin nauraa.

    Äänestä

Asiasta kolmanteen, jenkkipilotti melkein pudotti Iranilaisen matkustajakoneen Syyrian yläpuolella.
Törkeyden huippu, matkustajakoneet lentävät tarkoin rajatussaa tilassa, mitä jenkkihävittäjällä on asiaa sinne ja vielä Syyrian ilmatilassa?

Äänestä
  • ” jenkkipilotti melkein pudotti Iranilaisen matkustajakoneen Syyrian yläpuolella.”

    Melkein pudotti?

    J. sillanpää MELKEIN jäi auton alle?

    Videokuva parista serveetistä lattialla ei asiaa todeksi todista!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ” jenkkipilotti melkein pudotti Iranilaisen matkustajakoneen Syyrian yläpuolella.”

    Melkein pudotti?

    J. sillanpää MELKEIN jäi auton alle?

    Videokuva parista serveetistä lattialla ei asiaa todeksi todista!

    Aikamoinen nutipää pitää olla, ellei näe todellista paniikkia koneessa?

    Aiheuttaja on tietysti luikkinut tiehensä, kuten näiden tapana on....jos kone olisi pudonnut, mitenkä se olisikaan nopeasti sepitetty venäläisten harteille....todisteilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aikamoinen nutipää pitää olla, ellei näe todellista paniikkia koneessa?

    Aiheuttaja on tietysti luikkinut tiehensä, kuten näiden tapana on....jos kone olisi pudonnut, mitenkä se olisikaan nopeasti sepitetty venäläisten harteille....todisteilla.

    ” Aikamoinen nutipää pitää olla, ellei näe todellista paniikkia koneessa?”

    Näitkö sinä itse? Minä en nähnyt mitään sellaista mitä ei saisi aikaan lavastuksena muutamassa minuutissa!

    ”Aiheuttaja on tietysti luikkinut tiehensä, kuten näiden tapana on....jos kone olisi pudonnut, mitenkä se olisikaan nopeasti sepitetty venäläisten harteille....todisteilla.”

    Se ei ole länsimainen vaan venäläinen tapa eli kaiken kieltäminen!

    Äänestä

  • Se on sitä USAn häirintäpolitiikka Irania kohtaan kuten kenraali Qassim Soleimonin murha ja aiemmin Iranilaisen matkustajakoneen pudottaminen

    Äänestä

” Yli 20 miljoonaa häätöä.Näin siis Naton johtajamaassa Usassa ”

Stallari on omaksunut itselleen vanhan neukkutyylin, jossa jokin mahdollisesti tulevaisuudessa tapahtuva kerrotaan ikään kuin jo toteutuneena asiana?

Äänestä
  • Valitettavasti MEILLÄ on se neukkutyyli tiedottamisessa ja hallituksen toimissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valitettavasti MEILLÄ on se neukkutyyli tiedottamisessa ja hallituksen toimissa.

    Tosin meillä ei ole!

    Kukaan ei esitä TAPAHTUMATONTA ASIAA JO TAPAHTUNEEKSI!

    Vain SINÄ sellaista harrastat!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tosin meillä ei ole!

    Kukaan ei esitä TAPAHTUMATONTA ASIAA JO TAPAHTUNEEKSI!

    Vain SINÄ sellaista harrastat!

    Mene kertomaan uutisointi teoriasi Washington postin toimitukselle ja bbc:hen, jotka muiden muassa ovat uutisoineet tästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Näin siis Naton johtajamaassa Usassa on velkaveto yskimässä pahemman kerran. Koronakriisiksi naamioitu velkakriisi on tulossa tiensä päähän. Vaikka pörssikursseja vielä pystytään manipuloimaan tuilla ja takaisin ostoilla ei kuluttajapuolen ostovoiman hiipumista kyetä estämään. Suurtyöttömyys alkaa nyt sitten näkymään ennen kokemattoman lukuisina häätöinä amerikkalaiskotitalouksien asujamistoissa. Suomen ei kannata kiinnitäytyä uppoavaan laivaan. On parempi myös vetäytyä pyörteen ulottumattomiin. Varmistetaan omavaraisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu