Vauva-sivujen erikoinen "moderointi"

Anonyymi

8

242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vauva ja koko Sanoma-media tarvitsee jo hiukan järeämpiä toimia kuin JSN.
      https://www.oikeusasiamies.fi/fi/kantelu-oikeusasiamiehelle
      ..."tai jos kantelija epäilee, että perus- ja ihmisoikeudet eivät ole toteutuneet asianmukaisesti."

      Vauva ja Sanoma-media yleensä tarvitsee jo hiukan järeämpiä toimia kuin JSN.

      Voihan olla , että tietämätön itsekäs moderaattori peittelee omia tekemisiään poistamalla viestejä? Luulee, että esimiehet eivät näe hänen tekemisiään, kun poistaa viestit missä hänen toimintaansa arvostellaan.

    • Anonyymi

      Vauvassa on herkkä moderointi. Myös muualla sananvapudesta kirjoittaminen tuo herkästi poistoilmoituksen, Esim. Iltalehdessä. Mainitsin siellä että Jonkin verran kuuluisa Salman Rushdie on ollut huolissaan sananvapudestaan, se kuulemma rikkoi sääntöjä eikä kommenttia tulla julkaisemaan luki ilmoituksessa.

      Mutta medioilla on täysi oikeus tehdä niin, he omistavat omat mediansa ja saavat päättää mitä niissä julkaistaan, asiaa on käsitelty tälläkin palstalla jo toistakymmentä vuotta sitten useampiakin keertoja. Ei pidä sekottaa sananvaputta median vaputeen. Sananvapaus ei tarkoita että jollain on velvollisuus julkaista jonkin tekstiä mediat saavat valita mitä julkaisevat. Itse tehdyt sivustot ovat hieman vapaampia, mutta niidenkin kanssa on rajoitteita joko sivujjen servereitä pitävien yritysten imagon tai sitten aivan oikean sensuurin, eli valtion määräysten takia.
      Sinänsä on totta että sananvapaus on aivan todellisuudessakin vähentynyt 2000-luvulla aika rajustikin ja nimenomaan ns,vapaissa länsimaissa, siitä löytyy tutkimustakin.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Sanoma Oy toteuttaa omaa poliittista agendaansa omalla alustallaan. Ei niiden saiteilla kannata höpöttää mistään vakavasta - jäljelle jää vain oikeat kirjoitukset.

    • Anonyymi

      Sanoma-konserni on pahinta mitä on tapahtunut suomalaiselle sananvapaudelle.
      Yritin esim. kommentoida tänään Sanomaa ja sananvapautta Suomessa Iltasanomissa ja yllätys, yllätys, kommenttia ei edes julkaistu.
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006584603.html

    • Anonyymi

      Noin ylimalkaisesti kun lukee vaikka hesarin otsikoita, tai ylen, ne ovat kuin jotain tarinankerrontaa. Ei sellaista jämptiä uutisointia, vaan vaikka koukeroiden kautta töötätään sanomaa kansalle.

    • Anonyymi

      Sanoma-konsernin toimintaan pitäisi puuttua jo viranomaisten taholta.

    • Anonyymi

      Ilta-Sanomissa (osa Sanomaa) tulee vastaan samanalaista "moderointia". Kommenttien pitää olla juttuja tukevia ja toimittajaa mielisteleviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe