niin onko jokaisella vaimolla perintöoikeus omaisuuteeni?
Menen viisikertaa avioliittoon,
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
On, jos olet kaikkien kanssa samaan aikaan naimisissa tai avoliitossa. Muuten rahasi vie viimeisin virallinen vaimo.
Jos olet tehnyt lapsia jokaisen vaimon kanssa, niin kyllä ne elatusmaksut tililtäsi napataan joka lapselle.
Erossa kannattaa tehdä jako selväksi, ei oo caimo kuolinpesän osakas silloin.
Lapsesi perivät sinut, kaijki viiden vaimon lapset. Viimeinen vaimosi ei peri sinua vaan puolet pesästä on hänen, jos ette muita papereita ole tehneet. Jos ei sulla lapsia jää toinen puoli vaimon haltuun kunnes hänen kuoltuaan sinun lähiomaisesi, sisarukset tai heidän lapsensa jakavat puolet pesästä. Vainajan sukulaiset puolet.
Ei puolet vaan yhteisesti hankittu. Pesässä saattaa olla miehen vanhempien perinnöt, ne kuuluu lapsille ei jollekin huaralle.
Miehen omaisuus kuuluukin hänen jälkeläisilleen. Perukirjoituksessa selviretään omaisuus. Yhtä lailla vaimon nimissä vaikka peritty, ei mene miehen lapsille.
Mistä näitä oikein tulee ? Avioeron jälkeen kummallakin puolisolla on avio-oikeus toistensa omaisuuteen, kumpikaan ei peri mitään. Avio-oikeus voidaan sulkea pois avioehdolla, jolloin
eron tullessa molemmat pitävät oman omaisuutensa.
Jos avioehtoa ei ole, niin puolisoiden omaisuudet arvot lasketaan yhteen ja se jaetaan kahdella, jolloin kumpikin saa yhtä suuren osan.
Ok - mutta - jos luovutan omaisuuttani ensimmäiselle vaimolle avion aikana ENNAKKOPERINTÖNÄ ja sen tehden myös seuraavien vaimojen kanssa, niin miten verottaja suhtautuu asiaan?
Kai ne sun perukirjassa luetellaan annettuina ennakkoperintöinä. Sitä en tiedä joutuvatko exät sitten maksamaan lahjaveron vai toisen perintöluokan veron.
On. Ajattele, ne jakaa pyjamassa useampaan osaan.
Kannattaa mennä Afrikassa naimisiin saat pitää neljää vaimoa
Sekin on minulle tuttua - olin laivassa muinoin ja palkattiin kannelle mies Sudanista ja siinä kun kaiken säästi ja tiliä teki, niin kysyttiin mitä hän saadulla rahalla tekee kun kotiutuu - sanoi ostavansa muutaman lehmän ja ostaa niillä lehmillä vaimon tai useamman ja sen jälkeen hän ei tee mitään.
-Tosi juttu-
Höps, kyseinen Sudanilainen osti säästöillä lipun Suomeen ja eli onnellisena kelan tuilla elämän loppuunsa asti.
Saattaapa monipolvinen suku täällä jo ollakin - laajakaista-aritmetiikalla laskettuna hyvin ovat sikiävää ja perääantavia.
Ensimmäinen jo kynii puhtaaksi, niin ei muille jää mitään.
Kaikkien viiden vaimon lapset perivät sinut, mutta vaimoista vain ne, joiden kanssa olet naimisissa kuollessasi. Enkä nyt ole ihan varma, että jos on laittomasti kaksinnainut, onko se jälkimmäinen vaimo perintöoikeutettu. Sehän on tavallaan mitätön avioliitto Suomen lain puitteissa, vaikkei olisi paljastunutkaan ennen kuolemaa.
Annatkin ENNAKKOA - niin miten siihen ennakkoon sitten verottaja laskee?
Suomessa vaimo ei peri miestään ellei hän omaisuuttaan tälle erilseen testsmenttaa. Ei nykyinen eikä exät. Ja miehen (samoin kuin vaimon) onaisuudesta kuuluu joka tapauksessa hänen lapsilleen lakiosana puolet miehen perinnöstä oli hän testamentissaan toivonut mitä tahansa.
Ei peri ei, mutta kai sitä saa antaa ennakkoperintönä omaisuuttaan - mutta kun menet uusiin naimiaisiin jne ja toistat tuon ennakkoperinnön kullekin kohdalle sattuneen vaimon osalle - ENNEN eroa.
Omaisuuttaan saa lahjoittaa minne haluaa.
Osa miehen omaisuudesta voidaan lukea naisen omaisuudeksi.
Vaikkapa köyhälle romani naiselle joka helmaa heilauttaa
A, niin kuin avioehto.
Kerran merimies sanoi oli vaimoa monessa satamassa