"kyllä tämä maa selviää".......ehkä maa selviää mutta ei sen veronmaksajat jotka ovat orjan asemassa, tämä ei näytä enää liikuttavan hallitusta paskan vertaa.
Vanhasen viisautta....
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Helikopterirahaa 💰 🚁 💰 jaettiin urakalla rikkaille kavereille. Eliitille. Ei eliitillä mitään hätää ole.
Köyhällä kanssalla taasen ei ole mitään väliä.
Maa pysyy, mutta ketkä siellä pitää tulevaisuudessa valtaa? ketkä suomalaisia hallitsee alamaisina? " Oi Suomen kansa...sä ettet enää koskaan joutuisi sorron alle"
Italian, Espanjan, Ranskan kansalaisten nettovarallisuus on selvästi suomalaisia korkeampi...että saivat kymmeniä miljardeja ilmaista suomalaisten takaamaa rahaa. Montako euroa joka ikiseltä suomalaiselta vähenee sen vuoksi per vuosi, kymmenien vuosien ajan? pikku summia ottaa, mutta aivan mahdottomia antaa kansalaisille.
ja Puolalle ja Unkarille samoin annettiin ilmaista ..Marinin ja Tuppuraisen oikeusvaltio ja arvomaailmaa.
Vanhanen voisi kertoa miten kansalaiset, aivan per nuppi, selviää? Jos vielä tulee historian suurimman velan päälle, suurempi korona-aalto, historiallinen konkurssi, työttömyysaalto. Nämä kun sattuu olemaan jo aivan realistisia jo tämän vuoden aikana. Italia eroaa EUsta ja jättää velkavastuunsa hoitamatta, joista niistäkin vastuu jää EUn yhteisvastuulainan myötä osin suomalaisten niskoille sitten jäsenmaksutkin taas kasvaa. Luultavasti myös EUkin hajoaa.
Ei tämä tähän vielä loppunut.
Vanhanen paljasti yhdellä lauseella sen minkä muut ovat aina salanneet. Hän sanoi että nyt hän voi puhua suoraan koska hänellä ei olla enää poliittisia päämääriä. Tämän suoraan sanoen tarkoittaa sitä että poliitikolla, joka aikoo jatkaa uraansa ei ole mahdollisuutta puhua suoraan ja rehellisesti.
Siksi juuri kaikki menee perheelleen, kun poliitikot eivät rehellisesti hoida äänestäjien asiaa. Aina valahdellaan äänestäjille, ja sitten tehdää täysin päinvastoin. Vasta kun on päätetty lopettaa, niin lopussa tehdään miten omasta mielestä olisi viisaista tehdä, eikä silloinkaan oteta huomioon äänestäjiä.
Tai sitten asiat paljastetaan 20 vuoden päästä muistelma teoksessa.
Niissä muisteluissa sitten rehvastellaan ja naureskellaan tyhmän kansan kustannuksella tyyliin” kyllä me poijaat osattiin kusettaa, hahaahaaa”. Tärkeintä tietenkin oman toimeentulon turvaaminen, se on poliittista kulttuuria joka paikassa muulla ei välii.