Naurettavaa ravintotietoutta, lisäravinteet

Anonyymi

Tämä on jostain 10 vuoden takaa, kun markkinoille tuli vitargo ja osmopure. Nuohan on helvetin kallaista tärkkelystä, ei muuta.
Kaverit ainakin suu vaahdossa hehkutti noita kun netin keskustelufoorumien asiantuntijat kehuivat että näitä kannattaa ostaa kun nämä ei jää hölskymään mahaan kuten tavallinen hiilihydraattijauhe. Ihmettelin aina tuota mahassa hölskymistä. Kai se vesikin mahassa hölskyy. Ihme väitteitä.

En ole milloinkaan ymmärtänyt näitä jauhoja ja kyseenalaistin nuo väittämät. Sain yleensä vihat päälleni koska uskalsin olla vastaan.

Sitten tuli ne treenibuusterit. Niistäkin sai melkoisen hypen aikaan ja treenin ei alettu ilman niitä. Kun itse kiskoin kahvia ja pullaa, kaverit veti sheikkeriin mannisen preworkouttia "yliannostuksen" ja jack3dia. Teenin aikana piti ottaa tasan puolivälissä jotain litkua. Ja helvetti oli valloillaan ellei heti treenin jälkeen saanut palauttavaa tavaraa ja tasan puolen tunnin päästä ruokaa.

Tulokset puhui puolestaan. Kukaan kaverini joka pani rahansa turhuuksiin ei vuosien aikana kehittynyt. He keskittyivät liikaa netissä tappelemaan siitä mitä pitää ottaa ennen treeniä, treenin aikana ja treenin jälkeen.

Vieläkin naurattaa mihin kaikkeen vähävaraiset kaverit pani satoja euroja kuukaudessa kun lapsille olisi saanut ruokaa ja vaatteita sillä rahalla. Yhdellä kaverilla oli kuivakomero täynnä pelkkiä lisäravinteita. Kuvitelkaa se näky kun avaatte komeron oven, eteen avautuu puolitoista kertaa puolitoista metriä kokoinen komero, jonka jokainen seinä on jauhoja täynnä. Siinä on tuhannen euroa tavaraa jolla ei tee yhtään mitään.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        90
        2917
      2. Mitä jos saisit selville

        että kaivattusi tekee susta pilaa?
        Ikävä
        210
        1161
      3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

        näit kaivattusi ekaa kertaa?
        Ikävä
        82
        1106
      4. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

        Välillä näin päin...
        Ikävä
        77
        1006
      5. Sofia teki aika pahat oharit

        Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        197
        1001
      6. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

        Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
        Maailman menoa
        117
        996
      7. Mikä on toinen nimesi?

        Tiedätkö naisen?
        Ikävä
        65
        852
      8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

        Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
        Kuhmo
        21
        720
      9. Mies, toivotko että kaivatullasi

        olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
        Ikävä
        69
        703
      10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

        Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
        Ikävä
        57
        588
      Aihe