Olen tutkinut terveydenhuollon korruptiota. Luulisi, että sitä ei tapahdu Suomessa, mutta yllättävän paljon tapauksia on tullut minulle vastaan tutkintani aikana. Osa on johtanut jatkotutkintaan.
Otan tässä esille kaksi pahinta tapausta. Yhden julkisessa terveydenhuollossa ja toisen yksityisellä puolella.
Yleisen mielenkiinnon takia teen tämän yhteenvedon TYKSin kuvantamisen tapauksesta, joka on yksi pahimmista. Suurin osa virkarikoksista jää tutkimatta syystä tai toisesta. Tässä mukana myös talousrikoksen aineksia, koska saatu asiattomasti rahallista hyötyä ja tietääkseni perättömästi maksettuja lisätyöpalkkoja ei ole palautettu. Tunnusmerkistöt täyttyvät. Kukaan vastuuhenkilöistä ei myöskään eronnut tietääkseni.
Aluksi asiaa yritettiin peitellä ja kiistää, mutta lopulta asianomaiset myönsivät tapahtuneen.
Asia koskee lisätyön tekemistä vastoin määräyksiä. Kyseessä on Turun Yliopistollisessa keskussairaalassa (TYKS) vallinnut menettely.
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymän henkilöstöjaosto on kokouksessaan 22.3.2005 ja asianomaisessa pöytäkirjassaan Nro 3/2005 käsitellyt lääkäreiden kliinistä lisätyötä (kohta 29). Pöytäkirjan kaksi viimeistä virkettä kuuluvat seuraavasti:
On siis tarpeen vahvistaa, että henkilöstöjaostossa 14.12.2004 päätetyt periaatteet ovat edelleen voimassa sellaisenaan. Sopimuksen mukaisesti kliininen lisätyö on uudessakin tilanteessa mahdollista vain kokoaikaiselle lääkärille.
Kuten todettua TYKSissä lisätyön tekeminen on varattu vain kokoaikaisille lääkäreille. Kuitenkin TYKSin kantasairaalan kuvantamiskeskuksessa työskennelleet osa-aikaiset lääkärit ovat tiettävästi tehneet lisätöitä edellä mainitun linjauksen vastaisesti. Heillä ei lisätyöntekoon ole ollut osa-aikaisuuden vuoksi oikeutta.
Lisätyölistat ovat tiettävästi kulkeneet osastonylilääkäri Kimmo Mattilan kautta. Muita esimiehiä ovat olleet johtaja Juha Sjövall sekä hallinnollinen apulaisylilääkäri Sakari Salo. Lisätyötä tehneet osa-aikaiset lääkärit ovat tiettävästi virkasuhteisia.
Täydentäen todettakoon, että lisätöistä saa yleensä hyvän korvauksen ja puheena olevien osa-aikaisten lääkäreiden esimies on ilmeisestikin osaltaan vastuussa toiminnasta. Yleisesti ottaen tilanteessa, jossa osa-aikainen lääkäri tekee lisätyötä, lisätyökorvausta tulisi tiettävästi maksaa eri perustein kuin kokoaikaisen lääkärin tehdessä lisätyötä.
Olettaen, että lisätyötä tehneet osa-aikaiset lääkärit ovat olleet virkasuhteisia, he ovat mahdollisesti siis syyllistyneet virkavelvollisuuden rikkomiseen toimiessaan vastoin heitä sitovia määräyksiä. Vastoin määräyksiä toimimalla tavoiteltu ja saatu hyöty muodostuu lisätyöstä maksetuista korvauksista.
Osa-aikainen lääkäri voi siis saada huomattavasti paremman palkan tekemällä saman määrän työtä kuin kokoaikainen lääkäri.
Toinen esimerkkini koskee lääkäriyritys Attendoa, jossa lähes kymmenen vuoden ajan tilitettiin suomalaisten lääkärien palkkioita ulkomaisiin tileille ja yhtiöihin rikkoen samalla verolakeja.
Lopulta toiminta paljastui verottajalle, mutta ilmeisimmin verottoja ei halunnut tapausta viedä veropetoskäsittelyyn, vaan asia hoidettiin verottajan toimenpitein. Tietoni tästä tapauksesta ovat rajalliset, koska kyseessä yksityinen yhtiö ja verotus on ainakin osittain salaista.
Attendossa rahansiirroista vastaava lääkäri oli erikoislääkäri Mikko Sillanpää toimitusjohtaja Pertti Karjalaisen alaisuudessa.
Lääkärien korruptio terveydenhuollossa
11
211
Vastaukset
- Anonyymi
Esimiehet ovat vastuussa näissä tapauksissa. TYKS:n tapauksessa muhkeat laittomat lisätyökorvaukset olisi pitänyt estää. Attendon tapauksessa rahansiirrot ulkomaille olisi pitänyt estää.
- Anonyymi
Yksityisten normaalitapa on siirtää tuloista iso osa ulkomaille.
Suomen laki sallii sen porsaanrei-illä.
TAVALLINEN KANSALAINEN MAKSAA VEROILLAAN KAIKKI MENETYKSET.
- Anonyymi
Jollei rahoja ole maksettu takaisin TYKS:n tai Attendon tapauksessa, jatkotoimenpiteisiin on syytä.
- Anonyymi
Lääkärien kyseessä ollessa asiassa on selkeä moraalinen aspekti.
- Anonyymi
Tästä asiasta pitäisi saada juttu lehteen tai johonkin ajankohtaisohjelmaan.
- Anonyymi
Hienoa tutkivaa journalismia!
- Anonyymi
Hienoa tutkivaa journalismia!
- Anonyymi
HUS, fysiatria ja ortopedia,
Tuusula, Helsinki
kaikin mahdollisin tavoin
kytkös vakuutusyhtiöön ja Kelaan
Tapaturmien hoitamattajättäminen,
kantaan suorat valheet,
mielenterveysepäily kirjaukset,
lausuntoihin valehdellaan,
tahallisia huomattavia vääriä diagnooseja,
lääkärit eivät katso MRI kuvia, koska eivät osaa eivätkä halua,
rtg kuvien lausuntoja vääristellään,
kukaan ei tarkista uudelleen kuvia, koska ... kaveri selitti sen jo pieleen,
lääkärit kieltäytyy vastaanotolla tekemästä sitä mitä asiakas tulee valittamaan,
esimiehen hyväksynnällä roikotetaan ihminen työkyvyttömäksi 9€ orjaksi,
odottavat pääsevänsä leikkaamaan selkärankaa,
joista saa isoimmat hillot
Lausuntoja väärennetään
Ihmisille teetetään tahallaan vääriä tutkimuksia,
jotta oikea diagnoosi ei johtaisi korvauksiin,
ja jotta asiakas tulisi mahdollisimman usein uudelleen vastaanotolle - Anonyymi
Asia ei koske lelkkää lisätyötä. Siellä tehdään muutakin, joita asiakas ei voi oikeista millään tavalla ja
vahinko kumuloituu joka portaassa. - Anonyymi
Miten on mahdollista siirtää verorahoja suoraan veroparatiiseihin. Kaikki ne suomessa olevat lääkäriasemat ja muut firmat, niiden tulee ehdottomasti maksaa kaikki veronsa Suomeen. Nyt on tehty tarkoituksella porsaan reikiä lakeihin, joissa luvalla siirtyy samantien veroista suurin osa veroparatiiseihin tietyille tileille siis ulkomaille ja Suomi nuolee näppejään.
Tarvitaan lakimuutoksia ja hallituksen tulisi tehdä just now, heti. Mutta tämä hyssyttely jatkuu ikuisesti ja siksi suomalaisilla on maailman korkein verotus. - Anonyymi
Ei näytä hyvältä Suomen sairaanhoito.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379