Noin karkeasti luulen luterilaisten ja liberaalien vastustavan Trumpia. Helluntailaiset ja persut toivovat Trumpin jatkavan.
Uskovaiset jakautuvat Usan vaaleissa
Anonyymi
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Onhan Trump sentään Jumalan lähettämä profeetta.
Korona profeetta.
Ai että oikein luulet? Järkevät ihmiset - olivat luterilaisia, helluntailaisia tai republikaaneja - eivät halua Trumpin jatkavan. Sillä he ymmärtävät sen tuhoisat seuraukset. Trump ei ole edes saanut läpi uskovaisten toivomia uudistuksia. Korkein oikeus torppasi niin aborttioikeuden kaventamisen kuin uskovien toivoman oikeuden seksuaalivähemmistöjen syrjintään.
Trump sunnuntain puolustaja.
1234567---
Uskovilla ei ole kuin yksi vaihtoehto ja se on Trump. Demokraatit ovat pimeydestä ja uskova ei voi äänestää pimeyttä. Bidenin voitosta seuraa lisää Jumalattomuutta ja kapinaa amerikkaan. Uskovat ovat täysin pihalla jos äänestävät Bideniä.
Se olisi sama asia jos helluntailainen äänestäisi vihreitä tai vasemmistoliittoa.
Biden on katolilainen eli apostolista uskoa. Helluntailaiset ovat lahkoharha.
Äärioikeistolainen republikaaninen talouspolitiikka on suurinta Raamatun vastaista pimeyttä mitä kuvitella saattaa.
Niinhän sinä sanot, etelävaltioiden vihan henki lepää demokraattien päällä. Tarvittiin rebublikaanien Lincoln vapauttamaan orjuus. Etkö näe kuinka paljon vihaa heillä on Trumpia kohtaan.
Palstasta päätellen moni uskova äänestää sitä jolla on törkeimmät ja loukkaavimmat puheet, ja silloin Trump on itsestään selvä valinta.
Joe tuskin pysyy hengissä vaalipäivään saakka 😺 eikä muista edes omaa numeroaan.
Biden äänestää trumpettia, kun käy sääliksi.
Trumppi saa kaksi ääntä, jos itse osaa äänestää.
Biden ei muista 😼edes omaa numeroaan 😹
Joku voi äänestääkin. Nuoret ovat valistunutta joukkoa, toisin kuin vanhat jäärät.
Juuri näin. Ja yhtäläistä sokeutta sekin, jos ei ymmärrä miksi.
Biden pystyy ainakin älykkäämpään argumentointiin kuin sinä.
Vaikka puhuisi unissaan. :D
Vaasan vaalipiiristä hellari Harry Wallin meni demareista läpi monissa vaaleissa.
Ei varmasti pysty 😺 katso YouTubesta sen mölyt.
Nykyisellä republikaanipuolueella ei ole paljonkaan tekemistä alkuperäisen kanssa. Abraham Lincoln kääntyisi haudassaan puolueen nykytilan vuoksi. Kanta orjuuteen muodostui jakolinjalla etelävaltiot vs. pohjoisvaltiot. Ei suinkaan republikaanit vs. demokraatit.
Orjakaupan lopetti jo presidentti Thomas Jefferson, joka edusti demokraattis-republikaanista puoluetta. Orjat vapautettiin pohjoisvaltioiden voitettua sisällissodan Ulysses Grantin johdolla. Lincolnin oli pakko kirjoittaa määräys, koska se kuului rauhan ehtoihin. Eikä hän sitä siinä vaiheessa vastustanutkaan. Grantista tuli myöhemmin presidentti, joka vei emansipaation käytännössä loppuun.
Jefferson oli demokraatti-republikaani, Lincoln ja Grant republikaaneja. So what? Republikaani tarkoitti alunperin tasavallan kannatusta. Republikaanit oli Lincolnin aikaan aivan uusi puolue, jonka ideologia ei ollut vielä edes muotoutunut. Tämän päivän sekoiluja ei kannata sotkea satojen vuosien takaisiin asioihin. Eikä suoraan sanoen edes muutaman vuoden takaisiin.
Trumpia ja Lincolnia ei pitäisi edes mainita samassa lauseessa. Miehillä ei ole mitään yhteistä. Alkaen jo siitä, että Trump on opportunisti vailla poliittista ideologiaa. Hän kannatti ja tuki rahallisesti vuosikymmeniä demokraatteja. Kunnes ehdokkuutta harkitessaan keksi, että maailman menosta tietämättömin ja helpoimmin manipuloitava kansanosa äänestääkin republikaaneja.