Kenen teksti

Kirjallinen kysymys eduskunnassa 90-luvun alussa. Kenen?

"Vaikka itse edustankin kirkkokansan näkemyksiä, tasapuolisuuden vuoksi ja valtiopäiväjärjestyksen 37 §:n 1 momenttiin viitaten esitän kunnioittavasti valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Aikooko Hallitus huolehtia tasapuolisuuden nimissä siitä, että Vapaa-ajattelijain Liitto ja sen mielipidelehti Vapaa Ajattelija tulevana vuonna 1993 saa valtion tukea muiden vastaavien järjestöjen ja mielipidelehtien tavoin? "
60240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 60

Vanhimmat

Vanha juttu. Et tällä hämää, vaikka yritätkin suunnata huomion pois siitä, onko Saramo vapari. No onko?

Äänestä
  • Hyvä juttu.

    Äänestä

Vastasin tähän ehdottamalla kansanedustaja Mikko Ekorrea Kemin suunnalta. Vastaus on kadonnut, mutta tässä pidemmän kaavan mukaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Valitan. Väärä veikkaus, sekä puolueen että asuinsuunnan osalta.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Valitan. Väärä veikkaus, sekä puolueen että asuinsuunnan osalta.

    No se on yks eesmenny polliisi, mutta onko Saramo vapari?

    Äänestä

  • Aloittaja

Tämä saattaa olla tärkein nivelkipuun liittyvä asia, jonka luet tänä
vuonna. Lue lisää!

Äänestä

Mäntysalo melkein arvaan
Kannatan häntä tein vaalityötäkin vähän

Istuu eduskunnassa vieläkin
Kannattaa kirkon eroa valtiosta ja piensijoittajien etua ajavaa osakesäästötiliä ja yrittäjien ja sijoittajien himoverotusta vastustaa

Toimi Kankaanniemi
Suomi takaisin

Äänestä
  • Aloittaja

    Väärin meni tämäkin. (Yllä on itse asiassa jo keksitty kenestä on kyse, sen vinkin jälkeen sinäkin keksinet.)

    Äänestä

Aloittaja

Näyttää pari vastausta kadonneen, saisiko uusinnan.

Äänestä
Aloittaja

Yllä siis jo arvattiin oikein, "ex-poliisi". Kyseessä on ollut Sulo Aittoniemi, puolueena SMP. (Olisiko tuota lähinnä nykyisistä sitten Siniset? Ainakin Timo Soini on kertonut esikuvakseen Veikko Vennamon.)

Yksityiskohta on minusta mielenkiintoinen. Ei ole kovin yleistä että noin suoraviivaisesti lähdetään ajamaan täysin vastakkaisen kannan edustajien etua.

Äänestä
  • Ah joo, ehdin jo postata ja ehdottaa Räsästä.

    Suti oli vakaa lain ja järjestyksen mies, en ihmettele lainkaan tuota puheenvuoroaan. Kaiken maailman edistykselliset pilkkasivat Aittoniemeä silloin, olen suorastaan vahingoniloinen siitä, että nyt heillä on vastassaan Halla-aho ja huutelijapersut.

    Itse sanoisin tuotakin aikaa eläneenä, että Vennamon (sekä isä Veikon että Poika Pekan) puolue oli enemmänkin Soinin Perussuomalaisten kaltainen, paitsi että SMP ajoi vihaamiensa kommunistien kanssa ihan oikeasti korotuksia esim kansaneläkkeisiin, kuten taas Soini on koko ajan ollut enemmän vain puhumalla itsensä elättänyt. Veikko ja tuskin Pekkakaan eivät kuunaan koskaan olisi voineet tehdä sellaista liikettä kuin Soinin Sinisten perustaminen oli. He olivat siihen liian rehellisiä.

    Veikko lanseerasi käsitteen rötösherra, josta tuossa kertoo aikansa ääni:

    https://www.youtube.com/watch?v=2KhvF0c0WhU

    Kuinka kaipaan sitä aikaa. Li Andersson ja Sanna Marin olisivat sinä aikana olleet lähinnä Keskustaa, elleivät jopa sen oikeaa laitaa. Nykyisin jotkut urpot haukkuvat heitä jopa k-sanalla.

    Kun ei tässä nyt tule mieleen yhtään asiaa, jonka Soinin Perussuomalaiset olisivat saaneet aikaan, paitsi sen aktiivimallin, niin voi helposti arvata, mitä nimeä Veikko-vainaa olisi käyttänyt Soinista.

    Aitoa ja alkuperäistä, onnistui suututtamaan lähes kaikki muut poliitikot. Aika samanlaista tuo on nykyisinkin ollut, vasta Marinin hallitus on ollut vähän muuta.

    https://www.youtube.com/watch?v=xtdBTqSLRxw

    Vennamohan oli aikoinaan Virolaisen työtoveri evakkojen asutustoiminnassa ja myös puoluetoveri, kunnes Vennamo lähti ja perusti oman puolueensa. Sen jälkeen he piikittelivät enemmän tai vähemmän toisiaan.

    Veikko Vennamo, Donald Trump... on niitä sentään kaikkina aikoina ihmisiä, jotka sanovat asiat suoraan! Kyllä siihen joukkoon voisi liittää myös Anna Kontulan.

    Persoonat, niitä me tarvitsisimme vieläkin

    https://www.youtube.com/watch?v=lanh-BLiX-E

    Äänestä

Sulo Aittoniemi, I presume. Onhan noita aiemminkin "440 Astala ym.: Määrärahan osoittamisesta Vapaa-ajattelijain Liiton toiminnan tukemiseen " Mikä tuo Astala sitten lieneekään, joku Lainekin oli vuonna 1992.

Äänestä
  • Jahas, vastauskin oli annettu edellä ja minä kävin ihan eduskuntaa tonkimassa. Noh, joka tapauksessa kirjalliseen kysymykseen oli annettu myös ministeru Tytti Isohookana-Asunmaan vastaus. Vastauksesta käy esille seuraavat avustukset:
    vuonna 1990 160 000 markkaa
    vuonna 1991 160 000 markkaa
    vuonna 1992 100 000 markkaa
    Taloussyistä avustusta on jouduttu laskemaan vuonna 1992 ja vuonna 1993 talousarvioesityksessä ei liittoa mainita enää erikseen. Myös lehteä pidetään liian rajoittuunena.
    https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Kysymys/Documents/kk_420 1992.pdf

    Äänestä

Msalo: "Yksityiskohta on minusta mielenkiintoinen. Ei ole kovin yleistä että noin suoraviivaisesti lähdetään ajamaan täysin vastakkaisen kannan edustajien etua"


Totta. Suti Aittoniemi on suomalainen sankari ja korruptioeliitin paljastaja, Noppa-juttu on tyyppillinen maan tapa, suomalaisen korruption kätketty luonne. Vapaa-ajattelijoiden liitto VAL on vastakkainen ja eliitin nuoleskelija ja korruption hyväksyjä siten, että ilmoittaa näissä tapauksissa että ei kuulu toimenkuvaan. Kun Räsänen tekee jotain, häntä potkitaan VAL:ssa oli se mitä tahansa koska Räsäsen potkiminen kuuluu poliittisen lukudokupiirin VAL toimenkuvaan

Äänestä
  • Kerrohan vielä missä VAL oikeastaan onkaan Räsästä viimeksi potkinut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kerrohan vielä missä VAL oikeastaan onkaan Räsästä viimeksi potkinut.

    Nykyisin vaparien määritelmä on laajennettu kom sos mus hyysännästä
    pappien, räsästen ja sundströmien potkintaporukaksi, joka valvoo kiinteistötuloa ja väittää olevansa neutraali ja taas joskus attac maailma kylässä sosiaalifoorumi pride seta voima-lehtipunavihreäjärjestö
    yrittäessään houkutella valtion rahaa äärivasemmistolaiselta hallitukselta ja taas toisaalla esiintyy neutraalina yrittäessään ketkutella testamenttilahjoituksia naiivilta vanhoilta ihmisiltä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nykyisin vaparien määritelmä on laajennettu kom sos mus hyysännästä
    pappien, räsästen ja sundströmien potkintaporukaksi, joka valvoo kiinteistötuloa ja väittää olevansa neutraali ja taas joskus attac maailma kylässä sosiaalifoorumi pride seta voima-lehtipunavihreäjärjestö
    yrittäessään houkutella valtion rahaa äärivasemmistolaiselta hallitukselta ja taas toisaalla esiintyy neutraalina yrittäessään ketkutella testamenttilahjoituksia naiivilta vanhoilta ihmisiltä

    Siis tämä määritelmä on ilmeisesti vain ja ainoastaan sinun oma määritelmäsi, eikä sen pohjaksi taida vieläkään löytyä selkeitä faktoja. Ei se mitään, kyllä ihmisellä saa mielipiteitä olla. Vielä parempi, jos niitä pystyy myös perustelemaan - ja tarvittaessa myös muuttamaan.

    Äänestä

Tästä kannattaa laittaa muistutusta eduskunnalle. Asia on ajankohtainen.

Äänestä

Ettei olisi Päivi Räsänen? Tai joku muu Kristillisten merkittävä, kenties pappisedustaja?

Äänestä

Kenen teksti, kulttuuriohjelma 1993. Kannattivatko kaikki vaparit ja mietittiinkö kuinka asiassa tulisi edetä, että itsemurha tulisi tasapuolisesti kaikkien ulottuville? Jos ollaan edelleen samaa mieltä, miksi ei kampanjoida sen puolesta, ettei itsemurhaa yrittävää saa elvyttää vaan päinvastoin... Huom, kyseessä ei ole kannanotto eutanasiaan, koska eutanasia myönteisyys on erikseen.

"Yksilöllä on myös aina oikeus itsemurhaan. Harkittu itsemurha on moraalisesti helpostihyväksyttävissä etenkin silloin, kun ihmisellä ei ole sellaisia läheisiä ihmisiä, joita kohtaan hänelläolisi velvollisuuksia. Oikeus elämään kun on valinnainen oikeus. Oikeus itsemurhaan edellyttääsitä, että ihmisille pitäisi olla tarjolla tietoa kivuttomista ja varmoista itsemurhatekniikoista sekämahdollisuus näiden tekniikoiden käyttöön. Todettakoon vielä, että vapaa-ajattelijat eivät suosi senparemmin aborttia kuin itsemurhaakaan, korostamme vain ihmisten oikeuksia tehdä nämäkinvalinnat.

Vapaa-ajattelijat kannattavat myös yksilön oikeutta päättää hoitotestamentilla hoidostaan, jos hänvakavan sairauden tai onnettomuuden seurauksena menettää oikeustoimikelpoisuutensa. Vapaa-ajattelijat kannattavat myös aktiivista eutanasiaa Hollannissa noudatettavien arvosteluperusteidenmukaisena ja viranomaisten valvomana toimintana. Yksilöllä on oikeus kuolla arvokkaasti. "

Äänestä
  • No eipä ihme, vaparithan ei voi sietää kuoleman jälkeistäkään elämää, saati että malttaisivat olla repimättä hengityskoneita koronaan sairastuneilta.

    Äänestä

Ajankohtainen aihe myös tänä syksynä. Toivottavasti kantti kestää samaan rohkeuteen.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tästä nyt voi olla toista mieltä näin liiton sisältäkin käsin katsoen...

    No, eipä liene ainoa asia jossa juuri kukaan muu liitossa ei ajattele samoin kuin minä.

    Äänestä

Joillekin tahoille tuntuu olevan kovin tärkeä saada estettyä valtion avustuksen myöntäminen vapaa-ajattelijoille. Sitä koitetaan epärehellisin keinoin.

Äänestä
  • Tarkoitatko ihan valheellista viestejä?

    Äänestä

Olisiko- tai onko - tällä ollu vaikutusta vielä vuonna 2020, kun valtiovarainvaliokunta on käsitellyt samaa aihetta.

Äänestä

Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on saattanut ottaa tämän huomioon joulukuussa 2020. P-puheet jäivät huomiotta.

Äänestä
  • Samoin joulukuussa 2021. Vapaa-ajattelijain avustusta nostettiin.

    Äänestä

Tämä pitäisi lähettää myös Annika Saarikolle virikkeeksi. Ei ole kilttiä, että Kepu vastustaa elämänkatsomustiedon avaamista.

Äänestä

Lähetä tämä Annika Saarikolle, seurakuntanuorelle..

Äänestä

Kristillissosiaaliset perzuilijat ovat unohtaneet tämänkin.

Äänestä

Toiset ovat tuommoisia toiset eivät.

Äänestä

Keskustalle erityisesti tämä mieleen.

Äänestä
  • Onko Sulo Aittoneimellä arvoa Kepulaisten ja Perussuomalaisten iirissä?

    Äänestä

Tämä pitäisi nyt välittää ministeri Antti Kurviselle, jotta hän laittsisi asian kuntoon vuoden 2023 budjetin valmisteluun.

Äänestä
  • Aloittaja

    Enpä usko Kurvisen erityisesti pitävän Aittoniemeä esikuvanaan.

    Äänestä

Tästä mallia Kurviselle.

Äänestä

Alkaa olla sukupolvikysymys, ketkä kansanedustajat muistavat Sulo Aittoniemen. Tsi vain sedän joka soitti huuliharppua.

Äänestä

Tämä sopii myös keskustalaisillrvministereillr ohjeeksi.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ööh, siis? Aittoniemi oli SMP:n kansanedustaja.

    Äänestä

Suomessa on tapana antaa julkisin varoin avustuksia kansalaisjärjestöille.

Äänestä
  • Valiitto syö köyhän rahat ahne turhasakki slurp slutp röyhtäisee päälle

    Hurstin köyhänapu ei saa mitään ivttuilevilta de mareilta

    Äänestä

Hyvin sanottu. Kyse on suomalaisesta kulttuurista. Kansalaisjärjestöjä on ollut tapana tukea.

Äänestä

Tämä taitaa olla taas ajankohtainen kysymys eduskunnassa. Suti, ei huti.

Äänestä

Sulla antivaparille.

Äänestä

Tämä on toiminut eduskunnassa, mutta ei okm:n kuldyyriosastolla kepu-ministerien peukalon alla.

Äänestä

Mäntysalo on kuitenkin maalainen joka ei tajua millaista sotaa käydään Tukholmassa matulähiöissä

Eikä hän seuraa miten slummeissa Usassa tap etaa parista dollarista ukkoa ryöstöyritysissä värillisten kahakoissa

Tällaisia lapsellisia keskusteluja jauhetaan kirkostaeroamisesta matunhyysärijärjestö Va- liitossa

Äänestä

Pitäiskö tämä lähettää opetus- ja kulttuuriministeriöön.

Äänestä

Ennen oli ennen, miten on nyt.

Äänestä

Suomalaiseen kulttuuriin kuuluu, että erilaisia kansalaisjärjedtöjä avustetaan rahallisesti.

Äänestä

Vapaa-ajattelijsin avustusta voidaan perustella tasapyolisuudella.

Äänestä

Tästä on hyvä muistuttaa välillä.

Äänestä

Nähtäväksi jää,mikä painoarvo tällä filosofialla on tätä nykyä.

Äänestä

Valiiton avustaja
50 000 eurolla veronmaksajien rahaa
on saramo
ylikosken puolueosastoveri Vantaa kom

37 paikkaa jaossa uudellamaalla kommunisti saa yhden paikan

kyllä rahat pitää käyttää tykinammusten valmistamiseen Ukrainaan puolustukseen

eikä Vaiiitolle

Äänestä

Nyt ei ole tasapuolisuudesta tietoakaan
Vapaa-ajattelijat 0 euroa.

Äänestä

Se ei ole olutta, joka on mennyttä.

Äänestä

Tämä on sitten menneen talven lumia.

Äänestä

Ennen oli ennen, nyt on omituisesti syrjivää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Kirjallinen kysymys eduskunnassa 90-luvun alussa. Kenen?

"Vaikka itse edustankin kirkkokansan näkemyksiä, tasapuolisuuden vuoksi ja valtiopäiväjärjestyksen 37 §:n 1 momenttiin viitaten esitän kunnioittavasti valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi seuraavan kysymyksen:

Aikooko Hallitus huolehtia tasapuolisuuden nimissä siitä, että Vapaa-ajattelijain Liitto ja sen mielipidelehti Vapaa Ajattelija tulevana vuonna 1993 saa valtion tukea muiden vastaavien järjestöjen ja mielipidelehtien tavoin? "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu