Eräs mies on uskossa - mutta kuitenkin

Hän aina tuntuu jättävän Hengelliset tilaisuudet ja oman seurakuntansa kokoukset väliin .. mutta joka päivä sen sijaan pitää olla AA-palavereissa? palveleeko tämä mies todellisuudessa kuitenkin AA-jumalaa eikä elävää Herraa Kristusta.. ?
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitäs jos pitäisit huolen omista asioistasi!!! Kommentin perusteella oman pään sisälläkin riittäisi järjestelyhommia.

Äänestä

AA melko tiukasti sitoo itseensä. Kuitenkin siellä käynti on vapaaehtoista. AA on olemassa ja sinne voi mennä tai olla menemättä. Jokin mystinen voima siinä kuitenkin on.

Elämässä on kuitenkin muutakin kuin oman, entisen juopottelunsa muisteleminen. AA tekee tästä suoranaisen persoonallisuuskysymyksen, esittää alkoholismin identiteettikysymyksenä, aina, raittiinakin: "Olen X ja olen alkoholisti."

Vaikka henkilö ei olisi vuosiin juonut, hän uskoo olevansa Kuningas Alkoholin vanki: parantumattomasti sairas, mutta AA:n avulla "toipuva". Ikuisesti "alkoholisti".

Jossain vaiheessa noista ympyröistä pitää irrottautua. Etenkin kristityn uskovaisen: elämämme on muutakin kuin alkoholismin pohtimista. "Olen X ja olen kristitty!" "Olen X ja olen luonnonystävä / -suojelija!" "Olen X ja olen isänmaallinen suomalainen!" "Olen X ja olen persu!" "Olen X ja olen... olen... olen..." Olen paljon muutakin kuin se nuori, jolla kauan sitten oli vakavia ongelmia, myös alkoholin kanssa.

Tietyssä mielessä AA:sta voi olla paljonkin hyötyä, mutta myös vahinkoa. Sen kautta voi raittius säilyä, mutta tunne-elämä häiriintyä ja totuus hämärtyä.

Kun uskova on vapautunut alkoholin orjuudesta, hän voi jatkaa elämäänsä muistelematta menneitä, kuitenkin muistaen, että alkoholiin nähden hän on sairas. Alkoholismiin taipuvaisen, kuitenkin uskovan, tulee hylätä alkoholi, ei leikkiä sen kanssa.

Äänestä
  • Kommenttisi on niin täyttä hevonpaskaa kuin kommentti voi olla hevonpaskaa. Tällaisia kommentteja näkee nykypäivänä paljon. Miksi? Siksi, että ihmiset eivät ole omakohtaisesti kokeneet Paavalin tavoin roomalaiskirjeen 7. lukua todeksi ja niin he jatkavat omatekoisessa kristinuskossaan, joka häikäisee pinnallisuuudellaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kommenttisi on niin täyttä hevonpaskaa kuin kommentti voi olla hevonpaskaa. Tällaisia kommentteja näkee nykypäivänä paljon. Miksi? Siksi, että ihmiset eivät ole omakohtaisesti kokeneet Paavalin tavoin roomalaiskirjeen 7. lukua todeksi ja niin he jatkavat omatekoisessa kristinuskossaan, joka häikäisee pinnallisuuudellaan.

    Perustele, kohta kohdalta.

    Äänestä

AA on anonyymit alkoholistit eikös jehovat kännissä hakkaa ihmisiä, minun päälle kävi yksi ja menin seuraavana päivänä sopimaan sen, olisin pistoolilla pistänyt kylmäksi koko suvun mutta asia sovittiin.

Äänestä
  • Jaaha.

    Äänestä

Alkoholisti on aina alkoholisti ja taistelee koko ikänsä sitä myrkkyä vastaan, vaikka olisi raitistinut ja ollut raittiina vuosikymmeniä.

Kristittykin voi olla alkoholisti. Jos AA auttaa pitämään kaverin poissa litkusta, siitä tulisi ennemmin kiittää Jumalaa kuin moittia.

Äänestä
  • Nimenomaan näin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hän aina tuntuu jättävän Hengelliset tilaisuudet ja oman seurakuntansa kokoukset väliin .. mutta joka päivä sen sijaan pitää olla AA-palavereissa? palveleeko tämä mies todellisuudessa kuitenkin AA-jumalaa eikä elävää Herraa Kristusta.. ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu