Mitä hyvää Irakiin hyökkäyksestä?

J.R

Eli nyt voi kertoa mitä hyvää on seurannut USA:n johtaman liittouman hyökkäyksestä Irakiin. Huonoille puolille voitte perustaa oman ketjun. Tähän topiciin hyvät puolet. Minä aloitan: diktatuurin kukistuminen, demokraattiset vaalit, terroristeja vastaan taistelu, liittouman luomat työpaikat. Jatkakaa olkaa hyvät!

14

784

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukistuminen

      ja ?, ?. Hitsi ai niin bensan hinnan nousu "raaka öljyn hinta huipussaan" sehän on vaan hyväksi.

    • mollaaja

      Diktatuurin kukistuminen. Muuta siellä ei oikeasti ole edes tapahtunut.

      • mollaaja

        Eikä oikeestaan diktatuurikaan kukistunut jos tarkemmin ajatellaan...


    • zzyyzz

      Kuten jo mainistikin hirmuvallan kukistuminen, joka oli uhka kaikille lähi-idän ja ehkä muillekkin maille.

      Ehkäistiin satojentuhansien ehkä jopa miljooninen ihmisien väkivaltainen kiduttaminen ja teurastaminen.

    • Hitman

      Kerron hyviä puolia myöhemmin, mutta valitettavasti joudun ensin oikomaan virheitäsi sinun antamistasi "hyvistä" puolista.

      - Diktatuuri ei ole kukistunut, koska sitä harjoittaa nyt USA (kidutukset, oikeudettomat mielivaltaiset pidätykset ym)

      - Vaalit eivät olleet demokraattiset, koska oppositio oli peloteltu laajamittaisilla pidätyksillä ja systemaattisilla kidutuksilla sekä koska miehittäjä oli valvomassa vaaleja. Potentiaalisista opposition edustajista suurin osa oli pidätetty tai ajettu maan alle, ilman näyttöä syyllisyydestä mihinkään.

      - Terroristeja ei ollut Irakissa ennen USA:n maahan menoa, joten terroristeja vastaan taistelusta ei Irakissa ole kyse. Tosin USA:n läsnäolo on ruokkinut terrorismia alueella ja vetänyt maahan myös USA:aa vastaan taistelevia terroristeja, tavallisten irakilaisten kärsiessä siitä, että heidän kotimaastaan on tullut USA:n ja sitä vastustavien islamilaisten ryhmien temmellyskenttä. USA olisi voinut viedä tuon sotansa kotimaahansa eikä Irakiin..

      - Liittouma ei ole luonut maahan työtä lähellekään sen vertaa, mitä se on taloussaarrolla ja maan raunioittamisella sekä sodalla vienyt. Saldo on siis negatiivinen.

      Oikeita hyviä puolia....hmm..ehkäpä Saddamin kukistaminen, koska eihän hänkään edustanut demokratiaa. Toisaalta ilo siitä on jäänyt lyhyeksi, koska demokratiaakaan ei ole saatu tilalle. Toivottavasti nyt kuitenkin sunnien ja shiojen uskonnolliset johtajat liittoutuvat hallinnon luomiseksi, mikä tosin väistämättä merkitsisi USA:lle lähtökäskyä. Onhan selvä, että vuosituhantinen uskonnollinen perinne ja kulttuuri ei romutu muutamassa vuodessa ja muutu amerikkalaiseksi arvoiltaan päinvastaiseksi viihde-, haureus- ja huume- "kulttuuriksi". Eli hyviin puoliin voi vielä listata sen, että maassa on edelleen vahvat perinteet ja arvot, joissa on ainesta demokraattisempaan järjestelmään kuin USA:ssa on.

    • Dallas

      No ennenkaikkea ne naurettavat selitykset.

    • Vihreä

      - Öljyn hinnan nousu.
      - Maailman talouden kasvun hiipuminen edellisen vuoksi.
      - Ympäristön kuormittumisen väheneminen edellisen vuoksi.

    • J.R

      Ainakin se, että pushka on paljastunut pahimman luokan valehtelijaksi ja tyranniksi ja jos oikein hyvin käy, maailma havahtuu Irakissa harjoitetun tyrannina, kidutusten ja maailmanlaajuisten kidutuskammioiden/leirien paljastmusien seurauksena ajoissa ennen kuin puska ehtii yhtä pitkälle kuin Hitler.

    • Kari M-T

      Hyviä puolia....hmmm no ainakin, hmmm....no ei nyt tulekaan mieleen..

    • Talouspakotteet lopetettiin. Saddam kaatui. Talouspakotteet lopetettiin. Saddam kaatui.Talouspakotteet lopetettiin. Saddam kaatui.

      ...

      Ja ... mainitsinko jo talouspakotteet ... tai Saddamin kukistumisen ...

    • Teitpä pahan kysymyksen palstan USA-vastustajille.

      Hehän ovat tottuneet vain haukkumaan USA:aa, joten hyvien puolien keksiminen USA:sta olisi lähes yhtä mahdotnta heille kuin taspuolisille ihmisille olisi hyvien puolien keksiminen N-liiton johtajista...

      Itselleni tehtävä on helppo.

      Kaikki on mennyt kuten fiksuimmat palstan lukijat ovat ajatelleetkin:

      -Saddam on kaadettu, vangittu ja odottaa oikeuden päätöstä kohtalostaan

      -Sunnipuolueen yksinvalta on päättynyt, ja nyt myös shiiat ja kurdit saavat Irakissa äänensä kuuluviin

      -Maltillinen enemmistö irakilaisista on jo ajat sitten tajunnut, miten liittouman hyökkäys Saddamin vallan kaatamiseksi koituu koko Irakin hyväksi

      -Tammikuun vaalit saatiin pidetyksi suunnitelmien mukaan ja Irakin demokratisoituminen pääsi alkuun

      -Sunnien tuore lupaus tulla mukaan Irakin armeijan ja poliisivoimien muodostamiseksi vei viimeisenkin oikeutuksen terroristeilta toimia irakilaisten nimissä


      Arvelen itse, että muutaman vuoden kuluessa Irak on hyvässä yhteistyössä sekä muiden muslimivaltioiden että mysö länsimaitten kanssa.

      Samoin kansan vapaus ja demokratian opettelu on päässyt siloin täyteen vauhtiin.

      Hyvä tulevaisuus odottaa Irakia!

      • Grustnij

        Sen huomaa jo mustavalkoista, yksisilmäistä ajattelutapaasi kuvastavasta otsikostasi.


        Hyvien puolien keksiminen USA:n harjoittamasta politiikasta on vaikeaa, hyvien puolien keksiminen USA:n johtajista ei. Huomaatko eron?

        "-Saddam on kaadettu, vangittu ja odottaa oikeuden päätöstä kohtalostaan"

        Tämähän ei ollut USA:n hyökkäyksen syy.
        Toki sinänsä hyvä asia, sitä ei kai kukaan kiistä, hinta vain ollut todella kova viimeisen 14 vuoden aikana irakilaisten kärsimyksillä mitaten.
        Mikäli USA todellakin olisi ihmisoikeuksien ja vapauden puolestapuhuja, sehän kaataisi esim. Uzbekistanin hirmuhallinnon, sen sijaan, että pitää sitä nyt tärkeänä yhteistyökumppanina.

        "-Sunnipuolueen yksinvalta on päättynyt, ja nyt myös shiiat ja kurdit saavat Irakissa äänensä kuuluviin"

        Mutta viimeinen valta asiallisesti ottaen säilyy Bremerin määräyksillä yhä edelleen miehittäjillä.

        "-Maltillinen enemmistö irakilaisista on jo ajat sitten tajunnut, miten liittouman hyökkäys Saddamin vallan kaatamiseksi koituu koko Irakin hyväksi"

        Ensinnäkin, yhä edelleen, hyökkäys tapahtui alkuperäisen propagandan mukaan sen takia, että Irak uhkasi joukkotuhoaseillaan maailman rauhaa. No, tämähän on todettu valeeksi useaan otteeseen, joten ei siitä sen enempää.
        Odottaessaan ruokaa, puhdasta vettä, sähköä ja terveydenhuollon palauttamista jo kolmatta vuotta, enemmistö irakilaisista tuskin on samaa mieltä siitä, että hyökkäys oli Irakin hyväksi. Ehkäpä juuri tästä johtuu vastarinnan jatkuminen.

        "-Tammikuun vaalit saatiin pidetyksi suunnitelmien mukaan ja Irakin demokratisoituminen pääsi alkuun"

        Suunnitelmien mukaan... Vain 7% äänestäjistä edes tiesi, keitä on ehdolla. Varsinaista demokratiaa!
        Mutta epäilemättä USA:n suunnitelmien mukaista.

        "-Sunnien tuore lupaus tulla mukaan Irakin armeijan ja poliisivoimien muodostamiseksi vei viimeisenkin oikeutuksen terroristeilta toimia irakilaisten nimissä"

        Ei ole tällaista lupausta.
        http://washtimes.com/upi-breaking/20050402-110246-7800r.htm


        "Arvelen itse, että muutaman vuoden kuluessa Irak on hyvässä yhteistyössä sekä muiden muslimivaltioiden että mysö länsimaitten kanssa.

        Samoin kansan vapaus ja demokratian opettelu on päässyt siloin täyteen vauhtiin.

        Hyvä tulevaisuus odottaa Irakia!"

        Näin kaikki toivovat. Kyse on siitä, voiko toive toteutua USA:n käytännössä hallitessa maata nukkehallinnolla.


      • sivusta seurannut

        " Teitpä pahan kysymyksen palstan USA-vastustajille.
        Hehän ovat tottuneet vain haukkumaan USA:aa, joten hyvien puolien keksiminen USA:sta olisi lähes yhtä mahdotnta heille kuin taspuolisille ihmisille olisi hyvien puolien keksiminen N-liiton johtajista... "

        Palstan tarkoitus on keskustella maailman menoon liittyvistä asioista ja analysoida niitä, ei toisista keskustelijoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      48
      5699
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      323
      5517
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2535
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2196
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1988
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1965
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      38
      1850
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe