kai anteeksiannolla on rajansa.
raamattu siis pitää rikollisista
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jeesuksen molemmilla puolilla ristillä oli ryöväri. Toinen sai syntinsä anteeksi, toinen ei. Mitä eroa näillä oli. Toinen pilkkasi Jeesusta, mutta toinen uskoi Jeesukseen, kun hän sanoi: "Muista minua, kun tulet valtakuntaasi," Hän tunsi myös syntinsä, kun sanoi, että me olemme rikoksiemme tähden, mutta tämä ei ole mitään tehnyt. Hän nuhteli vielä toista rikollista.
Missä menee raja? Jeesus sanoo:
28. Totisesti sanon minä teille: kaikki synnit annetaan anteeksi ihmisten lapsille, pilkatkin, joilla he Jumalaa pilkkaavat,
29. Mutta joka puhuu pilkkaa Pyhää Henkeä vastaan, ei hän saa ijankaikkisesti anteeksi, vaan hän on vikapää ijankaikkiseen tuomioon.
Jumala vihaa syntiä, mutta rakastaa syntistä ihmistä, siis sellaista joka tuntee syntinsä ja katuu niitä, sillä katuvaiselle kuuluu Jumalan armo.
Mutta perimässään nämä rikolliset kantavat ominaisuuksiaan.