Itse olen mielestäni isänmaallinen, en ihaile ulkomaita kuten persut. En trumppia, en viroa, puolaa, en haaveile espanjaan muutosta. Mauri peltokankaan ja fb- kavereittensa isänmaallisuus on pateettista lipunkuva- hymiötä ja sodan ihailua. Jokainen tahtoisi olla suojeluskuntapomo tai lotta kuten isovanhempansa. Romantisoivat sota - aikaa. En tiedä ketä vastaan he haluavat sotia kun heidän mielestään nyt tarvitaan aseellista suojeluskuntaa. Entä jos vaikka itse lakkaisivat ajamasta ylinopeuksia ja pitäisivät teininsä kurissa, maailma olisi jo himpun turvallisempi. Lakkaisivat kylvämästä vihaa meitä muita suomalaisia kohtaan, jotka emme edusta äärioikeistoa. Sanoisin tämän maurille itselleenkin, mutta hän blokkaa kaiken kritiiki esittäjät. Hankkikaa sielmä pohjanmaallaki n oma elämä, tarvitse haikailla muiden suomalaisten uhkailemista.
Isänmaallisuus onkin sotahinkua
Anonyymi
27<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Luuletko että sinun itkusi kiinnostaa ketään? Mene takaisin homokammioosi vetämään käteen.
Suhtaudut aidon rasistisesti homoihin. KUitenkin varmaan persu-homoille livertelet, ei haittaa mitään kun olet äärioikeistolainen. Omaan käyttöön saa tuoda mamujakin, se ei jostain syystä ole väestönvaihtoa.
Suurin osa persumiehistä on sivareita tai kokonaan vapautettuja. Nuo surkimukset eivät mitään sodi.
Eikös sivareita ja kokonaan vapautettuja ole eniten vasemmistoliitossa? Heillähän on stalinistinen ideologia rakkaudesta rauhaan ja sen puolesta taisteluun. Marssille vaan liput liehuen ja laulun "Lenin-setä asuu Venäjällä..." raikuessa!
Ei ole. Persut eivät puolusta maata eivätkä tee työtä. Persu elää loisimalla.
Minä tein kymmeniä vuosia töitä yksityisella sektorilla atk-suunnittelijana ja olen nyt eläkeellä. Minulla on alalle soveltuva koulutus yliopistosta (kauan sitten suoritettu). Tiedän muuten eläkkeellä olevan lääkärin, joka on persujen äänestäjä.
Vihervassarit panettelevat persujen taustoja, koska heillä itsellään on usein aivan tarpeettomia virkoja etenkin valtiolla ja kunnillakin. Näistä "työ"paikoista pitäisi suurin osa lakkauttaa. Tuo ryhmä pelkää suojatöidensä puolesta. Julkista sektoria on paisuteltu ja nyt olisi isojen leikkausten aika.
Totta puhut, tunnen itse myöskin paljon persujen kannattajia esimerkiksi valtion työntekijöinä olevia, myös yksityissektorilla sekä yrittäjinä että alaisina. On paljon turhia virkoja ja myös sellaisia, joissa rahaa siirretään "taskusta toiseen", sama pätee erinäisiin yhdistyksiin, joita tuetaan. Ilmeisesti persut pelottavat siinä, että rahan lypsäminen saattaisi vaikeutua.
Persut kai tukevat terveydenhoidon yksityistämistä. Ei ole turhia kunnan työläisiä kun lääkärit, hoitajat, toimistovöki, siistijät yms. Ovat kunniallisesti töissä yksityisellä. Saman voisi tehdä koulutoimella, kunnon koulumaksut lapsille ja koulut yksityisiksi. Katutyöt, vesi, sähkö jo onkin yksityistetty
Nuo kuvailemasi persut ovat täysin samanlaista porukkaa kuin ne kuuluisat "punaviherpipertäjät". Äänestävät vain eri puoluetta.
Aloittajalla oli pitkä lista maista, joita hän ei ihaile, mutta jätti luettelosta Putinin Venäjän, jota siis ihailee.
Hienoa että isänmaallisesti aidosti ajattelevia löytyy muualtakin kuin sipilän johtamasta "keskustakokoomuspersuhallituksesta" Joka saattoi meidän Suomenmaahamme 35000 sotilaskarkuria vierailta mailta ja ennenkaikkea turvallisesta Ruotsista.
Näin suureen väestönvaihtoon ei olisi vihervasemmisto todellakaan kyennyt.
Sipilä kutsui ja sisäministeri orpo päästi.
35000 sotilaskarkuria ovat ikuisesti piikki perskekohallituksen lihassa.
Muuta on turha väittää niin persujen tai kokkareiden.
Onneksi päästiin eroon suurimmasta osasta noita valepakolaisia, sitten päästiin eroon suvakoivista Sinisistä, jotka hävisivät puoluekartalta. Joku taisi päästä vaihtamaan puoluetta, Kokoomukseen, eikö tämä ole se varsinainen oikeistopuolue Suomessa?
Onneksi oppositio silloin ponnekkaasti vastusti, kuten nytkin... hmm.. vai miten se menikään, KERROPPA REHELLISESTI (huom ei mitään muunneltua totuutta) SE!
Olet sinäkin olento. Muistutan että vääryyden kritisointi ei ikinä ole vihaa eikä sen kylvöä. Punikit ovat asian vääntäneet vihaksi.
Persuporvari lietsoo aiheetonta vihaa kutsumalla kansanjoukkoa punikeiksi joita emme todellakaan ole.
Pidä huivistasi kiinni tatjaana!
Muista kuinka teikäläisille punikeille kävi 1918. Oliko Tammisaaressa kivat olot, oliko Hennalassa kivaa?
Kannattaa muistaa, vain perussuomalaiset ovat Suomen puolella ja ainoita oikeita suomalaisia.
Vahvistat, perssuomalaisilla on kammottava viha muita suomalaisia kohtaan ja väkivaltaiset fantasiat. Kuten peltokankaan (aloitus) fv- sivun kommenteissa ilmenee
Sinä olet tuota punakapinaasi yrittänyt lietsoa palstalla jo vuosia turhaan. Muista kuitenkin fakta, vain perussuomalaiset ovat suomalaisen puolella, ei minkään Terijoen hallituksen.
En ole samaa mieltä. En ihaile ulkomaita ja varsinkin näe EU:ta välttämättömänä kuten vihervassarit. Tuntuu kyllä siltä, että EU määrää kaikenlaista, josta on harmia Suomelle ja valtavia rahanmenoja. Suuret maat kuten Ranska ja Saksa määräävät. Toisaalta Italia on niin suuri maa, että se pystyy käyttämään hyväkseen EU:ta. EU:n johto pelkää EU:n hajoavan, jos Italiaa ei tueta. Suomi maksaa paljon, vaikka maksukykyä ei ole. Kokonaisverotus on meillä korkea. Italia väittää, että heilläkin on korkea kokonaisveroaste. Miten se lasketaan? Italiassa tehdään paljon pimeitä töitä ja siellä on varmasti keinoja vältellä veroja enemmän kuin Suomessa. Teoriassa heillä voikin olla korkea veroaste, mutta verojenkeruu ei onnistu mädän systeemin takia.
Ei oman maan etujen ajaminen ole sitä, että "hyökätään" muihin maihin. Nythän Suomea saa melko vapaasti riistää suurpääoma. Tälle on saatava loppu.
Ilmeisesti moni pelkää tai pelottelee Venäjän uhalla, jos emme olisi EU:ssa enää mukana. Saisi hajota sekin p@sk@.
Muuten, vihervassarienemmistöinen YLE tuottaa propagandaa, jossa muistutetaan Suomen sodista ja 2. maailmansodasta, ja vedetään jatkuvasti jutkkuujen marttyyriyskorttia esiin. Ikäänkuin varoteltaisiin kansallismielisyyden vaaroista. Suomen kansallismielisyys ei varmasti uhkaa kantasuomalaisia. Monille pakolaisille ja mamuille sen sijaan tulisi äkkiä lemput maasta. Myös YLE:n ja muun valtamedian valepropagandaa voitaisiin alkaa tutkimaan maanpetoksena.
Miksi kansallismieliset sitren uhkailevat vasureita ja vihreitä ja "kommunisteja" saunan taakse viemisellä ja suojeluskunnilla: vaalien jälkeen näytetään, kuka elossa.
Aloitus selventää hyvin millaista sörsseliä viherpunasuvakin aivoissa pyörii. Jutussa ei ole päätä eikä häntää, vain lapsellista kiukuttelua. Kasva ensin aikuiseksi ja tule vasta sitten tänne kirjoittelemaan.
Aloitus on sitä mitä pyörii peltokankaan ja hänen fb-kavereittensa päässä. Lue. " Kommunisteja" (missä he niitä näkevät) vastaan nyt tarvittaisiin suojeluskunta ja järjestystä pitämään. Aseita kiillotellaan. Perussuomalaisuus ja äärioikeistolaisuus on harhaista vihaa muita suomalaisia kohtaan. Inhimillisiä suomalaisia kohtaan. Menisivät vaikka marjametsään mutta persu ei tietokoneelta irtoa.
Tervetuloa Puolaan...Juutalais kortteliin
Tämä paikka on hyvin suosittu, melko paljon riippumatta siitä, mitä haluat, mutta erityisesti viikonloppuisin miehiä on todella joka makuun. Hauskoja ominaisuuksia ovat vankeus, Dungeon, ja hyvän kokoinen suljettu ulkoalue kylpytynnyri, sekä tavalliset mukavuudet, kuten löylyhuone, sauna, koppeja ja on ylellistä yksityiskabinettia.
Jäsenyys hinnat ovat hyvin kohtuullisia, mutta jos olet kaupungissa vain yön, voit vuokrata kaapin tavaroillesi ja maksaa pikku osallistumismaksu viettää mahdollisimman paljon aikaa täällä niin kuin haluat. Kuitenkin osalkistumishinnat ovat edullisimmat myöhään sunnuntaina, maanantaina, tiistaina, ja torstai-iltaisin.
Krakova, Juutalaiskortteli
Naivija lapsellinen aloitus kertoo varmasti aika paljon aloittajan iästä. Vähän lisää kokemusta ja ikää niin eiköhän viisauttakin ala löytymään.
Miten peltokankaan ja hänen kavereittensa jutut ovat aloittajan syytä? Taas ammut viestin tuojaa, et sodalla hekumoijia.
Olrn sen verran vanha ja paljon lukenut sota-ajasta ja 20-30 - luvusta, joten enemmän tiedän kuin nämä peltokankaan fb-kommentoijat. He luulevat suojeluskunnilla olleen ainoan sotimustaidon , vaikka asevelvollisuus on ollut olemassa ja ammattilaiset heitä kouluttamassa.