V-PEN kuuri puri hampaan poiston jälkeiseen sykkivään pakotukseen, mutta ientaskusta tai jostain hampaiden ala osan ja posken välistä erittyy märkää, pahan hajuista eritettä, myös suu maistuu ja haisee pahalle! Auttaakohan tuo penisiliini myös siihen? Kuuri on aluillaan.
Myös kaularauhaset ovat turvonneet ja arat.
Myös kaularauhaset ovat turvonneet ja arat.
Vastaukset 3
Vanhimmat
yhteyttä hammaslääkäriin heti kun mahdollista, eli heti huomenna maanantai aamulla jos tilanne sama. Hammaslääkäri voi putsata paikallisesti ja mahdollisesti tarkistaa riittääkö toi sun antibiootti hoidoksi tähän. Jos sulla on turvotusta kaulan alueella ja/ tai yleiskunto huononee niin HETI päivystykseen.
Viikko sitten multa poistettiin 2 viisuria nukutuksessa, ja heti poiston jälkeisenä aamuna aloitin V-Pen-kuurin. Samana iltana nousi kuume joka jatkui monta päivää. Soitin asiasta lääkärille, joka sanoi kuurin yleensä auttavan vasta parin päivän kuluessa aloittamisesta - eli pari päivää pitää nauttia pillereitä ja jos sen jälkeen vielä ilmenee vielä pahaa makua suussa tai turvotus pahenee - soitto heti lääkärille.
Nyt siis tasan viikko mennyt poistosta ja kohta otan viimeisen antibiootin - onneksi. 2 päivää on ollut nyt kuumeetonta aikaa, mutta antibiootin otettuani alkaa mieletön hikoilu joka kestää pari tuntia.
Pahaa makua on edelleenkin suussa toisinaan, muttei yhtä voimakasta kuin aiemmin (pahinta kesti yhden päivän). Saattaa johtua siitäkin, että sain hammasharjan suuhun vasta eilen, koska turvotus esti totaalisesti suun avaamisen. Turvotus on valunut nyt poskesta kaulaan ja toiseen rintaan.
Kävin eilen hammaslääkärillä ja puhdistavat poistokuopan ja laittoivat jonkun desinfioivat nauhan joka suojaa tota kuoppaa. Melkein heti laski turvotus ja aristus kaulalla. Jatkan penisiliinikuuria vielä loppuviikon.Sunkin kannattaa käydä lekurilla!