Rikollisin aikein liikkuvia lainsuojattomia, laittomia matkaajia on meret täynnä. Miksi heitä käydään pelastamassa? Eikö se ole rikollisille väärä viesti?
Tällainen rajarikollisuus vähenisi kun heitä ei käytäisi auttamassa.
Tällainen rajarikollisuus vähenisi kun heitä ei käytäisi auttamassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ymmärrän vielä pelastamisen. Mutta palautus sinne lähtösatamaan, eikä Eurooppaan ollenkaan!
Noihan on kohtalonsa katellu, ei mitään myötätuntoa pidä näille tuntea, paljonkos on vehestetty mitä nää ovat tukeneet, jotta turhaa lässytys nyt on enään pitää
Huomautan.
Ja vaikka tulijat eivät olisi varsinaisia rikollisia, niin laiton rajan ylittäminen on rikos. Tai ainakin on ollut ja pitäisi yhä olla.
Sekä turvapaikanhaku- järjestelmän tahallinen hyväksikäyttäminen etuilutarkoituksessa on myös rikos. Tai ainakin pitäisi olla.
Mutta jos tulee hakemaan turvapaikkaa, ei rajan ylittäminen ole laitonta.
Kehitysmaat tyhjentävät kaikki vähä-älyiset ja rikolliset eurooppaan. Heitä ei siellä, eikä täällä tarvita. Paitsi suvakit!
Olet oikeassa. He todellakin ovat lainsuojattomia. Siis ihmisiä, joita laki ei suojaa. Tai siis laki suojaisi, mutta esimerkiksi italiassa päättäjät ovat yrittäneet (ja osin onnistuneet) ohittamaan lait...
Rikollisia ovat ihmiset, jotka jättävät hädänalaiset pelastamatta. Eivät ihmiset itse.
punikit ja vihreet on suomalaista kansallistuntoa vastaan. äänestin työläisenä ennen aina punaisia mutta en enää Sipilän maahanmuuton 2015 jälkeen.Keskusta samaa punikkilinjaa
On aina surullista, kun ihminen sortuu populismiin ja ääriajatteluun vanhemmalla iällä. Kai siihen jokin lääketieteellinen selitys on, mutta surullista se silti on.
Vasemmisto ja vihreät eivät ota tietääkseni kantaa suomalaiseen kansallistuntoon. Nationalismia toki vastustetaan kaikissa järkevissä piireissä, mutta isänmaallisuus on hieno asia.
Aivan, jos merellä autetaan, niin aina palautus lähtösatamaan. Ja kaikkien avustusjärjestöjen pelastustoiminta on kiellettävä. Ovat rikollisia auttavia järjestöjä.