Olen huono ateisti

Olen huono ateisti koska en ole koskaan päässyt jumalan kieltämiseen asti. En ole edes varma olenko edes ateisti.

Uskovien mukaan olen ateisti koska en usko heidän jumaltarujaan. Toisaalta he leimaavat ateisteiksi kaikki ketkä ovat heidän kanssaan eri mieltä.

Myönnän etten tiedä jumalista mitään. Kaikki heistä kerrottu on niin epäluotettavaa tarinointia, tarinointia joka loppujen lopuksi ei kerro jumalista mitään konkreettista, mutta tarinan kertojista sitäkin enemmän.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihminen on ateisti jos ei usko jumalaan. Sillä ei ole mitään tekemistä kuinka varma kannastaan on. Olet ateisti vaikka sanoisit, että jumala voi olla olemassa.

Olet ateisti niin kauan kunnes uskot yhteen tai useampaan jumalaan.

Jumalan kieltäminen taas tarkoittaa ateistia joka on niin varma kannastaan, että ymmärtää jumalien olemassaolon mahdottomuuden.

Antiteisti on taas henkilö joka vastustaa jumalaa, mutta yleisemmin vastustaa jumaluskoa ja uskontoja.

Saatananpalvoja on henkilö joka palvoo Jumalan vastustajaa Luciferia

Satanisti on henkilö, joka palvoo itseään ja omaa pimeyttään (ei sanantarkoituksessa pimeä=mielisairas)

Äänestä

Kyllä sinä kelpaat hiekkalaatikollemme leikkimään. Älä pelkää, ole rohkea. Jokainen tosi ateisti arvostaa sitä, että haukut kreationisteja ja teistejä hihhulivajakeiksi. Kyllä se siitä: me hyväksymme sinut varauksetta joukkoomme. Rakas hyvä ystävä,

Äänestä

Et ole huono ateisti, mutta olet huono valehtelija, G4G.

Äänestä
  • Sängyn alla ei ole edelleenkään mörköä Hehhah.

    Kaikki anonyymit kirjoittajat eivät ole Trööttaneita, vaikka tahdot kovasti niin uskoa ja uskotkin.

    Voi sinua! Etkö lauennut kun runkkasit?

    Äänestä

Jos jeesustelija sanoo ateistiksi niin se voi tarkoittaa mitä tahansa.

Äänestä

Eipä ateistia ole olemassakaan.
Jokaisen ihmisen - myös ateistiksi itseään luulevan - sydämeen Jumala on pannut iankaikkisuuskaipuun.

***Kaiken hän on tehnyt kauniisti aikanansa, myös iankaikkisuuden hän on pannut heidän sydämeensä, mutta niin on, ettei ihminen käsitä tekoja, jotka Jumala on tehnyt, ei alkua eikä loppua*** (Saarnaaja 3:11)

Äänestä

Tervetuloa joukkoon sekalaisen.
Huonoja ateisteja on pilvin pimein.
Itse määrittelevät ateisminsa Jumalan puutteeksi.
Ovet ovat leveät kaikkien tulla.

Äänestä

Kuvauksen perusteella olet normaali ateisti. Jumalten kieltäminen on turhaa.

Äänestä
  • Käsitykseni mukaan hän on epänormaali teistit.

    Äänestä

Ateisti on jo määritelmänsä vuoksi huono ihminen.

Ateisti = moraaliton huono ihminen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen huono ateisti koska en ole koskaan päässyt jumalan kieltämiseen asti. En ole edes varma olenko edes ateisti.

Uskovien mukaan olen ateisti koska en usko heidän jumaltarujaan. Toisaalta he leimaavat ateisteiksi kaikki ketkä ovat heidän kanssaan eri mieltä.

Myönnän etten tiedä jumalista mitään. Kaikki heistä kerrottu on niin epäluotettavaa tarinointia, tarinointia joka loppujen lopuksi ei kerro jumalista mitään konkreettista, mutta tarinan kertojista sitäkin enemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu