Kunnan pujoviljelmät

Anonyymi

Aivan päiväkodin vieressä, Tilankujalla, alkaen Tilantiestä on taas kunnan komeat pujoviljelmät. Aluetta tienpätkältä viime vuonna siistittiin, mutta multa näemmä loppui kesken ja ruohon siemenet unohtui kylvää.

On tänä perin kummallista, että Klaukkalassa kunta ei kerkiä hoitaa tienvieriä, vai oliko se tämä ulkoistetun urakan saanut yrittäjä, jonka toimia kukaan ei valvo?

2

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmankos verrattaessa Nurmijärven keskustan ja Klaukkalan/Lepsämän teiden varsien kunnossapitoa ja siisteyttä ulkoistettu yritys voi huoletta jättää velvoitteensa hoitamatta.

      Kukaan ei varmaan siellä kunnassa ole kiinnostunut, saatika valvoisi.

      "Kunnan katujen hoito
      Nurmijärvellä on käytössä alueurakointi Klaukkalassa ja Lepsämässä, jossa valittu urakoitsija vastaa kokonaisvaltaisesti kunnan vastuulla olevista hoito- ja kunnossapitotöistä. Alueellisina toimijoina ovat:

      Klaukkala ja Lepsämä
      YIT Suomi Oy"
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------
      "Kunnan velvollisuudet

      Rakenteellinen kunnossapito
      Ajoratojen, kevyen liikenteen väylien ja jalkakäytävien korjaaminen ja päällysteiden kunnossapito.

      Istutusten, kadun kalusteiden, korokkeiden, suojakaiteiden, liikennemerkkien ym. laitteiden kunnossapito.

      Sorapäällysteisen ajoradan tasaisena pitäminen."

    • Anonyymi

      Olisikohan jo aika kunnan hakea pois Klaukkalan keskustan Alepan vierestä rusikoitu ja ikkunat sisään hakattu auto, joka ei anna oikein siistiä kuvaa kävelypolun viereen jätettynä ja on lapsille vaarallinen.

      "Nurmijärven kunta huolehtii kaduilta ja yleisiltä pysäköintialueilta hylättyjen ja kunnossapitoa haittaavien ajoneuvojen siirtämisestä.
      Liikennettä haittaavat ajoneuvot siirretään poliisin toimesta.

      Yksityisillä alueilla siirron järjestäminen kuuluu maanomistajalle tai sen haltijalle/edustajalle, joka voi tilata maksullisen hylätyn ajoneuvon siirron. Ennen siirtoa tarvitaan katupäälliköltä siirtopäätös. Siirron tilaaja sitoutuu maksamaan auton tai autojen siirrosta Nurmijärven kunnalle hinnaston mukaisen maksun."

      Mitään ei taas tapahdu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      172
      2940
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2556
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2210
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1839
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1641
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1442
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1069
    Aihe