Maskit saa ilmaiseksi

Riittää että kokee itsensä vähävaraiseksi:

"Marinin mukaan vähävaraiset saavat maskit ilmaiseksi. Valtio korvaa kunnille nämä kustannukset, Marin sanoi. Valtaosin maskit hankitaan itse, pääministeri totesi.

”Me kaikki, jotka pystymme omalla rahalla maskit ostamaan, hoidamme sen itse. Henkilöt jotka kokevat itsensä vähävaraisiksi, saavat ne kuntien järjestämistä jakelupisteistä”, selvensi sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kirsi Varhila.

Varhilan mukaan kunnat todennäköisesti käyttävät maskien jakelussa järjestöjä apunaan ja jakelupisteille on tulossa myös neuvontaa maskien käytöstä. Mitään henkilörekisteriä tai tulotietoja ei Varhilan mukaan käytetä."

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kasvomaskisuositus-tulee-suomeen-osa-saa-maskit-ilmaiseksi/525e9d8c-bdcf-4c23-9c44-3bcd0e05248e
2865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ei siis tarvitse euroakaan omia rahoja käyttää, kunnat/järjestöt jakaa ja valtio maksaa.

Äänestä

Ennen jonotettiin ilmaisia ämpäreitä, kohta jonotetaan ilmaisia maskeja. Hakee kerralla koko suvulle ja ystäville, niitä voi myös myydä!

Äänestä

Kannattaa heti käydä ilmaiset maskit hakemassa sillä ei niitä montaa viikkoa jaeta, hakijoita kun tulee olemaan niin paljon että jakelu joudutaan lopettamaan.

Äänestä

Miksi kukaan ostaisi maskeja jos niitä kerran saa jokainen halukas ilmaiseksi?

Äänestä
  • Varsinkaan kun niitä ei ole pakko käyttää.

    Äänestä

  • Niin sehän tiedetään että ahne kokoomuslainen on siellä jonossa ensimmäisenä, jotta köyhälle edes jää maskia.

    Mutta arvatkaas mitä. Kun köyhä on ilman niin hänpä sitten toimittaa sinulle sen taudin kun et ahneuksissasi halua että hänkin olisi suojattu.

    Siihen tietoonhan perustuu myös peruspalvelut. Ei niitä hyvyyttään pidetä voimassa vaan siksi ettei köyhät levittäisi tauteja rikkaisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varsinkaan kun niitä ei ole pakko käyttää.

    Ilmaisen maskin voi myydä ja ostaa kaljaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ilmaisen maskin voi myydä ja ostaa kaljaa.

    Parempi jos toimeentulotukeen tulisi 50 euroa kuussa lisää maskirahaa, niillä voisi ostaa olutta.

    Äänestä

Mahtaa harmittaa heitä jotka ovat ostaneet kaapit täyteen maskeja, niitä saakin ilmaiseksi.

Äänestä
  • Kuntien työpajojen raatajien 9€/pv urakalla tehtyjä. Muista näitä kun ilmaista olet norkoamassa. Mutta tärkeintä on työ, jonka palkan voi hakea toimeentulotoimisto kelasta(...orpo).

    Äänestä

Kauppojen vetonaula. Osta satasella, saat kylkiäisenä ämpärin MASKIN.

Äänestä

taas näitä suomemhallituksen ja sannan kauniita sanoja. katsotaanpa muutama kuukusi eteenpäin niin sanna taas kuittaa homman " en minä niin sanonut " kun rahaa ei riitä muuta kun hänen yhteistyökumppaneilleen. ihan hupiakka koko turhake

Äänestä
  • Meidän kunnan valtiontuet ei ainakaan ole koskaan saapuneet kuntalaisille asti. Joten en usko että täällä maskejakaan jaetaan.

    Äänestä

Jos ilmaiseksi saa niin sitten voin käyttää, en muuten. Mistä niitä voi käydä hakemassa?

Äänestä

En käytä vaikka saisi ilmaiseksi sillä maskin läpi hengittäminen on vaikeaa.

Äänestä
  • Tunnut olevan sellainen tyyppi jolle KAIKKI on vaikeaa.

    Äänestä

  • Siihen voi leikata hengitysaukon, järkeäkin saa käyttää.

    Äänestä

Voi Perkele taas alkoi tämä meuhkaaminen tästä Koronasta. Eletään tartuntatauti lain mukaisesti niin ei tartu. Eli sairaat eristetään eikä terveitä....... Minulla oli keväällä kesäloma ja nyt ja nää Helsingin idiootit pilaa senkin. Mikä lie kuppa tilanne tällä hetkellä?????

Äänestä

Siitä vaan Kelaan anomaan maskiavustusta.

Ehkä jo kuukauden kuluttua tulee hylky jollain epämääräisellä perusteella, tai sitten pyytävät hakemukseen liitettä (jonka jo hakemuksesi liitit).

Muista sitten, että liitteeksi kelpaa vain alkuperäinen todistus, edes julkisen notaarin oikeaksi todistama jäljennös ei kelpaa.

Kelan motto: "paskaa tuulettimeen - asiakas on aina väärässä"

Äänestä
  • Ja ps. minä sen tiedän. Kelan ja sossun vakioasiakas jo kymmeniä vuosia!
    Enkä muuksi muutu!

    Äänestä

Maskikeskustelulle on tyypillistä änkyröinti, jollaisella voisi väittää tulipalon sammuttamisen vedellä vain kiihdyttävän sitä. Perusteeksi riittäisi että vedessähän on vetyä ja happea, jotka ovat molemmat vaarallisia kaasuja kun niillä voi hitsatakin.

Venäjä ja kiina ovat mobilisoineet länsimaihin kohdistuvan valetietokampanjan, jonka tarkoitus on lisätä koronaepidemian aiheuttamaa kuormitusta yhteiskunnille.

1Äänestä

Joukkoliikenteen saisi lakkauttaa kokonaan vanhanaikaisena

Äänestä

Ainakin osa ministereistä on köyhiä, koska velkaa on paljon ja todennäköisesti sama koskee kansanedustajia. Näille jaetaan, ellei ole jo jaettu, ilmaiset maskit ensimmäisenä. Tosin ne maskit on sitä kakkoslaatua, kun ykköslaatu on ainoastaan terveydenhuoltohenkilöstölle.

Äänestä

Haen ilmaiset maskit, myyn ne ostan viinaa!

Äänestä

Kehitysmaissa ihmiset saavat maskit ilmaiseksi, mutta kuinkas meillä Hyvinvointivaltiossa on asianlaita?

Äänestä

Näin sen kuuluu mennäkin. Totta kai tiedossa on, että pieni joukko niitä käyttää väärin ja hakee, vaikka voisi ihan hyvin ostaa itsekin. Silti se on järkevämpi vaihtoehto kuin keksiä varallisuus- ja tulorajoja ja ryhtyä syynäämään rekistereitä ja todisteita kunkin tuloista. Sellainen vain hidastaa ja lisää kustannuksia.

Suurin osa suomalaisista tietysti toimii rehellisesti; niinhän me aina teemme. Koska tässä tilanteessa pandemian tuomista haasteista, sekä inhimillisistä että taloudellisesta, voi selvitä parhaiten kantamalla kukin vastuunsa. Ne loputkin siitten pärjäilevät miten kuten, muiden toimien ansiosta. Sellaista se on.

Äänestä

Kyllä siellä maskien jaossa köyhät ja vähävaraiset jää jalkoihin, kun isot rikkaat ryntää ovesta sisään ja vie maskit sen siliän tien.
Maskien jakeluperuste osoittaa hallituksen kyvyttömyyden.

Äänestä

Mitään ilmaisia ole, me työtätekevät maksamme ne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Riittää että kokee itsensä vähävaraiseksi:

"Marinin mukaan vähävaraiset saavat maskit ilmaiseksi. Valtio korvaa kunnille nämä kustannukset, Marin sanoi. Valtaosin maskit hankitaan itse, pääministeri totesi.

”Me kaikki, jotka pystymme omalla rahalla maskit ostamaan, hoidamme sen itse. Henkilöt jotka kokevat itsensä vähävaraisiksi, saavat ne kuntien järjestämistä jakelupisteistä”, selvensi sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kirsi Varhila.

Varhilan mukaan kunnat todennäköisesti käyttävät maskien jakelussa järjestöjä apunaan ja jakelupisteille on tulossa myös neuvontaa maskien käytöstä. Mitään henkilörekisteriä tai tulotietoja ei Varhilan mukaan käytetä."

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kasvomaskisuositus-tulee-suomeen-osa-saa-maskit-ilmaiseksi/525e9d8c-bdcf-4c23-9c44-3bcd0e05248e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu