hei normot

Anonyymi

mitä kuuluu. menkää pois

14

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko aloittajalla kenties muutakin tärkeää asiaa?

    • Anonyymi

      Me ei haluta sua tänne. Järsi nakkias.

    • Anonyymi

      normot ulos hikkystä

    • Anonyymi

      "Normojen" järjestämä, ylläpitämä ja ennen kaikkea kustantama tämäkin aloittajalle ja muille kirjoittajille ilmainen keskustelupalsta on.

      Kuvastaako aloittajan asenne hänen yleistä asennettaan? Sellaista, että itse ei tarvi ottaa mistään vastuuta, itse ei tarvi tehdä mitään hyödyllistä (kuten työtä ja veronmaksua) , mutta itselle kuuluu aina kaikki.

      Uhrin rooliin näyttää olennaisesti kuuluvan minä-minä-minä -asenne.

      Aloittajalle neuvoksi, että yksi ihan perustavaa laatua oleva ensimmäinen askel kohti henkilökohtaisen tilanteesi muutosta on vuorokausirytmin normalisoituminen. Sen hoito ei ala illalla klo 23 jolloin todetaan, että en mä saa unta tähän aikaan, mä oon ihan virkeä, mä en edes halua olla tylsä normi.....

      Vuorokausirytmin normalisoituminen aloitetaan siitä, että herätään AAMULLA ajoissa vaikka miten tuntuisi vaikealta herätä klo 7 kun on nukkunut korkeintaan pari tuntia. Sitten kun on noustu ylös vaikka tuntuukin vaikealta, vietetään päivä kuten normit ihmiset. Esim. syödään säännöllisesti ja nostetaan perse ylös ja liikutaan ulkona. Kahvi, energiajuomat ja tupakka yms. piristeet jätetään kokonaan pois klo 15 iltapäivällä. Pelaaminen, netti ja telkku pois päältä viimeistään klo 20. Sen jälkeen ei mitään niistä. Näin kun viettää päivän, niin johan alkaa uni maistumaan hyvissä ajoin ennen puolta yötä.

      Viikossa yllä mainitulla tavalla toteutettuna vrk-rytmi on normaali. Sitten voi alkaa ottaa vastuuta muista asioistaan.

      • Anonyymi

        normo ulos jo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        normo ulos jo

        Valvoit sitten putkeen koko yön vai?

        Näin palstan ohjeissa sanotaan: "Lue aiheen Syrjäytyminen keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valvoit sitten putkeen koko yön vai?

        Näin palstan ohjeissa sanotaan: "Lue aiheen Syrjäytyminen keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. "

        normo ulos jo


    • Anonyymi

      Normoille kuuluu aina hyvää. Menenkin heti yöunille niin olen taas huomennakin tavattoman virkeä. Näin se elämä sujuu.

      • Anonyymi

        normo ulos jo


    • Anonyymi

      outokumpu on jees

    • Anonyymi

      ohhoh uusi päivä seiskan paparazzi outokumpu

    • Anonyymi

      outokumpu

    • Anonyymi

      outokumpu

    • Anonyymi

      outokumpu

    Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1597
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      809
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      708
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe