Länsimaalainen individualismi versus etelämaalainen ryhmähenki

Anonyymi

"White trash?" Joo ja ei. Riippuu mihin vertaa ja mitä hakee ominaisuuksilla.

Länsi on individualismin huipentuma, joka uudessa ajassa vielä on kruunattu opastajaksi.

Valkoiset ovat yksin. Yhteiskunta avustaa yksilöä. Yhteiskunnan vaatimus on oikeudenmukaisuus, joka palvelee yksilöä ja vain häntä itseään.

Etelässä kun yksilöllisyys on mitätöity. Ryhmään kuuluminen on kaiken alku ja juuri. Etelästä puuttuisikin teknologia. Yksilöthän luovuuttaan keksivät avaruudellisia aluksia ja pelastavat maailman teknisillä saavutuksilla.

Vastakkain ovat iso joukko etelämaalaisia sukuheimoja, vielä kaiken kukkuraksi iso jokko muhamettilaisia, minkä kiistan Jenkki on käynyt kiivasti koko lähimenneisyyden ajan tykein. Ja vastakkain ovat valkoiset individualistit, jotka tulevat inttämään omaan minäänsä loppuun asti. Totuus on jossakin siellä, mutta se on olemassa!


Miten kehittyvät kaksi suuntausta tulevaisuudessa?

7

121

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on niin yksinäistä! - valkonaama valittaa sukupolvesta toiseen.

      Minulla on jano, nälkä! - etelämaalainen valittaa koko ajan.
      En tahdo kuolla sotaan! - etelämaalainen valittaa.

    • Anonyymi

      "Voiko asiat tehdä toisin" - etelämaalainen miettii kun katselee länsimaalaisen touhuja. Asia on yksinkertainen, mutta ette ymmärrä.
      Emme - sillä silloin korttitalo alkaa sortua. Häviääkö usko tulevaan?
      No, tämä yksinkertainen asia voi olla ratkaistu yksinkertaisesti ja ilman että korttitalo sortuu. - sanoo etelämaalainen.

    • Anonyymi

      Pitäisi aloittajan määritellä se etelämaalainen. Hyvää jossittelua, mutta ilman sitä määrittelyä ei edetä.

    • Anonyymi

      Uusmarxilaiset aatteet ovat tuhonneet perinteisen lännen, joka nosti tieteen ennennäkemättömään kukoistukseen 1900-luvun alkupuolella.

      Uusmarxilaisuudesta kumpuavia aatteita ovat mm. vihervasemmistolaisuus, blm, pride, intersektionaalinen feminismi, demokraattinen sosialismi ja green new deal.

      • Anonyymi

        Kolonialismin lopettaminen oli virhe.
        Esim. afrikkalaiset ovat entistä sorretumpia paikallisten diktaattorien alamaisina. Afrikka on ajautunut Kiinan vaikutusvallan käsikassaraksi maailmanjärjestöissä. Afrikan valtiokoneistot ovat edelleen rikki, brittihallinnon tilalle ei tullut uutta hallintoa vaan afrikkalainen nepotismi ja korruptio.


    • Anonyymi

      Yksilönvapauksiin voitaisiin EU:ssa ottaa mallia wogseilta esim. Saudi-Arabiasta tai sitten vaikkapa Haitista niigeerhipiäisiltä.

      Muutenkin YK:n yleismaailmallinen ihmisoikeuksien julistus on pelkkää valkoroskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe