Olen parikymppinen nuori nainen ja en ylipainoinen. Yhtäkkiä polveani on alkanut särkemään. Olen muutama kuukausi sitten alkanut kävelemään enemmän ja kylläkin istunut enemmän kuin ennen. Mistä mahtaa johtua ja kannattaisko mennä lääkäriin. Ikinä ennen ei ole särkenyt.
polvi kipeyty
tyttönen-
1228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Todella vaikea arvailla polvikipusi syytä. Onko polvi tai polven ympäristö mahdollisesti turvoksissa ja punainen (= tulehtunut) ? Voitko kävellä normaalisti ? Entä portaissa kulkeminen, aiheuttaako kipua ? Saatko jalkaasi taivuteltua normaaliin tapaan ? Voitko kyykistyä ilman kipua entä, onnistuuko juokseminen (juoksuaskeleiden ottaminen)? Särkeekö jalkaa yöllä - voitko nukkua normaalisti ilman särkylääkkeitä ?
Tai olisiko mahdollista, että olisit liukastellut talven jäisillä keleillä ja siten loukannut polvesi ?
Mieti edellä mainittuja kysymyksiä. Mikäli kaikki tuntuu polvessa suht normaalilta, ei suurempaa hätää liene. Voithan kuitenkin mielenrauhan vuoksi käydä näyttämässä polveasi
terveyskeskuksessa.