Jehovan todistajat ja "vieraannuttaminen"

Iltalehti kertoi 15.08.2020, että Hämeen poliisi tutkii pahoinpitelynä tapausta, jossa psykiatri epäilee potilaansa kumpaakin vanhempaa vieraannuttamisesta. Rikosilmoituksen on tehnyt lasta hoitanut psykiatri.

Vieraannuttaminen tarkoittaa sitä, että eroperheen lapsen vanhempi estää lasta tapaamasta toista vanhempaansa ja ehkä kokonaan pitämästä yhteyttä häneen tai vanhemman sukulaisiin.

Hämeen poliisi toteaa tiedotteessaan, että vieraannuttaminen voi olla pahoinpitelyä, vaikka vieraannuttaminen ei itsessään ole rikos. Kun vieraannuttaminen aiheuttaa lapsen henkiselle terveydelle haittaa, se täyttää rikoksen tunnusmerkistön samalla tavalla kuin henkinen väkivalta voi täyttää pahoinpitelyn tunnusmerkistön ja olla siten rikos.

Miten tämä teksti liittyy jehovantodistajuuteen?

Se selviää täältä:

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1249.html

4

109

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itselläni on hyvin, hyvin, hyvin vastaavanlaiset kokemukset. Ja kun lapset tulivat täysi-ikäiseksi loppui yhteydenpito kokonaan. He eivät enää "halunneet" olla kanssani tekemisissä.
      Onneksi tuosta ajasta on jo 20 vuotta.
      En itsekkään kaipaa heitä enää.

      • Anonyymi

        On ikävää. Itse en edes pystyisi enkä suostuisi ketään läheistä jättämään vaikka olisi keksitty mitä oppeja.
        Kun luen noita lahkon selittelyjä, niin tunnen suuttumusta, niin humpuukia ne ovat.


    • Anonyymi

      Suomessa riittää viranomaisten sääntöjä ja määräyksiä tosi pienistäkin asioista. Miksi tälläistä oppia ei vain yksinkertaisesti voida kieltää? Se kuitenkin rikkoo ihmisoikeuksia.

    • Anonyymi

      Tosi väärin että pieni lapsi saa kärsiä. Siitä pitäisi joutua tuomiolle jos alkaa vieraannuttamaan toisesta vanhemmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2221
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      716
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      701
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      71
      532
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      500
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      487
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      480
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      479
    Aihe