Maanantain 17.8.2020 kissa-aloitus

Miksi kissat saavat olla vapaina ja koirat eivät? Syy on varsin yksinkertainen ja tämä lyhyt video kertoo kaiken olennaisen.
Käytä kymmenen sekuntia elämästäsi tähän, niin sinulle selviää mistä tässä vuosikausien väännössä on kysymys.
Tämä ei ole provo, eikä mikään muukaan trollaus, vaan aito, elävästä elämästä oleva tapaus.
https://www.youtube.com/watch?v=Dw9AwaJaVGU
27<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Koirien kiltaporukat eivät ole kaunista katseltavaa, jatkuvaa jupimista ja nalkissa olevia koiria joka paikka täynnä. Talvella komian keltaiset hanget ja räksytystä vuorokauden ympäri. Kuvittele bernhardilainen tuuttaamassa kääpiöpinseriä.

Äänestä
  • Ei niiden kusiruiskujen tarvitse olla edes vapaana kun sotkevat lenkkipolut keltaisiksi ja koristelevat paskakikkaroilla.
    Tässä saastassa ihmisten pitäisi siis pitää kuntoa yllä.

    Seinäjoella Hallilanvuoren ja varmaan Suomen kaikkien muidenkin lenkkimaastojen polut ovat talvisin erittäin saastaisen näköisiä. Kesällä eritteet eivät niin näy, mutta lenkiltä tullessa lenkkarien anturat ovat täynnä koiranpaskaa!
    Kaiva niitä sitten urista ja pese joka ainoa kerta lenkiltä tullessa, etteivät ne kovin haisisi, kun tuo sisälle kuivumaan.

    Pururata ei ole koirankusetusrata!!!

    Äänestä

Koira paha, kissa hyvä. Tämä selvä.

Äänestä

Näin videon, 11vk penikka jo noutaa. On se.

Äänestä

Tuos videos eletähän niinku pellos, heitteellä on kersa, kissi ja naapurin koira.
Kakara ponkii yksiksensä maantiällä ja koira näki saalihin, tuli kissin reviirille ja sai käpälästä.
Äitee käy sanomas poijjalle jotta tuu tupahan ja meni pois.

Äänestä

Jaa mutta kun niille kissiille tahtoo käyrä huanosti, kun ne juaksenteloo irti. Ja sitten on vänä leuas eikä ookkaan enää kivaa.

Äänestä

VÄÄRIN!

KISSAT EIVÄT SAA OLLA VAPAANA.

Lain mukaan kissan ei tarvitse olla kytkettynä, kuten koiran, mutta silti kissojen on oltava välittömän valvonnan alaisina.

Ei pidä yrittää tehdä virheellisiä tulkintoja laista.

Oikeat tulkinnat löytyvät sieltä Poliisin Ylijohdon lausunnosta. Opiskele sinäkin ja viisastu!

Äänestä

Eiköhän koiria kuitenkin ole enemmän talonvahteina kuin kissoja?

Äänestä

ILPO:n etussivu, pääutinen: Kissaperheen koti paloi.
Meinasi palaa kissatkin kun olivat teljettynä asuntoon.
Kissalla pitää aina olla vapaa pääsy ulos.

Äänestä

Hiljaista on tällä rintamalla. Eikö Lapualla polteta kissaperheiden koteja?

Äänestä
  • Hyi kauhiaa! Älä eres puhu!! Pelastakaa heitteille jätetyt kissat talven armottomalta otteelta!! Loukulla tai........

    Äänestä

  • Kissat kuuluu koteihin ja pihoille.

    Äänestä

haistakaa jo vittu antakaako jo olla ihmisten lemmikkien olla rauhassa

Äänestä
  • Dr. Polissa oli tänään kissa jota oli ammuttu jousipyssyllä päähän. Dr. Pol tuomitsi teon jyrkästi ja ilmoitti luonnollisesti asian poliisille.
    Kissalla oli tuuria, vaikka nuoli näytti lävistäneen pään, niin se kuitenkin selvisi. Naapurille taatusti tuli enemmän selitettävää, että miksi hän oli ampunut vanhan miehen kissaa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Dr. Polissa oli tänään kissa jota oli ammuttu jousipyssyllä päähän. Dr. Pol tuomitsi teon jyrkästi ja ilmoitti luonnollisesti asian poliisille.
    Kissalla oli tuuria, vaikka nuoli näytti lävistäneen pään, niin se kuitenkin selvisi. Naapurille taatusti tuli enemmän selitettävää, että miksi hän oli ampunut vanhan miehen kissaa?

    Oliko naapuri kyllääntyny ku vanhan miehen kissi kuseskeli naapurin porraspäähä.

    Äänestä

  • Pidä huoli lemmikistäsi, äläkä tunge sitä syyttömien ihmisten riesaksi!

    Siinäpä oiva keino välttää ongelmat.

    Äänestä

aikanna kun teette tuota että toisten lemmikkiä tapatte niin myrkyillä kuolee teirän koirakkin myrkkyjä kyllä on olemassa mikkä maistuu koirillekin ja se tieretään missä ne liikkuu kun kerran sotaa haluatte,vaikka myrkkyjä ei kaupasta saisi niitä on helppo koirille maistuvia tehrä kaupasta saa vapaasti ostaa siihen välineitä

Äänestä

se on hyvä nyt koska syyttäjä ja poliisi ei puuttunut hyrren ja tahvon tappamiseen se antoi sitten luvan tappaa samalla muirenkien lemmikkien ja myöskin metsästys koirien vapaaseen tappamiseen ilman seuraamuksia että tuli on vapaa ja kaikki keinot on sallittuja itse käytän myrkkyjä kun tierän missä metsästäjät liikkuu koiriensa kanssa myrkkyjä on helppo tehrä tavallisesta kaupasta saattavilla aineilla

Äänestä
  • Olkaas ny siipiännä myöten. Myrkynkylyväjät kyllä jotuu vastuuseen teoistaan. Ne saattaapi tulla kalliiksi ne myrkyt.

    Äänestä

  • Äläpäs taas viitsi valehdella!

    Poliisihan tutki tapauksen ja syyttäjä päätti olla nostamatta syytettä, koska KYSEESSÄ EI OLLUT RIKOS.

    Paitsi tietysti kissojen HEITTEILLEjättämisen osalta, mutta sitähän ei tutkittu.

    Äänestä

saatanan paskat hyrre ja tahvo ei saanut oikeutta ja tuollainen syyttäjä joutuis vittuun kun lukee oikeutta mielensä mukaan

Äänestä
  • Hyrre ja Tahvo joutuivat kaltoin kohdelluiksi omistajiensa taholta, kun niistä ei viitsitty huolehtia, vaan päästettiin HEITTEILLE kulkemaan.

    Tragedia oli täysin kissanomistajien syytä, turhaan sinä muuta yrität mussuttaa.

    HUOLEHDI SINÄKIN KISSASTASI!!

    Äänestä

Ihminen tuliaseineen ei kuulu luontoon! Eläimet eivät ole julistaneet sotaa ihmiskuntaa vastaan, mutta jotkut katsovat oikeudekseen tappaa mielin määrin eläimiä aamuhämärästä myöhään yöhön.

Mitä ihmettä te siellä sisältä katsoen säkkipimeässä muka näette ja väitätte varmaan tunnistavanne lajinkin mitä ammutte?

Metsät ja pellot ovat täynnä haavoittuneita eläimiä näiden sankarien jäljiltä! Pimeässä saalista ei löydä, vaikka se haavoittuisikin niin vakavasti ettei enää pääsisi liikkumaan.

Yksityisten ihmisten metsästys on kiellettävä kokonaan ja jos jotain lajia on hoidollisesti pakko vähentää, niin sen on tapahduttava ammattimaisen riistanvalvojan tai luonnonsuojelijan tarkkailun alaisena.

Mitään ei koskaan saisi metsästää yksin tai hämäperäisten metsästysseurojen kesken, vaan aina poikkeuksetta riippumattoman ulkopuolisen valvojan alaisena!

Äänestä
  • Eikä kissa kuulu HEITTEILLE.

    Omistajan tehtävä on valvoa lemmikkinsä ulkoilua ja olla eläimen turvana vaarojen varalta.

    Yksin ulos päästetty kissa-poloinen on aina vaarassa.

    HUOLEHTIKAA KISSOISTANNE!!

    Äänestä

yhtenä päivänä ollessani marketissa kuulin sivusta kun äijäporukka keskusteli torennäköisesti hirvimiehiä,yksi kertoi naureskellen että hän harjoittelee liikkuvaan maaliin ampumista tuvan lasista ilmakolla fasaaneja,kun toinen kysyi että kuoleeko niin sanoi että ei mutta haavan tekee,olen kuullut näitä juttuja ennenkin että se taitaa olla yleistä metsästäjien keskuuressa,jotkut tosin käyttävät piakkaria ja äänenvaimenninta ampuessaan tuvan lasista fasaaneja

Äänestä
  • Turhaan sinä metsästäjille kiukuttelet.

    Pihoissa häiriköiviä HEITTEILLÄ juoksevia kissoja lopettavat niihin kyllästyneet kansalaiset täysin riippumatta siitä, harrastavatko he metsästystä tai ei.

    HEITTEILLÄ juoksevat kissat voi kuka tahansa kerätä kätevästi talteen esim. Puuilon loukulla (kts. https://www.youtube.com/watch?v=dQBu4JO_RFs )

    Ainoa vaihtoehto välttää vaikeudet ja vaarat on se, että sinäkin ryhdyt vain kiltisti huolehtimaan kissastasi ja lakkaat päästämästä sitä HEITTEILLE.

    HUOLEHTIKAA KISSOISTANNE!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi kissat saavat olla vapaina ja koirat eivät? Syy on varsin yksinkertainen ja tämä lyhyt video kertoo kaiken olennaisen.
Käytä kymmenen sekuntia elämästäsi tähän, niin sinulle selviää mistä tässä vuosikausien väännössä on kysymys.
Tämä ei ole provo, eikä mikään muukaan trollaus, vaan aito, elävästä elämästä oleva tapaus.
https://www.youtube.com/watch?v=Dw9AwaJaVGU

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu