https://mobile.twitter.com/HuuhtanenPanu/status/1295615467642658818
Uskomatonta, tuomari kielsi sanomasta "matu", se on rikos, tuomarilla ei ole oikeutta tuollaiseen.
Uskomatonta, tuomari kielsi sanomasta "matu", se on rikos, tuomarilla ei ole oikeutta tuollaiseen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tottakai on oikeus. Tuomari eli puheenjohtaja päättää oikeussalissa. Rikkoja poistetaan salista tai tuomitaan tarvittaessa järjestyssakkoon, jos ei noudata puheenjohtajan antamia ohjeita.
Juu juu järjestystä. Mutta sanan matu kieltäminen on mielivaltaa. Vain vihervassu punikki voi loukkaantua sellaisesta.
Tuomari ULOS salista.
Oikeussalissa päättää asioista tuomari. Oikeussalin säännöistä ei päätetä huutoäänestyksellä. Jos matu sana on kielletty niin silloin se on kielletty.
Herjaavaa sanastoa ei ole pakko hyväksyä. Mamu on yleistynyt neutraali lyhennys maahanmuuttajasta. Sivistynyt käytös ja kielenkäyttö voisi olla kohdallaan reuhupirukka-rasisteilla, voisi heitä jotenkin pitää ees täysjärkisinä.
OIKEUSSALISSA PÄTEE SUOMEN LAKI JA SANANVAPAUS, EI NEUVOSTOLIIYON TAI P KOREAN!!
Väärin. Oikeussalissa puheenjohtaja päättää järjestyssäännöistä.
Tuomarilla+ei+ole+mitään+oikeutta+estää+syytetyn+itsensä+puolustamista,+sanat+ei+satuta+yleisesti.+
Tietysti+jos+jotain+herjattaisiin+nimellä+jne+eri+juttu.+
MATU+EI+SATUTA+KETÄÄN+TUOMARI+PALJASTI+OLEVANSA+ENNAKKOASENTEELLINEN+PUOLUEELLINEN+SUVAKKIKUPLASSA,+MIKÄ+ON+100%VÄÄRIN
Väärin. Tuomari päättää järjestyssäännöistä ja sivistynyt kielenkäyttö voi olla yksi säännöistä. Tuomari voi kieltää myös voimasanojen aiheettoman käytön. Tätä on noudatettava salistapoistamisen ja järjestyssakon uhalla.
Maailmassa ei ole ainuttakaan maata, jossa sananvapaudelle ei olisi lain määrittämiä rajoja.
Oikeussalissa todellakin pätee Suomen laki.
Sä olet pätevä cIougeri
Tää oli kyllä hauska juttu.
Rautatientorilla ryyppäävä maidan-porukka ei tietänyt helsinki design -tapahtumista vaan ryntäsivät häiriköimään taiwanilaisen arkkitehdin näyttelytaloa, ensitaloa katastrofialueille. Rasistisesti. Silloin vielä lautamies sileoni töhrysti talon seinään: matut ulos. Lahtelainen pontus uhosi tuovansa tiiliä ja lautoja ja rakentavansa talon helsingin keskustaan. Sellaista kulttuuritapahtumien tuntemusta, häiriköintiä ja typeryyttä.
Tillanen vahvisti käräjillä eilisessä (oli turussa sama paita) hikisessä hakaristipaidassaan typerällä uhollaan nk. Kansallismielisten typeryyden.
Tuomari sanelee salissa mitä puhutaan.
Matu on täysin laillisen sana Suomessa, piste!
Voi toki olla. Vittukin lienee laillinen sana kuitenkin tuomari voi kieltää moisen kielenkäytön oikeussalissa.
Käytä sitä, mutta tuomari voi oikeussalissa kieltää rasistisen kielenkäytön. Ihan kuin urheilupiiritkin tilaisuuksissaan.
Oman tasonsa näyttää matun, n- sanan sanojat ja naisten huorittelijat .
Eiks Tillanen kutsunut Marco De Witiä ensimmäisenä Manoksi?
Manon Virosta kotoisin oleva romaani-isä sen antoi jo vuosia sitten. Isä ja poika riitautuivat kun Mano aloitti rikoksien tekemisen.
Mistä tuo Mano tulee?
Miksi te tuota rikollista ruumiskuljettajaa edes mainitsette enää? Hän on menneen talven lumiukko hännystelijöineen!
Jos tuomari kieltää syytettyä puolustamasta itseään oikeudessa, niin siinä tapahtuu silloin virhe. Virheestä voinee valittaa.
Eero Tillanen uskalsi sanoa suorat sanat Tiina Wiikille ja Terhi Kiemungille joka maassa istu ja piereskeli. Eerokin tietää, että koronahysteria on mielenterveysongelma naamareineen johon ei kannata sairastua.
Kummia lehmiä molemmat. Koettaisivat jo päättää mitä mieltä ovat.
Eero tuomittiin kansanryhmää, joka tässä tapauksessa on ISLAMISTIT, vastaan kiihottamisesta!
Sama kun suvakki istuisi oikeudessa natsien vastaisesta puheesta, mutta sitä tässä tasa-arvon irvikuvamaassa ei koskaan nähdä!
Joo, häiriköi taiwanilaista arkkitehtiä ja hänen projektinsa apulaisia helsinki design näyttelyn yhteydessä. Nykyisin nää kylähullut on oikeudessa, ennen niitä kestettin kun toistivat samoja juttujaan jos joku isäntä otti heinätöihin. Tillasenkin jutut vuodesta toiseen samoja rivouksia ja samohen lauseiden toistelua kuin pölhö-kustaalla tukkijoella
Kyllä hullut istuivat ennen laitoksissa sormi perseessä. Nykyisin hilluvat kaduilla ja pitkin nettiä.
Tuomari siis rajoittaa kansalaisen sananvapautta, tuomari tulisi tuomita tästä.
"Mamu on yleistynyt neutraali lyhennys maahanmuuttajasta. "
Se voi olla sinun mielestäsi neutraali ja OK-sana valkolaisena.
Matut itse vihaavat kumpaakin sanaa yhtä paljon tai vähän. Jos jotakin Husua sanoisi mamuksi tai sanoisi Mamu-Pormestariksi Natzima Razyaria, niin kyllä ne siitä loukkaantuu.
Matu on aivan yhtä vähän tao paljon loukkaava nimitys kuin on Mamukin. Kyse on enää yksittäisen kuulijan tuntemuksesta nyansseista, jos tuo yksi kirjan tekee niin suuren eron muka.
Maahantunkeutujia nuo ovat. Eivätkä oikeuden päätöksen jälkeenkään suostu lähtemään kotimaihinsa, vaan jatkavat laittomina oleskelijoina.
Venäläiset, kiinalaiset, thainaiset natuja? Olet kovin rajoittunut. Se taiwanilainenkin muuten meni kotiinsa näyttelyn jälkeen vaikkei pölhöt katuhäiriköt ymmärtäneet koko näyttelyä.
Matu on maahan tunkeutunut sosiaalipummi. Mamu tarkoittaa maahanmuuttajaa. Yhteistä niille on, että niillä ei ole hätää kotimaassaan, ainakaan sellaista, miksi meidän pitäisi ne täällä ilmaiseksi elättää.