Ruotsalaispankki hämmästyi Suomen korona-ajan talouslukuja: ”Heillä on korkeampi valmius vastata muutokseen” IS 14.8.2020
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006602074.html
"Ruotsalaisekonomistin on vaikea löytää selityksiä, miksi Suomen bruttokansantuote supistui huomattavasti Ruotsia ja Tanskaa vähemmän.".
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006602074.html
"Ruotsalaisekonomistin on vaikea löytää selityksiä, miksi Suomen bruttokansantuote supistui huomattavasti Ruotsia ja Tanskaa vähemmän.".
Vastaukset 423
Vanhimmat
Laskennan aloitus pv, mahdollisti tämän virheellisen tulkinnan. Jos vertailu päivää olis siirtänyt 1/2 vuotta aikasemmalle, Suomi olis jäänyt viimeiseksi.
Tanskalaisekonomisti jakoi paljonpuhuvan kuvan: ”Ei ihme, että Suomi on maailman onnellisin maa”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006603734.html
Suomen talous pärjäsi koronan ensimmäisessä aallossa KOKO EU:n parhaiten. Jos kyseessä olisi ollut Sipilän porvarihallitus kaikki media olisi täynnä hehkutusta hallituksen teosta.
Oppositio on nyt hermona...
No eikö mielestäsi vihervasemmistomyönteinen media ole turvoksiin asti täynnä hallituksen ja Marinin kukkamekon hehkutusta?
Ei ole, mutta opposition agenda on hukassa ihan täysin.
Mainosvaltamedia sattuu olemaan kokonaisuudessaan oikeisto-omisteista. "Sen lauluja laulta, jonka leipää syöt" pätee edelleen. Lennu-puudeli syö suurpääoman sylissä.
Medialla on suuri valta, totta.
Oppositiossa on noloja demagogeja pelkästään, ei mitään oikeaa näkemystä, lapsellista propavoilua heittelevät.
On ehdottomasti....
Sen median myönteisyyden näki kyllä Marinin ajojahdin aikana. Silloin Orpo-poika ja Halla-Jussi oli kyllä median lellikkikommentoijina. Eli se siitä mediamyönteisyydestä.
Lapsellisia aikuisiksi, totta.
Yritys oli kovaa.
Ropo pakeni.
KOK on aivan Pihalla.
Hyvä kun on
Ne on olleet hukassa kauan
Näin se on
Oikein oivalsit
Persu ulkoradalla
Panikki leviää. Kokpopulismi tulee kelanauhurilta.
Heino nosti rimaa Lopella.
Heikkoa on koktoiminta.
Ei hehkuteta läheskään tarpeeksi. Eläköön huulipunat ja kukkamekot!
Kyllähän se agenda hukassa ihan täysin mariinilla, vittu kun olet hyvin aivopesty, tajuatko itekään kuinka idiootti olet?? Ei toimi enää tuo propaganda, kommunismi meni jo.
Muissa EU-maissa talouskasvu alkoi pääsääntöisesti jo 2010-2011, kun taas Suomessa vasta 2016-2017.
Muut tippuivat korkeammalta.
Spekulointia tuollainen, eikä koko totuus.
Kokoomuksen talousasiantuntijat noloina nyt....kuinka mollata enää hallitusta?
Vai onko niin, että kyvykäs yritysmaailma toimi Sannasta ja mafiosoista huolimatta?
Noista kummastakaan kun ei ole hyötyä talouden ylläpidossa. Ne kun vain jarruttavat hyvinvointiin pääsemistä!
Kaksi sosialistiryhmää jotka eivät kykene, vaikka sotkun loivatkin, saamaan aikaan työsopimuksia, joilla nuo sadat tuhannet työttömät saataisiin takaisin sorviensa ääreen.
Kokoomuksen talous”osaaminen” on ollut jatkuvaa velanottoa, eipä ihme että puolue on vuodesta toiseen hallitseva velanoton suomenmestari! Onnea mestareille oppositioon!!!!
Mihinkähän tarkoitukseen? Aiempien hallitusten aikoinaan päättämiin menoihin!
Jos katsot Orpon viimeisiä bydjetteja niin velan määrä laski koko ajan kun se vain oli mahdollista ja jos Orpo olisi vielä saanut jatkaa toisen hallituskauden niin velanoyyo olisi loppunut ja oltaisiin oikealla uralla.
Sen sijaan Sannan parvi ei ole asiaa edes miettinyt vaan oli jakamassa miljardeja jo ennen komucoronankin ilmestymistä. Sen sijaan kun Sipilän porukalla oli yritystä työllisyydenkin suhteen niin siitä ei Sannan parvi ole hiiskunut sanallakaan.
Jos halutaan hyvää niin Kokoomus ja Orpo takaisin ja nuo tytöt vaikka jollekin saarelle verkonkutojiksi ja kalastajien iloksi!
Kokoomus on rahoittanut kannattajiensa veronalennukset ottamalla lisää velkaa, että sellaista ”osaamista”
Mitkä ihmeen veronalennukset?
Jos veroja tai muita maksuja kohtuullistetaan ei se ole alennus koska ei ole mitään normaali veroa joka lain mukaan aina pitäisi periä. Alennus voidaan toteuttaa vain jos on olemassa joka "normaali" vakio arvo tai hinta!
Koska tulot ovat aina ansaitsijallaan parhaassa käytössä niin verojen pitää olla niin pienet kuin mahdollista. Sosialistinen rahanjako verotus välikappaleena on talouden ja hyvinvoinnin hävittäjä!
Enkä sitäpaitsi usko minkään verotuksellisen toimen koskevan vain jonkun puoluieen kannattajia vaan se koskee jokaista suiomalaista!
Et sitten Lyyli osaa edes ajatella, ilmankos vain kadehdit etkä halua itse osallistua hyvinvoinin luomiseen!
Kokoomus laskee kannattajien verotusta ja samalla paikkaa valtion tuloihin syntynyttä aukkoa velkarahalla, sitä on oikeistolainen pikavippi talous”osaaminen”.
Kokoomuksen pikavippaajat ovatkin onnistuneet keräämään ennätysvelat Suomelle, mutta hei iloitkaamme kaikki Kokoomuksen pikavippauksen suomen mestaruudesta!!!!
Veikkaan, kaikkien verot laskevat jos jonkun. En usko puolueen jäsenkirjaa kysyttävän kun kyse on verotuksesta!
Ei minulta ainakaan vuosikymmeniin ole kysytty!
Mitä ansioita sinulla on jos niistä verotetaan puolueen jäsenkirjan mukaan? Tuskin mitään ja sinä kuvittelet jäsen maksut veroksi! Voi mikä komulois tollo olet!
Sen sijaan voisit kokoomuslaisten lailla miettiä miten nuo 300'000 saadaan taas sorviensa ääreen! Onko sinulla keinoja siihen?
Miksei yrittäjät luo työpaikkoja, jos kerran olette niin taitavia? Mitä EK tekee muuta kuin valittaa, ja istuu kokouksissaan pullakahvilla?
Koko+ajanhan+uusia+työpaikkoja+luodaan+sen+mukaan+kun+tuotanto+vaatii+niitä.
Nyt+pitää+tuotannon+määrää+saada+nousemaan+eli+pitää+parantaa+kilpailukykyä+ja+juuri+siihen+iskee+idea+kiky+15%,+myös+20%+on+hyvä+ja+ehkä+parempi!
Kun+menekki+nousee,+lähinnä+viennin+lisääntymisen+myötä+niin+työpaikkoja+alkaa+vähitellen+lisääntymään.
EK,+Elinkeinoelämän+Keskusliitto+kaiketi+tekee+heille+kuuluvaa+työtä+siellä+yritysten+ylätasolla+mutta+ei+kiristä+eikä+uhkaile+lakoilla+vaikka+väliin+ehkä+olisikin+tarpeen.
Mutta miksi EK puuttuu päivittäin työelämään ja politiikka? Ja aina kun puuttuu niin ajatukset samat kuten sinullakin. Etkö sinäkin ole ollut sitä mieltä ettei tuollaisten järjestöjen pidä puuttua politiikkkaan ja päätöksiin eikä työehtoihin. Ainakin kovasti olet tuota mieltä järjestöistä jotka ajaa maan ja sen kansalaisten etuja.
Mikä ero mielestäsi on asioihin puuttumisella Ay-liikkeen ja EK mafian välillä.
"Mihinkähän tarkoitukseen? Aiempien hallitusten aikoinaan päättämiin menoihin!"
Sipilä Stubb Katainen Kiviniemi Vanhanen Jäätteenmäki Aho Holkeri..............
Oli Lipponen tuolla välissä. Tosin silloin valtionvelka pieneni mutta ilmeisesti ei nyt velan pienemisestä kyse.
EK ei jarruta työpaikojen syntymistä, jossa hommassa ay mafia on mestariluokassa! Tuossa ainakin on suuri ero!
Harvoinpa olen nähnyt EK:n taholta muuta kuin mielipiteitä kun heiltä kysytään kun taas ay mafiosot pyrkivät koko ajan lannistamaan yritysmaailmaa ja luomaan aina vain suurempaa työttömyuyttä poliittisista syistä.
Koska EK olisi alkanut lakon/työsulun ilman, että ay mafiosot oliovat jo asialla ja hommaa piti saada järjestykseen? Kerro nyt kun kerran syyttelet!
Kaikki mainitsemasi taisivat olla monipuoluehallituksia joissa vasemmistolla oli osuutensa. Arvelen jotta hallitussovun vuoksi nuo vasurilaidan henkilöt saivat liikaakin menolisäyksiä aikaan! En usko Kokoomuksen tai Keskustan olleen siinä mielessä kovin aktiivisia!
Veronalennukset ovat menneet kokoomuslaisten hyväksi, valtion kassavajetta kokkarit paikkaavat mielellään lainarahalla. Kokoomus onkin erikoistunut lainanottoon ja siinä ylivoimainen mestari!!
Eli tuo on ajatuksesi keskustalaisista ja kokoomukselaisista pääministereistä. Ettei kovin aktiivisia, mutta oppositiossa on aktiivisia tyhjän huutajia. No et ole yksin ajatuksiesi kanssa.
Oli pääministeri mistä puolueesta hyvänsä niin jos haluaa pitää hallituksen koossa joutuu kompromisseihin, joista hyvä esimerkki on pikavippi Antin potkut ministerin virasta!
Et sitten tuotakaan huomannut, vai?
Kompromisseihin perustuu asioiden hoito hyvin pitkälti länsimaissa, joissa kaikki todella pahat ongelmat on voitettuja, kuten nälänhätä tms.
Kompromissit ovat demokratiaa vapaassa järjestelmässä. Länsimaissa on demokratiaa mutta sosialistimaissa se on haudattu. Siellä yksi mies/henkilö sanoo mitä tehdään ja sillä siisti.
Miettikää vaikka Belaruksen tapausta jossa vaalien tuloskin on etukäteen selvä!
Alt ymmärtää, ettei Suomi ole mikään sos. tai komm. valtio?
Valitettavasti noita piirteitä esiintyy politiikassa ja työelämässä jos vaan viitsit vähänkin asiaa pohtia!
Niistä suuri osa imeytyi ay mafiaan -50 luvulla jolloin SDP ja SKDL tappelivat siitä kuka pomottaa ay mafiaa. Nyt sitä on siellä sekä vsurien että soliraattien tavoissa toimia.
Se haittaa meitä vaikka virallisesti olemme demokratia!
No olemmehan me. Sinä olet se joka diktatuuria kannattta, pidät sitä järkevänä ja itseäsi muita fiksumpana. Ihme vääntöjä esität ja ne kaikki on oikeasti diktatuuria. Tiedä sitten etkö itsekään oikeasti ymmärrä omia ajatuksia ja luulet hölmöyttäsi että olet itse porukan fiksuin.
Sosialismista ei kannata ottaa itselleen mörköä. Luovu ex-työkkäri siitä, me muutkin olemme tehneet niin, itseasiassa emme ole koskaan mihinkään sosialismiin uskoneet, vaan uskomme suomalaisuuteen, siihen että kaikista pidetään huolta ja yhdessä pärjätään.
Voi sinua vipulainen... hallituksesta riittää ihan tarpeeksi mollattavaa, ja ihan hallituksen omasta syystä.
Sosialismi on mörkö joka pitää kiertää kaukaa jkos aikoo asua hyvinvointi Suomessa.
Aina kun sosialismi/kommunismi saa valtaa se tuhoaa ihmisten mahdollisuudet hyvinvoinnin saavuttamiseen.
Meillä noissa kahdessa vasuripuolueessa sekä ay mafiassa on sitä liikaa ja siksi meillä on satojen tuhansien työttömien lauma, josta on vaikeaa jos ei mahdotonta sosialismin keinoin päästä eroon!
Sosialismin ansioksi voidaan lukea hyvinvointi Suomi, oikeiston jarrutteluista huolimatta.
Oikeistotunarien oppositiotaival on hyvä asia meille kaikille!!
Mitä sosialismi ja sosialistit ovat saaneet aikaan kun puhutaan hyvinvointiin tarvittavasta varallisuudesta?
Kaikki varallisuus meillä on yritysmaailman tänne aikaansaamaa joko suoraan tai välillisesti! Sosialismi ei ole kuin pyrkinyt sitä hävittämään kykenemättä itse hankkimaan sentin senttiä!
Kerro nyt paljonko sosialismi ja sen kannattajat ovat luoneet varalliosuutyta maahamme ja millä konstilla, ilman yritysmaailman heille suomaa mahdollisuutta edes oman leipänsä hankintaan?
"Mitkä ihmeen veronalennukset?"
Katainen karsi eläkeläisiltä ja työttömiltä suuria summia kun alensi suuryritysten yhteisöveroa.
Vietiinkö mainitsemiltasi heidän ansaitsemiaan summioa?
Et siis kertonut mitä vietiin! Yksilöi jotta homman voi ymmärtää!
Veikkaan, ettei viety mitään oikeasti! Tuskin nuo eläkeläiset tai työttömät mitään maksoivat jota voidaan viemiseksi käsittää.
No sinäkö minun eläkkeen maksat?
Vaikka et ole koskaan tehnyt mitään hyvää tämän yhteikunnan hyväksi, ollut ainoastaan rasite.
Kerro nyt mihin perustat nuo väitteesi? Minusta ne eivät ole vastausta tuohon kommenttiini johon olit vastaavinasi.
Milä teitä komuloisia vaivaa? Ettekö kykene ymmärtämään vai onko vastaaminen käsiteltävään asiaan mahdotonta ja sotisi uskoanne vastaan vai mistä kiikastaa jottei keskustelua synny?
Peili käteen.
Olisit Lyyli oikeasti vastannut etkä taas alkanut luikkimaan peilisi taakse!
Keskustele itse joskus äläkä julista ja paasaa.
Minä keskustelen, esitän näkökantoja asioista joihin voi sitten jopku Lyylikin ottaa kantaa kertomalla oman perustellun mielipiteensä. Sehän se on keskustelua!
Niin, esitä mielipiteesi asiallisesti, ei keskustelukumppania tarvitse halveksia.
Yhtä asiallisesti kuin ne jotka kirjoittavat riistoporvareista ja orjista. Teiltä täällä, nykyisiltä Lyyleiltä opin miten täällä pitää itsensä ilmaista. Kun te ensin alatte ymmärtämään ja kunnioittamaan niitä, jotka teidänkin leipänne aikaan saavat niin kyllä minunkin tyylini tulee muuttumaan.
Yritysmaailma on se tärkein koska ilman sitä ei ole töitä eikä edes sossun tiskiä!
AY laittaa lahtarit järjestykseen!!
Nuo Extyökkäri kaikki kirjoitukset pitäisi ennen vaaleja julkaista jossain julkisesti. No tietysti, kuka tuollaisen hölmön tarinota julkaisee.
"Yritysmaailma on se tärkein koska ilman sitä ei ole töitä eikä edes sossun tiskiä!"
Yritysmaailma maksavine asiakkaineen ja työntekijöineen pitää yhteiskuntaa pystyssa ja veroineen makssa sinunkin elämän. Taustojasi en tarkalleen tiedä mutta hyvä että sinun kaltaisistakin huoli pidetään Suomessa. Olisit tyytyväinen ja kiitollinen tuosta kaikesta.
On sinä teurastamoilla nyt ongelma edessään! Ktso baan jottet osta mafiosolenkkiä ensi kerralla kun kaupassa käyt, lahtareistä kun ei tiedä! Punalahtaritkin vallan vallattomasti lahtasivat väärin ajattelevia!
Mietippäs sitä millaisia maksavia asiakkaita ja työntekijöitä olisi jos yritykset eivät toimisi! Jos saat ajateltua niin huomaat jotta yritys on se alkui johon kaikki muu nojaa!
Minun kaltaiseni ovat aiona pitäneet huolta Suomesta ja jopa kaltaisistasi saamattomistakin palkkaamalla heitä liian suurella palkalla töiohin koska osa teistä ei ole kyennyt palkkaansa ansaitsemaan ja loikoilee laitumella. Tänäänhän teitä siellä taitaa kolmisensataatuhatta loikoilla!
Jos kaltaisiani ei olisi olisit todella pulassa!
"Jos kaltaisiani ei olisi olisit todella pulassa!"
Nyt saattaa useampi kuolla nauruun!
Jos ei kaltaisiani yrittäjiä olisi, yrittäjiä jotka oman työnsä lisäksi ovat tuottaneet toimillaan muille satoja työvuosia ja jotkuit tuhansia, niin mitä sinäkin tollo olisit tehnyt? Olisit varmaan kuollut johonkin muuhun kuin nauruun.
Kyllä näkee, ettei teillä Lyyleillä ole kaikki inkkarit kanootissanne!
Tarjositko koskaan mitään muuta kuin stressiä työtovereillesi? Palkan lisäksi?
Varsinkin orpo-oikeiston sivussa olo on hyvä asia Suomelle.
Nykyinen hallitus on onnistunut hyvin työssään.
Hyvänen aika mitä soopaa, EK ei ole mitään saanut aikaan!
Ei EK luo työpaikkoja vaan on yritysjohtojen keskustelukerho. Yritykset ainoastaan luovat tuottavia työpaikkoja sen mukaan miten markkinat niitä vaativat.
Nythän taisi Metsäteollisuus lähteä lätkimään EK:stakin. koska se antaa liikaa periksi ay mafiosoille.
Kun halutaan työtä on saatava aikaan markkinat joilla työn tulokset saadaan kaupaksi. Muutoin työ on pelkkää puhetta kuten SS:n hallituksen touhuista olemme oppineet!
EK on pörssille alistuvien ja epäisänmaallisten joukkue.
Tuskin pörssille mutta markkinoille, sillä mitään ei tapahdu jos yrityksen tuotanto ei käy kaupaksi markkinoilla!
Jos kauppa ei käy niin yrityskin on lopussa kuten sen työpaikatkin!
Sisäinen devalvaatio on ihan sama kuin ulkoinen devalvaatio kuin housuihinsa kusis vähän aikaa lämmittää ja sitten tulee kunnon holotna.
Kyllä yritykset ovat lobanneet ideoitaan aikojen alusta, pääomapiirit tietävät aina paremmin kuin Matti ja Maija meikäläinen mitä heidän rauhaansa kuuluu.
Kuten tiedämme niin osakkeenomistajille mikään kiky ei ole tarpeeksi, mikään ei riitä.
Jos ay-liike pyrkii parantamaan työläisen ja pienen ihmisen asemaa niin sepäs onkin politikointia, mutta EK:n ja yritysmaailman esittäminä ne ovatkin vain "ajatuksia", vaikka polotikoinnista siinä on kysymys ja mitä suurimmassa määrin!
Sisäinen devalvaatio eli suurin piirtein kiky on järkeville kansalaisille parempi ratkaisu kuin aikoinaan käytetyt valuutan arvon alennukset.
Muinaisissa devalvaatioissa kun kärsijöitä olivat ne jotka olivat hoitaneet talouttaan kunnolla ja heillä oli säästöjä. Silloin ay mafian, sehän oli suurin syyllinen aikoinaan moniin devalvaatioihin, olisi pitänyt korvata aiheuttamansa tappio säästötileille ja voihan se sen vieläkin tehdä joko ko henkilöille tai perikunnille.
Sisäinen devalvaatio on järkeviä suosivaa, joten sitä pitää harjoittaa jotta mafiosojen aiheuttamat ongelmat kuten suurtyöttömyys saadaan kuriin!
Ay mafia ei paranna mitään koska sillä ei ole halua eikä kykyäkään luoda mitään millä mitään parannetteisiin. Siihen kun vaaditaan rahaa, koska viimeksi olet nähnyt ay mafian tilinpäätöksissä, jotta he olisivat jotain tuottaneet köyhienkään hyväksi?
Vain yritysmaailma tuottaa!
Ek-mafia ei tuota mitään.
En oikein ymmärrä miksi sinä ja muut Lyylit apinoitte minun sanomiani, ei ole EK mafiaa! meillä on ainoastaan ay mafia! Ay mafia on mafia kioska se kiristää ja uhkailee heti jos sitä ei heti totella. Se, siis ay mafia vaatii asioita ilman, että se edes yrittää niistä maksaa.
EK on yritysten yhteistoimintaelin, jotka yritykset ovat se ainoa joka meillä jotain saa aikaan taloudessa ja sitä et voi sanoa ay mafiasta, joka ei muuta todellista ole saanut aikaan kuin satoja tuhansia työttömiä!
Miksi et opettele keskustelemaan ja nytkin tuossa edellä olisit voinut perustella miksi yritykset, jotka muodostavat EK:n eivät tuottaisi mitään!
EK mafian puudeli riensi paikalle puolustelemaan EK mafioosoja
Ei ollut EK mafiosoa, ei ollut puolusteluakaan, vaan silkkaa faktaa jota muuksi et näköjään kyennyt muuttamaan!
Et edes ole oppinut keskustelemaan vaan edelleen esiinnyt tollo Lyylinä!
Herää tähän päivään....
Olen herännyt jo -50 luvulla mutta sinä näköjään vielä odotat heräämistäsi!
Kyllä se sdp on velanoton maailmanmestari ja työttömyyden tekemisen maailman mestari, kyllä se kannattaisi kattoa peiliin ensin ja puhua sitten vasta.
-suomalaiset ovat Suomen rakentaneet.
Älä muuta viserrä.
EK on aika heikosti toimiva järjestö, mitä ovat saaneet aikaan? Ei mitään.
Aika hölmöä juttua nää pukkaa.
Joo, mut pieniä ne silakat on joulukaloiksi.
Luotto on aika vähäistä kokkareihin nykyään.
Orpo ei osaa asiaansa, siksi kokoomus on vaikeuksissa.
Ei voi valittaa, hyvä hallitus.
Jotkut kuvittelevat yhä meidän olevan devalvaatiomaassa.
Mörköjä ei ole. Voit lakata pelkäämästä.
Onneksi ei vielä mutta jos SS jatkaa niin se on tulossa!
Erinomainen hallitus, yritä nyt tottua nuoriin naisiin, he ovat tulleet jäädäkseen!
Minä pidän nuorista naisista, mutta tyhminä niidenkin pitää olla muita vaivaamatta ja sosialistiseen ajatteluun taipuminen on yksi suurimmista tyhmyyksistä oli sitten nuori tai vanha, oli sitten mies tai nainen tai muu!
Nuoret, sen enempää naiset kuin miehetkään eivät ole tulleet jäädäkseen, vaan muuttuakseen vanhoiksi kärttyisiksi akoiksi tai ukoiksi tai muiksi!
Pysyppäs Lyyli reaalimaailmassa vaikka se teillä lyylittelijöille näyttää vaikeaa olevankin!
Perusta sosialistipuolue, Suomessa ei ole sellaista? Tiedät siitä kaiken ja selvästi salaa tahdot lisää sosialismia isänmaahan?
"Nuoret, sen enempää naiset kuin miehetkään eivät ole tulleet jäädäkseen, vaan muuttuakseen vanhoiksi kärttyisiksi akoiksi tai ukoiksi tai muiksi!"
Viimein huomasit.
Ainakin 2 löytyy jo eduskunnastakin ja kolmas SKP kuulemma on saanut nimet taas kasaan.
Kyllä niin Vasemmistoliitto kuin SDP ovat sosialismin kannattajia ainakin siitä päätellen mitä ne kansalle syöttävät verbaaliulosteenaan!
Ei ne ole oikeita sos-puolueita, leikkivät vain. Kerää nimet rekisteriä varten, saat ääneni puheenjohtajaksi, olet uusi isä aurinkoinen selvästikin; asenteesi on oikea koska muut ovat aina väärässä....
Mainitsemani ovat oikeita sosialismiin meitä johdattaviua puolueita!
Jos eivät olisi niin niin SS olisi jo alkanut vuosi sitten rustaamaan työehtoja uuteen malliin jotta päästään eroon suurtyöttömyydestä. Vaikka nykyiset ovat ay mafian virittelyjä niin hallitus ja eduskunta voivat tehdä niihin tarvittavat muutokset halutessaan! Halua vaan ei löydy vaikka se on ainoa tie saada talous kuntoon!
Tai voit liittyä sinimustiin, uuteen äärioikeiston öyhötyspuolueeseen.
Mitä liittyminen mihinkään auttaa? Kerro?
Minusta ei mihinkään, vaan itse pitää päättää lähteä markkinoille omaa panostaan myymään työnantajille. Siinä on riittävästi liittymistä kun liität itsesi jonkun aikaansaavan yrityksen työvoiman osaksi!
Mitä siitä tulisi, jos esim. kansanedustaja ei kuulu mihinkään puolueeseen, ja äänestetään eduskunnasssa? Joka asia tökkisi, valmista ei tulisi mistään.
Jo nimitys "kansanedustaja" kertoo kaiken eli kansanedustaja eikä siis puolueenedustaja!
Puolueet ne tökkimistä monesti saavat aikaan kun eivät anna kansan edustajien edustaa kansaa vaan vaativat edustamaan puolueen ehkä jopa haitallisia tavotteita kuten vasemmisto typeryyttään ay mafiaa joka aina vaan haluaa kasvattaa työttömyyttä. Vai onko se myös koko vasemmiston tavoite jotta kurjuus ja sen myötä heidän kannatuksensa kasvaisi?
Jos olet erimieltä, niin kerro mitä vasemmisto on saanut nyt hallituksessa ollessaan aikaan, uusien tuottavien työpaikkojen luomisen saralla?
Kokoomus on ex-suurpuolue.
EK ajaa omia asioitaan
Vaihtelu virkistää!
Populismia piisaa, kyllä.
Voi tuota yksisilmäistä ja noloa asioiden katsantoa!
Kerro nyt Lyyli mitä vikaa on ajattelussani ja miksi!
Mafia ja sosialismijankutus tekee pahaa ajattelukyvyllesi, se on vikana.
Kovaa on sovinisteilla.
Miksi et perustellut?
Sosialisti Sannahan vie meitä turmioon, ay mafian avustamana!
Kaksi edellä mainittua eivät ole kyenneet saamaan aikaan tilannetta josta nousu voisi alkaa eli yritysmaailma ei katso tilanteen noiden kahden vuoksi olevan otollinen ainakin 20'000 uuden tuottavan pienen ja keskisuuren yritykset pystyyn laittamiseen. Noihinhan saisimme 200'000 uutta tuottavaa työpaikkaa ja moni asia olisi paremmin.
Kun tietää millaiseen tunkioon SS sosialismeineen meitä vie ay mafian apulikkana niin ei todella ole vika, jos niistä huomauttelee jotta sinäkin Lyyli ymmärtäisit. Vika päinvastoin on sinussa jos et ymmärrä!
Kyllä tiedät asioita hyvin, mutta johtopäätökset ovat kummallisia, koska olet ottanut itsellesi riippakiven sosialismista.
Olisit nyt kertonut mitä tässä kummallisena tarkoitat ja miten sama asia olisi nähtävä vähemmän kummallisena!
Miksi te Lyylit aina jätätte asioiden selvittämisen pois ja tyydytte pelkkiin aivopieruihin?
Sosialismi ja sen suuntainen toiminta ei tuo todellista hyvää kelleen, se vie hyvinvointia aina vaan kauemmas!
Sosialismi tai kapitalismi, valinta on helppo, mutta pitää oikeasti pyrkiä myös tasa-arvoon ja hyvinvointiin kansalaisille.
Oma työ tuo hyvinvoinnin jos siihen suhtautuu vakavasti. Se toi sen minullekin.
Tasa-arvo taas riippuu siitä haluatko olla tasa-arvoinen. Meillä se näkyy siinä, että vaaleissa on yksi ääni oli taskussa sitten euro tai miljoona niitä.
Työehdot kun järjestetään oikein niin lähes jokainen voidaan työllistää omaa hyvinvointiaan rakentamaan.
Helppo sanoa, muuta konkretia puuttuu ihan täysin. Miten ihmeessä muka 'lähes jokainen' saa työtä?
Kun kauppa lähtee vetämään kilpailukyvyn asettuessa kohdallaan!
Jos olet tuottava, saat isompaa palkkaa ja jos tumpelo, joudut tyytymään vähempään!
Silläkö kauppa lähtee vetämään, kun aletaan matkia kiinalaisia orjatehtaita? Älä luulekaan.
Kun sinä ostat uuden kännyn niin hinta on suuressa osassa. Sama koskee koko markkinaa. Olihan minullakin viime vuosituhannella Mobiran kahvallinen NMT puhelin, jota käytin niin autossa kuin purjehtiessani merellä mutta se maksoi reilun kahden kuukauden palkkani.
Jos haluaa ansaita hyvin on tuloksenkin vastattava sitä sillä tyhjästä ei voi maksaa. Siksi kaiki työ pitää muuttaa yrittäjäpohjaiseksi jolloin jokainen ansaitsee ansaitsemansa. Kokeilin sitä omalta kohdaltani reilun 30 vuotta enkä ole hetkeäkään katunut siihen lähtöäni!
Kansallissosialistinen.
Todellinen maailma lienee sinulle aivopieru, muille se on faktaa!
Et kyennyt muuta osoittamaan vaan lähdit karkuun!
Sinä ja fakta ette ole vielä tavanneet!
Perustele väitteesi!
Fakta: Suomessa ei ole mafiaa. Tämän ymmärtäminen näyttää olevan vaikeaa, joten kysele naapureiltasi rohkeasti miten asia on? Muuthan jo tietävät asian.
Meillä on ay mafia siitä et pääe yli etkä ympäri, jos sitä ei järjestetä uudelleen.Nykyisellään se toimii kute veljensä Sisilian mafia!
Extunarin kasetti jumittaa päivä päivältä pahemmin, käyppä pissalla välillä niin vähän rauhoitut siitä!
Sinulla pahemmin jumittaa, et kyennyt edes vastaamaasi antamaan kommenttia!
Eikös se kuitenkin ole tullut jo useasti selväksi, että normaalin kansan ja sinun ihan ikiomat omat perustelut on valovuosien päästä toisistaan. Sinä elät ihan yksin omin ajatuksiesi kanssa ja niillä ei ole mitään tekemistä normaalin yhteiskunnan kanssa. Etkö ihan oikeasti ymmärrä?
Tuo vaan kertoo, sinun normaaleillasi on vielä paljon opittavaa!
Olikin kyse sinusta ja sinun oudoista tarinoista. Etkö oikeasti ymmärrä.
Minkä tarinan olen kirjoittanut? Miten se oli outo? Voisit hieman seivittää ajatuksen juoksuasi, koska se ei oikein sovi siihen mitä kirjoitan.
Minä en kirjoita tarinoita vaan kerron faktisia totuuksia. Jos väität nkiitä tyarinoiksi olet sekopää komulinen.
Annapa nyt muutama esimerkki, niin näen oletko edes ymmärtänyt lukemaasi!
Sinä kirjoittelet perskokkarien iltasatuja joihin ei liity faktat ja reaalitodellisuus millään tapaa!!
Minä kirjoitan vain omiani ja kalsarihygieniani on kunnossa eikä kokkareita ole sitten vaippavuosien joskun -40 luvun alussa näkynyt!
Kokkareongelmasi on paha, suosittelen TEHOpesua ja viimeistelet homman painepesurilla! Lopuksi vielä tuuleta kuupastasi kokkareajatukset!!
Vitsiä pukkaa....
Katainen on populisti.
Oletko koskaan ajatellut ottaa selvää asioista?
Minulle se on selvää kuin pläkki mutta vasurit eivät halua nähdä todellisuutta tässä asiassa kuten eivät yleensäkään!
Pläkissäsi on ruostetta, galvanointi falskaa.
Ehkä toivoa silti on.....?
On todellakin.
Orpo maksoi velkaa uudella velalla
Niin teki
Niin. Kyllä se on yritysten tehtävä. Oli hallitus mikä hyvänsä
Ei nääs yhteiskunnan säästöt ja tulot riittäneet muuhun? Vai olisitko lahjoittanut omalta tililtäsi?
Kaikki veronalet menee suurituloisille . Mutta jotkut luulee että parin kolmen euron ale luo taivaan. Tulottomat ,pieneläkeläiset ,sekä pienipalkkaiset ei hyödy mitään. Muistakaa että prossan ale on iso vain isotuloiselle. Persut ja kok ei anna veroalellaan muuta kuin leikkauksia jostain
Luulee vain
Näin juuri
Samaa mieltä
On se pelottelua ja palkan alennuspuheita saanut aikaan.
Ihmisiä on aivopesty. Vaaditaan AYtä pois ,mutta EK ta hehkutetaan
Tolkun suomalaisia ei aivopestä.
Räksypuudeli, pudonnut sylistä.
Oakko tunnusta hallituksen onnisytuminre.
Mutta avaa silmät kunnolla.
Aikaansaamani kertoo minun olleen tuon ajankohdan jälkeen paljonkin silmät auki, mitä ei voi sanoa ay orjista, jotka vain seuraavat johtajaa!
Ajat päin seiniä kokoajan, kun silmät on kii, olet vaarassa seota.
Mitenkähän tuon aiot perustella? Olen tästä joukosta joka täällä lyylittelee sentään näkökykyisin!
Historiasi täällä kertoo kaiken murheellisen kohdaltasi.
" Olen tästä joukosta joka täällä lyylittelee sentään näkökykyisin!"
Tuossa jopa itse sen tuot julki.
Olen näkökykyisin joukosta koska näen sen mitä on. En katso sitä mitä joku muu sanoo olevan, kuten Lyyli tyyliin kuuluu!
Luetun ymmärtäminenkin näyttää olevan liikaa vaadittu Lyyli joukolta!
Sinä joka näet vain mafiaa ja sosialismia muka näkökykyisin? Olet vainoharhaisin!
Minä näen todellisen maailman, ilman minkään uskonnon pimitystä, kuten teillä on!
Uskontoa? Ei ole uskontoa, mut uskoa, sitä on! Mistähän saadaan kokoomukselle uskoa asiaansa? Ovat niin sekaisin ja sivuraiteella, vaikka gallupin kärjessä?
"Luetun ymmärtäminenkin näyttää olevan liikaa vaadittu Lyyli joukolta!"
Taidat nyt kuitenkin itse olla täällä lähes ainoa joka ei ymmärrä lukemaansa. Vai voitko toisin väittää?
Aina
Uskonto? Sinulla lienee perin suppea käsite ilmaisulle uskonto. Ottamatta kantaa esin kristinuskon tai islamin perusteisiin muutoin niin ne ovat uskontoja koska pitää uskoa johonkin mitä ei voi sormella tökätä!
Politiikka on monesti uskontoa kun uskotaan entisen lailla rakennettavan paratiisia (käsite lainettu entisten uskontojen tontilta) vaikka ei saada edes pientäkään alkua aikaan. Sosialismi kahkoineen (kommuismi) on yksi haitallisimmasta poliittisista uskonnoista mitä maa on päällään kantanut. Siinä kun uskotaan johonkin mite ei voi sormella tökätä! Jos ei sitä tökkää uudelleenkoulutusleirin aidan piikkilangan piikkiin!
Kokoomus on reaalinen se pyrkii reaalitalouteen, jossa vain ansaittua rahaa käytetään kuluihin!
Vaihda jo sosialismisi ja kannata markkinataloutta, kuten muutkin suomalaiset.
Minä en ole edes pissinyt sosialismin kurjuuteen mutta yritä saada SS samalle kannalle niin olemme voitolla!
Marin on voitolla, sinä et!
Hyvä Sanna!
Kerros nyt mitä en olisi ymmärtänyt kirjoittamastasi!
Jäsenkirjaa enää vailla.
Ei kannata hankkia, ei kelpaa kunnolla edes pyllyn pyyhintään!
EK:n jäsenkirjaa käytät?
Purjehdusseuran ainaisjäsenkirja ja valokuvausseuran toistaiseksi.
Arvelen EK:n olevan yritysten yhteisö, joten tuskin monellakaan henkilöllä on sen jäsenkirjaa, paitsi jos on se yritys itse. Yrityksenikään ei aikoinaan ollut minkään seuran jäsen vaan hoiti asiansa muutoin.
Erinomainen pääministeri.
Jokainen tietää, ettei työtä ole kaikille....
Mutta toivon mukaan herääminen on jo lähellä....
Sikamaista tekstiä.
En tiennytkään sikojen olevan noin järjissään! Järkevämpiä kuin sosiaalidemokraatit ja vasurit näköjään!
Teksti johon arvelen sinun viittaavan, kun on perin faktista! Et kyennyt sitä muuksi osoittamaan!
Moni uskoo liian helposti lööperiin.
Kokoomus on menettänyt uskottavuutensa lähes täysin.
Ei sosialismista voi puhua, ei vasemmisto ole oikeasti sosialistinen Suomessa.
Nollassa mennään.
Ääripelleilijät on surkeita.
Ei se ole sosialismia, kun pidetään huolta kaikista kansalaisista, se on inhimillisyyttä.
Verbaaliulostetta osaat pukata vain sinä itse!
Apinointi se vaan jatkuu!
Mikset lopeta sitä? Ei me muutkaan apinoida.
Lyyli apinoi, minä en koska Lyyli apinoi minun tekstejäni!
Lisäksi pukkaat vain noloa pravdaa jatkuvasti, ei hyvä.
Minä kirjoitan faktaa, Lyyli tyyliin kuuluun pravda, kuten sinustakin huomaa.
Te Lyylit ette koskaan ole kyenneet osoittamaan faktaani muuksi, vaikka sitten muuta väitättekin vaan todisteet puuttuvat! Niin sinultakin!
Tuo nyt esiin edes kaksi asiaa, jotka olen kirjoittanut ja jotka eivät olisi faktisia! Tuo asiat kokonaisuuksina!
Ensinmäiset 16 000 tarinaa nimimerkillä Extyökkäri, ja viimeiset 16 000 tarinaa nimimerkillä Extyökkäri. Onko muita kysymyksiä?
Jos olet toista mieltä. Niin laitahan sille vahvistuksen jonkun puolueettoman ulkopuolisen vahvistamana. Itse kerroit että aina näin teet pyydettäessä ja usein pyytämättä.
Et sitten tuonut yhtäkään esimerkkiä jonka olisit todistanut muuksi kuin faktaksi!
OLET SIIS TODISTANUT SEN, ETTEI NIISSÄ OLE KUIN FAKTAA!! KIITOS SIITÄ Lyyli!
Eli mielestäsi yhteensä 32 000 ei ole yhtään? No ainakin aina enemmän alkaa ymmärtämään sen miksi et ymmärrä mitään.
Että tuolla tasolla etenet. Yritä edes, vaikka taitaa olla sinun osalta ihan sama.
Yhtäkään noista kommenteistani et kuitenkaan ole kyennyt muuksi kuin faktaksi väittämään saatikka todistamaan. Kun noin on, niin todistat kaiken olevan faktan tasolla!
No eipä noita kukaan ole faktaksikaan todistanut. eikä edes pysty todistamaan. Vai oletko niin omasta mielestäsi huomannut tapahtunee? Sen kai itse olet huomannut että olet täällä harhaisen hullun maineessa hyvin monenkin mielestä.
Ne ovat faktaa kunnes joku jokaisen niistä muuksi todistaa! Ei oo Lyyli kyennyt edes yhtä osoittamaan muuksi kuin faktaksi. Miksi sinä et yritä vaan vain vänkytät?
Kun väität minua harhaiseksi hulluksi niin mikä pätevyys sinulla on tuohon diagnoosiin?
Mitä sellasta olen kirjoittanut johon tuon perustat? Tuo nyt esiin edes puolitusinaa noita perusteenasi olevia kommenttejani, tuo kokonaisina eikä sopivasti pätkittyinä kuten Lyyli tyyliin on muutaman kerran tapahtunut!
Niissä on paljon faktaa joka sinunkin Lyyli kannattaa omaksua!
Ei tosiaankaan, ei.
On se hassu.
Mainiota työtä tehnyt tämä hallitus.
On totta.
Alennukset suuremmiksi vaan.
Juuri niin.
On ottanut, on.
Mafia on vain päässäsi.
Minun päässäni ei koskaan mutta ehkä sinun ja SS:n päässä paljonkin!
Ei ne osaa mitään, istuvat kokouksissa pelaamassa Kimbleä.
EK-------Erikoinen Kopla.
Hallitus on turvannut työllään eläkkeitäkin.
Opposition koirat haukkuu, mutta karavaani kulkee.
Vitsit on kaamean hersyttäviä, tahattomina.
EK on pihalla todellisuudesta.
Ja myös pravdaa omien sanojensa mukaan extyökkäri pukkaa.
Vanha känsät on shokissa kun naiset näyttävät osaamistaan, ukkoparat kuvittelevat et VAIN miehet osaavat hoitaa asioita.
Tapahtumien perusteella Sannan hallituksessa ei löydy riittävästi napakkuutta tarttua asioihin, eikä kunnon kokemustakaan. Kyllä ne muut herättelee ja hoputtaa. Presidenttikin hermostui kun Sanna tuijotteli horisonttiin ja muutkin katseli, kun kukaan ei tee mitään. Ja sitten tehtiin. Virheitä. Tunarointeja. Valehdeltiin. Varsin amatöörimäistä touhua. Siksi muut tahot ovat ne, jotka ovat joutuneet ottamaan vastuuta niistä asioista, joita hallituksella on hankaluuksia ymmärtää tai hoitaa. Eihän Sannan hallitus saanut työllisyysasioissakaan mitään aikaan. Kritiikkiä sateli, kuinka Sanna hallituksineen puhuu lämpimikseen ja pyörittelee peukaloitaan. Että semmonen hallitus meillä. Mutta on se kiva kun saa hypettää "maailman nuorinta pääministeriä", sekä Sannan vaatteita ja tyyliä. Oih.... ihqudaa....
Kun lähtee valtion pääministeriksi niin pitäisi olla kokemusta jostain muualta kuin kaupan kassalta ja jostain poliittisista toimista. Pitäisin olla käytännön kokemusta talouden hoidosta joka näyttää puuttuvan koko hallitukselta tai sitä ei uskalleta tuoda esiin.
Marinilla on kokemusta enemmän kuin tiedätkään, ja myös avustajat ovat sitä varten, et saadaan perspektiiviä ja näkemystä asioihin.
Hyvää voi hypwettää....
Mitä paremmalta Suomen talousluvut näyttää, sitä enemmän on otettu velkaa.
Nyt et oikein ymmärrä asiaa, kommentoi sitten kun pysyt asiassa.
Aloittajalle: Siltä tuo näyttää ku katsoo punaiset lasit päässä.
Laseja ei kärsi ottaa pois, silloin alkaa maailma näyttämään toiselta
ja Koronan hoito myös
Mitä? Onko ruotsalaispankin talousasiantuntijoillakin 'punaiset lasit' päässä? Nyt naurattaa...
Joku sai ns. jauhot suuhun, tuli hiljaista....
Melko hyvin hoitanut mutta viivytellyt liikaa koko ajan. Ihmetyttää miksi skopjen lentoja ei heti lopeteta, vai tuleeko sitä kautta sukujenyhdistämislentoja joita salataan kansalta, kun vielä pitäisi muka lisäta 10000 testiä/pv.
Urpo sanoi että julkiselle puolelle ei järkeä maksaa vaan pitäisi nekin miljoonat siirtää yksityisille valtion pussista
Marin eikä hallitus tajua taloudesta hevon vittua .
Suomessa on matalat koronatapausluvut, ne olisivat vielä matalammat jos testattaisi vielä vähemmän.
Talous oli totaalisesti paskottu jo ennen koronaa.
Ei jatkoon.
Sipilän hallituksen jälkiä tässä korjataan yhä....
Ja Kataisen ja Stubbin....
Sipilä sentään lähti oikeaan suuntaan, kilpailukykyä lisää ja porukat töihin sekä lainan ottoa alas. Tuohan se on ainoa toimiva resepti talouden hoitoon, jos ollaan hyvinvointiin matkalla!
Sipilä todisti ettei insinööri, edes diplomisellainen, ole valtiomiesainesta.
Osasi kuitenkin talouden paremmin hoitaa ja oli sosialisteja parempia työllisyysideoitakin. Meillä tosin ay mafian diktatuuri esti tarpeellisten muutosten tekemisen jotta oltaisiin päästy parempaan nousuun.
Oli se parempaa monella tapaa kuin kaupankassan työkokemuksen omaavan toiminta talouden saralla.
Se on nähty ettei insinööreistä ole maata johtamaan.
Insinöörejä on tullut nähtyä montaa sorttia mjutta se on kjuiytenmin se joukko johon koko hyvinvointimme perustiuu. Aika vähän nykyäänkin noita valmisteita tehdään kansakoulu ja poliittinen opisto linjan jälkeen. Suunnitteluun ei kelpaa ekonoomikaan, ei edes talouden kun vertaa siltainsinööriin, joka aina ottaa huomioon varmuuskertoimet. Toheloita maistereita on liikaa päässyt päättämään, heillä kun ei ole insinööritaitoja jonka varassa meillä on kaikki mitä päivittäin käytämme.
Oikeastaan kaikkiin korkeimpiin virkoihin pitääkin alkaa vaatimaan insinöörin tutkinto. Silloin alkaa hommat sujumaan!
Ei insinöörin osaaminen riitä maan johtamiseen se on jo nähty.
Joku sinua nyt harmittaa?
Voisit nyt hieman perustella miksi ei riittäisi?
Kuitenkin uskaltanet ajaa inssien suunnittelemilla polkupyörillä, autoilla, junilla ja lentokoneilla? Elät elämääsi inssien suunnittelemien puhelimien, tietokoneiden ja vaikka kahvinkeittimien maailmassa.
Kun noin katsoen elät elämääsi insinöörien aikaansaamassa maailmassa niin mikä saa sinut väittämään, jotta kaiken tuon heidän kehittämänsä hallinta ei heiltä onnistuisi?
Nyt voisit kirjoittaa syväluotaavan kommentin asiasta, ainakin 30 rivisen mutta pidempikin perustelu kelpaa. Sen sijaa yhden rivin aivopieruasi ei kannata tänne edes yrittää syöttää!
Harmittaa? Mikä? Hiemnan lisää perusteluja!
Johan se on käytännössä nähty, Ei ole insinööristä maan johtoon!! Sinä voit syväluodata vaikka suon silmään!!!!
Mitä olet nähnyt käytännössä? Ei sinun näkemisesi riitä ketään vakuuttamaan vaan sinun on tuoitava esiin ne seikat jooiden varaan olet tjuon päätöksesi perustanut.
Insinööri on aina parempi hallkintoon kuin mikään yhteiskuntaopinkaan tohtori koska insinääri kykenee arvioimaan riskejä paljon paremmin kuiin minkään poliittisluointoisen koulutuksensaaja. Muutoinhan kaikki siltammekin rojahtelisivat miten sattuu ja kerrostalotkin luhistuisivat harva se päivä. Insinööritieteet hakkaavat muut menne tullen, siksi koko maailmamme on rakennettu insinöörien suunnitelmien mukaan.
Suonsilmät ovat hyvä vertaus tosin sosialismille!
Insinöörin on paras pysyä omissa hommissaan, ei onnistu maan johtaminen insinööriltä siitä on koko kansalla karmeita kokemuksia!!
Miksi te Lyylit ette koskaan millään mjuotoa perustele miksi jotain väitätte? Arveletteko te keikki olevanne joitain jumalia joiden ei tarvitse perustella mitä sanovat?
Kun se tuolta näyttää niin olette todella harhaista porukkaa!
Ei kai metsän kivillekään kukaan mitään perustele !!
"Miksi te Lyylit ette koskaan millään mjuotoa perustele miksi jotain väitätte?"
Jotenkin sellainen tunne että sinulle perustelu ihan tarpeeksi. Tarviiko sinulle sitten kuinka usein uudestaan sama selittää että ymmärrät?
Mihinkähän tuolla viittaat? Itsekö olet vain metsän kivi? Hieman kiinnostaa miten kivet mahtavat täällä nettikeskusteluissa toimia? Kerro nyt kun kerroit tietäväsi! Kerro myös mistä ne keskustelevat!
Normaalit ihmiset kyllä kykenevät perustelemaan mielipiteitään keskustelussa ja juuri siitähän koko keskustelu syntyy normaalien kesken!
Miten sinä käsität määreen keskustelu, kerro edes se! Vai onko se sinulle vain metsän kivillä kivittämistä?
Tuo pari esimerkkiä joissa Lyyli on esittänyt perustelun mielipiteen! Minä kun en muista moista nähneeni! Aiemmin esim joku teistä kirjoitti:
"Miksi valehtelet?
Et sinä nyt näytä tietävän demokratiasta yhtään mitään."
Ei Lyyli kyennyt kertomaan mitä olen valehdellut!
Ei kyennyt kertomaan miksi en tietäisi demokratiasta mitään!
Juuri sinun tapaistasi Lyyli, heitellään aivopieruja ilman selvitystä miksi moiseen on päädytty. En valehtele vaikka se olisikin vastoin marxilaista ajattelua, tiedän demokratiasta varmuudella enemmän kuin te jos olette ay orjia!
Voit taas perustella miksi olisin väärässä mutta valheen siementäkään tuossa tekstissäni ei ole lainausta ehkä lukuunottamatta!
Emme ole marxilaisia, sosialisteja, emme mafiamiehiä, olemme suomalaisia. Kestä se tai häivy vittuun Suomesta!
Käyttäytykää sitten niinkuin väitätte, laittakaa ay mafia kellariin, lopettakaa yritysten sorto, asettakaa työllisyyden kehitys johtoajatukseksi! Kun tuon olette aikaan saaneet niin harkitsen uudelleen!
Laita osoitteesi, niin lähetän sulle menolipun kauas.
Ay mafian rakastajana suositan sen summan investointia Sisilian matkaasi!
Lueppa tuo ajatuksella ja yritä ymmärtää. Mikä ilmeisesti sinulle liian vaikeaa.
Ensin linkki.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17034999/suomen-hallitus-on-kehunut-tseaan-niin-etta-eu-avustukset-putoavat-jo-alle-2-mrd-
Siitä lainaus joka sinunkin pitäisi ymmärtää. Ja oikeasti lue.
"Suomessa Elinkeinoelän keskusliitto ja vanhanaikainen yritysjohtajien johtama ja pääomasijoittajien omistama talous jarruttaa kehitystä monin eri tavoin.
Eduskunnassa porvarikansanedustajat estävät tasa-arvoista kehitystä.
Suomessa puutteellinen perusturva aiheuttaa syrjäytymistä, leipäjonoja ja huolestuttavinta on ollut lapsiköyhyys ja lasten syrjäytyminen yhteiskunnan ulkopuolelle jo nuorina.
Varallisuuserot ovat kasvaneet hyvin nopeasti epäoikeudenmukaisen verotuksen vuoksi.
Heikko perusturva on lisännyt leipäjonoja, joissa vanhentunutta ruokaa jonottavat työttömät, eläkeläiset ja opiskelijat sekä myös lapsiperheet. Aduntokeinittelun takia Suomessa on isot vuokrat, ja köyhien saama asumistuki menee asuntosijoittajille.
Suomalaisilla pienituloisilla, joiden määrä on nopeasti kasvanut, on heikko ostovoima, joten suomalaisilla ei ole varaa ostaa kotimaisia tuotteita, mikä lisää työttömyyttä.
Suomessa ruoka on kallista, vaikka veronmaksajat maksavat isot maataloustuet (noin 200 eri tukimuotona).
Suoran maataloustuen lisäksi valtion kassasta kustannetaan myös maataustuotrajien veroedut. Edut lienevät yhteensä neljän miljardin luokkaa.
Suuret tuet eivät ole vaikuttaneet ruuan hintaan, joka on kallista.
Myös suorat yritystuet ovat isot ja yritysten verotuet kasvaneet nopeasti joten yritysverotus on Suomessa pientä.
Suomessa varallisuus on keskittynyt rikkaille ja köyhyys peritynyt köyhille sukupolvisesti.
Pääomasijoittajat eivät ole sijoittaneet suomalaisiin pienyrityksiin tai uusiin innovaatioihin, joten uusia työpaikkoja ei synny. On sijoitettu kehitysmaihin tai siirretty tehtaat Viroon, Puolaan jne.
Saksassa työntekijöiden irtisanomispaketit eivät jätä työläisiä pulaan, kun pitkä irtisanomisajan palkka ja koulutus sisältyvät pakettiin. Joten myös työttömät ovat rakentamassa yhteiskuntaa — eivät syrjäydy perheineen yhteiskunnan ulkopuolelle, leipäjonoihin."
Pystytkö ymmärtämään todellisuutta. Vai etenetkö omissa harhoissasi kun et ole koskaan ollut mistään vastuussa itsestäsi etkä kenestä muustakaan kun eläkkeen ja hoidot olet saanut 18 vuotiaasta lähtien meidän veronmaksajien maksamana.
Tuo kommentti johon vastasit vastaa tuohon esittämääsi sosialistisen kateuden ilmentymään jo ennen kuin sen kirjoitit!
Se mikä meillä jarruttaa kehitystä muutoin kuin työttömien määrän osalta on vasemmiston ja sen lellikin ay mafian politiikka työelämässä! Eihän tuosta edes pääse kinaamaan!
Elinkeinoelämä kaikkineen on se osa yhteiskuntaa joka tätä vie eteenpäin suuntaan jossa jokaisella joka haluaa on mahdollisuus rakentaa itselleen hyvinvointia. Tuohon olen itsekin sortunut ja kehitellyt koko työelämä aikani omaa ja läheisteni hyvinvointia joskin siinä on sitä ainesta lipsunut myös sivullisille.
Mainostamasi leipäjonot ovat pitkälti siinä seisovien omaa ansiota. He ovat jo koulussa olleet kiinnostuneita muusta kuin tulevaisuutensa rakentamisesta tavalla jolla heidän mahdollisuutensa hyvinvoinnin rakentamiseen paranisivat. Osa ei ole oikein osannut suhtautua työelämään vakavuudella vaan alkanut uskoa vasureiden ja mafiosojen saarnoihin mikä on anteeksi antamaton virhe ja johtaa monet leipäjonoihin ajanmittaan.
Lasten asioiden hoito on vanhempien asia, on ollut jo normaaliyhteiskunnissa tuhansia vuosia. Lapsia ei pidä siirtää yhteiskunnan hoteisiin vaan vanhemmilla oin velvollisuus heidän kasvatukseensa. Sitä voi jättää kaljat ja kessut myöhempään ja keskittyä terveeseen perhe-elämään.
Verotus on todella epäoikeudenmukainen ja lisää kaikkien kustannuksia. Liian jyrkkä progressiohan nostaa tuotteiden kuten asuntojenkin hintoja sekä vuokria kun niitä sitten vuokrataan eteenpäin. Laskemalla progressiota voitaisiin päästä pienemmin valmistuskustannuksin! Onhan jokaisen saatava itse nauttia ansioistaan eikä niitä mielin määrin haluta jakaa porukalle joka ei viitsi itse vaivautua työn pariin palkkansa ansaitakseen!
Maataloustuet ovat tukia sinulla ja muille vähätuloisille, ei siis kannata valittaa. Niitä maksetaan lähes jokaisessa kehittyneessä maassa ja koko EU alueella. Ilman niitä ruoka olisi kymmeniä prosentteja kalliimpaa koska onhan maanviljelijöidenkin kulut maksettava ja on siitä palkkaakin jäätävä heille. Tuo on niitä typerimpiä valitusaiheita joita ajattelukyvyttömät tänne kirjoittelevat, et sinä ensimmäinen ollut!
Varallisuus kertyy niille jotka osaavat elää talouttaan järkevästi ilman pikavippi ja muuta humpuuki taloutta, jotka tänään ovat muodissa. Et kyenne miljardeja kokoamaan mutta muutaman sadantuhannen euron varallisuuteen on täysin mahdollista päästä eikä silloin ruokajonoihin ole isompaa kiirettä!
Pääomasijoittajat sijoittavat kohteisiin joista voi odottaa tulosta, muutoinhan pääomat häviävät ja samalla alkaa koko yritysmaailma hiipumaan. Olen itse ollut perustamassa ja ideoimassa uutta yritystä uudelle alalle eikä tarvittu pääomasijoittajia vaan työ nimistä sijoitusta sitäkin enemmän. Vaikka se alkuun meni palkattomasti niin lopulta siitä kuitenkin tuli tuottoisa jolloin sitten niille alkuajoillekin tuli tuottoa.
Tuo vitsisi minun elostani veronmaksajien piikkiin ei edes naurata. Itse et koskaan kykene aikaansaamaan sitä verovirtaa joka on toimieni aikaansaamana virrannut yhteiskunnan kassaan, sinunkin kannattaa siirtyä reaalimaailmaan tuosta komuloishypestä jokan sinun päätäsi vaikuttaa nyt vaivaavan.
Olet aivan pihalla, kuinka voitkin olla?
Minähän vain vastasin yhden Lyylin höpinöihin. Kuka se teistä sivupersoona pälliäisistä loli en kykene sanomaan.
Toisaalta kun otin kantaa moneen asiaan niin tuo sinun vastauksesi ei kertonut muuta kuin, ettet ymmärtänyt mitään ja pakenit aidan alta!
Kerro siis missä asioissa olin pihalla ja miten se pitäisin nähdä, jotta pääsee tuvan puolelle!
Kiikkutuolissa voisit jo istuskella ja käydä kalassa välillä. Jätä meille muille asioiden hoito.
Kunpa hoitaisittekin asiat! Kalastusta aikoinaan olen harjoittanut laajalla rintamalla merialueelta Lapin ja Koillismaan jokiin ja järviin asti. En enää aio kalastaa kuin K-Supermarketin kalatiskiltä!
Luota meihin, me emme sosialisoi.
Alan heti luottamaan kun toimitte niin, että siihen on mahdollisuus.
Ay mafia on muutettava oikeistojohtoiseksi, tuosta alkaa hyvinvoinnin rakennus, kun ay mafialla alkaa olla kyky alkaa vastaamaan teoistaan. Nythän siitä ei ole pientäkään merkkiä näkyvissä!
"Ay mafia on muutettava oikeistojohtoiseksi"
Onhan jo meillä Ek mafia ja Kokoomus mafia.
"tuosta alkaa hyvinvoinnin rakennus,"
Onhan tuo toiminut. No Sipilän hallitus tietysti tunnetusti oli takaisku hyvinvoinnin rakentamiselle kuten kaikki tiedetää, eikä kukaan edes sitä kiistä.
"Nythän siitä ei ole pientäkään merkkiä näkyvissä!"
Mutta eikö se ole luettavissa että nykyinen hallitus toiminut mallikkaasti. Ehti paljon korjaamaan Sipilän hallituksen tuhoja ennen koronaa. Koronan hoitanut mallikaasti. Ja kuten uutisoitu niin siinä siivellä luonut 138 000 uutta työpaikkaa.
Missä maailmassa tai kuplassa elät?
"Ay mafia on muutettava oikeistojohtoiseksi,"
Jos homma toimii koko yhteiskunnan kannalta kuten toiminut, niin ihan sama ketkä siellä johdossa. Nyt näyttä että oikeat tahot siellä johdossa. Kunhan vielä saadaan EK mafia ja Kokoomus mafia sivuun, niin päästään tilanteeseen mistä Suomi tunnetaan. Tästä kai kaikki samaa mieltä, vai onko joku urpo joka ei tajuaisi.
Sinä vaan apinoit! Et ole vielä monesta pyynnöstä huolimatta perustellut sen enempää EK kuin Kokoomus mafiaakaan. Ne kun eivät toimi mafiamaisesti kuten ay mafia, jonka lienen jo kymmeniä kertoja perustellut.
Eikö teillä Lyyli parvessa ole kellään kykyä ajatella?
Kun saadaan ay mafia nurin ja toimiva ay liike oikeistolaiseen tyyliin tilalle, niin silloin on mahdollisuus hyvinvoinnin rakentamiseen.
SS hallitus ei ole saanut työmarkkinoilla eikä muutoinkaan taloussektorilla aikaan oikeastaan mitään jolla tulevaisuudessa olisi isommin merkitystä. Edelleen on satoja tuhansia vailla työtä, edelleenkään ei ole saatu aikaan ohjelmaa jolla päästään eroon veloista, edelleenkään ei ole pientäkään ideaa siihen suuntaan miten saamme aikaan luokkaa 200'000 uutta tuottavaa työpaikkaa eli pieniä ja keskisuuria yrityksiä 10'000 - 20'000 kpl.
Sinä elät kuplassa, samassa jonne hukkui aikoinaan Kremlin porukka paratiisia rakentaessaan. Minä elän reaalimaailmassa ja katson asioita ilman punalaseja!
AY-liike on ja pysyy Suomessa ja muissakin sivistysvaltioissa. Ole hyvä!
Kysehän on siitä, että sen pitäisi toimia kokonaisvastuullisesti! Sen pitäisi heti alkaa korjaamaan vaatimuksiaan jos vaikka työttömyys lähtee kasvuun tai jos maailman markinat alkavat hiipua. Se antaisi mahdollisuuden ansaita leipäänsä oikeasti ansaitulla palkalla eikä työttömyys nousisi taivaisiin kuten nyt on käynyt.
Kyllä ay mafiosoillta pitää vaatia laskutaitoa ja talouden ymmärrydstä jos moiseen hommaan ryhtyvät!
Sinä ja sun kokonaisvastuullisuus! Sanonko prkl!
Jos haluaa olla määräämässä yhteiskunnassa asioissa, jotka koskevat muitakin kuin itseään, niin kokonaisvastuu on oletusarvoinen asia. Mitä sinä ymmärtämättömyydessäsi sanot ei siihen vaikuta!
Niinpä. Mutta sinä et lopullista systeemiä ymmärrä. Suomi ei olisi nykyinen jos annettaissin sinun esittämien tahojen päättää. Eikö tämä ole riittävän usein sinulle perusteltu?
Ei ehkä nykyinen vaan paremminvoiva!
Esittämäni taho eli yritysmaailma on se joka luo mahdollisuuden hyvinvointiin kunhan vain itse olet sen valmis ansaitsemaan! Se ei sada yöllä taivaalta, vaan syntyy oman työsi tuloksista. Siihen ei mikään ay mafia tuo lisää sentin senttiä mutta rokottaa kuitenkin omaan pussiinsa!
Elät vanhassa patruunoiden maailmassa, tule pois sieltä, muut on vuodessa 2021.
Kunpa eläisinkin, nyt vaan kun on aina vaan sosialistisempaa joka vie turmioon. Vanhat patruunat sentään ymmärsivät talouden päälle, mihin SS parvineen ei ole isommin kyennyt!
Koita nyt vain hyväksyä Suomi v. 2021, emme halua enää mitään luokkasotaa tähän maahan.
Luokkasota on sosialismin ja vasemmiston harhautumaa. Hekin paremmin pärjäisivät jos alkaisivat töihin!
Jos et halua luokkasotaa niin lopeta koko vasemmisto!
Eipäs änkyröidä liikaa, menee pian viikonloppusi ihan reisille.
Sinähän se aloit luokkasodalla änkyröimisen, minä vain kerroin siitä totuuden!
Luokkasota alkoi, koska työväestö ei suostunut orjaksi enää. Syyllisiä eivät olleet työläiset.
Miksi ihmeen orjaksi? Ainahan voi vaihtaa työpaikkaa jos toimii fiksusti!
Eipä tuo sinun ymmärys Suomen historiasta ole kovin kehuttavava.
"Miksi ihmeen orjaksi?"
Mikä oli mielestäsi oli se kohtalo ennen tuota sinun "Miksi ihmeen orjaksi"
Kerro vaan, ja nolaa lisää itseäsi.
Olen työskennellyt Suoimessa yli 40 vuotta ilman mitään ay mafian touhuja enkä ole missään kohden ollut orja vaan omin voimin asiansa hoitava työntekijä.
-70 luvulla ja vähän ylikin olin varsinainen etätyöläinen kun työpaikkani vaihtelivat Hesan ja Kemijärven välillä joten sitä etää kyllä riitti!
Hyvä, aikaansaava työn tekijä on aarre työnantajalle, joten hänestä pyritään pitämään kiinni!
Sinun Luxus-kela tukikupongin täyttäminen ei ole kummoinen työura, tuskin Kelalta tarjoavat sinulle jatkopestiä!!
"Olen työskennellyt Suoimessa yli 40 vuotta ilman mitään ay mafian touhuja"
No tietysti jos olisit edes jotain työskennellyt, mutta sinähän et tunnetusi ole koskaa mitään oikeaa ole työskennellyt kuten kaikki tietää. Mutta me jotka oikeasti ollaan työskennellyt niin ollaan myös työskennelleet ilma mitään ay mafiasi touhuja.
Mitähän sinä yrität kertoa ja keille? Olet täysin sekasin.
Tunnetustoi? Miten sinä tunnet minun työelämäni vaiheita? Kerro ja kerro miten ne sinulle ovat selvinneet!
Vai onko taas pravdanikkarointi vienyt sinut harhaan?
Olet työskennellyt ilman mafiaa ja kuitenkin väität et mafia pilaa kaiken Suomessa. Hölmö olet.
uuri sen vuoksi olen pärjännyt paremmin kuin entiset monetkin työkaverit koska he luottivat ay mafiaan. Jos olisin langennut niin todennäköisemmin olisin, kuten hekin jäänyt odottelemaan ay mafian luovan minulle mahdollisuuksia edetä.
Omin toimin lähdin idean perään ja se oli todella oiva ratkaisu, niin työni kuin siitä saamanin hyödynkin kannalta!
Hölmö on se joka antautuu ay orjaksi eikä aktiivisti itse hoida asioitaan!
Olen aina ollut liiton jäsen ja ei ole kaduttanut koskaan, päinvastoin, apua olen ay-toimitsijalta saanut tiukassa paikassa, kun firma meni konkurssiin ja rahat, palkat lomakorvaukset yms. sisällä. Toimitsija järjesti meille duunareille kaikki saatavat heti, ja jätti asioiden muun hoidon myöhemmäksi. Ilman liittoa olisimme olleet lirissä.
Sinuna olisin vaihtanut työpaikkaa silloin kun sen alamäki alkoi. Hyvälle tuottavalle työntekijälle kun oin aina kysyntää!
Kyllä töitä löytyi myöhemmin. Jaa, et olisi pitänyt tietää firman asiat, et osaa häipyä ajoissa? Kumma filosofia tuo, työnantaja varmaan arvostaa sellaisia duunareita?
Työnantaja arvostaa duunaria joka ansaitsee palkkansa!
Perustele kuka ei ansaitse palkkaansa?
Älä kuitkenkaan tuota samaa vanhaa höpinääsi.
Palkkansa ansaitsee hän jonka työntuloksen myynnistä saadaan se palkka ynnä sen sivukulut unohtamatta yrityksen katetta!
Jos tuota et ymmärrä niin kannattaa alkaa todellinen mietintä tauko! Muista myös, fakta ei ole häpinää vaan jotain mitä et ehkä ole edes vielä löytänyt!
Työmies tekee aina parhaansa, tekeekö johtajat ja suunnittelijat?
Ilman johtoa ja suunnittelijoita ei työmiehelläsi ole mitään tekemistä!
Tuo on helppoa havaita työttömistä. Jos johtoa ja suunnittelua ei tarvittaisi niin työttömät tekisivät omaan laskuunsa työtä eivätkä edes olisi työttömiä vaan yrittäjiä!
Aika usein nähty että itse työntenkijät korjaa johdon ja suunnittelijoiden virheet. Ei siis aina mutta paljon näinkin on.
Tässäkin kohden on huomattava, ei olisi sitä korjattavaa työntekijälle ilman suunnittelijaa ja yrityksen johtoa! Vai miten työntekijäsi tuohon tilanteeseen joutui?
Tunareita riittää johdossa enemmän kuin luuletkaan, se on selvää.
Voin olla, kerrom kuitenkin mistä niitä työpaikkoja tulee ilman tunareitasi?
Työpaikkoja tulee ja yhteiskunta toimi ihan toisin miten sinä ajattelet. Ehkä et ole ymmärtänyt?
Mistä niitä työpaikkoja mahtaa noin vaan tulla? Ovatko ne noin vaan ilmestyvät tuottavia, sillä niitä ainoastaan tarvitaan koska on pulaa verotuloista.
Miten se yhteiskunta tänään toimii erilailla kuin eilen ja mihin mahdollinen muutos perustuu? Minä väitän perusteiden olevan juuri samat kuin omana työaikanani. Yhteiskuntaan saadaan työstä ja sen sivutuotteista kuten alv verotuloja joiden puitteissa pitäisi toimia jos ollaan viisaita.
Miten sinun yhteiskuntasi oikeasti toimii? Velallako jota te tyhmät kuvittelette lahjaksi jota ei tarvitse edes maksaa? Tuotakin tyhmyyttä kun täällä on jaettu!
Myös velalla työpaikkoja luodaan, joka maa tekee sitä.
Kun nyt on nostettu muutama kymmenen miljardia niin mihin yrityksiin niitä on investoitu? Siis muuhun kuin ehkä komucoronan tappioiden korvauksiin? Montako uutta yritystä niillä rahoilla on saatu pystyyn ja paljonko niissä on työpaikkoja? Ovatko ne tuottavia vai julkisia verorahan syöjiä?
Jos ollaan perustamassa yritystä niin siihen on yleisesti rahoituksen lähteenä sijoitukset joko suoraan perustajilta tai sitten myydään osakkeita perustettavasta yhtiöstä mutta ei usein kuule valtion lainaavan itselleen ja sitten jakavan siitä perustettaville yhtiöille. Voisitko kertoa esimerkkejä kun kerran väität tietäväsi?
Kysy pääministeriltä mihin hallitus on tukea ja elvytystä jakanut? Turhaan täällä pottuilet ja levität propagandaasi, noloa tuollainen.
Sinä kirjoitit: "Myös velalla työpaikkoja luodaan, joka maa tekee sitä."
Olet siis velvollinen kertomaan asian loppuun. Selvität mitä olet luvannut! Siitähän minä vain kysyin!
Jos et tunne asiaa ja sitä mitä väität niin älä tyhmyyttäsi lähde väittämään vaan selvitä asia heti juurta jaksaen.
Extyökkärille on selitettävä joka päivä samat asiat aina uudestaan, hänen muisti ei enää toimi....
Jakelu ei toimi?
Vaikeaahan se on....
On sulla fiksut jutut....
Oikeiston kovaa painostusta palstalla.
Oli aika huono esitys se meno.
Eikä seinähulluille.
Onneksi on kevättä ilmassa....
Lumiukkona, pyykkinaruna...pihalla.
Valitettavasti niin on.
Ruotsalaisetkin kateellisia Marinin hallituksen hyvälle työlle.
Ruotsalaiset eivät huomioi, että Suomen "hyvinvointi" perustuu velkaan, ja tämän faktan jättää huomiotta myös vihervasemmistomyönteinen media. Ja sitten kaltaisesi yksisilmäiset jalkapallofanit nielee siimoineen päivineen.... hyhhyh....
Suomen valtionvelka on pikkupullaa kun vertaa muihin eurooppalaisiin maihin.
Se on kuitenkin liikaa! Velaton on huoleton, kitsekin olen ollut velaton jostain -80 luvun alkupuoleta. Ostan käteisellä asuntoni ja autoni eikä ole huolta lisäkuluista!
Valtio ei ole velliä, vaan puuroa. Muista nyt tämä, vellihousu.
Taisi rupsahtaa puurot pöksyihisi kun siniulta moinen aivopieru rupsahti!
Huomautus on suhun osuva, koska sulla menee aina puurot ja vellit sekaisin.
Aivopierulle kysymys!
Kysymys: Mitä hyvää kokoomus on saanut Suomessa aikaan ja koska ?
Jotain jota emme muista.
Se on totta,
Niin Suomen velastahan on ottanut ja maksamatta jättänyt KOKOOMUS 107 miljardia euroa. Se tosiaan on liikaa ja vielä korkeakorkoista velkaa, joita lapsemme ja lapsenlapsemme joutuu maksamaan aikuisiksi tullessaan. Et näemmä ymmärrä sinun velan ja valtionvelan eroa lainkaan, kun tyhmästi vertaat omia velkojasi valtionvelkaan. Eipä taida olla valtiota, joka ei olisi velkaa ottanut, koska kapitalisti talous ei toimi ilman velkaa, vai voitko osoittaa jonkun maan, jossa velkaa ei ole otettu ?
Koska Kokoomus on ottanut velkaa valtiolle ja mihin tarkoitukseen? Onko Kokoomushallituksia edes ollut olemassa? Taitaa muistini pettää kun ei tule mieleen!
Velka on aina velkaa olkoon se sinulla, minulla tai valtiolla. Velasta maksetaan ylimääräisiä kuluja koron lisäksi. Liika velka myös orjuuttaa koska silloin velkoja sanoo miten toimitaan. Tästäkin on esimerkkejä viima vuosikymmeniltä!
Velka pitää maksaa jos aikoo olla siinä fiksussa porukassa joka halutessaan saa velkaa!
Kerro nyt perustellen mitä eroa on yksilön velalla ja valtion velalla muutoin kuin se, että omastasi olet itse vastuussa kun taas valtionkin velasta olet itse vastuussa, tosin vain osin!
Koskako, aina kun kokoomus on ollut hallituksissa, niin aina ovat velkaa ottaneet ja maksamatta jättivät 107 miljartia.
Oletko jättänyt velkasi maksamatta ? Suomen valtio ei tietääkseni ole!
Nolla korolla oleva velka ei kasva korkoa.
Paljonko sinulla on ollut 0 korkoista velkaa ?
Ethän sinäkään koskaan vastaa kysymyksiin, etkä perustele väittämiäsi ja uskon sinun sen kyllä tietävän, kuten kokoomuksenkin kyvyt, niitä et vielä ole julki tuonut!
Kokkelit ovat ottaneet velkaa vappusatasiinsa eli kokkeliäänestäjien veronalennuksiin.
Hallitus on siis ottanut velkaa, ei Kokoomus! Itsekin tuon nyt todistit!
Nollakorko on sairasta, siitä toivottavasti päästään eroon piakkoin. Kunnon korot oivat hyväksi taloudelle oska ne laittavat ajattelemaan järkevästi!
Voihan Kokoomus ottaa velkaa mutta se ei näy valtion veloissa, vaan he maksavat sen itse takaisin!
No niinhän juuri sanoin. kokoomuksen ollessa hallituksissa on velkaa otettu, etkö ymmärrä lukemaasi ?
Nollakorko on sairasta, no ilmankos kokoomus on ottanut korkeakorkoista velkaa. Varmaan sinusta kokoomuslainen se on viisasta, mutta yhtään kannatusta et saa väitteellesi.
Taloudelle on hyväksi, kun kokoomus on oppositiossa parkumassa ja nääthän sen nytkin, kuinka taloudella menee hyvin, työllisyys huipussaan, vaikka ollaan oltu koronan kourissa ja nyt vielä tämä sotakin euroopassa.
On taivaanisän lahja tämä Marinin hallitus koko Suomelle ja sen kansalle. Kiitos siitä!
Tuo kirjoittamasi on juurikin sitä Apinointia, jota yrität, kun faktat murskaa kokoomuslaisen väitteet!
Näihän se ei ole ollut, vaan kokkelien pikavippiralli on kasvattanut valtion velkaa 107mrd edestä!
Kai tarkoitit että muut kun Kokoomus maksaa ne velat.
Kun kuka tahansa ottaa velkaa iytselleen niin itse se pitää myös maksaa!
On sama otatko sinä tai ottaako kunta tai ottaako ay mafia tai ottaako joku puolue niin jokainen omansa maksaa!
Eihän vipuhallitus ole saanut mitään aikaiseksi kuin velkaa ja vahinkoa. Mihin tämä maa on menossa, kun sellaista hypetetään ja ihaillaan? Perverssiä touhua.
#eienääikinäviherpunahallitusta
Oho ei yhtään persujen mollaamista tässä keskustelussa.
Ehkä ne mollaa itse itseään jo?
Marinin uho yrityksen tuho.
Pääministeri ei ole 'uhonnut' mitään, on yrittänyt pitää pienen ihmisen puolta.
Juu, ei ihan noin mene, mariini ei ole tehnyt mitään asioiden eteen vaan ne työryhmät ja viranomaiset, senkin mitä mariini lukee kansan edessä mikrofoniin, niin on avustajien tekemä loppu lausunto työryhmien ja viranomaisten päätöksistä. Mariini ei pidä kun matujen puolta, ei SUOMALAISTEN!!
Miksi luulet kenenkään uskovan noita ihmetarinoitasi?
Nyt orporaukka pelottelee kansaa syvällä lamalla, kuten porvarihallitus vuonna 1992, jolloin se sai aikaan laman ensin hyväksymällä ulkomaiset lainat ja sitten devalvoimalla markan arvon.
Ja sitä laskua maksaa moni suomalainen vieläkin. Sehän on Kokoomuksen motto: Kyllä kansa maksaa!
Kokoomusjohto samaa tasoa järjenjuoksussa kuin vihreät, ei vakuuta
On tosiaan hyvin heikkoa oppositiopolitiikkaa.
Eipä ruotsissa ole mitään uutista Suomen rajojen avaamisesta Ruotsiin, vaikka suomenruotsalaiset niin toitottavat.
Onhan, et vain näe mitään.
Kerrankin pääsi kieltämään asioita oikein luvan kanssa. Sen jos minkä feministi-vasemmistolainen naishallitus osaa. Toinen aalto on jo päällä, eli nyt taas kieltämään!
Soosoo, ei ole aika lappiturismille (huskeille kuula kalloon ja parituhatta työtöntä).
Soosoo, ei ole aika mennä ravintolaan (ravintolat konkkaan ja 20000 työtöntä).
Näin saadaan toinen aalto ehkä kuriin ja talous kuralle, jonka jälkeen jäädään odottamaan kolmatta aaltoa ja lisäkonkusseja. Ensimmäisen aallon torjunta oli paniikissa toimimista, ei tietoa eikä taitoa.
Mutta eihän tuo kuralla oleva talous estä ottamasta lainaa ja rahoitamasta eteläeurooppaa. Kyllä epäisänmaallinen teollisuus maksaa laskut.
Hyvä, Sanna!
Joo, annetaan nuorten rällästää ja juhlia ihan vapaasti vaan, lasketaan ruumit sitten myöhemmin....
Totaaliblokin ja joukkotuhon välillä on eri asteita. Jossain välissä puhuttiin tartuntapiikin madaltamisesta niin, ettei sairaanhoito romahda.
Nyt sairaalat on tyhjiä koronapotilaista. Jos terveydenhuoltokapasiteetti ei ole romahtamassa, ei ole mitään syytä ankarille sulkutoimille.
Ei mitään syytä sulkutoimille? Ruotsin malli on aika kauhea suoraan sanoen, siellä ei ole kuin hyvin lievästi rajoitettu elämistä, ja kuolleita on tullut kohta 6000.
Ei syytä _ankarille_ sulkutoimille. Jotain sulkutoimia ehkä tarvitaan, mutta onko kevään sulkutoimet tarpeen??
Katospa ruotsin lukuja tarkkaan, ja miksei muidenkin maiden. Tartuntamäärät on aika komeat, mutta kuollleita ei tule lisää. Ruotsin tartuntamäärät tuskin yltävät 6000:n. Ennenkuin ruvetaan tuhoamaan taloutta, pitäisikö ymmärtää mistä tämä "ongelma" eli kuolleiden puuttuminen johtuu?
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/
Taloutta on Suomessa hoidettu koronatorjunnan lisäksi paremmin kuin Ruotsissa, siellä ollaan kateellisina oltu kun eivät tehneet samoin. Nyt ei pidä luulla et voidaan alkaa siirtyä normaaliin, on nähty jo seurauksia kun hieman höllättiin rajoituksia. Huomenna hallitus kiristää ihan syystä rajoituksia uudestaan.
Olepas varovainen asenteesi kanssa.
Marinin uho työlaisen tuho.
Sanna ei uhoa, älä sinäkään viitsi.
Hyvin on hoitanut. Kriisi voi hyvin. Tänäänkin 227 uutta tapausta. Ja huomenna 3...
Korona korisi kesällä, mutta hallituksen elvytys tehosi ja nyt korona voi hyvin ja lisääntyy.
Kiitämme tästä huulipunahallitusta - hyvin on korona elvytetty.
Hallitus on tehnyt parhaansa, kunpa kansalaisetkin tekisivät, ei nyt ole juhlien ja rällästelyn aika.
Futisfanit irrotellu liikaa....
Kevään ja kesän oppien perusteella koronaan sairastuminen ja talous kulkevat käsikädessä. Maat, joissa tauti on pidetty kurissa, ovat pärjänneet myös taloudelllisesti parhaiten, Niiden bruttokansantuote on laskenut vain vähän. Niissä maissa, joissa ei ole ollut rajoituksia ja on annettu talouden olla auki, on ollut eniten sairastumisia ja itse asiassa talous on kärsinyt eniten. Näin on esimerkiksi USA:ssa, jossa bruttokansantuote laskenut länsimaista eniten ja jo 210.000 koronaan kuollutta (3 x koko Vietnamin sodassa kuolleet).
Taudin kurissapito edellyttää rajoituksia. Keväällä meni Suomessa hyvin. Kuunneltiin asiantuntijoita.
Kansanomainen selitys kuuluu: saikulla ei synny bruttokansantuotetta. Se pitäisi ottaa huomioon myös soteuudistuksessa. Hoitojonoissa seisottelu ei ole kenenkään etu. Nopea hoivaan pääsy tuo lisää bruttokansantuotetta ja hyvinvointia.
Nopeaan hoivaan tarvitaan sekä julkista että yksityistä puolta. Molempia. Kiurun vastenmielisyys aatesyistä yksityisiä yrityksiä kohtaan on kehityksen syöpä. Se nähtiin jo maskisekoilussa ja koronatestien mittaamissekoilussa ja kapasiteenin kasvattamisen aikailussa. Monet ihmiset jättävät menemättä testeihin, kun ruljanssi kestää viikon. Ei tule mittään! Absurdein Kiurun ajama asia on kuntien ja hoivayritysten voimassa olevien sopimusten lakkauttamisuhka. Sosialisointi on jo mennyt aivan liian pitkälle, kun aletaan puuttumaan yksityisyritysten sopimuskäytäntöihin. Se ei vaan käy. Sellainen aate roskakoriin. Ei voi olla perustuslain mukaista toimintaa.
Pitäisi kyllä kansalaisten itsekin tajuta, ettei kaikki voida testata millään, ei riitä kapasiteetti. Näin ollen on parasta ottaa ne hallituksen neuvot ja ohjeet kuinka käyttäydytään tosissaan.
Ei paha ei!
https://www.iltalehti.fi/talous/a/bb8e926b-afdd-402b-b841-365f36fe9e82
Oppositio on harmissaan nyt?
On harmissaan.
Harvinaista et ruotsalaiset tunnustaa Suomen hyvyyden.
On hyvä et tunnustetaan.
Sanna on hoitanut kriisin loistavasti.
Paitsi ettei ole.
Koronoita alle 100. Kiitos Sanna!
Ruotsi on epäonnistunut todella pahoin koronan torjunnassa, päinvastoin kuin Suomi.
Vitut on.
Hitto vie onpas!
Talouksen odotetaan vain kasvavan uusimpien tietojen valossa. Millaisessa koronasuossa oltaisiin Orpon johdolla, kun sairaalat olisivat täynnä potilaita ja ruumishuoneet kuolleita. Talouselämä kaaoksessa johtajien kuoltua ja työntekijöiden sairastaessa pitkittynyttä koronaa.
Toivotaan hallituksen pystyvän vielä parantamaan asioita.
On pakko taas rajoittaa enemmän, siltä näyttää.
Ja hoitaa vielä eteenkin päin, jos vain kansalaisilla olisi järkeä päässään.
On tolkkua Suomen kansalla, on.
Joku ilmeisesti risoo tässä asioiden hyvässä hoidossa Petteri Orpoa ja Kokoomusta.
Petteri Orpo ja Kokoomus haluaisi enemmän työttömiä.
Petteri Orpo ja Kokoomus haluaisi enemmän ruumita koronan osalta.
Petteri Orpo ja Kokoomus haluaisi enemmän kaatuneita yrityksiä korona aikana.
Orpo ei nyt ihan noin pönttöjä ole sanonut, mut kyllä puheenj. vaihto on tulossa.
Se mitä Petteri Orpo tuonut julki ja halunnut koronan aikana on juuri tuota
"Petteri Orpo ja Kokoomus haluaisi enemmän työttömiä.
Petteri Orpo ja Kokoomus haluaisi enemmän ruumita koronan osalta.
Petteri Orpo ja Kokoomus haluaisi enemmän kaatuneita yrityksiä korona aikana."
Oletpa hölmö, kuinka osaatkin.
Saksalaistutkimus: Suomi on parhaiten koronakriisissä pärjännyt maa
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008113688.html
"Suomi menestyi parhaalla mahdollisella tavalla saksalaislehti Der Spiegelin koronatutkimuksessa.
Saksalaislehti Der Spiegel on tehnyt kattavan tutkimuksen, joka pureutui koko maailman koronatietoihin. Lehden keräämien tietojen mukaan parhaiten koronakriisistä on tähän mennessä selviytynyt Suomi."
Ja kuten arvata saattaa tämä uutinen jätettiin pimentoon Suomen porvariagendamediassa. Siitä kirjoitti vain kolme mediaa eikä juttu päässyt edes tv-uutisiin MTV:llä eikä edes veronmaksajien omistamassa Ylessä.
Suomi ei selvinnyt parhaalla mahdollisella tavalla Der Spiegelin tutkimuksessa.
"Lehden keräämien tietojen mukaan parhaiten koronakriisistä on tähän mennessä selviytynyt Suomi."
Tästä ministereiden avustajakunta levittää sellaista vihreellistä tulkintaa, että kohtuullisen hyvä selviäminen olisi hallituksen ansiota. Onneksi suomalaisella medialla on sen verran medialukutaitoa, että se ei ole lähtenyt tuohon hallituksen perusteettomaan hehkutukseen mukaan.
Suomen hallitus tekee hyvää työtä, ikävää kun jotkut mediassa vaativat jatkuvasti höllennyksiä rajoitteisiin ja siten korona pääsee leviämään yhä uudestaan.
Liikaa on ollut biletystä.
Kansalaiset hosaa.
Autan tyhmiä ruotsalaisia:
Paha koronatilanne vahingoitta taloutta enemmän kuin koronan hillitsemiseksi tehdyt rajoitukset. Kuvitelma siitä että kansa kuluttaa taudista huolimatta jos rajoituksia ei ole oli VÄÄRÄ ja S*TANAN TYHMÄ!
Reiner Fuellmichin haastattelu.
https://tokentube.net/v/1286669803/PLANEETAN-SULKUTILA---Reiner-Fuellmich---Rapsodia-fi--tekstitys
Ei näy.
Marin hoitanut? Onko Marin hoitaja? Hyvin näkyy leviävän?
Valtion asioita pääministeri hoitaa, kyllä.
Hyvinhän tuo taas leviää.
Ketkä levittää? Mieti sitä.
Suomesta vahellaan maailmalla niin paljon että päättäjät uskovat jo itekkin omiin valheisiin.
Ei ole totta.
Marin hoitanut? Mitä hoitanut? Paskaa.
Arvostus leviää kansainvalisesti.
Se harmittaa joitakin todella kovin, palstalla näkyy tämä.
Hauskaa, että jossain on onnistuttukin!
Hyvä hallitus on kyselyissäkin ollut suosittu.
Koronan upea hoito on Marinin ansiota.
Kiitos Marinin hallituksen taas tehtiin turvaavia päätöksiä koronan hoidossa.
Pakko myöntää....
Niin se on vaikeaa
Asia hoidetaan hallitusti.
Hyvin havaitaan asiat kun katsotaan faktoja.
Onko hoitaja Marin ryyppäämässä? Vai eikö osaakkaan hoitaa koronaa? Missä ylistys nyt?
Älä ota enää, näet jo harhoja...
Vieläkö höperöt demarit sitä mieltä, että Sanna Marin on hoitanut koronaa hyvin?
Marinin hallitus on edelleenkin hoitanut pandemian hyvin. Ainoa huono puoli on että ei pannut kaljajuottoloita kiinni.
Tässä linkki arvostelijoille miten pandemia .... ai niin tavallinen flunssa vaikuttaa.
Kannattaa katsoa
https://areena.yle.fi/1-50938475
Hyvä hallitus.
Suomen hallitus tekee hyvää työtä, ärsyttäähän se opposition populistisia ideologisteja.
Ala-arvoista hoitoa.
Päinvastoin, erinomaista osaamista hallitukselta. Opposition satraapit ei sensijaan osaa muuta, kuin itkeä ja valittaa kun pääministeri pitää hauskaa joskus.
Hyvää työtä on tehty niskat limassa ja tehdään jatkossakin, naisten hallitus osaa.