Oikeusistunto alkanut

13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lissut saavat Suomessa tehdä mitä vain ja eivät saa siitä rangaistusta !

Toivon totisesti että saavat isot sakot ja erotetaan töistään !

Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vain kyttä on ollut virasta pidätettynä vartijat duunissa,kyllä ei ainakaan kyttisasemalla ole ollut miesvajausta kertomuksen mukaan,tarkemmat minuuttitapahtumat oikeussalissa molemmissa iltapäivä julkaisuissa.

    https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/44c6522a-4b49-4e9c-9e2c-11510db62884

    Iski ruokatunti !

    Lainaus >Iltalehti : Kesken tilanteen mies kuitenkin valahtaa elottomaksi poliisien ja vartijoiden alla. Hänet elvytettiin ja vietiin sairaalaan.

    Tapauksessa on epäiltynä yksi vanhempi konstaapeli ja kaksi vartijaa. Heitä kaikkia epäillään törkeästä pahoinpitelystä.

    Paikalla käräjäoikeudessa on toimittaja Katariina Taleva. Istunto alkaa kello 9. Liveseurantaa istunnosta päivitetään tässä alla.

    klo 11:58: Eli ruokatunti tällä hetkellä. Palataan kello 13.

    klo 11:57: Vastaajat pääsevät ääneen ruokatunnin jälkeen.

    Keskustellaan aikataulusta. Todistajien kuuleminen voi siirtyä perjantaille.

    klo 11:56: Asianomistaja kommentoi neljättä tallennetta: "Yks kaks, kolme lyöntiä. Ja kovaa. Kysymys ei ole työtilan tekemisestä itselleen. Näkee kameran. Kiinnittäkää huomiota, että päämieheäni painetaan patjaa vastaan eikä tee vastarintaa. Kyllä tässä aika kovalla voimalla painetaan. Hengittäminen on varmaan todella hankalaa, eikä se sitten onnistunutkaan. Vaikea nähdä tekeekö vastarintaa, jos on hän yrittää saada tilaa hengittää, kun painetaan patjaa vastaan."

    Kelataan eteenpäin, kyseenalaistetaan jalkojen polkeminen. Mitä muuta nyrkillä lyöminen on, mitä muuta jalkojen päällä hyppiminen on, ei ole asiallista.

    "Yritetään tosissaan päämiestäni elvyttää. Päämieheni ei muista yhtään mitään:"

    klo 11:49: Huomiona, että tallenteissa ei ole ääntä. Viimeinen tallenne: Sellistä. Aianomistaja tulee tilaan, patja otetaan alas, ja kasvot vasten patjaa. veri roiskahtaa keltaiselle patjalle. Videolla näyttää siltä, että viisi poliisia pitää asianomistajaa patjalla, ja asianomistajaa lyötäisiin patjalle. Ottavat edellä nähdyn vyön pos, heittävät pois. Edelleen 5 poliisia/vartijaa asianomistajan päällä. Tuodaan mustalaukku, jossa ilmeisesti jotain kiinnipitämiseen tarkoitettua. Nyt 10 henkilöä sellissä, viisi pitää paikallaan. Asianomistajaa sidotaan. Vastustelua ei näy. Neljä henkillöä pitää asianomistajaa paikallaan edelleen/sitoo.

    Käännetään kyljellleen, kuunnellaan ilmeisesti hengitystä. Yksi poliiseista puhuu puhelimessa. Muut (7) seisovat asianomistajan ympärillä, ovat polvillaan. Patjalla on verta. Asianomistaj käännetään takaisin selälleen, yksi poliiseista aloittaa elvyttämisen. Häntä elvytetään minuuttien ajan. Asianomistajalle laitetaan defibrilaattoria, mutta sitä ei tarvittu..Jälleen yksi on puhelimessa. Vaikea tallenteelta sanoa,mikä on asianomistajan tila tässä vaiheessa.Useita minuutteja kuluu.

    Ensihoito sapuu paikalle. Näkyy, että asianomistajan naama on verinen. Ensihoitajat laittavat defibrilaattorin jälleen. Paikalla vain muutama poliisi ja ensihoitajat.Tapahtumat kestävät useita minuutteja. Asianomistajan kasvoja ei näy kokonaan tässä vaiheessa. Pää näyttää kuitenkin hieman heilahtelevan nyt, tallenteen loppupuolella.

    Talleenteen pituus on noin 20 minuuttia, viimeinen 5 minuuttia jätetään katsomatta.

    Syyttäjä: Ei näy asianomistajan vastarintaa, ympärillä ollut 6-7 poliisimiestä. Jalkoja on painettu, mutta syytteisiin liittyy se,mitä on tapahtunut hartio/pääseudulla. Havaittavissa kasvoissa ruhjeita jälkiä. Samoin patjassa. Vasta kun ensihoitohenkilöstö tulee paikalle, sillon alkoi päätä liikuttelemaan (as.om). Johtopäätökseni on siis,että oli eloton. Yhden syytetyn sijaintia kommentoidaan: patja oli irti seinästä, yksi syytetyistä oli lähes koko ajan asianomistajan ja seinän välissä.

    Asianomistaja kommentoi, nauha laitetaan uudelleen pyörimään.

    Äänestä


  • Kymmenen Salatussa ositteessaan mahtailevan Poliisin ja Vartijan osoitteet nimet ja kuvat on julksiatava heillä lienee satoja väkivallantekoja kontallaan. Media tulee tekemään kaikkensa jotta vapaamuurareiden oikea käsi poliiis saa jatkaa väkivaltaansa kansalaisia kohtaan.
    Tälläiste tekijät on pistettävä kansan toimesta vastuuseen teoistaan!

    Äänestä

Jos ihmiset eivät ole joutuneet Lissujen kanssa tekemisiin on heillä yli hyvä kuva Lissuista ja heidän tekemisistään.

Tosiasiassa Lissut ovat lähes aina ylimielisiä öykkäreitä, jotka eivät hoida töitään.

Äänestä
  • Hyvin monella järjestyspartion apinalla on kova tarve päästä käyttämään valtaa,
    sellaista sanotaan kehityshäiriöksi, on siis kyse vammaisesta henkilöstä.

    Välillä tulee miettineeksi että on melko vastuutonta antaa sellaiselle henkilölle ase ja lupa käyttää tappavaa voimaa, kyllähän niitä väärinkäytöksiä välillä on sitten tapahtunutkin.

    Äänestä

  • No en varmasti ole joutunut tekemisiin.

    Äänestä

Jonkun juopon hävittivät muonavahvuudesta. Eikö tuosta veronmaksajien rahojen suojelusta pitäisi lähinnä palkita eikä rangaista?

Äänestä
  • Tosiasiassa kukaan tämän palstan kirjoittajista ei haluaisi olla tosielämässä missään tekemisissä tuon poliisia vastustelleen "juopon" kanssa. Teorian pohjalta vailla kosketusta todellisuuteen on hyvä hurskastella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tosiasiassa kukaan tämän palstan kirjoittajista ei haluaisi olla tosielämässä missään tekemisissä tuon poliisia vastustelleen "juopon" kanssa. Teorian pohjalta vailla kosketusta todellisuuteen on hyvä hurskastella.

    "" Tosiasiassa kukaan tämän palstan kirjoittajista ei haluaisi olla tosielämässä missään tekemisissä tuon poliisia vastustelleen "juopon" kanssa. ""

    Ihanko kirjoitit edellisen kotikoneella vai työpaikan koneella ???

    Äänestä

Maski kiltisti nassuun ennenkuin poliisi tulee kiljumaan.

Äänestä

Kyllä se niin on, että juoppojen pitää antaa olla rauhassa ja koheltaa minkä jaksavat. Jos sattuu juoppo kaatumaan, tai muuten nukahtamaan jonnekin, hänen pitää saada nukkua rauhassa, paikassa kuin paikassa. Kyllä se siitä joskus herää, tai sitten kuolee, ihan vapaaehtoisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pidätetty / viranomaiset : https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/eb7f323d-ec50-4411-8cf6-61b5a5ca5f00

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu