Moraalia ei voi ottaa tyhjiöstä. On vain anarkia tai diktatuuri. Kristinusko on ihmiskunnan ainoa pelastus.
Ilman kristinuskoa ei ole moraalia
Anonyymi
160753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 160
Vanhimmat
Kristinusko on aikansa lapsi ja niin myös kristillinen moraali edustaa aikansa käsitystä moraalista.
Kristinusko on ikuinen.
Ja tuo ikuisuus alkoi milloin?
Jumala on ollut aina olemassa.
Kokonaan ja kaikki tuhannet jumalat ovat ihmisen luomuksia.
Ei ole kuin yksi Jumala. Kristinuskon Jumala. Kaikki muut opit ja teoriat ovat humpuukia.
Olet siis ateistiveljeni suhteessa muihin kuin kristinuskonharhan jumaliin?
Onneksesi olet jo hyvällä tiellä, enää yksi ihmisen luoma jumala unohdettavana.
Kristinuskon Jumala isä, poika ja pyhä henki se on siinä. Kaikki muut opit on humpuukia.
Osa kristinuskonharhaisista lukee tuon kolmiomaisen epäjumalsekasikön lisäksi mukaan neitsyen, joka valehteli lapsensa alkuperän melko vakuuttavasti, koska yksinkertaiset vielä valheeseen uskovat.
Ja tietysti vielä Saatana. Joka on kristinopin tärkein jumala sen neljästä pääjumalasta.
Vaikka Raamatun mukaan jumala nimeltään Jumala kieltää pitämästä muita jumalia.
Huomaa, että ateisti ei oikein ymmärrä.
Uskominen "yhteen ainoaan totuuteen" sokeuttaa ihmisen. Heidän maailmastaan tulee hyvin mustavalkoinen.
Kolme on olevinaan yksi
Lukisit nyt edes kerran tuota satukirjaasi ajatuksella!
Ei sielä sanota, ettei muita jumalia ole olemassa, vaan sitä, ettei muita jumalia pidä palvoa.
Capito?
Epäjumala eli esim. Omaisuus ei ole Jumala.
Ei voi olla monta totuutta vain yksi.
Eivät he kadehdi toisiaan.
Silloin kun taivastenvaltakunta asetettiin.
Eli ainoa totuus, on sinun totuutesi. En haluaisi olla lähelläsi.
Jeesus sanoo: minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan tule Jumalan luo muutoin kuin minun kauttani.
Uskokoon ken tahtoo
Olen ulkopuolinen mutta kuunnellut eh lukenut sun juttuja jo niin kauan että..oikeesti?? onko sulla oikeesti kaikki kotona kun jahat täällä asioita joita oikeesti vihaat vaan oletko suomi24 työläinen joka AMMATIKSEEN NÄITÄ KIRJOTTAA.. LUULENPA NIIN.
Korjaan teidän taikauskoisten virheitä ihan pro bono periaatteella.
Nolottaa lukea vajaalla käyvien vedätettävien reppanoiden harhaisia tarinoita.
Joka ei usko on jo tuomittu. Helvettiin.
Kylläpä Jeesus on kostonhimoinen.
Jeesuksen moraali siis sallii ihmisten ikuisen rääkkäämisen helvetissä.
Jumala ei ole kristitty.
Jos Jumalaa ei ollut ennen Jeesusta, niin miten Jeesus voisi olla Jumalan poika?
Jumala on asettanut uskon Jeesukseen ehdoksi pelastukseen. Kaikki muut kiertotiet ei käy. Eikä se, että olet "hyvä ihminen" sellaista ei olekaan.
Niihän te kristityt väitätte. Älkää tuomitko ettei teitä itseänne tuomittaisi.
Synnin saa tuomita.
Ja synnin määrittelette te, ääriuskovaiset omien ahtaiden mielipiteitänne mukaan
Vanhat uskomukset eivät ole aina oikeita, vaikka joku olisi ne kirjannut johonkin kirjaan. Koska Raamattu on epätäydellisten ihmisten kirjoittama ja kokooma, niin siinä on myös niiden ihmisten virhepäätelmiä ja vääriä uskomuksia. Niitä virheitä ei pidä iankaiken seurata ja toistaa. Virheistä pitää oppia ja päästä eroon, eikä pyhittää niitä.
Raamattu on täydellinen. Jos kristinoppia seurattaisiin tarkasti tulos olisi paras mahdollinen yhteiskunta. Kristinuskon perustalle rakennetut valtiot ovat parhaita nyt alkaa rappio näkyä synnit kuten abortti ja eutanasia ja pedofilia pyritään laillistamaan.
Epätäydelliset ihmiset ovat kirjoittaneet ja koonneet tuhansia vuosia sitten sekavan opuksen. Suuri osa Raamatun jutuista on ihmisoikeuksien vastaista vihapuhetta, joka ei sovellu oikeusvaltiolle.
Mielestäsi abortti, eutanasia ja pedofilia ovat ihmisoikeuksia? Oksetat mua. Varmaan mielestäsi murhakin on ihmisoikeus.
Pedofilia on rikos Suomenkin oikeudessa.
Ihmisillä on myös oikeus kuolla arvokkaasti, ilman turhaa kärsimistä. Abortista päättää lopulta lapsen äiti, kaikilla lapsilla ei ole valitettavasti elämän edellytyksiä raa'assa maailmassamme. Abortti ei tietenkään ole ehkäisykeino. Murhakin on rangaista rikos oikeusvaltiossa.
Oksenna vaan rauhassa.
Jumala on määritellyt synnin Raamatussa.
Menneisyyden ihmisten omista mielipiteistään ja maailmankuvastaan kirjoittama kirja. Ei Jumala noin sekavaa sotakirjaa kirjoita. Evankeliumiakin on neljä erilaista versiota.
Entäpä ne miljoonat ja miljoonat ihmiset, jotka ovat eläneet ja kuolleet ennen
Jeesuksen syntymää, eivätkä täten ole voineet uskoa Jeesukseen.
Helvettiin vaan uskottomat, vai?
Olette te kyllä outoa ja fundamantalistista sakkia.
Olisiko se taivaskaan mikään taivas teidän kanssanne?
Ota vähän selvää ennenkuin höpiset puutaheinää...
Ateismi on järjetöntä.
Isä, poika ja henki on 3 ei yksi.
Silloin pelastui uskomalla Jumalaan pääasiassa omaisuuskansasta eli juutalaisista toki muutama pakanakin uskoi.
muslimit ajavat diktatuuriaan jo länsimaihinkin.
Mihinköhän paskan länkytys muslimeista mahtaa liittyä?
Ei, mutta uhraavat yhden
Olet kai tietoinen siitä, ettei ole kyetty osoittamaan, että yksikään jumala eksistoisi suuremmalla todennäköisyydellä kuin joku toinen jumala?
Moraali löytyy myös kansoilta, jotka eivät ikinä ole kuulleet kristinuskosta.
Varmaan sellainen moraali missä tapetaan, jos on erimieltä.
<< Varmaan sellainen moraali missä tapetaan, jos on erimieltä. >>
Ei tyypillisesti.
Yleensähän tuollaisiin kansoihin tuli valloittajia, jotka tappoivat, jos ihminen ei suostunut kasteeseen.
Ne taitaa olla enimmäkseen allahin palvojia ja sosialisteja.
30 vuotista sotaakin ne kävivät uskonsa puolesta?
Itsepuolustus on sallittua.
Läksimme peräti Saksaan puolustamaan itseämme. 😀
Muistuttaisin, että tuossa 30-vuotisessa sodassa kristityt lahtasivat toisiaan, eikä siinä kaikki...
Missä on Kristinuskon ns moraali jos mietitään vaikka ristiretkiä, uskonpuhdistuksia ja noitavainoja?
Monia kulttuureja on muinoin hävitetty ja ihmisiä on orjuutettu, tapettu ja vainottu jumalan ja Jeesuksen nimeen.
Kristinuskon moraalia voi nähdä vielä tänä päivänäkin useissa maissa...
Aito kristitty / nimikristitty siinä selitys.
Minä olen tosikristitty, sinä vääräuskovainen
Vielä kerran:
Kirkon oman käsityksen mukaan, ei edes ole olemassa mitään kristillistä moraalia!
Ymmärrätkö, että tietopohjasi on aika surkea?
Onhan nyt toki olemassa ja samoin synti on olemassa.
Puutteellisestikin toteutettuna kristinusko on parempaa kuin humpuuki.
Miten niin? Kristinuskohan on vain humpuukia.
Kristinusko on totuus.
Saman mielipiteen jatkuva inttäminen ei auta käännyttämään.
Hyvin yksipuolinen "totuus", jossa toisinajattelijan osa on kidutus, kuten yksinvaltiaiden hallinnoissa hyvin usein.
Ketkä me?" Meidät" pakotettiin ahneen kuninkaan käskystä sotimaan. Nämä soturit olivat vastahakoisia,eivätkä piitanneet mitään uskon asioista. Ei isämmekään olleet kiilusilmäisiä uskonsotureja, vaan rauhaa rakastavia kunnon ihmisiä,jotka puolustivat maatamme hullua hyökkääjää vastaan.
Moraali syntyy ajattelemalla.
Se onkin mielenkiintoinen moraali, jos jokaisella ihmisellä on omansa. Ihmisiä kun nyt sattuu olemaan muutamia miljardeja.
Aika moni tajuaa omalla ajattelulla esimerkiksi sen, että lähtökohtaisesti muille ei pitäisi tehdä sellaista mitä ei ihan kybällä haluaisi itselleen tehtävän. Ei siis suinkaan kaikilla olisi olennaisesti erilaiset moraalit.
No ei varmasti tajua. Sen osoittaa historia.
Unohdat, että pahan ja tuhoisan teon vaikutukset ovat tyypillisesti paljon voimakkaammat kuin hyvän ja rakentavan. Pari hullua pystyy tappamaan uhanalaisen eläinlajin sukupuuttoon, eikä miljardikaan suojelijaa saa sitä enää henkiin vaikka miten ponnistelisi.
Just niin ei oo moraalia ilman Kristusta.
Myytti moraalin vartijana
Jeesus on fakta.
Tarua ja mytologiaa. Roomanvallan aikainen luomus.
Historialliset todisteet esim. Raamattu. Jeesus on fakta.
Voittajat kirjoittavat historian.
Raamattu yms. ovat ihmisten kirjoittamia ja ihmiset ovat erehtyväisiä. Raamattua ei lähetetty faksina taivaasta. Kaikkia ei pidä niellä pureksimatta.
Pyhähenki kertoi mitä Raamattuun kirjoitetaan. Muut uskonnot onkin sitten sanellut saatana.
Miten "pyhähenki" pystyy sitten kirjoittamaan tuommoissa soopaa, jossa on täynnä virheitä, vastakkaita väittämiä ja virheitä sekä suoria kehotuksia lakien rikkomiseen, kuten tämä Räsäsen tapaus osoittaa. Kovin inhimilliseltä tämä teidän henki vaikuttaa, selvästikään ei ole
mikään kaikkitietävä.
Saatanallista lakia voi ja pitää vastustaa. Homostelu yms.
Eli kristityt vastustavat "saatanallista" Suomen lakia. Missä on luterilainen esivallan kunnioitus?
Näemmekö kristittyjen tuomioita lain rikkomisista
Ei väärää lakia voi eikä pidä noudattaa. Abortti on murha.
Abortti voi pelastaa naisen hengen tai abortti voidaan tehdä esimerkiksi raiskatulle. Siitä olen samaa mieltä, että abortti ei ole mikään ehkäisykeino.
Naisella on tietysti oikeus päättää omasta kehostaan. Maailmassa tällä hetkellä liikaa lapsia, jolla ei ole tulevaisuutta. Abortti pitää tehdä tietysti mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.
Aikonaan yksi kuuluisa gynekologi ihmetteli, että missä vaiheessa se sielu ihmisalkioon oikein livahtaa. Ihmiselämä alkaa yhdestä ainoasta solusta.
Lisään, että oli myös synnytyslääkäri.
Eipä ainakaan tämän kaupungin seurakunnan kristityillä ole mitenkään korkeaa moraalia. Hyvin ahneita, laiskoja, kateellisia ja selän takana pahaa puhuvia ovat.
Puhumattakaan ateisteista.
Anekauppakin kuuluu kristillisyyteen. Ja kristilliseen moraaliin.
"Kun raha kirstuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa".
Raha ei haise kristityille.
Sillä onhan totta: Kristityt käyvät homottelemaan toisiaan kuin kanit jos luopuvat uskostaan.
Toisaalta Raamattu määrää tappamaan homot, mutta kristityt eivät sitä käskyä tottele.
Tuo nyt on ihan mielenvikaista horinaa.
Kristuksen oppi on täydellinen!
Uskominen absoluuttiseen totuuteen, joka syrjäyttää kaikki muut mielipiteet.
homohäiden vastustajat ja puolustajat vetoavat luomiskertomukseen. Varsinaisia rusinanpoimioita.
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Väitös-Papit-kannattavat-ja-vastustavat-samaa-sukupuolta-olevien-avioliittoa-samankaltaisilla-perusteluilla/1598564?pwbi=ef9483ecdd2c77b9813cc45139ff636a
Varmasti näin.
Kerrotko mistä Kristuksen opin voi etsivä löytää?
Kiitos.
Homoudessa ei ole moraalia.
Eikä homofobiassa ainakaan.
Siinä juuri on.
Moraali tarkoittaa muiden huomioimista, ja se on hyvin yleistä kaikilla laumaeläimillä, ihminen mukaanlukien toki. Moraali on miljoonia vuosia kristinuskoa vanhempaa. Kristinuskokin on lainannut moraalinsa (kuten myös kaiken muun) vanhemmista uskonnoista.
Muut ovat lainanneet kristinuskosta ja väittävät, että ilman kristinuskoa voisi olla moraalia ei voi.
2000 vuotta sitten kristinuskoa ei oltu edes keksitty. Mikä ihme ajaa teitä valopäitä mokaamaan itsenne kerta toisensa jälkeen?
Kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla ottaa...
Vääryyden salainen vaikutus on jo olemassa. Sen, joka sitä on vielä pidättämässä, on vain ensin poistuttava tieltä; silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemisensa kirkkaudella. Vääryyden ihminen tulee Saatanan vaikutuksesta suurella voimalla, tehden petollisia tunnustekoja ja ihmeitä. Hänen vääryytensä pettää ne, jotka joutuvat kadotukseen, koska he eivät ole rakastaneet totuutta, joka olisi pelastanut heidät. Siksi Jumala lähettää rajun eksytyksen, jotta he uskoisivat valheeseen, ja niin saavat tuomionsa kaikki ne, jotka eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat valinneet vääryyden
Kiitos. Tulkkintasi osoittaa ettei kristittyjen jumalalla ole moralia laisinkaan hyvästä tahdosta nyt puhumattakaan - ja jumalahan loi kristityn kaltaisekseen - vai olisiko se sittenkin toisin päin.
Ihmisillä on totta kai ollut moraali paaaljon ennen jumalien keksimistä. Muutoinhan olisi kopattu oma tai naapurin kakara ensimmäiseksi huikopalaksi - eikä koko ihmistä lajina olisi olemassakaan miettimässä uskonnollisia turhuuksia.
Kannattaa verrata eri uskontojen maita, Kristinuskon maat ovat ehdottomasti parhaimmilla sijoilla. Ateistitkin saavat nauttia kristinuskon tuomista hyvistä hedelmistä.
Kerro meille se Suomea parempi kristillinen maa. Ota huomioon, että Suomi ei ole kristillinen. Vaikka Suomessa on vielä valtiokirkko, suurin osa suomalaisista on ateisteja, ja kirkon asema murenee kiihtyvää vauhtia.
Norja on ihan hyvä kristillinen maa esimerkiksi.
Ei kelpaa, myös suurin osa norjalaisista on ateisteja.
Pohjois-Korea ateismin ideaalivaltio.
50,01+%+on+varmasti+kristittyjä.
Norjassa+kirkkoon+kuuluvuus+on+n.70%,+mutta+jonkinlaiseen+jumalaan+uskoo+alle+30%.+Luvut+ovat+hyvinkin+lähellä+Suomea.
No sehän tulee jo siinä 70 prossaa kuuluu kirkkoon mitäs atet siellä olisivat.
Kielitaitosi on hämmentävä.
Maa ei voi olla kristillinen. Vain ihmiset.
Viikinkien aikaan Norja oli aasa-uskoinen.
Maa ei voi olla aasa-uskoinen. Vain ihmiset.
Mitä korkeampi koulutustaso maassa on, sitä maallistuneempi se on.
Koulutetut kun ymmärtävät olla uskomatta satuihin.
Moraalitonta sanoa noin - et siis ole kristitty!
Saman mielipiteen toistuva inttäminen ei auta.
Totuus. Ei mielipide.
Salli nauraa
Jaa, kumpaan kategoriaan Japani mielestäsi kuuluu? Entä Thaimaa tai Etelä-Korea?
Väität siis, etää ei-kristillisissä maissa kuten Japanissavallitsee anarkia tai diktatuuri.
Ajatteletko pätkääkään, mitä näppikseltäsi suollat?
Kristinuskolla on ollut 2000 vuotta aikaa osoittaa korkea moraalinsa. Mitä olemme saaneet? Uskonsotia, vääräuskoisten kiduttamista ja tappamista, tieteen tekijöiden vainoa, patriarkaalista konservatismia ja kaikkinaista kehityksen jarruttamista.
Ei kiitos paimentolaiskansan barbaariselle moraalille.
Syytät ihmisiä ..ihan oikein....usko on kuitenkin eri.
Yhdysvallat kristittynä maana pisti japsit ojennukseen nyt elävät jenkkien mallin mukaan.
Yhdysvaltojen perustuslaki sentään tunnustaa uskonnonvapauden. Vapauden olla kuulumatta mihinkään uskontokuntaan.
Oletko aivan tosissasi?
Toki kristiuskossa on paljon hyvää, mutta sen toteuttamista näyttelevät
uskonnot ovat kaikkea muuta.
Inkvisitio, pedofilia, alistaminen, murhat, kidutukset, polttoroviot, miekkalähetykset,
pakkokäännytykset, papiston elostelu ja rikokset yms yms!
Nämäkö sinulle edustavat moraalia, korkeimpia hyveitä ja pelastusta?
Pysy siis kristittynä.
Olisi pelottavaa nähdä sinut jumaluskosi menettäneenä ryhtyvän sarjamurhaajaksi.
Taas tuli hieno todistus siitä, minkälaisina foliopääkristitty näkee ei-kristityt.
Taleban ja Isis ei kuitenkaan attea huoleta.
Ei kristinuskokaan huoleta, harmittaa vaan että siitä pitää maksaa. Siksi toivon kirkon jäsenmäärän laskua niin alas, että kirkon etuuksia aletaan purkaa.
Apostoli kirjoitti katsovansa ristiinnaulittua. https://m.youtube.com/watch?v=PZDCaljMt28
Miksi tällainen paska saa olla tällä palstalla?
Täysin moraaliton väite.
Mitenköhän se kristinusko sitten syntyi? Miten ihmeessä täysin moraalittomat ihmiset muka keksivät yhtäkkoä kristinuskon moraalisääntöineen. Uskovaisethan aina sanovat että mitään ei voi syntyä tyhjästä. Ei kristinuskon moraalikäsityksetkään, kyllä ne olivat jo olemassa, Raamatun kirjoittajat vain lainasivat, omivat, kokosivat olemassa olevia ajatuksia moraalista, ns. hyvästä elämästä filosofeilta.
Jeesus kristus onko tuttu henkilö? 10 käskyä kenties tuttu.
Iloisesti menee VT ja UT sekaisin, mutta menköön.
Se on katsos se Raamattu.
Raamatun jumala ei poikkea moraaliltaan juurikaan ääri-islamisteista. Nainen ja naapuri tulee kivittää mitä pienimmästä syystä ja silti kärsiä koko ajan huonommuutta ja kelpaamattomuutta. Todella syvältä, en kyllä mainostaisi moista. Raamattu tulisikin kieltää terrorismiin yllyttämisen vuoksi.
Nykyaikaisessa pehmokristillisyydessä on toki usein paljon hyvääkin, kun raamatullisuutta siinä on vain mausteeksi ja sekin skipataan. Tuohon hyvyyteen ei kyllä tosin tarvita raamattua, jumalaa tai uskontoa niin mihinkään. Inhimillisyys riittää ja se on useimmissa vakioasetuksena ellei sitten katkeroidu uskovaisänkyröiden käsittelyssä. .
Moraali ei tarvitse uskontoja yhtään mihinkään. Ne ovat aiheuttaneet historian saatossa miljoonien ihmisten ennenaikaisen kuoleman joten lopeta valehtelusi.
Uskonnot ovat tappaneet ihmisiä enemmän kuin kommunismi.
Ja se on paljon se.
Kristinusko = moraali
En.lut. kirkkome mukaan, ei ole olemassa kristillistä moraalia.
Neuvostoliittossa se jo nähtiin täysi kaaos ilman kristinuskoa.
Ja nyt kun ortodoksit huseeraavat siellä niin kaikki on kondiksessa...
Jooooo-o
Stoalaisten hyve taisi olla ennen kristinuskoa?
Jos tiivistetään mitä moraali tarkoittaa, se on: käsitys siitä miten asioiden pitäisi olla.
nyt jokainen voi miettiä kuinka universaali tällainen käsitys on, kuinka tunnepohjainen se on, onko sillä hyvän ja pahan kanssa mitään tekemistä tai oikean ja väärän.
Niin suomenkin yhteiskunta perustuu juutalais- ja kristillisiin arvoihin. Tämä alkaa nyt pahasti hämärtyä.
Japanilaisten ei. Onko siellä mielestäsi jotain huonommin?
Erosin kirkosta Koronan takia, sitä on kaikkialla Ju
Jumalaa ei missään
t. avaaja
Onhan se jossain siellä ihmisten korvavaikkujen välissä.
Kristinuskoa on ties kuinka monta kertaa käytetty pohjana diktatuurille.
Nyky-Venäjä ja Valko-Venäjä ovat kristillisiä diktatuureja. Francon Espanja oli kristillinen diktatuuri.
Ei tarvita kuin kristitty diktaattori niin kirkko hoitaa osaltaan diktatuurin propagandaviraston duuneja
Joulu muistuttaa jälleen ainoasta todellisesta moraalin lähteestä Jeesuksesta Kristuksesta.
Juuri näin, ja moraalittomat kauppiaat kiittävät ja pokkaavat, varsinkin jouluna.
Jeesus on suuri paska
Ilman kristinuskoa moraalin taso olisi paljon korkeammalla.
Rokki pelastaa kristinuskon turmentuneesta moraalista ja uskomuksista.
https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/d4c6b5eb-83f8-4b02-96f7-84a194855912
kristittyjen moraali antaa luvan tuhota
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/908ae310-bf66-4f6e-b019-48eb069137c8
On moraalitonta tuputtaa uskontoa armeijassa.
https://yle.fi/uutiset/3-11676696
Uskonnonvapaus on uskontojen tasa-arvoa - eivätkö kaikki uskonnot olekaan oikeassa?
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/3193304