Miksi Niilo Yli-Vainio ei enää saarnaa? Sitä olen ihmetellyt.
Uskovaisethan sanovat, että elämä alkaa vasta kuoleman jälkeen, joten nythän Niilolla olisi aikaa vaikka muille jakaa ja lätistä esimerkiksi täällä ateismi-palstalla niitä ja näitä ja kertoa vaikkapa kuulumisia sieltä taivaasta. Esimerkiksi mitä ruokaa oli tänään tarjolla lounaaksi kultaisen kaupunkin kuppilassa. Kenties karitsaa?
Ihan mielenkiinnosta vaan kyselen. Raamatussa ei oikein paljon kerrota tuosta tulevaisuuden lomakohteesta eli taivaasta mitään. Siksi olisi mukava saada infoa asiat paremmin tuntevalta. Voisiko joku loihtia Niilolta yhteyden tänne nettikanaville?
Uskovaisethan sanovat, että elämä alkaa vasta kuoleman jälkeen, joten nythän Niilolla olisi aikaa vaikka muille jakaa ja lätistä esimerkiksi täällä ateismi-palstalla niitä ja näitä ja kertoa vaikkapa kuulumisia sieltä taivaasta. Esimerkiksi mitä ruokaa oli tänään tarjolla lounaaksi kultaisen kaupunkin kuppilassa. Kenties karitsaa?
Ihan mielenkiinnosta vaan kyselen. Raamatussa ei oikein paljon kerrota tuosta tulevaisuuden lomakohteesta eli taivaasta mitään. Siksi olisi mukava saada infoa asiat paremmin tuntevalta. Voisiko joku loihtia Niilolta yhteyden tänne nettikanaville?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kyllähän täältä toiselta puolelta voi kirjoitella. Jumala piileskelee eikä salli viestittelyä yleensä, mutta Hän katsoi, että tässä tapauksessa kukaan ei usko minua kuitenkaan, joten kirjoittaminen on ihan ok. Minua koulutetaan vielä täällä Helvetin järvessä, kun Jumala pitää kaikkia Raamattuun uskovia uudestisyntyneitä kristittyjä täydellisinä idiootteina. Ei Jumala ole antanut ainuttakaan järkevää syytä itseensä uskomiseen. Hän sanoo, että vain ateistit käyttävät aivojaan, jotka Hän loi siksi, että ihmiset käyttäisivät niitä. Jumala väittelee moraalista ateistien kanssa ja Hän kokee heidän haasteensa mielenkiintoisina. Helvetin käyneet uskovaiset pääsevät tänne Taivaaseen ja he vain röhnöttävät polvillaan Jumalan edessä ylistäen Häntä, vaikka Jumala kehottaa heitä kuinka lopettamaan.
t. Niilo
Kiitos Niilo avartavasta kommentista!
Onko siellä taivaassa hyvää ruokaa? Pitäisi nimittäin olla, koska siellä vietetään jonkin verran aikaa eli ikuisuus. Ihan pohjaan palaneella hernarilla ei viitsisi loputtomiin piereskellä, vaikka se pastori Tiltonin mielestä onkin kerrassaan taivaallinen harrastus.
Täällä kaikki kaatuisivat, ei kun Niilo kaataa Suomen talouden. 😇
Niilo oli jo sota-aikana kova kaatamaan ryssiä.
Mistä+sinä+tiedät,+kuinka+hyvin+Niilolla+on+asiat+taivaassa.+Mitä+minä+olen+saanut+tuo+puoleiseen+yhteyttä,+tuntuu+asiat+olevan+hyvin,+maanpäällinen+kuolema,+ei+erota+rakkaimpia.+Taivaasta+on+kerrottu,+että+siellä+on+pelkästään+rakkaus,+siellä+ei+kuolemaa+ole,+eli+se+joka+tietää+mitä+aito+rakkaus+on,+silloin+se+tietää+jo+jotakin+mitä+toisella+puolella+on+vastassa.+Jumala+on+henki+ja+rakkaus,+Jumala+on+myöskin+100%:sesti+olemassa.
"Mistä sinä tiedät, kuinka hyvin Niilolla on asiat taivaassa."
Juuri siksi kyselen. Haluan saada yhteyden sinne taivaaseen vaikkapa tämän ateismi-palstan kautta ja kysellä kuulumisia. Halloota! Halloota! Kuuntelen!
Niilon saarnaamista ja yhteydenpitoa haittaa yksi oleellinen seikka: hän on ihan oikeasti kuollut. Sama vika haittaa muitakin kuolleita hihhuleita jatkamasta valehteluaan.
Totta mooses olet aivan jeesuksen oikeassa!!!
Kuolemasta on todellakin suurta haittaa lähetyssaarnaustyössä. Se jotenkin estää sen kokonaan. Mistähän se mahtaa johtua?
Taivaassako ? Kun ihminen kuolee hänet pannaan maan multiin. Henki palajaa Jumalan tykö, joka on sen antanutkin. Eivät kuolleet tiedä mitään.
Toisessa tulemisessaan Jeesus HERÄTTÄÄ uskossa kuolleet ja pedosta voiton saaneet kirkastetussa ruumiissa, elossa olevat pyhät muutetaan, ja näin Jeesus vie heidät 1000 vuodeksi taivaaseen.
1234567---
Aivan lapsellista sönkötystä. Juutalaisten keksimä leikkihahmo ei tule eikä mene muualla kuin saduissa.
"+Jumala+on+henki+ja+rakkaus,"
Jumala+on+siis+pieru,+joka+hukuttaa+vedenpaisumukseen.+Wau+mikä+rakkaus+:D
"Jumala+on+myöskin+100%:sesti+olemassa."
Ei+vaan+sataprosenttisesti+ole+missään.+Se+sinun+on+vaan+myönnettävä.
Jumala+on+100%:sesti+olemassa,+siihenkin+on+oma+syynsä,+miksi+ihmiset+hukkuivat+vedenpaisumukseen.+Kaikilla+asioilla+on+tarkoitus,+olkoon+ne+sit+hyviä+tai+huonoja.
Niilo ei saa nyt enää saarnata, koska valehtelu on hyvin tuhmaa.
Tajuaisivatpa hihhulit sen jo eläessään.
Monet kyllä valheellisesti julistavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille.
1234567---
Kristityille kuuluu vain todella ärmäntti sipatti. Sitä ämpärillinen heidän helttaansa joka päivä, niin johan kristilliset perseet levenevät taivaallisen suuriksi.
Aika laiha tämä sinun totuutesi on.
Päin vastoin, se on oikein lihava. Hihhuleilla näet perslääniä riittää.
Kuolema on uskovaisten kannalta tosi ikävä asia, koska se lopettaa heidän valehtelunsa. Vaikeneminen on myöntämisen merkki, ja siksi uskovaiset kuoltuaan myöntävät vaieten, ettei mitään taivasta ole.
Kaikessa tapahtuu Jumalan tahto, miksi uskovaisten pitäisi esittää joillekkin atesteille todisteita, koska siinäkin tapahtuu Jumalan tahto kun ateistit eivät saa todisteita, ne todisteet tulevat atesteille ja ihmisille sitten kun Jumala tahtoo. Mikäli Jeesuksen kautta ihminen ainoastaan pelastuu, silloin muut ovat pihalla, Jumalalle on kaikki mahdollista, ihmiselle ei.