Se on helppoa. Ensin vetisellä talouspaperilla. Sitten kuivaus hieman kostealla talouspaperilla. Kaikki tehdään paikassa jossa tulee aurinko sopivalta korkeudelta jossa likaisuus näkyy hyvin.
Yllä mainitusti, jos autossa on ollut valkoinen raitisilmasuodatin heti uudesta alkaen ja aina.
Jos ei ole heti vaihtanut aktiivihiilisuodatinta pois, silloin onkin ikkunoiden puhdistus paljon hankalampaa. Noki , siis hiilipöly on hankalampi ja se likataa kaikki paikat. Sitä voi kysellä nuohoojalta.
Tuulilasin sisäpinnan puhdistus
7
197
Vastaukset
- Anonyymi
Tuulilasin alareuna on sisäpinnaltaan hankala puhdistettava, koska nykyautoissa tuulilasi on hyvin viisto ja laaja, sekä kojetaulu on massiivinen, työntyen pitkälle matkustamoon ja vielä rattikin on siinä tiellä vastuksina. Kurotteleppas sinne kojetaulun perukoille tuulilasia putsaamaan jos yllät, helevetti.
voisin lisätä, älkää puhdistako tuulilasia varsinkaan talvella liian innokkaasti, voi peruutuspeili irrota.
- Anonyymi
Pelkkä vesi ei riitä puhdistamaan tuulilasia sisäpuolelta. Olen kokenut tuon usein kun matkailuautossa kylmänä yönä tuulilasi on vahvassa huurussa sisältä. Jos tuon kosteuden pyyhkii pois pelkällä paperilla, ei tule puhdasta vaan lasiin jää rasvafilmi. Tarvitaan hieman pesuainetta jotta tulee puhdasta. Raitisilmasuodin on uusittu huollossa määräajoin.
- Anonyymi
..............Raitisilmasuodin on uusittu huollossa määräajoin.
varmaan joskus ollut aktiivihiilisuodin, se noki tekee kauan likaisuutta,
- Anonyymi
Millä lähtee öljy? Olen kokeillut hangata ikkunanpesuaineella, mutta leviää vaan vaikka kuinka hankaisi ja pyyhkisi lopuksi puhtaalla paperilla. Levinnyt varmaan jotenkin kun suihkutin lasinpyyhkijöiden mekanismiin. Ulkopuolelta tainnut paremmin hävitä kun lasinpyyhkijät hinanneet, mutta ainakin reunoilla on sielläkin. Aamuauringossa ei näe oikein mitään kun heijastaa vaan öljykalvoa.
- Anonyymi
Astianpesuaine on kovaa ainetta poistamaan rasvaa. Sitä suositellaan muutenkin kaikkien ikkunoiden pesuun myös kotona. Mutta sekään ei tehoa silikoniöljyyn jos sitä on sumuteltu vähän sinne sun tänne (esimerkiksi ovien tiivisteisiin ym.).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Astianpesuaine on kovaa ainetta poistamaan rasvaa. Sitä suositellaan muutenkin kaikkien ikkunoiden pesuun myös kotona. Mutta sekään ei tehoa silikoniöljyyn jos sitä on sumuteltu vähän sinne sun tänne (esimerkiksi ovien tiivisteisiin ym.).
auton sisäpuhdistuksessa pitää olla tarkkana ja tuulilasin sisäpintaan ei kannata kokeilla oman kokeiluhalun takia mitään aineita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2605246Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204251- 604151
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363647- 513640
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413435Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv302798Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232546
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo652427