Se on helppoa. Ensin vetisellä talouspaperilla. Sitten kuivaus hieman kostealla talouspaperilla. Kaikki tehdään paikassa jossa tulee aurinko sopivalta korkeudelta jossa likaisuus näkyy hyvin.
Yllä mainitusti, jos autossa on ollut valkoinen raitisilmasuodatin heti uudesta alkaen ja aina.
Jos ei ole heti vaihtanut aktiivihiilisuodatinta pois, silloin onkin ikkunoiden puhdistus paljon hankalampaa. Noki , siis hiilipöly on hankalampi ja se likataa kaikki paikat. Sitä voi kysellä nuohoojalta.
Tuulilasin sisäpinnan puhdistus
7
216
Vastaukset
- Anonyymi
Tuulilasin alareuna on sisäpinnaltaan hankala puhdistettava, koska nykyautoissa tuulilasi on hyvin viisto ja laaja, sekä kojetaulu on massiivinen, työntyen pitkälle matkustamoon ja vielä rattikin on siinä tiellä vastuksina. Kurotteleppas sinne kojetaulun perukoille tuulilasia putsaamaan jos yllät, helevetti.
voisin lisätä, älkää puhdistako tuulilasia varsinkaan talvella liian innokkaasti, voi peruutuspeili irrota.
- Anonyymi
Pelkkä vesi ei riitä puhdistamaan tuulilasia sisäpuolelta. Olen kokenut tuon usein kun matkailuautossa kylmänä yönä tuulilasi on vahvassa huurussa sisältä. Jos tuon kosteuden pyyhkii pois pelkällä paperilla, ei tule puhdasta vaan lasiin jää rasvafilmi. Tarvitaan hieman pesuainetta jotta tulee puhdasta. Raitisilmasuodin on uusittu huollossa määräajoin.
- Anonyymi
..............Raitisilmasuodin on uusittu huollossa määräajoin.
varmaan joskus ollut aktiivihiilisuodin, se noki tekee kauan likaisuutta,
- Anonyymi
Millä lähtee öljy? Olen kokeillut hangata ikkunanpesuaineella, mutta leviää vaan vaikka kuinka hankaisi ja pyyhkisi lopuksi puhtaalla paperilla. Levinnyt varmaan jotenkin kun suihkutin lasinpyyhkijöiden mekanismiin. Ulkopuolelta tainnut paremmin hävitä kun lasinpyyhkijät hinanneet, mutta ainakin reunoilla on sielläkin. Aamuauringossa ei näe oikein mitään kun heijastaa vaan öljykalvoa.
- Anonyymi
Astianpesuaine on kovaa ainetta poistamaan rasvaa. Sitä suositellaan muutenkin kaikkien ikkunoiden pesuun myös kotona. Mutta sekään ei tehoa silikoniöljyyn jos sitä on sumuteltu vähän sinne sun tänne (esimerkiksi ovien tiivisteisiin ym.).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Astianpesuaine on kovaa ainetta poistamaan rasvaa. Sitä suositellaan muutenkin kaikkien ikkunoiden pesuun myös kotona. Mutta sekään ei tehoa silikoniöljyyn jos sitä on sumuteltu vähän sinne sun tänne (esimerkiksi ovien tiivisteisiin ym.).
auton sisäpuhdistuksessa pitää olla tarkkana ja tuulilasin sisäpintaan ei kannata kokeilla oman kokeiluhalun takia mitään aineita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668