Kun tehdas on ollut tuottava niin mitä järkeä sitä on sulkea.
Valtio ostaisi tehtaan turvatakseen työpaikat ja kunnan talouden.
Siksi aikaa edes kun tehtaalle löytyisi uusi omistaja, eihän tuosta tulisi valtiolle edes tappiota jos se kerran on tuottava.
Mitä mieltä, eikö olisi mahdollista, kaippa nyt upm sen voisi myydä jos ei sitä kerran halua pitää?
Valtio ostaisi tehtaan turvatakseen työpaikat ja kunnan talouden.
Siksi aikaa edes kun tehtaalle löytyisi uusi omistaja, eihän tuosta tulisi valtiolle edes tappiota jos se kerran on tuottava.
Mitä mieltä, eikö olisi mahdollista, kaippa nyt upm sen voisi myydä jos ei sitä kerran halua pitää?
Vastaukset 72
Vanhimmat
Nordea+ja+Skandinaviaska+Enskilda+Bank+omistavat+yhtiöstä+66+%.
Suomalaisten+ihanne+suosima+pankki..+kyllä+noilla+on+ollu+paljon+sananvaltaa+tuossa.
Ja nordean suurin omistaja on Sampo-konserni, jonka suurin omistaja on Suomen valtio.
Ehkä tässä on katsottu kauemmaksi tulevaisuuteen, businesnimiehet näkee sen että 10-15 vuoden sisään tuo tehdas ei ole tuottava enää, lehdet ei myy. Kannattaa miettiä kuka lukee lehtiä, sukupolvi kun tässä vaihtuu niin lehden tilaajat loppuu..
Eikös valtio ole tukenut tuota tehdasta melkoisen isolla rahamäärällä pitkän aikaa jo..
Totuus tuottavuudesta voi olla vähän toisenlainen kuin annetaan ymmärtää.
Ehkä se tuottaakin jonkun vuoden mutta ei kauaa.
Ei sillä huonosti voinut mennä jos johtajallekin oli varaa maksaa seitsemän miljoonaa euroa vuodessa
Hehhh...eeehh... Justaansa joo. Niin, että nyt hyvin tuottava tehdas joka kaiketi tuottaisi vielä vuosia, laitetaan lihoiksi syystä, että jossain vaiheessa siitä tulee tappiollinen. Ookko ihan tosissasi?
Sehän on melkein sama kun ajais hyvin toimivan ja täysin palvelevan auton takamettään lepoon, koska muutaman vuoden päästä se on arvoton.
Tuolle johtoporukalle on aivan sama onko kannattava vai ei ne elää jossakin omassa sijoituskuplassaan
Melko yksinkertainen olet jos kuvittelet tuon kyseisen tehtaan johtajan tienaavan tuon! UPM on iso firma jolla on useita tehtaita. Koko lafkan pääpomo saa tuon seitsemän milliä. Ja näemmä aiheesta. Uskaltaa sentään tehdä päätöksensä firman edun mukaisesti eikä SDPn vaalivoiton vuoksi.
Kun UPM vuonna 2006 sulki voikkaan paperi tehtaan, ostajia ilmoittautui kaksikin eri tahoa mutta eivät halunneet myydä. Mieluummin laittoivat tehtaan kiinni, miksiköhän.
Jos sinulla on kaksi grilliä autioituvalla kylällä niin myisitkö toisen pois vai lopettaisitko toisen kokonaan?
Jos vaan joku ostaisi niin tietysti myisin.
Nytkin muutama pari vanhoja mutta hyviä talvikenkiä, koitan myydä niitä mutta en tiedä kiinnostaako ketään, voittoa niillä saisi ostajakin, ostaa liki kymmesosahinnalla siihen nähden mitä ne uutena maksaisi, käytettyinäkin 2 x parempia mitä halppis uudet talvikengät.
Lopettaisin kummatkin ja potkisin työläiset ulos.
Miksi ostaa kun valtio maksanut sen moneen kertaan yritystukina ja verovähennyksinä. Sen sijaan pitäisi laittaa kaikki yritystuet aina maksettavaksi takaisin kun toimiva ja kannattava tehdas lopetetaan ja/tai työpaikat viedään ulkomaille. Paperitehtaatja metsäyhtiöt tehneet jatkuvasti valtavia voittoja, jättipalkat johtajilla ja jakavat isoja osinkoja, pahimmat mokat tehneet omistajat huonoilla kaupoilla ulkomailla.
Lyhyempää työaikaakin lahtarit vastustaa vain koska ne juuri haluavat pitää paljonb työttömiä, että voivat vaatia palkkoja alemmaksi ja työehtoja huonommiksi, tukia valtiolta jne. Siksihän ne haluaa matujakin tänne loisimaan, moninkertainen työttömnyys suomalaisiin verrattuna ja suomalaisiakin työttöminä, joten ei ole mitään syytä tuoda matuja. Normaalisti voivat hakea töitä Suomesta jos haluavat töihin tulla. Suimessa pitää tehdä myös irtisanominen yhtä kalliiksi kuin Saksassa, sillä ne työpaikat säilyy kotimaassa.
Eipä nuo enää nykyään tunne sanaa "YHTEISKUNTAVASTUU", vaikka odottavat/vaativat sitä työntekijöiltä koko ajan.
https://yle.fi/uutiset/3-10095106
Ei se tuntenut sana yhteiskuntavastuuta pm Marinikaan lahjoittaessaan täysin vastuuttomin perustein miljardejamme etelän vetelille makarooneille.
Näille miljardeille olisi/on käyttöä kotimaassammekin.
Nyt on opposition näytönpaikka vain taivas rajana syksyllä edustajien palaillessa lomiltaan.
Taas askel kohti hiilineutraalia Suomea. Tällä vuosituhannella tuotannosta poistuneiden paperikoneiden määrä on jo yli 40.
Onko noin?
Osaisiko joku laskea kuinka monta tukkipuuta on säästynyt?
Yhtään ei ole säästynyt. Kaikki irtoava on silputtu hakkeksi tai pelletöity ja poltettuu savuna ja saasteina taivaalle sen sijaan että olsi annettu niiden kasvaa vaikka aikuiseksi ja sitten aikuistuneista puista tuttaa korkealaatuista puutavaraa koneellisen ja rakennuspuun käyttötarpeisiin jatkamaan hiilin sitomista roiskimatta sitä taivaalle niin ettei balanssia ikunä saada poistetun puun verran samassa volyymissä takaisin kasvamaan kun on täysin virheellinen metsänhoito ja omisuskin Suomessa. Kaupalliselle metsätilalle olisinkinsäädettävä nykykeskimääräistä 100 kertaa suurempi hehtaarimäärä.
Et taida ymmärtää, että metsää pitää myös hoitaa ja harventaa. Ensimmäisen kerran muutaman vuiden jälkeen istutuksesta, etteivät taimet jää heinikon ja roskapuun jalkoihin. Sitten noin 25 ja 45 vuoden kohdalla ennen korjuuta noin 60-70 vuoden paikkeilla. Harvennuksissa saadaan sitä energiapuuta. Pitkäjännitteistä ja työtä vastivaa hommaa.
Noille cityviherkommareille on aivan turha yrittää opettaa metsätaloutta...ne luulee tosissaan että puut kasvaan arvokkaiksi sahatukeiksi harventamatta!
Toivon mukaan harvennushakkuut syrjäyttävät nämä avohakkuiden jäljiltä syntyneet yhden lajin tikkupuupellot, jotka myrskyn jälkeen kaatuvat lakoon, ja jotka ohikulkevan auton ikkunasta avaavat lohduttoman ankeat näkymät.
Vielä kun avohakkuiden jälkeen maa myllerretään läpikulkemattomaksi kiveikkoryteiköksi ja kannot kuskataan pois, jottei maahan mitään ravitsevaa erehdyksessäkään jäisi, ja josta seuraavat sukupolvet eivät vuosikymmeniin tule metsää näkemään, eivät edes sitä tylsää puupeltoa, puhumattakaan, että voisivat tuonne marjojen poimintaan lähteä, niin lopputulos on täysin nykyihmisen arvojen mukainen. Ankeat ovat siis ajat edessä. Mutta ei auta, tätä on haluttu, ja tätä nyt saadaan.
Pelkäänpä että koronakriisin jälkeen "kaipolan"paperin tekemistä tarvitaan enää äärimmäisen vähän.
Jos paperitehtaita tarvitaan vähemmän kun paperilehtiä ei enää tilata, niin turha syyttää huonoja oloja yrityksille, vaan päinvastoin täällä suljetaan koska se on täällä halvinta, ei Saksassa missä se maksaisi yrityksille.
Koska tehdas oli voitollinen, väitteet siitä, että paperia ei tarvitse tehdä, on virheellinen.
Miten olisi: Vaaditaan, että lehdistön pitää käyttää kotimaista paperia vastineena lehdistötukiin?
Veikkaan että käyttävätkin, mutta toki pitäisi olla ehtona. Samoin maajussit saisi ostaa vain kotimaisia koneita jne, mutta eivät todellakaan tee niin, vaikka vaativat kyllä ostamaan kotimaista ruokaa. Itse ostavat tukiaisillaan ulkomaiset herkutkin kaiken muun lisäksi.
Hyvin Marinin puheet osui, älkähtivät välittömästi, mutta eivät kieltäneet etteikö olisi ollut totta. Paha kieltää kun oli täyttä asiaa. Kun vaan Marin pitäisi verorahoistakin huolta eikä lahjpittelisi ulkomaille ja matuille.
Jos tehdas kerran on kannattava, valtion kannattaa hankkia se.
EU-Suomi ei voi omistaa suoraan tehtaita. Tämän kieltää direktiivit.
Etkö tiennyt tätä?
Myöskään EU-maa ei voi hoitaa raideliikennettä, sähkö ja tietoliikenneverkkoa tai esim. Postitoimea valtion viraston toimesta, monopolina. Kaikki nämä oli avattava 'kilpailulle'.
Oli ehkä v. 2019, mutta mitä 5 vuoden päästä ilman suuria investointeja tuotevalikoiman(nekin keksittävä ensin) lähes täydelliseen vaihtoon. Tää varmasti yks syy lopettamiselle.
Mutta eikös ne kaikki EU-sopimukset olekaan sopivasti sovellettavia niin kuin se Tuppurainen perusteli sitä miksi Suomen pitää maksaa EU-perussopimuksen ja Suomen perustuslain vastaisesti tukea etelän mafiosoille?
Koska+UPM:n+lakkautettavan+tehtaan+arvioitu+pääoman+voittoprosentti+on+10%,+ja+valtion+kannattaa+pyörittää+toimintaa+vielä+pienellä+tappiollakin+(koska+veronmaksajat+maksavat+veroja+ja+luo+hyvinvointia),++valton+kannattaa+ostaa+tehdas+ja+se+on+kannattava+vielä+hyvinkin+pitkälle+tulevaisuuteen.
Hyvin luultavasti valtion omistuksessa säästyisi myös suuri osa yritystuista jota ei enää tarvittaisi kun ei olisi besosia
Suomen valtion "johtamiskyvyllä" tehdas tuottaisi jäätävää tappiota...jos Marin on valtion parasta keihäänkärkeä niin en todellakaan halua nähdä niitä huonoimpia. :DDD
Miksi valtion pitäisi ryhtyä puunjalostukseen , kun sen piti ulkoistaa , esim kaikki sotaväen varuskunta korjaamot , mmiten paperimies on Demujen mielestä parempi ihminen ,kuin muut jotka novat joutuneet yksityistämisen kohteeksi.
Valtio kykenisi huomattavasti tehokkaammin pyörittämään tehdasta. Saataisiin jo heti alkuu tuntuva kilpailuetu, kun toimitusjohtajalle ei tarvitsisi maksaa miljoonia vuodessa. Se näkyy tuotteen hinnassa.
Valtion kannattaa omistaa silloin, kun yksityinen yritystoiminta ei toimi ja ollaan menettämässä tuhansien ihmisten työpaikkoja. Koska toiminta on kannattavaa, Suomen valtion kannattaa ottaa halpaa velkaa.
Siellä oli monta muutakin pampppua melkein miljoonatuloissa ne kaikki säästyisi valtion firmana
Meinaatko ihan oikeasti että omistaja antaisi tehtaan jotenkin jäädä tilanteeseen jossa se voisi olla UPM:n muiden tehtaiden kilpailija?
Entä miksi tehtäisiin tarpeetonta sanomalehtipaperia kun sanomalehtien käyttö on vähentynyt murto- osaan aiemmasta, itselläni viimeinen lehtitilaus tuli tehtyä joskus 2003- 2004. Kun lehti oli HS niin melkoinen kasa paperia vuoden mittaan kulki yhden talouden kautta, nyt muutama ilmaisjakelulehti ja mainoslehtinen liikkuu, olisiko paperin määrä alle prosentti aiemmasta.
Onko siitä vajaa kaksi vuotta kun UPM sulki tehtaan ainakin Ranskassa, että se on suuntaus.
No miksi eivät sulje niitä tehtaita ensin muualla? Tietenkin siksi koska Suomessa se sulkeminen on halpaa.
Seuraavaksi tulette varmaan kertomaan kuinka neuvostoliiton kolhoosit toimivat loistavasti ja laatu oli priimaa...ei teillä kommareilla oo mitään käsitystä miten firmoja pyöritetään.
Valtiolla ei olisi kykyjä saati edes oikeutta (eu kieltää) tuollaiseen toimintaan. Valtion kyvyillä ei tuosta tehtaasta sais kannattavaa koskaan.
Älähän kuule...kohta nämä samat kommarit tulee kertomaan että valtion kuvaputkitehdas oli aikoinaan valtavan hyvä investointi! :DDDD
Ryssäkaupan varaan ei voi mitään laskea, ihan samalla tavalla kadonneet kaikki yksityiset kenkätehtaat, pukutehtaat jne, oliko nekin siis huonoja investointeja? Valko vaan sattui huonoon aikaan, olisitko itse osannut ennustaa? Entäpä näiden yksityisten metsäyhtiöiden paperitehtaiden ostot ulkomialta, joihin kadonnut miljardeja, paljon kalliimmaksi ne ovat tulleet, eivätkä ole työllistäöneet yhtään kotimaassa, päinvastoin. Valtio joutunut pelastamaan yksityisiä pankkeja, tukee jatkuvasti miljardeilla maajusseja jne, parempi olisi olla suoraan valtion omistuksessa.
Kaipola on tuottanut miljardeja voittoa vuosikaudet , Valco taas oli täysin hyppy tuntemattomaan Sorsan älynväläys jonkun olisi pitänyt varoitella ja estää koko homma
Höpöhöpö, jos kaikki olisi jatkunut ennallaan niin kuvaputkia olisi mennyt venäjälle miljoonittain, mutta eipä osaa yksityisetkään ennustaa kun laskevat ryssäkaupan varaan. Jotain vaihdettavaa olisi öljyyn pitänyt joka tapauksessa olla ja ryssät halusi silloiun kuvaputkia.
Sitähän tässä on juuri kerrottu, että Kaipola tehdas ollut kannattava koko ajan ja tuonut valtavat voitot omistajille, mutta kun mikään ei ahneulle lahtaripaskoille riitä. Yrittävät painostaa hallitusta tuollaislla päätöksillä antamaan entistä eenemmän yritystukia ja verohelpotuksia, että jää entistä enemmän jaettavaa osinkoina ja voivat korottaa miljoonapalkkojaan lisää.
Kätevästi sivuutit miljardien hukkaamiset paperitehtaisiin ulkomailla, kyllä yksityiset tosiaan osaa :D
Eipä saastuta enää kauan tämäkään tehdas , nythän Vihreät saavat sitä , mitä ovat tilanneet.
Vihreiden valta-aikana nyt diesel maksaa paljon vähemmän kuin pari vuotta sitten ja hinnan trendi on laskussa. Siihenkö viittaat?
No luuletko tosissasi että tämä pieni hintahäiriö dieselin hinnassa jää pysyväksi? Eiköhän se viimeistään kahden vuoden päästä maksa 2e litra. Tule sitten kertomaan kuinka tämä "vihreä" päätös oli järkevä.
Vaikket dieselillä ajelisikaan niin tulet maksamaan tuon korotuksen kaikissa ostamissasi tuotteissa.
Suomessa kaikki on liian kallista, onko kiva kuulua nyt €uroon?
Jos meillä olisi euroa vahvemp valuutta, hinnat olisi halpoja, mutta täällä ei olisi työtä. jos olisi euroa heikompi valuutta, kaikki olsii kalliimpaa.
Ja Jeff Bezos voisi ostaa Suomen.
Kokoomus ja Suomen yrittäjät taputtivat karvaisia käsiään kun Kaipolan lopetuksesta tiedotettiin. Melkoisen epäisänmaallista porukkaa.
UPM on tiettävästi ja kuultavasti kupannut valtiolta isoja tukiaisia.
Koska pitkässä juoksussa sanomalehtipaperin kysyntä ei näytä lupaavalta, olisi tehdas tarvinnut lisääntyvässä määrin valtion tukiaisia.
Siksi Kaipolan tehtaan sulku tuo valtiolle rahallistakin säästöä tulevaisuudessa, koska yhtiölle ei enää tarvitse maksaa niitä tukimiljoonoa. Liäksi sulku heti auttaa Sanna Marinin hallituksen hiilineutraslisuustavoitteen täyttymistä etuajassa.
Paperin kulutuksen ja siten tuotannon vähentämisessä on sairaalat ym. yhteiskunnan toimialat auttaneet hyvin siirtymällä innokkaasti sähköiseen tiedonsiirtoon EU:n eturivissä.
Siksikin Suomen täytyy olla EU:n ensimmäisenä ja tiukimmin ehdoin lopettamassa paperiteollisuutta, kuten polttomoottoriautoiluakin ym.
Lait voidaan tehdä sellaisiksi, että paperin valmistus on laitonta, kuten uudessa sotessa kuntien ja kuntayhtymien ulkoistukset. Samalla poistuu korvausvelvollisuus.
Joo! Samalla valtio vois ottaa haltuunsa kaikki maatilat jotteivät nuo maajussit pääse rikastumaan meidän kaupunkilaisten rahoista!
Homma vois tomia vaikka silleen että nuo haltuunotetut tilat muutettais valtio-omisteisiksi tiloiksi joihin työntekijät tulis valtiolta. Mikähän noille keksittäis nimeksi? Nyt keksin...kolhoosi!
Uskon että suunnittelemalla kaikki tuotantoasiat 5 vuotiskausiksi saatais tuottavuus ihan uudelle tasolle. Sama voitais tehdä kaiken suomen teollisuudenkin kanssa.
Suuri johtajamme Marin loputtoman älykkäine avustajineen vois määrätä aina 5 vuoden välein tuotanto-ohjelman missä määritettäis kuinka monta tonnia mitäkin hyödykettä eri tehtaat tuottaisivat!
Esimerkiksi Nokia voitais määrätä tuottamaan 4000 tonnia 5G tukiasemia. Koneen pitäis tuottaa esimerkiksi 50 000 tonnia hissejä ja niin edelleen. Uskon vakaasti ja lähes uskonnollisen kiihkeästi että tämä ois hyvä idea!
Onko kapitalisti niin hölmö, että lopettaa kannattavan toiminnan?
Vai onko niin, että tehdas ei enää muutaman vuoden päästä ole kannattava, kun paperin kysyntä vähenee?
Tai että tehtaan lopettaminen parantaa muiden tehtaiden kannattavuutta enemmän kuin Kaipolan tehtaan tuotto?
UPMn ja Finnairin toimarit saisivat jäädä ilman kutsua linnan juhliin. Harmittaa katsella kun ensin potkitaan väki kortistoon. Sitten toivotellaan perään hyvää itsenäisyyspäivää. Eläkkeelle sitten muutetaan Portugaliin golfaamaan.
Teitä kommareitahan se tuntuu harmittavan että suomessa juhlitaan itsenäisyyspäivää. Teidän haave on aina ollut olla osa neuvostoliittoa
Kaipolan tehtaan ostaminen valtiolle olisi yhtä mahtava idea kuin aikoinaan oli Kalevi Sorsalla,sd, idea perustaa Valtion kuvaputkitehdas.
Kuvaputkille ei löytynyt ostajia.
Kapitalismin perussääntö on, että tuotteella pitää olla myös maksavia ostajia. Siksi demarit eivät pärjää liikemaailmassa vaan yhteiskunnan laitoksissa, jossa tärkeintä on hallinnointi.
Poikkeuksiakin tietysti on, kuten yhtiöt, joissa pääsee kuppaamaan yhteiskunnan köyhille antamia tulonsiirtoja ym. tukiaisia, kuten tekee Kojamo, ent. VVO, brändinimi Lumo.
Seuraavana olisi SSAB:n osto, joka nyt aloittaa yt- neuvottelut.
Ongelmana vain on, että täytyisi löytää tuotteelle ostaja.
Olisiko Krista Kiurusta, Varhilasta, Ohisalosta tai Mikkosesta kauppaamaan sanomalehtipaperia masilman markkinoille pikkasen muita kalliimmalla?
Riittäisikö Kristan puhelahjat?
Kirsi Varhilakin joutuisi paperikauppamarkkinoilla sakon uhalla pitämään maskia - olisi se aika näky.
Toisin kuin miljardeja voittoa tahkonnut Kaipola, Valco oli täysin Sorsan omaa ideointia (tai mikä lie lähipiiri ollut) kukaan ei suosittanut tuollaisen teknologian pystyttämistä Suomeen jossa ei ollut mitään kokemusta tästä
Toisin kuin metsäyhtiöiden miljardien hukkaamisessa ulkomaille, Valcoon kului vain miljoonia markka-aikaanja työllisti paljon kaiken aikaa, rakennus käytössä edelleen, tappiota ei paljon paskaakaan.
Kunkahan paljon metsäyhtiöt laittaneet rahaa omiin taskuihin noissa tappiollisissa miljardikaupoissa, luultavasti maksaneet paljon vähemmän kuin ilmoittaneet, siirtäneet vaan rahat veroparatiiseihin, valtiota helppo huijata.
Oman Isänmaan myyneenä (persaukisella) valtiolla ei ole tuollaiseen varaa ja tuskin enää luottokaan lisävelkaa tekemään......
Omasta mielestään älymystöön kuuluvat täällä taas turinoivat. Näyttää joukossa sentään olevan joku fiksukin kommentti.
Onneksi Arhinmäki ei ole UPM:n kipparina.
Onneksi petospesoset ei ole Suomen johdossa, kokkareissakin sentään järkimiehiä kuten Niinistö.
Otetaan sinne Jämsään lisää siirtoloisia ja työttömät paperimiehet heitä passaamaan. Valtio maksaa kulut - velkarahalla.
Hutisalokin kiittää ja maailma paranee - edes vähän.
Olisiko Kaipola voitu pelastaa Vetelä-Eurooppaan sullotuilla Suomen velkamiljardeilla.
Pääministeri toivoo, että kun mafialle lähetetään miljardeja, niin he ostavat rahoilla suomalaisen vientiteollisuuden tuotteita.
UPM:n+liikevaihto+on+10+000+miljoonaa+euroa.+Iso+laiva.+Kapteenin+vuositulo+0.05+%+liikevaihdosta.+
Jussi+Pesonen+on+mies+paikallaan.+Kannattaisi+vähäisemmillä+kyvyillä+varustettujen+vain+kiltisti+kuunnella,+mitä+hänellä+on+sanottavana.
Eläkeyhtiö Varman Risto Murtokin oli Pesosen linjoilla. Kyllä nämä herrat ymmärtävät sentään jotain bisneksen teosta. Vessan siivoojista ei voi olla niinkään varma.
Hahah, nuo "kapteenit" aiheuttaa miljardien tappioita, eikä yritykset tuota yhtään mitään ilman työläisiä. Nuo kapteenit voisi korvata milloin tahansa ja palkat saisi olla helposta kevyestä työstä korkeintaan muutaman kertaiset työläisiin nähden.
Niinkööö, montakos miljardia katosi Kanadan ja USAn paperitehtaisiin? Työläiset tuo pelkästään voittoa, nuo lahtaripaskat miljarditappioita miljoonapalkoillaan.
Erkki Tuomioja: Mitä jos valtio ostaisi Kaipolan tehtaan?
https://www.verkkouutiset.fi/erkki-tuomioja-mita-jos-valtio-ostaisi-kaipolan-tehtaan/
------------
Kuulostaa kommunismilta.
Moniko on Erkki Tuomiojan ehdotuksen kannalla?
Very interesting to hear.
Valtio jopa maksaisi, mitä turhaa. Tehdään kuten STM suunnittelee, otetaan terveysyhtiöiden toiminta eikä makseta mitään korvauksia. Erkki sentään ehdottaa romuraudan hintaa.
Onnistuisikohan kilpailu UPM:n muualla halvemmalla tekemää paperia vastaan paperin pienenevillä markkinoilla?
Taitaisi valtio joutua antamaan joka vuosi miljoonien tuet ja lopputulos olisi sama.
Yhteiskunnan päättäjät itse ovat jo vuosia huolehtineet siitä, että paperin kulutus vähenee. Digi-hommissa ollaan haluttu olla ensimmäisiä Euroopassa.
Pelkästään terveydenhuollossa ollaan tuhlattu miljardeja sähköiseen tiedonsiirtoon koska on haluttu lopettaa paperiset sairaskertomukset.Samalla työn tehokkuus on viety, kun sanelun sijaan lääkärit naputtelevat tietokonetta.
Kannattiko paperista elävän maan pyrkiä ensimmäisenä Euroopassa paperittomuuteen ?
Hiilineutraaliuteen ollaan kyllä pääsemässä vielä aikaisemmin kuin suunniteltu 15 vuotta ennen muuta Eurooppaa.
Valtio ja kunnat käyttää valtavat määrät paperia, kaikki voitaisiin ostaa valtion yhtiöstä. Tehdas pitäisi saada ilmaiseksi valtion omistukseen, onhan ne saneet valtavat yritystuetkin ja verovähennykset.
Voisi, mutta mistä rahoitus?
Halvemmaksi tulee että valtio vaan jatkaa tehtaan työntekijöiden palkan maksua hautaan asti.
Rahoitus:
Sijoittaa tehtaan ostoon suunniteltut rahat UPM:n osakkeisiin
kyllä sillä osakesalkun tuotolla noi entiset duunarit ja niitten lapset elätetään hamaan tulevaisuuteen....
Tuleeko tästäkin uusi valtion Talvivaara projekti.