työllisyydellä. Ei ikinä. Jos tälle linjalle lähdetään niin mehän voimme perustella työllisyydellä vaikka mitä. Turkistarhat on lopettava eläinrääkkäyksen perusteella heti. Emme elä enää kivikaudella ja emme tarvitse turkiksia mihinkään. Rkp ja kepu helvettiin hallituksesta.
Eläinten kidutusta ei voi perustella
Anonyymi
78<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Hitlerin saksassa säädettiin laki eläinten suojelusta.
Miksi hevosen selässä saa istuksella
Ja miksi koiria saa pitää kaupunkien kerrostaloasunnoissa?
Ja kissoja, käärmeitä, hämähäkkejä jne. Lista on loputon.
Kissa on pahin, se tappaa luonnoneläimiä, rauhoitettujakin.Eikä omistaja huolehdi niistä, vaikka laki velvoittaakin.
Hitlerin Saksassa oli paljon samaa kuin nykyisessä Vihreässä liikkeessä. Itseasiassa Vihreän liikkeen perustajat olivat entisiä nazeja ja lisäksi siihen on sekoittunut msrxilaisuutta ja ateismia.
Espanjassa tapetaan härkiä miekalla, eipä näy viherhomoja kiinnostavan.
Ei niitä timpureiden, muurareiden ja maalareidenkaan työpaikkoja suojella. Miksi turkisrikollisten?
Totta. Yhtäkään ammattikuntaa ei suojella niin intohimoisella otteella kuin turkistarhaajia. Jos joku muu ammattikunta häviää vailla tarkoitusta niin ei siitä tule hallituskysymystä.
Mikä tekee turkistarhauksesta rikollista?
Mikä lakipykälä kyseessä?
Laillista on turkistarhaus suomessa, ja muissakin maissa.
Tietysti luonnonturkiksia pitäisi myös arvostaa.Supikoira,on haitallinen vieraslaji,mutta turkiltaan hyödynnettävä.
Kalastus.Kaloissa myrkkyjäämiä,mutta saadaan myydä silti ihmisille.Kieroa,eikö?
Juuri näin. Muualla Euroopassa turkistarhaus on jo kielletty, paitsi täällä barbaariassa.
Ei aloittaja pikkunatsi päätä muiden asioista vaan ne jotka turkiksia ostavat - merkittävät verotulot monelle kunnalle.
Verirahoja ei kukaan halua.
Paitsi rantahurrit. Nehän elävät verirahoilla.
Paitsi sinä sossurahoituksena.
Naiset ylläpitävät turkisteollisuutta ja tarhausta vaikka niiden juuri pitäisi olla se "hellempi" sukupuoli mutta näyttää veri tirskuvan ikenistä. Miehet eivät turkiksia tarvitse. Meillä on koretexsit ja villat.
Venäläiset horatsut niitä tarvitsee. Ei oikeat naiset.
Missä kettutytöt??
Vihreätkään eivät enää nykyään ole kiinnostuneita luonnosta eivätkä eläinten oikeuksista. Ajavat lähinnä homojen/lesbojen ja mamujen asioita.
Kettutytöt päästi minkit tarhoista luontoon.Siellä ne tänäkin päivänä tappaa rauhoitettuja lintuja, ja tuhoavat pesinnät.Mahtavaa eläinsuojelua ja iso saavutus heiltä,eikö?
Tupakkateollisuus työllistää valtavat määrät ihmisiä. Miksi sitä ollaan ajamassa alas?
Totta.Syöpäsairaiden märät romahtaa,jos tupskkia ei myydä.Mitä tekee hoitsut sitten?
On joillakin kiihko päästä määräämään muiden asioista. Tämä on tuottajien ja ostajien välinen asia.
LOPETA JO SPÄMMÄYS SEKOPÄÄ!
Ei eläinrääkkäys ole "muiden asia" vaan se on koko maailman asia.
Ruotsin Mälmön ongelmat on kohta myös Suomen ongelma.
En halua tavata ihmistä jonka mielestä turkistarhaus on kunniallista bisnestä, turkistarhaajat on samaa kastia puhelinmyyjien ja huumediilerien kanssa. Julma ja aikansa elänyt elinkeino mikä on häpeäksi koko Suomelle.
"En halua tavata ihmistä jonka mielestä turkistarhaus on kunniallista bisnestä"
Minä taas haluaisin. Pimeällä metsätiellä.
Ethän sinä näe mitään pimeällä metsätiellä, ja kun sinua pelottaakin pimeässä niin vietävästi.
Outoa. Laillinen liiketoiminta ja joku hönö haluaa ” metsätielle”.
Kyllä on suomalaiset huonontuneet suvustaan.
Tutkistarhaus on laillista Suomessa.Huumediilerit rikkoo lakia.Puhelinmyyjinä aloittavat monet nuoret työnsä.Kaikki ei synny kultalusikankanssa,eivätkä elä.muiden elätettävänä,vaan joutuvat itse elättämään itsensä ja maksamaan veronsa.
Luulevat itsestään enemmän mitä ovat.
Eivät ymmärrä todellisuutta,ja ovat luonnosta vieraantuneet.Siksi, jotkut haluaa lopettaa possun ja naudanpidonkin.Vaikka itse syövät mieluusti juustoa,leikkeleitä ja muita maitotuotteita🤪
Puhelinmyynti on puolirikollista toimintaa eikä se ole oikeaa työtä nähnytkään, suurin osa puhelinmyyjistä häpeää työnkuvaansa. Turkistarhaus perustuu eläinparkojen rääkkäämiseen vain jotta kermaperseet saa karvareuhkoja ylleen. Itse asiassa aito huumediileri ansaitsee enemmän kunnioitusta kuin turkistarhaaja tai puhelinmyyntifirman pomo koska huumeiden kaupustelija ainakin myöntää työskentelevänsä moraalittomalla alalla ja tuhoavansa elämiä.
Viime hallitusneuvotteluissa rkp näki tilaisuutensa tulleen ja kiristi itselleen hallituspaikan turkistarhauksen jatkamista ja pakkoruotsin palauttamista vastaan. Ja senhän se sai. Hätä oli niin suuri kun piti varjella maata kaikin keinoin perussuomalaisilta. Nyt vihreät istuvat samassa hallituksessa tuon eläinten kiduttajapuolueen kanssa. Niin sopuisasti että. Tämä on demokratiaa jos mikä.
Suomalainen Politiikka on täydellistä Monkey bisnestä.
Kyllä ootte sokeita, kuin aikoinaan ne minkkien luontoon päästäjät. Saitte vain helevetin portit auki maassa pesiville linnuille ja muille, ja nyttemmin minkit on levinny jo lappiin asti.
Minne ne sadat tuhannet ketut ja minkit pitäisi nyt laittaa, kertokaapa kusipäiset vouhottavat tötteröt se.
"Minne ne sadat tuhannet ketut ja minkit pitäisi nyt laittaa, kertokaapa kusipäiset vouhottavat tötteröt se."
Onkos siitä eläinten tappamisesta tullut yhtäkkiä jokin tabu? Eikös ne ole tapettu tähänkin asti iman tunteita.
Voiiii,,,suojeletko sinä lintuja,,,voi kuinka sööttiä. Ihanaa, että sinä ajattelet eläinten parasta.
Teidän höpinänne on kaksinaamaista tekopyhyyttä. Ne minkkien luontoonpäästäjät eivät totisesti ajatelleet eläinten parasta.
Ei en lintujen, vain luonnon parasta.
Vanhempiesikin olisi ollut hyvä ajatella luonnon parasta...
Turkisteollisuus ja tarhaus on ainoa järjestäytyneen rikollisuuden laji joka saa toimia valtiovallan suojeluksella. Huorabisnes, huumekauppa, rahanpesu, laittomien aseiden kauppa johtaa linnatuomioon mutta eläinten kidutus saa jatkua vuosikymmenestä toiseen.
Mikä tunnekuohuinen tyttölapsi siellä piipittää taas....??
Samoin vihreiden mielestä pikkutyttöjenkin joukkoraiskaukset, ja syyttömien puolustuskyvyttömien kurkkujen katkomiset.
Tottakai tarvitsemme Pohjolan talvessa laadukkaita turkistuotteita joita nimenomaan kannattaa valmistaa Suomessa joissa tarha-olosuhteet ja eläimistä huolehtiminen on maailman parhaita. Kiinasta sen voisi kieltääkin.
Keskittyisit sinäkin onneton ihmisparka suojelemaan vaikkapa metsässä lymyileviä kusiaisia.
Jos lopettaisit tuon "Me" muodossa puhumisen. Puhu vaan omasta puolestasi.
Ja sanot varmaan saman noille mahtipontisille turkisvastustajille, jotka väittävät ettei turkiksia tarvita. Puhua voi vain omasta puolestaan, jos ei kaipaa turkiksia.
Oikeassa olet , hyvä kommentti.
Minä kuljen mieluummin alasti, oma nahka on "Mulle" ja vain minulle mieluisin. Muut katsovat kummissaan siis kettuilevat mulle
Ahaa, ootkin niitä itsensä paljastelijoita. Tiesitkö, että se on pahinta narsismin lajia.
Tietysti jos ne sadattuhannet tarhaketut ja minkit päästätte luontoon, niin meistä tulee turkismetsästäjiä. Ja niiden tappamista pitää saada tapporahaa, ettei ne tuhoa alkuperäislajeja, ja myydessämme ne turkkien tekijöille pääsemme tienaamaan
Mitäs siihen vihreät mänkyttää.
Kettutytöt teki tuota...se aiheutti ja aiheuttaa tuhoa linnuille,jäniksille jne.Eivät raukat pystyneet ymmärtämään tekojensa seurauksia.Se taito puuttuu myös turkistarhauksen vastustajilta.Eivät ymmärrä mitä siitä seuraa.Suuremmat kärsimykset ja huonommat olot eläimille muissa maissa tuotettavien turkisten muodossa.Mites estätte sen,että muualla niitä hoidetaan viellä huonommin?
Aloittaja on oikeassa! Annetaan kettutarhat kiinalaisten huolehdittaviksi, siellä tiedetään, kuinka eläimiä tulee kohdella. Ja sitten saadaan sieltä turkiksiakin ja mikä upeinta, halvalla!
"Turkistarhat on lopettava eläinrääkkäyksen perusteella heti."
Niin...eihän se teidän viherkommareiden päähän millään mahdu ettei suomen turkistarhoja "lopeteta" vaikka ne kielletäänkin. Ne vain yksinkertaisesti siirtyvät kiinaan jossa eläimiä kidutetaan kaksinverroin enemmän.
Jos tarkkoja ollaan niin te itseasiassa vaaditte huonompia oloja tarhaketuille! Ei turkisten markkinat mihinkään katoa sillä että suomessa lopetetaan yksityisten ihmisten elinkeino.
Kyllä tarhaketut , supit ja minkit kiittää suomen tutkistarhauksen kieltäjiä, kun ne pääsevät kiinaan huonompiin oloihin.Sitähän piipertjät tahtovat,mutta tuskin ymmärtävät että niin vaan lisäävät niiden eläinten kärsimystä.Ehkä heidän järki ei vaan riitä ymmärtämään mitä turkistarhauksen lopetus suomessa aiheuttaa .
Hölmöt hykertelis onnesta, kun tarhaus tapahtuis maassa jonne eivät päse ongelmia näkemään.
Vai,moniko teistä kieltoja haluavista aikoo mennä kiinaan katsomaan miten homma siellä hoidetaan?
No siirtyköön sitten kiinaan. Pääasia, että Suomessa ei kiduteta eläimiä.
Oletko ajatellut asiaa pidemmälle?
Jos Suomessa lopetetaan turkistarhaus, täällä ennen tuotetut turkikset tuotetaan ulkomailla.
Menetkö sinne asti tarkistamaan eläinten olot,vai loppuuko kiinnostus kun niitä ei tuoteta täällä?
Jos turkistarhaus siirtyy ulkomaille niiltä osin,kun nyt tuotetaan täällä.Ne eläimet on taatusti huonommissa olloissa siellä.Eikö se huoleta?
Vai ajatteletko,että pois silmistä pois mielestä?
Minusta ,jos se on kerran laillista.Voidaan kehittää sitä tiloiltaan eläimille paremmaksi, mutta se tehdään täällä.Jotta eläinten pitoa voidaan myös kontroloida ja seurata.
Ulkomailla eläinten olot ovat huomattavasti surkeammat.Eikä Suomi voi niihin vaikuttaa, tai velvoittaa parempia oloja ulkomailla toimiville turkiskasvattajille.Tutkiskasvatus ei tule loppumaan,vaikka se loppuisi suomesta.Se siirtyy vain maihin, joissa se hoidetaan eläinten kannalta huonommin.Ootko sitten tyytyväinen?
Tuosta tuli mieleen, arvaas mikä?`no raiskaukset, noilla perusteilla todella kannattaa tuoda ne raiskaajat Suomeen, eikä missään tapauksessa saa karkottaa, pois silmistä. Parempi raiskata täälllä Suomessa, uhritkin saavat paljon parempaa hoitoa kuin jossain arabiassa.
Mutta eläinoikeuspuolueen mukaan eläinten kidutuksen voi perustella uskonnolla. (Eräällä tietyllä uskonnolla.)
Samoin on sallittava vain palveluskoirat. Muut on vapautettava kärsimyksistään, luonnottomasta ihmisen orjuudesta. Turkit voidaan myydä Kiinaan.
Mieti, esim hanhia suojellaan.Nyt ne sotkee puistot ja rannat käyttökelvottomiksi.Lisäksi, ihmiset rääkkää niitä.Potkivat,ajavat uutisten mukaan pyörillä päälle.
Onko liiallinen hanhien suojelu, ja niiden pahoinpitely potkimalla parempi.Kuin että annettaisiin metsästyslupa, rajoitetusti,tiettyinä aikoina.Jotta niiden määrä vähenisi, ja haitat myös?
Turkistarhaus jos suomesta loppuu.Nekin turkikset tuotetaan kiinassa.Paljon huonommissa oloissa.Onko se eläinten etu sitten sinusta?
Vai kuvitteletko, etti tuotantomäärät siellä nouse,kun täällä loppuis?
Kannattaa miettiä aina kokonaisuutta.Eikä vain pientä osaa.Et ymmärrä kokonaisuutta.
Minä olen varmuudella unohtanut enemän kuin sinä koskaan tulet tietämään. Älä epäile sitä. Hanhien ei tarvitse väistyä sen vuoksi, että milleniaali sukupolvi voi istua nurmikolla naamalävistyksineen siideritölkki kädessään. Maailmassa riittää ja tulee riittää elintilaa muillekkin kuin ihmisille. Ei ihminen ole se laji joka päättää muiden eläinten elintilasta ja levinneisyydestä. Ainoastaan ihmisiä on 4 miljardia liikaa ja sen lajin rivistöjä sietäisi hieman harventaa. Ihminen on niin ajattelematon otus, että se vie metsistäkin kaiken ruoan mikä on tarkoitettu metsän eläimille.
Katsokaa tästä. Kuinka kukaan normaali ihminen voi todeta, että Suomesssa huolehditaan tarhaeläimistä hyvin ja kauhistellaan sitä, että jos se sitten siirtyy Kiinaan jms. Videon materiaali on arkipäivää suomalaisilla turkistarhoilla. Voiko tuollaista sadismia puolustella millään työllisyydellä? Onko eläin luotu elämään verkon päällä ahtaassa häkissä ilman mitään lämpöä? Pakkastuulet puhaltavat jatkuvasti häkkien läpi. Jos joku vielä löytää hitusenkaan verran aihetta turkistarhojen puolesta niin ampukoon itsensä.
https://www.youtube.com/watch?v=3azrA3T3LvM
Tässä on lisää materiaalia Toholammilta. Vaikka video onkin jo 11 vuotta vanha niin sama meno jatkuu tänäkin päivänä.
https://www.youtube.com/watch?v=ilLd9vWODnI
Tässä on lisää materiaalia Toholammilta. Vaikka video onkin jo 11 vuotta vanha niin sama meno jatkuu tänäkin päivänä.
https://www.youtube.com/watch?v=ilLd9vWODnI
Jalka on poikki, niska purtu verille suu niin tulehtunut, ettei eläinparka saa suutansa kiinni, ruoaksi pursotettua tahnaa ja huomenna sitä samaa tahnaa ja ylihuomenna,,, Kyllä tekisi mieli päästää kärsimyksistään nuo eläin parat ja sen jälkeen tarhaajat.
Ihan sydän menee palasiksi kun katsoo tuollaisia filmejä. Kertoo ihmisen vajaaälyiyydstä ja raadollisuudesta kaiken.
Mitä jos jossain pakolaiskeskuksessa ananas päät konttaisivat lattialla korva irti purettuna ja silmät tulehtuneena. Mikä helvetin Haloo siitä syntyisi mutta kun kysymyksessä on viattomat eläimet niin se on ihan okei.
Valtaosa Suomen turkisteollisuudesta on juutalaisten hallussa. Oi Adolf,,tule takaisin.
Eläinten luonnonvarainen elämä kiellettävä koska siellä esiintyy järkyttävän paljon kärsimystä
Ai sä olet sitä mieltä.
Kävin kerran eräällä kettutarhalla. Oli joskus 2000luvun alkupuolella. Ne siniketit olivat ihan sekaisin ja pyörivät ympyrää "kanaverkkopohjaisessa" lokerossaan. Haju kuvottava. Teki niin pahaa etten kyllä voi ikinä enää sellaiseen pikkaan mennä. Ei ole minulla turkiksia eikä kavereillakaan. Jos kävisi jossain sikalassa/kanalassa voisi tulla yhtä paha olo.
EViimeisin eläinsuojelulain uudistus oli aivan höpöhöpöksi jäänyt lakimuutos. Ei se tuonut eläimille mitään oikeita oikeuksia. Huono kohtelu jatkuu. Valitettavasti.
Samat henkilöt, jotka vaativat tarhauksen kieltämistä, ajoivat läpi lain, jossa eräille uskontokunnille annetti poikkeuslupaa tappaa kiduttamalla teurastettavat eläimet koska saavat eläinten kiduttamisesta voimakasta seksuaalista tyydytystä.
Mutta tuostahan "suvaitsevaiset" vegaanit ja "luonto-ihmiset" haluavat olla vaiti...
Tulisi perkele se komeetta joka poistaisi elämän tältä pallolta.
Ek:n, kokoomuksen, suomen yrittäjien, upm:n ja nallen vastuuton toiminta takaa ainakin sen että elämä loppuu Suomesta ilman eläinten kidutustakin.
Pakko se on kanoja ja sikojakin kasvattaa ihmisille ruuaksi (epäinhimillisissä oloissa)
Kettuja ja minkkejä taas voidaan kasvattaa kanoille ja sioille ruuaksi?
Kiinalaiset varmaan pistelee poskeensa niin ketut kuin minkitkin syöhän ne koiriakin
Jos jos noilla turkisfarmarilla olisi aivot niin tuskin ne olisivat koskaan turkisfarmariksi edes ryhtyneet. Ne tekisivät jotain älykästä.
Nyt pitää muistaa, että elämme VASTA vuotta 2020. Ihmismieli on vasta alkutaipaleellaan. Ihminen ei ole valmis vielä 10 000 vuoteen.