Mistä me tiedetään onko internet ikuinen, koska tahansa se voidaan sulkea eikä meillä ole siihen mitään sanomista.
Pitäisi aina olla backup.
Onko fiksua luopua paperista?
8
<50
Vastaukset
En usko, että kukaan olettaa internetin olevan ikuinen. Paperiakaan ei olla lakkautettu, mutta ei sitä kannata myöskään valmistaa samoja määriä kuin parhaina aikoina, jos sillä ei ole kysyntää. Kyllä sen valmistamista voidaan tarvittaessa lisätä, jos tilanne muuttuu.
- Anonyymi
Ei ehkä tällä vuosikymmenellä kuitenkaan, ensin pitää taata tiedonsiirto muilla tavoin, kuten nyt ei esimerkiksi toimi kun monilla ei ole puhelinta lainkaan käytössään saatika jotain internet-yhteyttä, laskuja on turha netissä lähetellä.
Kestää kymmeniä vuosia ja sitten tuo digitaalinen henkilöntunnistuskin on niin lapsukaistenpikkuvarpaissa siruineen vielä...- Anonyymi
Nykyinen tilanne netissä ja se mitä sähköistys tai digitalisaatio on tuonut tullessaan, riittää hyvin moneen. Lehdet netissä, laskut elaskuina, verot Omaverosta, oma Posti...
Eipä juuri tule mitään laatikkoon ja saa luettua lehdet tuoreena, missä sitten onkin.
Eli eipä ole ihme että paperin valmistus loppui. Kuka tarvitsee.
- Anonyymi
jääpi enempi puuta saunan lämmitykseen.
- Anonyymi
Kaipolaan tullut sellu kelpaa maailmalle ja kierrätyspaperia ei tarvitse tuoda ulkomailta.
Suomen oma kierrätyspaperin muodostus vähenee koko ajan kun ihmiset tajuavat miten tyhmää on lukea vanhoja uutisia sanomalehdestä.
- Anonyymi
Internet on paholaisen keksintö ja se tulee kaatumaan.
Ei tarvita kuin muutamia Kim-il-jungin avaruuteen laukaisemia ydinaseita jotka sähkömagneettisella pulssillaan kaatavat puolen maailman internetyhteydet ja serverit ja henkilökohtaiset tietokoneet ja älykännykät satelliitteineen. Joku kahjo maailman johtajista tämänkin tulee toteuttamaan ja silloin vanhanaikainen kirjoituskone ja Kusti polkemassa postia nousee arvoon arvaamattomaan.
Paperitehtaiden sulkeminen ja koneiden myynti todennäköisesti Aasiaan on kyllä aasin hommaa niinkuin viime päivinä olemme "vielä" saaneet kokoomuksen väeltä, johtaja pesoselta ja ruotsiin muuttaneelta veropakolaiselta "nallelta" TIETÄÄ! - Anonyymi
Toistaiseksi vain sanomalehtipaperin valmistus suomessa on loppumaisillaan. Tietenkin myös painotalot ja erityisesti lehtipainotalot ovat jo paljon vähentäneet tuotantoaan ja lopulta sulkevat toimintojaan nekin, eli tarvittaisiin jatkossa kuin varalle myös painoja, ei se sanomalehti siellä paperitehtaalla synny. Monia tuotteitahan on iät ajat pääosin ulkoa hankittu, polttoaineista ja sellaisista tärkeistä jutuista alkaen. Sanomalehtipaperia tuotaneen muualta tarpeen mukaan, yksi laivalasti riittänee maan tarpeisiin pitkäksi aikaa.
Ei ole kerrottu jääkö Kaipolan tehdas toimintakuntoon ja -valmiuteen, säretäänkö tuhannen p_llun päreiksi vai myydäänkö ja puretaan säntillisesti vaikka kiinaan vietäväksi? Millainen on esim. tehtaan yhteydessä oleva voimalaitos, sellainen kai tälläkin tehdasalueella on, onko siellä ollut omaa sähköntuotantoa, onko se antanut vaikka kaukolämpöä millaiselle alueelle jne, vastatkoot joku joka tarkemmin tuntee kylää. - Anonyymi
Nyt on fiksua luopua Suomessa paperilehden lukemisesta. Sanomalehtipaperi tulee Venäjältä Suomeen jo nyt ja vuoden vaihteen jälkeen lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135