Ryhdytkö kevyt-yrittäjäksi

Anonyymi

TVssä mainostetaan "ryhdy kevyt-yrittäjäksi eli laskuttajaksi". Sinun ei tarvitse muuta tehdä kuin laskuttaa muita kansalaisia ja saat palkkaa.

Kun kuuntelee ulosoton toimintatapaa FIXIT-kokouksessa niin miettii onko tämä nyt uusi tapa lisätä ulosottofirmoja kuin sieniä sateella? Aiotko ryhtyä naapurisi elämän riistäjäksi ja tuhoajaksi kevyt-yrittäjänä?

5,5 miljoonainen pieni kansa ei kauaa ole enää riistettävissä kun köyhiä on jo joka viides vastaantulija. Haluatko siis riistää omaa kansaasi lisää ja lisätä köyhien määrän vaikka joka neljänteen?

https://www.youtube.com/watch?v=WKbTo6tcCsQ

11

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Te jotka olette olleet surutta työssä rakentamassa tätä riisto- ja ryöstöyhteiskuntaa tulette menettämään myös työnne ja omaisuutenne koska ette välittäneet naapurinne , lähimmäisenne tuskasta ette välittäneet vaikka leski lapsi köyhä vanhus itki teidän saastaisen ryöstelynne takia.

    • Riistäjä on siis se, joka yrittää saada ostajan maksamaan sen, mitä hän on hankkinut, sille, jolta hän on sen hankkinut. Eikä se, joka on käyttänyt toisen palveluita tai hankkinut tuotteita, mutta ei maksakaan niistä. Mielenkiintoinen näkemys.

      • Anonyymi

        niin kai , kun tuohon ulosoton rikollisuuteen hieman perehtyy niin se on monin kerroin muuta kuin sinä selität.


    • Anonyymi

      Joka kuudes suomalainen on jo ulosotossa joten laskuttajalle riittää kohteita. Aiotko auttaa suomalaisia nälänhätään?

    • Anonyymi

      Kannattaa myös muistaa se että laki on muuttunut jo laskutuksessa, viivästyksen aika on lisääntynyt 2 viikosta kahteen kuukauteen noin, koska posti on vähentänyt jakeluaan.

      • Anonyymi

        Ulosotossa on kuulemma 1990-luvulla tilattuja Anna-lehtien laskuja. Siinä onkin hyväsydäminen inhimillinen tehtävä ryöstää tuon aajan lapsia uutena kevyt yrittäjänä.

        Kun ihmiset ryhtyvät shakaaleiksi toisiaan kohtaan niin maa tulee tuhoutumaan ja lopulta nälänhätä koskee myös niitä shakaaleja itseään.

        Kiitos Jumalalle siitä tuomiosta ja toivottavasti se tulee PIAN.


    • Anonyymi

      Sanna Marin kävi viime viikolla Kaipolassa, tervehtimässä tehtaalta pois potkittuja.

      Pääministeri Marin suositteli tehtaan väelle alkamista Kevytyrittäjiksi Kaipolan paperitehtaan ympäristöön.

      Valtio tukee Kevytyrittäjyyttä, ja se on SDP:n tukema, riskitön ja hyvin toimiva yrittämismuoto kaikille irtisanotuille.

      • Anonyymi

        Kevyt yrittämistä on varmaan monenlaista mutta tuo TVn mainostama "laskutusfirma" on pelkkä muiden riistäjä todennäköisesti ulosoton kaltainen naapurin tuhoaja.


      • Anonyymi

        Ainakin minä voisin ottaa Kaipolan tehtaan kevytyrittelijänä hoidettavakseni kun ei kerran UPM:llä rahkeet riitä moiseen.
        Vessapaperin tuotantoon täytyy siirtyä koska Suomeenkin on tilattu satojatuhansia kehitysmaalaisia jotka eivät ole vielä laadukkaasta suomalaisesta vessapaperista kuulleetkaan vaan ovat sormilla tai puulastulla hoitaneet moiset hommat.
        Satatuhatta vessapaperirullaa päivässä toimitettuna kokoomuksen tilaamille työvoimapulan paikkaajille, takaa suomalaisille leivän ja elannon.


    • Anonyymi

      Laki on monessa kohtaa ulosottoa vastaan mutta sadistit ja saatanan palvojat eivät noudata lakia koska sitä ei noudata ministeritkään. Mutta köyhällä ulosotossa olevalla ei ole rahaa haastaa rikollisia ulosottajia oikeuteen.

      Mutta firmojen tuho tulee olemaan hirveä ja heidän johtajansa kituvat ikuisessa tulessa kun viimeinen tuomio tulee. Siinä ei enää niistä ulosmitatuista miljoonista enää ole mitään hyötyä.

      Mutta nyt hitleristit ovat ryhtyneet mainoksessaan houkuttelemaan nuoria samaan hitlerin johdettavien riistäjien jengiin. Älkää menkö ansaan sillä heidän ikuinen tuomionsa on HIRVEÄ.

    • Anonyymi

      mafia on vissiin kaapannut vallan Suomessa, kun pyritään rekrytoimaan ihmisiä velanperijöiksi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe