Perussuomalaiset jyrähtivät populistisesta rahajaosta eduskunnassa...

Anonyymi

..Eläkelläisiä elää äärimmäisen pienillä tuloilla, vappu satasta ei saatu. On valtavasti ihmisiä, joiden palkka ei riitä elämiseen.
Viher-vasemmisto ja kokoomuskin olivat äimistyneitä, kun perussuomalaiset puhuivat uskomattoman järkeviä 60 miljoonasta eurosta, joka annetaan "äärimmäisessä köyhyydessä eläville".
60 miljoonaa?!

1 miljardi annettiin helikopterirahaa, politiikojenj vaimot ja ihmeelliset pöytälaatikko yritykset saivat 100 000 euroa. selityksenä se, että oli niin kiire jakaa rahaa pois!
nyt sitten vasemmisto hallituas on keksinyt, että köyhyys poistetaan antamalla 75 euroa per henkilö.
Hallitus ottaa velkaa ja korottaa muita maksuja, palkkojen veroja jne. jotta kaikki tämä järjettömyys voidaan rahoittaa.

Halla-Aho ja moet perussuomalaiset puhuivat aivan oikein ja moittivat halitusta surkeasta kosiskelusta ja populismistä.
Pitää pohtia kuinka sadaan palkkaveroja alemmaksi, asumiskuluja pienemmäksi. Siinä apua köyhille ja työpaikkoja..

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaan aikaan persu turtiainen huohottaa eduskunnan edessä miekkarissa että omistusasunto on myytävä ennen tukia ja syötävä rahat. Vasta sitten toimeentulotukea. Semmosia pienituloisten ja vanhusten ystäviä. On kyllä huonossa kunnossa, puhuu kuin kuoleva läähättäen. Happilaitteessahan yöt nukkuukim.

      • Anonyymi

        Jos tuo on totta niin Ano on heti erotettava puolueesta, aivan törkeitä puheita.


    • Anonyymi

      75 euroa on köyhän viikon tulot, miksei persut halua antaa?

      SDP nosti matalimpia eläkkeitä 50€/kk eli 600€:lla vuodessa! Sehän on matalimpiin eläkkeisiin kuukauden lisäeläke 13 kuukauden pieneläkeläisen kesälomaraha "Rinteen kesälomaraha". Kiitos Rinteelle siitä! Saa pieneläkeläinen mutustaa kuukauden viimeisenkin viikon muuta kuin alahuulta.

      Mitä Sipilän, Orpon ja Soinin PersKeKo-porvarihallitus antoi, siis muuta kuin lääkeomavastuun korotuksen ja 30% palvelumaksukorotukset? Mitä persut on antaneet?

      Persuista populismia kun köyhiä autetaan lisätuloilla. Tällaista porvaripolitiikkaa en äänestä!

    • Anonyymi

      Onko jyrähdyksen jälkeen saatu asialle tehtyä jotain?

    • Persujen "populistinen rahanjako" on itse itsessään pelkkää populismia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2973
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe