Millaista on asua Kontulassa? Onko levotonta. Olisiko Mellunmäki parempi? Mietin kun pitäisi muuttaa lähemmäs duunia ym . Nyt asun keskustassa. Jos joku osaa sanoa. Ennen kai oli aika levotonta mutta onko edelleen.
Kontula vai Mellunmäki?
Anonyymi
171426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Narkit, deekut ja matut yleensä häröilee ongelma-alueilla keskenään. jos käyt duunissa niin ei ne häiritse. Kontulassa on ihan rauhallisia ns mummotaloja, rauhallisempaa kuin ytimessä. Tuskin matutaloihin muutat jos duunissa käyt. Samoin Mellarista löytyy näitä rauhallisia mestoja.
Ehdotus: Muuta itä-keskukssen. :D Tarvii enään työtä tehdä, siellä on taikaseinä mistä tulee rahnokkaa. Nami nami. :D
Miksi itä hki on niin paljon ongelmia? Onko siellä enemmän kaupungin vuokrataloja? Kontula kylläkin aika rauhallinen, kun siellä on paljon vanhaa väestöä vielä. Asuin joskus siellä.
Kohta ollaan Ruotsin tiellä, jos tämä ei lopu!
Suomalaisten pitäisi ehdottomasti
olla aktiivisempia ja vastustaa Islamin
haittavaikutusta. Sharia-lakia ei pidä
ikinä saattaa voimaan Suomessa eikä
missän muissakaan kristityissä maissa.
Vaan mitäs tekee kansan syvä rivi, komppaa
vain Maria Ohisalon maailmansyleily-kom-
mentteja ja antaa Kiinan valtiohallinnon ja
viranomaistahon synnit anteeksi.
En ainakaan ostaisi sieltä kämppää. Liikaa riskejä monella tavalla. Et vuokralle vaan jos on pakko siellä asua.
Itseäni ei houkuttele
kumpikaan asuinalue
Helsingissä,
niin en voi sanoa kumpi
olisi parempi.
Tiedän henkkoht vain
mainita Herttoniemen,
Vallilan, Hermannin,
Arabianrannan, Toukolan,
Kumpulan, Käpylän, Ullanlinnan
ja Eiran, koska nämä asuinalueet
taas kiinnostavat minua.
Itä-Helsingissä on eniten koronaa. Mistä johtuu?
Kontumaa on jo lapsesta asti ollut tuttu taru sormusten herrasta. Porukka ostarilla on lähes samanlaista ainoastaan puut eivät osaa puhua, ainanakaan vielä, riippuu mitä kamaa vetää.Runsas ravintola tarjonta vetää puoleensa, mutta kannattaa syödä maski naamalla. Muuten kontumaa on turvallinen paikka, siellä on lienee poliisi operaatioita enemmän kuin missään maailmassa ikinä. Tervetuloa, muista kotivakuutus!
Asuin aikoinani liki 10 vuotta Kontulassa. Pyörä sai olla ihan rauhassa niin pyöräkellarissa ku ostarillakin. Sitten muutin paremmille mestoille,niille eliittivihreiden mestoille, pyörä hävisi samana kesänä ku muutin.
Ongelmat kai rajoittuu ostarille ja vuokrataloihin. Tiedä sitten uskaltaako siellä iltaisin liikkua yksin? Uskaltaako? Osa taloista on varmaan rauhallisia ja hiljaisia. Luin, että sinne on sijoitettu paljon maahanmuuttajia. Mutta ei kai ongelmat heistä johdu. Siellä asuu narkkareita ja huumekauppaa käydään ym häiriöitä. Ei se Mellunmäki sen kummempi ole. Eikä Itä-Helsinki, Vuosaari ym. Paljon on erilaisia vähemmistöjä ainakin on erilaista kuin Töölö tai keskusta tai Espoo.
Tippuri vai Klamydia. Siinä on sulla vaihtoehdot.
Täyden palvelun paikkoja molemnat, kaikkea löytyy ja läheltä.
Siellä+on+alhainen+koulutustaso.+N+5%+on+surittanut+ylemmän+kork+klulu+tutkinnon.+Kun+se+esim.+Tapiolassa+on+yli+30%+västöstä.+Mutta+se+ei+minusta+selitä+vielä+ongelmien+kasautumista.
Muuttakaa pohjanmaalle niin voin sanoa, että tulee jo ikävä Helsinkiin.
Ihmiset juoruaa, aivan uskomatonta ja se kateus...huhhuh.
Missä juoruaa? Ei ainakaan Hki. Kun on enemmän ihmisiä. Mutta pahansuopuus on kyllä muuten suomalainen vitsaus. Eikä Kontulassakaan kukaan ehdi juoruilla. Kaupunkilaiset kun ovat suurpiirteisempiä kuin ihmiset pienillä paikkakunnilla. Paras asua Hki keskustassa jossa on lyhyet matkat joka paikkaan